اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

قدرت نیروی دریایی ایران ناشی از تجارب دوران دفاع مقدس است

ناخدا یکم عرشه فرید آگه دل در برنامه صبح پارسی ششم مهر ماه از تاثیر تجربیات دوران دفاع مقدس در قدرتمند شدن نیروی دریایی کشور سخن گفت.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح بر روی آنتن شبکه جام جم می رود، با موضوع صبر و بردباری و نتایج آن در زندگی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه، بدون مرز و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، امیر محمد زند و شمیم علیزاده با ناخدا یکم عرشه فرید آگه دل به گفت و گو نشستند.
ناخدا آگه دل گفت: خاطرات جنگ آرام آرام از ذهن ما دارد می رود و باید این خاطرات را به نسل بعد منتقل کنیم تا ماندگار شود و تجربیات 8 سال دفاع مقدسمان از بین نرود.
وی دستاوردهای مهم دفاع مقدس برای نیروی دریایی را تبیین کرد و افزود: قدرت نیروی دریایی ناشی تجربیاتی است که از دوران دفاع مقدس برای ما مانده است. ۸ سال دفاع مقدس برای کسب تجارب و شرکت در عملیات ها زمان کمی نیست و همین زمان دو برابر از جنگ جهانی دوم است. این تجربه ها نیروی دریایی را تقویت کرد و به نسل جوان منتقل شد و حالا این قدرت به جایی رسیده که تحصیل کردگان این حوزه کشتی ها را ۴۵ هزار کیلومتر در دریا می رانند؛ این در حالی است که پس از مدت کوتاهی در دریا آذوقه کشتی ها تمام می شود و نمی توان مدت زیادی را روی سطح آب ماند و ماموریت های دریایی طولانی مدت نیازمند پشتیبانی قوی برای انتقال آذوقه به کشتی ها است که این اتفاق امروزه به شیوه حیرت انگیزی در کشور در خال انجام است. ما کهنه سربازان که از دفاع مقدس تجربه کسب کرده بودیم آن تجارب را به آنها آموزش داده ایم و حالا اقداماتشان خودمان را به تعجب وا می دارد.
فرمانده نیروی دریایی ارتش در تعریف واژه «ناخدا» تصریح کرد: ناخدا یعنی کسی که روی دریا همه چیز هست الا خدا، به او مستر و کاپیتان هم می گفتند و کسی است که حتی می تواند در دریا حکم اعدام صادر کند.
ناخدا آگه دل ادامه داد: در شمال خلیج فارس سه کانال داریم؛ خورموسی، اروند و خور عبدالله. در زمان جنگ خورعبدالله تنها کانالی بود که کشتی های تجاری از طریق آن وارد ایران می شدند و محموله های مواد غذایی و مواد مورد نیاز را به ایران می آوردند. عراق برای صدمه زدن به مایحتاج اساسی ایرانیان نیروهای خود را دم کانال نگه می داشت و بمب میزد که کانال را ببندد و کشتی های لجستیکی نتوانند وارد ایران شوند. چون کشتی ها وارد ایران که می شدند کنترلشان با نیروی دریایی ایران بود.
وی بیان کرد: از اوایل جنگ، عراق به دنبال زدن کشتی ها بود تا آن محموله ها به ایران نرسد. دو ماه و ۷ روز بعد از شروع جنگ نصف نیروی دریایی آن ها را از پا در آوردیم و اجازه ندادیم نفت از خلیج فارس خارج کنند. بیش از ۱۰ هزار کشتی برای رساندن محموله وارد خلیج فارس شدند و همواره عراق در تلاش بود تا آن ها را منهدم کند که از این تعداد ۲۶۰ تا کشتی مورد اصابت قرار گرفتند که ۲۰ تا نتوانستند محموله ها را برسانند ولی مابقی علی رغم اصابت گلوله به آن ها محموله های خود را رساندند.
فرمانده نیروی دریایی ارتش در دوران دفاع مقدس اظهار داشت: کاروان مجموعه کشتی هایی است که در دریا حرکت می کنند، اگر کالاهای استراتژیک جنگی دلشته باشند نیاز به مراقبت دارند که این کار توسط نیروی دریایی انجام می شود و به آن ها اسکورت می گویند.
ناخدا آگه دل خاطرنشان کرد: آخرین کتابی که از خاطرات من نوشته شده کتاب «سی کشتی یک فرمانده» است و توسط نشر کودک و جوان و نویسنده آن خانم نظری است که جزو نویسندگان برجسته بود.

آخرین اخبار

خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها