اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

مبارزه با کرونا تکرار دفاع مقدس است

جذب بیش از 1700 نفر از ایرانیان مقیم خارج از کشور برای کسب و کار در ایران/ ناگفته هایی از علت آغاز جنگ تحمیلی توسط صدام

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری رياست جمهوری و پژوهشگر حوزه دفاع مقدس مهمان شب نشینی دوم مهرماه بودند.

در بخش اول برنامه «شب نشینی» علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری رياست جمهوریبه عنوان مهمان برنامه معرفی شد.

دلیری درباره علت ادامه تحصیلش در دوران جنگ گفت: پدرم در تحصیل سخت گیر بود اولین باری که به جبهه رفتم دیگر رزمندگان کلاس های درس را در کلاس های ایثارگران شرکت می کردند اما پدرم به من اجازه نمی داد و می گفت باید امتحانات را در مدرسه بدهی و این برای من تلنگری بود و مبنایی شد که بعد از شهادت او علی رغم اینکه مسئولیت 8 یا 9 تا خواهر و برادر را داشتم با انگیزه درس را ادامه دادم. هم خودم هم سایر خواهر و برادرانم که از میان ما6 نفر دکتر شدند.

وی تصریح کرد: انگیزه بچه ها برای ماندن در جبهه شاید برای بچه های کنونی قابل هضم نباشد. ما در آن زمان افراد مختلف در جنگ را مقایسه می کردیم و می دیدیم اکثرا افراد باهوش و با استعداد جزو شخصیت های برجسته هستند. یکی از فرماندهان ما از برجستگان تحصیلی و علمی دوران خود بود و حالا هم از لحاظ علمی از جایگاه برجسته ای در کشور برخوردار است.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری رياستجمهوریافزود: سردار سلیمانی از لحاظ هوش و ذکاوتش زبانزد خاص و عام بود و هم دوره لیسانس ما بود. استعداد و هوشی که در برنامه ریزی های برون مرزی داشت نشان از هوش زیاد او بود.

دلیری ادامه داد: هرچند بعد از شهادت پدرم مسئولیت خانواده برگردن من بود اما چیزی از احساس مسئولیتم کم نکرد و زمان جنگ شرایطی بود که فضای نرفتن نبود مادر احساس خلا پدر را برای خانواده پر می کرد که من بتوانم به جبهه بروم.

وی بیان کرد: احساس می کنم مردم خیلی نجیب هستند و به آن ها دین زیادی دارم. جزو اندک مدیرانی هستم که پله پله مدارجم را طی کردم علی رغم ایثارگری پرسابقه و فرزند شهید بودم و مدارک تحصیلی ام از دانشگاه های مهم کشور بود. با اینکه در دوران دفاع مقدس و بعد از آن تا جایی که می توانستم به مردم خدمت کردم و جزو اولین افرادی بودم که معاونت علمی و فناوری را پایه گذاری کردم اما هنوز فکر می کنم فقط 20 درصد دینم را ادا کرده ام. مردم ایران مردمی هستند که در طول انقلاب و دفاع مقدس همیشه در صحنه بودند و حالا هم نشان داده اند که هنوز هم در صحنه هستند.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری رياست جمهوریدرباره حضورش در جبهه های جنگ اظهار داشت: بیشتر در منطقه شلمچه حضور داشتم و مدتی بیسیم چی بودم. در طول حضورم در جبهه های جنگ دو سه روز با پدرم همرزم بودم قبل از والفجر 8 بود که در منطقه فاو آموزش های قبل از والفجر را می دیدیم و بعد ما را به مرخصی فرستادند و در همان عملیات هم شهید شدند.

دلیری درخصوص به کار گیری جوانان در معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: شعار ما این است فقط جوانان پای کار و با انگیزه و باهوش که تحقیق سرلوحه کار آن ها باشد برای کار جذب می کنیم. به پسرم گفتم من جایی در مشاغل دولتی برای تو باز نمی کنم و خودت باید از ایده ات به جایی برسی. حالا او در نقطه ای قرار دارد که به منی که ادعای مسئول علمی و فناوری بودن دارم می گوید به روز نیستی و این برای من افتخار است که پسرم به این مرحله رسیده است. جوانان ایرانی می توانند تحول ایجاد کنند، همه اتفاقات مهم حوزه دانش بنیان از ایده و خلاقیت و توانایی جوانان ایجاد شده است.

وی خبر داد: پیشرفت هایی که پس از شیوع ویروس کرونا در حوزه دانش بنیان کشور ایجاد شد ثابت کرد که هیچ امر بسته، محدود و غیر قابل حلی نداریم. روز اول 40 تا شرکت دانش بنیان بیشتر نداشتیم ولی حالا این آمار با افزایش چشمگیری مواجه شده است. مجوز صادرات محصولات این شرکت ها را هم پیگیری کردیم. ممکن است آن جوانان را کسی در دفتر کارش هم راهشان ندهد اما همین جوانان بودند که تحول ایجاد کردند.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری رياستجمهوریتصریح کرد: دو سه سال است بستری برای جذب بیزینس و دورکاری ایرانیان مقیم خارج از کشور ایجاد کرده ایم که بیش از 1700 ایرانی خارج از کشور فارغ التحصیل دانشگاه های برتر جهان را جذب کردیم که یا به شغل بیزینس مشغول اند و یا هیئت علمی شدند.پیوستن به این لیست نیازمند این است که افراد از طریق سامانه جذب ایرانیان خارج از کشور انتخاب کنند که چگونه می خواهند در کشور خدمات انجام دهند یعنی می خواهند حضور دائم داشته باشند یا به صورت مجازی از طریق برگزاری دوره آموزشی و مدیریت کسب و کار قصد فعالیت در ایران را دارند. یکی از افرادی که جذب شده است یک ایرانی است که شرکتی بزرگ در یکی از کشورهای خارجی دارد و یک شعبه از شرکتش را هم در ایران ایجاد کرده و خدمات کشور مبدا را در ایران هم ارائه می دهد.

در بخش دوم برنامه حبیب احمدزاده پژوهشگر حوزه دفاع مقدس به عنوان مهمان معرفی شد. احمدزاده گفت: لب اروند به دنیا آمدم یعنی اگر 500 متر آن طرف تر به دنیا می آمدم عراقی به حساب می آمدم.

وی تصریح کرد: وقتی بحث می کنند چرا چنین جنگی شد از اولین جنگ که در زمان آدم و حوا رخ داد باید جنبه های مختلف را بررسی کنیم. ما برادر این سمت رودخانه بودیم و صدام برادر آن طرف رودخانه بود و وقتی کسی به شما ظلم می کند حتی اگر برادرتان باشد سکوت نمی کنید و از حق خودتان دفاع می کنید. صدام تمام خاطرات و خانه های ما را خراب کرده است و همیشه حسرت آن زمانی را می کشم که همه چیز عوض شد. با هر سیاستی بود ما کشوری بودیم که انقلاب کردیم و این انتخاب مردممان بود. صدام همیشه از دوران شاه احساس حقارت می کرد. موقعی که عراق قرارداد 1985 را امضا کرد کردستان عراق درگیر جنگ بود. به خاطر حقارت هایی که صدام در دوران پهلوی تحمل کرده بود به ایران حمله کرد.

پژوهشگر حوزه دفاع مقدس افزود: صدام بعد از انقلاب عقده های روحی داشت و به دنبال بهانه ای می گشت که قرارداد 1985 را پاره کند و بهترین موقعیت برای آن با فاصله کوتاه بعد از انقلاب بود و هر بهانه دیگری هم می توانست منجر به این حمله های ناجوانمردانه شود آن هم در شرایطی که ما هم در ضعیف ترین وضعیت بودیم. اگر صدام عاقل بود بعد از 8 سال جنگ ایران به کشور دیگری حمله نمی کرد.

احمدزاده گفت: صدام 900 میلیارد دلار خسارت به ما وارد کرده و اینکه عربستان می گوید خسارت جنگ را به ایران می دهد همه مسائل گول زنک است؛ در 8 سال جنگ عراق علیه ایران یکی از سران کشورهای غربی نگفت عراق مهاجم است و استفاده آن کشور از سلاح های جنگی را محکوم نکرد. همه فقط از عراق حمایت کردند و به او برای تاختن به ایران کمک کردند.

وی ادامه داد: در پاسخ به این سوال که چرا جنگ تحمیلی طولانی شد : جنگ طول نکشید جنگ را طول دادند. من در موزه صلح جانبازان شیمیایی کار می کردم. یک روز نماینده سازمان ملل در تهران یه موزه آمد و ماجرایی را تعریف کرد. او می گفت به بهشت زهرا رفته و دیده است که مادرانی سر مزار فرزندانشان نشسته اند و با اقتدار با آن ها صحبت می کنند. پس این اتفاق به مادرش نامه ای می زند و می نویسد نمی دانم تو پس از مرگ من چه خواهی کرد اما مادران این سرزمین بعد از مرگ فرزندانشان اینگونه عملی انجام می دهند. دو شب بعد ما را به خانه اش دعوت کرد و در آن مراسم از ما پرسید "به نظرتان چرا غرب دیگر به ایران حمله نمی کند؟" هر یک از ما چیزی گفت و او همه را رد کرد و گفت به این خاطر که ایرانیان تنها ملتی در منطقه هستند که برخلاف همه کشورها در جنگ 8 ساله شان نشان دادند هرکس به خاکشان حمله کند ایران با تعاقب کاری می کند که خسارت ها به سر خود کشور بیاید و جرئت نکند حملات گسترده تری انجام دهد. اینکه غرب در حال حاضر به ایران حمله نمی کند هم دلیلش همین است.

پژوهشگر دفاع مقدس تاکید کرد: هنوز هم باید به دنیا بگوییم در حال حاضر همچنان این روحیه در دل ملت ایران هست و اگر کسی به ما حمله کند به همان شیوه  جلویش می ایستیم و اگر از این موضع پایین بیاییم همه این هزینه هایی که در دفاعمقدس کرده ایم را از بین می بریم. نه تنها مملکت خود در حال حاضر را از دست می دهیم بلکه سختی های خانواده شهدا و جانبازان دفاع مقدس را هم ناکام می گذاریم. منطق بسیار زیادی پشت دفاع مقدس ایران است.

احمدزاده در خصوص علت چاپ کتابش درباره دفاع مقدس افزود: برای من که از اول تا آخر جنگ در منطقه بودم هر چیزی در جنگ می توانست حادثه باشد اگر کسی در ذهنش متوجه حوادث کوچک باشد نه تنها رمان بلکه جنبه های مختلف انسان در موقعیت را می تواند بفهمد. در فیلم ها همه چیز ممکن است رخ دهد در جبهه جنگ هم همین. همه زندگی انسان از تولد در بیمارستان زیر آتش تا مرگ های دسته جمعی را در شرایط جنگی می توان حس کرد و برای دیده های ریزبین همه چیز در جنگ ایده ای برای نوشتن است.

وی اظهار داشت: کتابم به 8 زبان ترجمه شده و به عنوان ادبیات نوین خاور میانه در دانشگاه های خارج از کشور تدریس می شود. همیشه باید مخاطب را در نظر بگیریم اما ما آنچنان به این جنبه توجه نکرده ایم. کسی که بگوید جنگ چیز خوبی است مثل آن است که بگوید زلزله چیز خوبی است؛ قطعا گرامیداشت دفاع مقدس گرامی داشت جنگ نیست بلکه گرامیداشت کسانی است که مردانه جلوی بحران جنگ ایستاده اند. باید بدانیم از دفاع مقدس همین اصل انسان ماندن در موقعیت مهم است.

این پژوهشگر دفاع مقدس درباره نویسندگی اش در دیالوگی از فیلم «اتوبوس شب» گفت: داستان اتوبوس شب خیلی ساده است؛ داستان کوتاهی داشتم که پوراحمد داستان را دوست داشت و آن را بسط و گسترش دادیم و به فیلم تبدیل شد. از لحاظ تکنیک فیلم نامه نویسی نباید اطلاعات بالاتر از حد به مخاطب بدهیم بلکه اطلاعات باید از طریق کد القا شود.

احمدزاده تصریح کرد: بعضی ها اشتباهی در دل ما ایرانی ها ایجاد می کنند و می گویند حکومت فلان و بهمان است. در صورتی که حتی امام زمان (عج) هم اگر حکومت تشکیل دهد عده ای با او مخالف اند. اگر رئیس علی دلواری جلوی انگلیس ها ایستاد در آن زمان دولت قاجار ضعیف بود و از او حمایت نمی کرد اما رئیس علی ماند و کسی که ماندگار شد دلواری بود و خائنان کشور از بین رفتند حتی یاد و نامشان. ایران مثل ناموس ما است آدم مادرش را نمی فروشد. نباید بگوییم چون بسیاری به مسئولیت های خود عمل نکرده اند ما هم مسئول نیستیم و نسبت به وطنمان بی تفاوت باشیم.

در ایام منتهی به اربعین حسینی بخش ویژه ارتباط مستقیم با حرم امام حسین (ع) به برنامه شب نشینی اضافه شده که امکان زیارت مجازی مزار این امام رئوف را در کربلای معلی برای مخاطبان این برنامه فراهم می کند.

برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود. محمد سلوکی و عبدالرضا احمدی مجریانی هستند که برای مخاطبان فارسی زبان سراسر دنیا «شب نشینی» را اجرا می کنند و تهیه کنندگان این برنامه نیز کاوه امیری جاوید و یوسف بچاری هستند. در روزهای شنبه و یکشنبه نیز این برنامه ار مراکز استانهای کشور با اجرای مسعود روشن پژوه و به تهیه کنندگی یاسر معظمی گودرزی تهیه و پخش می شود.
اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی shabneshini.irani@ بارگذاری می شود.

مخاطبان گرامی لطفا نظرات و پیشنهادات خود را، درباره برنامه های جام جم از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در میان بگذارید .

تلفن بین المللی 46812400444
شماره شبکه های اجتماعی 9108993934 98
ایمیل امور مخاطبان mokhatab@jjt

آخرین اخبار

خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها