اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

از عوامل موثر بر خودکشی و راهکارهای پیشگیری از آن تا تاثیر معماری شهری بر ارتباطات بین فردی

مهدیه سادات صدر و سید مصطفی موسوی مهمان های برنامه صبح پارسی شبکه جام جم بودند.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح بر روی آنتن شبکه جام جم می رود، با موضوع اصلی آرامش و محبت در خانه و تاثیر سبک معماری خانه ها بر این محبت به روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه، بدون مرز و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، امیر محمد زند و آلاء خامه یار با مهدیه سادات صدر متخصص روانشناسی و سید مصطفی موسوی معمار و طراح شهری به گفت و گو نشستند. 
صدر گفت: هر رفتاری که یک فرد به صورت فردی یا جمعی انجام می دهد که چارچوب ها، هنجارها و عرف های اجتماعی را زیر پا می گذارد  آسیب اجتماعی نامیده می شود.
وی با اشاره به اینکه فردا روز پیشگیری از خودکشی است تصریح کرد: هدف ما تمرکز روی پیشگیری است . چون بعد از اینکه آسیب اجتماعی رخ داد درمان آن هزینه بر و سخت است. در روانشناسی بر روی تاثیرات خانواده در رشد روانشناختی سالم یک فرد بحث می کنیم البته در این میان محیط اجتماع هم تاثیرگذار است به ویژه در دوران نوجوانی. زیرا فرد در این سن فارغ از اینکه به چه چیزی باور دارد همه چیز را تقلید می کند زیرا درباره برخی موضوعات کنجکاو است. آسیب های اجتماعی از عوامل مختلفی تاثیر پذیر است؛ یکی از این عوامل خانواده و روابط بین والدین است،  بچه ها زمانی دچار استرس و نا ایمنی می شوند که ناشی از ارتباطات نامناسب بین خانواده و پاداش هایی  که از رفتار خود در محیط اجتماعی می بینند دچار برخی اختلالات می شوند که ممکن است تا سنین بزرگسالی همراهشان باشد.
این روانشناس افزود: خودکشی در افرادی دیده می شود که سابقه افسردگی دارند. فرد باید به مرحله ای رسیده باشد که ناهشیارانه از همه دنیا و ادم ها احساس منفی داشته باشد که این احساس منفی و خشمگین را به خودش منتقل می کند. بعضی از اختلالات شخصیت، شکست های عاطفی و دیده نشدن می تواند عامل بروز چنین خشمی در افراد شود. بسیاری از افرادی که تصمیم گرفته اند خودکشی کنند نیاز دارند یکی آن ها را بشنود.
صدر ادامه داد: اینکه فرد اقدام به از بین بردن خود کند فرایندی یک روزه نیست و از سنین کودکی او آغاز می شود. ممکن است حس کنید کسی که با او در یک رابطه صمیمی هستیم مثل فرزندمان یا همسرمان انرژی کافی ندارد و به تازگی منزوی و غمگین شده است، همین احساس می تواند او را به سمت فکرهایی سوق دهد که اقدام به خودکشی کند. کسی که حرف از خودکشی می زند به مثابه یک علامت خطر است که خبر از برخی اختلالات شخصیتی می دهد و نباید مورد تمسخر خانواده قرار گیرد.
وی در پایان با اشاره به اینکه در آستانه فصل پاییز هستیم افزود: برای افراد ممکن است افسردگی های فصلی پیش بیاید و در فصل پاییز تشدید شود. در چنین شرایطی تقویت مهارت های فردی مثل حل مسئله و اینکه دنیا را تمام شده نبینیم، بپذیریم که در سخت ترین شرایط هم معنایی برای زندگی وجود دارد، بهبود ارتباطات اجتماعی و ورزش کردن می تواند موثر باشد.
 در ادامه برنامه مصطفی موسوی (طراح) درباره طراحی های شهری در دنیای امروز اینطور گفت: یکی از مهم ترین دغدغه های ما شکل و شمایل شهری است. اما شهر یک موجود زنده است و فرق آن با ساختمان این است که ساختمان را یک مهندس می سازد اما شهر به گونه ای رشد می کند که منتظر طراحان شهری نمی ماند و خودش رشد می کند. باید حواسمان باشد که این ویژگی شهر است.
وی تصریح کرد: ساخت و ساز ساختمان های نامناسب ناشی از نگاه منفعت طلبانه و سودجویانه به شهر است.
این طراح شهری افزود: تحقیقات نشان داده که آدم ها هاله شخصی دارند که برایشان این هاله از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ما در روابط اجتماعی نا خودآگاه حریمی را برای یکدیگر قائل می شویم و هرکس به این حریم تجاوز کند در برابر او گارد می گیریم. در ساخت و سازهای مدرن و آپارتمانی کمتر به این حریم خصوصی توجه شده است. برای مثال وقتی در خانه را باز می کنیم تا انتهای اتاق خواب را می توانیم ببینیم یا دیوارها آنقدر نازک است که همسایه ها صدای یکدیگر را می شنوند به همین دلیل وقتی این حریم خصوصی مورد هجمه قرار می گیرد میل به این داریم که در روابطمان از همسایه ها فاصله بگیریم. 
موسوی بیان کرد: باید از زندگی های ماشینی به سمت انسان محوری و انسانی شدن فضاهای شهری پیش برویم تا مشکلات اینچنینی حل شوند.
وی افزود: شهرسازان به یک دسته اصول و قواعد رسیده اند اما گاهی هم تقصیر را به گردن مدیران شهری می اندازند و این موضوع نه تنها در ایران بلکه در دیگر کشورها هم مطرح است. باید از کلیشه های ذهنی که برای خود ساخته ایم خارج شویم و سبک زندگی مان را به سوی فاصله گرفتن از ماشین ها پیش ببریم. رسانه ها می توانند این کلیشه ها را اصلاح کنند مثلا استفاده از حمل و نقل عمومی و افزایش تحرک باید در ذهن مردم بیشتر جا بیفتد که همین موضوع تا حد بسیار زیادی به کاهش ترافیک کمک می کند و فضای معماری شهری را هم همین تغییر تفکرات عوض می کند.
این معمار و طراح شهری اظهار داشت: معماری چهل سال اخیر دنیا این موضوع را متوجه شده است و به دنبال اصلاح ماشینی شدن شهرها است اما باید این را پذیرفت که سیستم های امروزه آدم های امروزی را از هم جدا کرده است و معماری هنوز آنقدر قوت ندارد که یک تنه در برابر این سیستم ها مقاومت کند. معماری تاثیر زیادی دارد اما همه چیز نیست و در عرصه های مختلف باید اصلاح ایجاد شود تا با کمک معماری سبک و سیاق ارتباطات بین فردی تغییرات عمده پیدا کند.
موسوی در پایان صحبتهایش توصیه کرد: یکی از راهکارهایی که وجود دارد این است که در معماری خانه ها دقت کنیم. باید برای خانه ورودی پیش بینی شود البته در آپارتمان های کوچک این موضوع امکان پذیر نیست اما به شیوه ای طراحی خانه ها را پیش ببریم که سلسله مراتب  حریم خصوصی رعایت شود. دیوارها عایق های صوتی خوبی باشند در ارتباطاتمان کمتر در حریم خصوصی یکدیگر دخالت کنیم و در عوض ارتباطاتمان را عمیق تر کنیم

آخرین اخبار

سخنگوی آتش‌نشانی به «صبح پارسی» فردا می‌آید سرتیپ جانباز دفاع مقدس مهمان «شب نشینی» می‌شود اهمیت تخریب مین در میادین جنگ از نگاه تخریبچی دفاع مقدس اقدام زیبای رهبر انقلاب برای شرکت در مراسم عقد یک آزاده حلول ماه ربیع الاول مبارک خانه مهر 6 مهر "آثار و ارزش‌های دفاع مقدس" موضوع صبح پارسی سه شنبه 5 مهر شبکه جهانی جام جم و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در میسر هم افزایی و تعاملات مشترک نگاهی به جایگاه ارتش جمهوری اسلامی ایران در علوم نظامی آمدم ای شاه پناهم بده مدارس ایرانی خارج از کشور حلقه ی ارتباطی فرزندان ایران با عقبه ی تمدنی و زبان فارسی. گفت‌وگو با بازیگری مردمی که از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کند بیماران دیالیزی از چه تغذیه ای استفاده کنند؟ هفته دفاع مقدس صبح پارسی فردا به استقبال هفته دفاع مقدس می‌رود اهمیت غربالگری در دوران بارداری برای داشتن فرزندانی سالم بررسی جایگاه زبان فارسی و گسترش آن در کشورهای دیگر مهم‌ترین ویژگی تلسکوپ جیمز وب چیست؟ صبح پارسی فردا به بررسی پیشرفت نجوم در ایران می‌پردازد رکورددار بی‌خوابی هجده ساله به «شب نشینی» می‌آید ادبیات فارسی محور ژرفا تلاش خیرخواهانه­ ی بی­ چشم­ داشت نیکوکاران ایرانی در گستره­ ی جهان نگاهی به اصلی‌ترین ویژگی‌های زبان فارسی کهیر چیست و چطور بروز می کند؟ روایت علی اکبر سلطانعلی از پذیرفتن مسئولیت موسیقی مختارنامه زبان و ادبیات فارسی در قاب جام جم آوازخوان مختارنامه به شب نشینی می آید وقتی عشق به اباعبدالله (ع) گره گشایی می کند هویت و فرهنگ در ژرفای 28 شهریور لزوم جلب مشارکت ایرانیان خارج کشور در مدرسه سازی حال و هوای اربعینی شب نشینی فرصت‌های بی‌نظیر سازمان همکاری شانگهای برای ایران نقش فعالان هنری و فرهنگی در اربعین امسال خانواده در ژرفا حضور معاون ساماندهی و شبکه سازی کانون‌های مساجد کشور در «شب نشینی» امشب نگاهی به و ضعیت موکب‌داران در اربعین امسال طراح صحنه های جنگی مختارنامه در شب نشینی هنر عاشورایی «شب نشینی» امشب حال‌ و هوای کربلایی می‌گیرد تاریخ و تمدن در ژرفا دستگا‌ه‌های مورد استفاده در موسیقی مذهبی نوآوران حوزه علم و فناوری در شب نشینی ورزش ایران در آخرین شنبه تابستان تاثیر فرهنگ عاشورایی بر موسیقی و مستندسازی موضوع صبح پارسی فردا «شب نشینی» امشب میزبان یک کارگردان تئاتر و دو فعال شرکت دانش‌ بنیان می‌شود اهمیت سیستم دفاعی بدن در پیشگیری از ابتلا به بیماری مروری بر آثار شاعر دو زبانه ایران سفر به ۷۰ کشور دنیا برای ترویج فرهنگ نهال‌کاری فرزندی خلف با نشان از پدر به جام جم می آید فعالان اجتماعی؛ میهمانان دورهمی شب نشینی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها