اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

آثار و برکات وقف

حمایت سازمان اوقاف از شرکت های دانش بنیان/ برای اتاق خواب چه رنگ هایی مناسب است؟

حجت الاسلام غلامرضا عادل و ندا مسروری مهمانان «صبح پارسی» دوازدهم مهر ماه بودند.
برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، با موضوع خساست و اهمیت وقف در زندگی فردی و اجتماعی فرد بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه، بدون مرز و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، امیر محمد زند و شمیم علیزاده با غلامرضا عادل معاون فرهنگی و اجتماعی اوقاف و ندا مسروری استاد دانشگاه در رشته معماری به گفت و گو نشستند.
در بخش اول گفت و گو حجت الاسلام عادل گفت: هر آدمی دوست دارد فایده ای به دیگران برساند و کاری را انجام دهد که دیگران از آن بهره مند شوند و کمک کردن به انسان های دیگر به خود شخص هم حس خوب می دهد. همه ما دوست داریم به رفع مشکل دیگران کمک کنیم و یا موجب رشد و تعالی دیگران شویم؛ یکی از جامع ترین مصادیق کار خیر وقف است که جاودانه بوده، تمام شدنی و قابل فروختن نیست.
وی تصریح کرد: وقف صرفا در امورات مالی نیست بلکه همه اموری که به طرق دینی، فرهنگی و مذهبی برای دیگران مفید فایده باشد  می تواند وقف شود و به عبارت دیگر هرکار خیری که دیگران را خوشحال کند می تواند وقف باشد.
معاون فرهنگی و اجتماعی اوقاف افزود: وقف فقط در دین اسلام مرسوم نیست بلکه همواره در تمام ادیان آسمانی بوده است و به اصطلاح به آن حکم امضایی گفته می شود یعنی در ادیان قبلی هم بوده و اسلام هم آن را تایید کرده و جزئیاتی را به آن اضافه کرده است. در بین هموطنان در خارج از کشور بسیاری از افراد هستند که اموال خود را در داخل و یا خارج از کشور وقف می کنند.
حجت الاسلام عادل در باب برکات و آثار وقف بیان کرد: مالی که وقف می شود برای شخص واقف کار خیر و معامله با خدا است؛ اکثر افرادی که مالی را وقف می کنند دوست دارند که مخفی بماند و دوست ندارند اسمشان مطرح شود. این کار ثمرات دنیوی و اخروی دارد، به زندگی افراد برکت می دهد و مثل صدقه دادن روزی فرد واقف را زیاد می کند.
وی ادامه داد: از سوی دیگر، خود موقوفه و کارکردهایش هم برکاتی را به همراه دارد برای مثال وقف برای ایتام باعث می شود آن ها از شرایط سخت نجات یابند و یا مدرسه ای که برای دانش آموزان ساخته و باعث شکوفایی استعدادهای دانش آموزان می شود و از آن ها نخبگان و دانشمندان ارزشمند برای کشور می سازد از ثمرات وقف است. با وقف کردن اموال ممکن است اشتغال هم ایجاد شود که همه این ها ثمره های دنیوی و اخروی دارد چون جامعه از ثروت های راکد منتفع می شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی اوقاف از حمایت سازمان اوقاف از شرکت های دانش بنیان خبر داد و اظهار داشت: در حال حاضر اولویت سازمان اوقاف حمایت از شرکت های دانش بنیان است که با سرمایه ای که مردم وقف می کنند از جوانانی که برای شکوفایی دانش هایشان نیاز به پول و حمایت مالی دارند و این گونه شرکت هارا راه اندازی کرده اند حمایت می کند.
حجت الاسلام عادل توضیح داد: سازمان اوقاف در چند بعد فعالیت می کند؛ موقوفات، امام زادگان و بقاع متبرکه و فعالیت های قرآنی در جهان. در بعد موقوفات، حفظ موقوفه، بهره برداری از آن و نظارت بر استفاده از موقوفه متناسب با نیت واقف از وظایف سازمان اوقاف و امور خیریه است.
وی در پایان گفت: وقف چند رکن اساسی دارد؛ مال وقف شده، واقف و نیتش، تولیت و مدیریت آن. واقف هر نیتی را می تواند برای موقوفه اش در نظر بگیرد. ما دفاتر مشاوره ای داریم که نیازهای روز را در اختیار واقف می گذاریم و مشاوره می دهیم و او خودش انتخاب می کند که مالش را وقف چه امری کند. پس آن وقف نامه نوشته و نیت واقف در آن قید می شود نوشته می شود و تولیتش هم توسط خود او مشخص می شود، برخی خودشان و فرزندانشان را به عنوان تولیت موقوفه انتخاب می کنند و برخی مدیریت آن را به سازمان اوقاف می سپارند.
در بخش دوم گفت و گو مسروری درباره رنگ ها گفت: در واقعیت اصلا رنگ وجود ندارد و این نور است که باعث می شود طیف های مختلف با طول موج های متفاوت به وجود بیاید و ما رنگ ها را ببینیم اما در عین حال نمی‌توانیم دنیای بدون رنگ را متصور شویم.
وی تصریح کرد: شبکیه چشم ما مخروطی است و در ابتدا فقط رنگ های آبی، زرد و قرمز را می بیند و رنگ های ثانویه سبز و نارنجی و قهوه ای است و با ترکیب آن ها رنگ های ثالثیه به وجود می آید.
این استاد معماری افزود: رنگ هایی با طیف رنگی زرد تا قرمز گرم هستند و طیف سبز تا آبی سرد است. بنفش رنگی میانه است که می تواند سرد یا گرم باشد؛ اگر قرمز آن بیشتر باشد گرم و اگر آبی آن بیشتر باشد سرد است.برخی از رنگ ها هم خنثی هستند مثل سفید، سیاه، خاکستری، کرم و بژ که خود اینها به دو دسته سرد و گرم و تقسیم می شوند.
مسروری درباره تاثیر رنگ ها بر روحیه انسان اظهار داشت: رنگ ها روی ادراک و روان انسان ها تاثیر می گذارند و باعث می شوند احساس متفاوتی به فضا داشته باشیم. رنگ نشانه فرهنگ و شخصیت ما هم هست و متناسب با این که چه چیزی را می خواهیم به مخاطبین القا کنیم باید رنگ های متفاوتی را هم استفاده کنیم.
وی بیان کرد: رنگ اتاق خواب بچه ها باید از بین رنگ های روشن انتخاب شود بچه ها رنگ های آبی، قرمز، زرد و نارنجی را بیشتر دوست دارند و زودتر می شناسند. رنگ های اتاق خواب بهتر است از ترکیب رنگ های خنثی و رنگ های آرامش بخش باشد تا خواب دچار آشفتگی نشود.
این کارشناس معماری دلیل استفاده رنگ سبز در اتاق عمل را اینگونه تبیین کرد: رنگ سبز آرامش بخش است و گستره دید افراد را وسیع می کند برای همین در اتاق عمل و فضای بیمارستان از این رنگ استفاده شده است تا علاوه بر آرامش بیماران، پزشکان با تمرکز بیشتری کارشان را انجام دهند. رنگ ها بر روان انسان تاثیر مستقیم دارند؛ وقتی رنگ زرد می بینیم حس بی حالی و ناخشنودی خاصی داریم به همین دلیل می گویند در سالن های غذاخوری از این رنگ استفاده نشود و رنگ های جذاب تر مثل نارنجی و قرمز به کار برده شود.

آخرین اخبار

خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها