اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تعارض های تربیتی و تاثیر آن بر سلامت روانی فرزندان

کارشناس روانشناسی برنامه صبح پارسی درباره تعارضات تربیتی در دوران کودکی صحبت کرد.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، با موضوع نحوه ارتباط برقرار کردن و انواع آن بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی،میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، آلاء خامه یارو امین نبی اللهی با فاطمه سادات رازقی روانشناس صبح پارسی و لیلا وصالی دکترای حوزه ارتباطات به گفت و گو نشست.

در بخش اول گفت و گو رازقی گفت: انسان موجودی اجتماعی است و در طی تکامل خود به این نتیجه می رسد که پس از رسیدن به بلوغ فکری جسمی و عاطفی باید همسری برای خودش اختیار کند که بتواند در زندگی مسیر جدیدی را طی کند. اصل این موضوع به نیازمهم ارتباط برقرار کردن بازمی گردد. ارتباط شاید اول بین دو نفر باشد اما با گسترش خانواده اثر گذاری آن در نقش های دیگر مثل والدین و فرزند هم انشعاب پیدا می کند. ما دراین مرحله می گوییم که فرد برای تربیت فرزند و ارتباط با او شیوه تربیتی اتخاذ می کند.

وی تصریح کرد: هر دو نفری که ازدواج می کنند کاملا تشابه ندارند و همین تفاوت ها گاهی ارتباط برقرار کردن را جذاب می کند؛ وقتی فقط فرد و همسرش ارتباط دارند این تفاوت ها چالش هایی ایجاد می کند که ممکن است جذاب هم باشد و حل کردن آن ها ساده تر و ممکن تر باشد اما وقتی پای فرزند به میان می آید از آن جایی که فرزند حاصل یک ارتباط است و رابطه ای خاص با مادر و پدر دارد و مثلث ارتباطی و حتی ارتباط چند جانبه شکل می گیرد اثرات ارتباط بر تربیت ما بر روی فرزند ما هم اثرگذاری دارد.

روانشناس صبح پارسی افزود: پدر و مادر با تربیت های متفاوت هستند و درک متفاوتی از نحوه تربیت کردن فرزند دارند و وقتی می خواهند این ذهنیت را در ظرف تربیتی کودکشان بریزند چالش هایی را ایجاد می کند. پدر و مادر هرکدام به زعم خودشان دلسوز فرزندان هستند و می خواهند بهترین تربیت را داشته باشند.

رازقی انواع شیوه های فرزندپروری را معرفی کرد بیان کرد: امروزه با تعارضات تربیتی والدین مواجه هستیم یعنی والدین شیوه های مختلف فرزند پروری دارند. ما چهار نوع شیوه فرزند پروری داریم؛ مقتدرانه، مستبدانه، سهل گیرانه و اغواگر. دسته بندی آن بر اساس میزان حساسیت و پاسخگویی والد به نیاز فرزند و میزان توقع از فرزند انجام شده است. مادر و پدر به صورت جداگانه هر کدام یکی از این سبک ها را به فرزند القا می کنند. هر چقدر والدین در دیدگاه اولیه یعنی حساسیت به نیازهای فرزند و میزان توقع باهم متفاوت باشند دچار تعارض می شوند و باعث می شود فرزند در محیط چالشی که برای کودک ناامنی ایجاد می کند، بزرگ شود. کودک امنیت را همزمان با هم می خواهد وقتی می بیند مادر و پدر بر سر یک موضوع واحد اختلاف نظر دارند دچار نا امنی می شود چون نمی تواند یکی از آن ها را انتخاب کند. از طرفی آنقدر از نظر شناختی به بلوغ فکری نرسیده که بین اختلاف نظر والدینش متوجه شود که باید کدام یک را انتخاب کند و پیش ببرد.

وی ادامه داد: اولین عارضه ای که تعارضات تربیتی برای بچه ها دارند این است که نمی تواند موقعیت ها را پیش بینی کند. ممکن است بخاطر رفتاری؛ از سوی مادر شامل توجه و از سوی پدر دچار تنبیه شود و همین ناسازگاری کودک با رفتارهای مختلف از سوی والدین برای او بسیار آسیب زا است.

روانشناس برنامه اظهار داشت: برای جلوگیری از تعارضات تربیتی اول از همه انتخاب همسرمان باید درست باشد. ما غیر از اینکه برای خودمان انتخاب می کنیم برای یک نسل پس از خودمان هم داریم انتخاب می کنیم. وقتی باهم برنامه داریم که بچه دار نشویم موضوع متفاوتی است اما وقتی برنامه داریم که فرزند آوری داشته باشیم و از خودمان نسلی به جای بگذاریم باید انتخاب صحیح هم داشته باشیم. باید ملاک های عمیق و بلند مدت برای ازدواج داشته باشیم تا از زیربنا موضوع تربیت فرزندان را نیز درست پایه ریزی کنیم. اینکه برخی می گویند پس از ازدواج یک دیگر را می سازیم خیالی بیش نیست.

رازقی گفت: بعد از آن قبل از اینکه تصمیم به فرزندآوری داشته باشیم باید اختلافاتمان را جدی بگیریم. درست است که قرار نیست با هر اختلافی به طلاق و به جدایی برسیم اما باید اختلافات جدی که نادیده گرفته شده است مورد توجه قرار گیرد زیرا در فرزند پروری به مشکلاتی منجر می شود که دیگر وقت حل کردن آن پس از فرزندآوری نیست و تاثیرات نامناسبی را بر روی فرزند می گذارد.

وی تصریح کرد: اختلاف در ارتباط شکل می گیرد قبل از اینکه صاحب فرزند شویم آگاهانه یا اختلافات را حل می کنیم یا آن را حذف می کنیم. یک صفت را می توانیم در همسر نادیده بگیریم اما من فقط در جایگاه خودم می توانم این تصمیم را بگیرم نه به جای فرزندم. با آمدن بچه اختلافات آغاز نمی شود جلوه پیدا می کند.

روانشناس صبح پارسی پیامدهای تعارض تربیتی بر روی فرزند را برشمرد و افزود: شایع ترین پیامد تعارضات تربیتی برای فرزندان ناامنی است که منجر به پرخاشگری، ترس از ارتباطات اجتماعی، چسبندگی بیش از اندازه کودک به یکی از والدین، ترس از تجربه های جدید و قرارگرفتن در محیط های جدید در کودکی است. به علاوه اضطراب که ریشه اختلالات خلقی است و در نتیجه افسردگی و اختلالات شخصیت در دوره نوجوانی را در پی خواهد داشت و فرد در بلند مدت نگرش نادرست نسبت به ازدواج پیدا می کند، یا به سمت ازدواج نمی رود یا دست به انتخاب های نادرست می زند.

در بخش دوم گفت و گو وصالی که کارشناس میهمان برنامه بود گفت: "ارتباط" انواع و اقسام تقسیم ها را میتواند داشته باشد و از هر جنبه تقسیم بندی شود. اما چیزی که می تواند ما را به سواد رسانه ای برساند این است که ما پیش از هرکس ابتدا با خودمان ارتباط داریم. اگر در طول شبانه روز با هیچ کس هم ارتباط نداشته باشیم مدام با خودمان ارتباط داریم و روانشناسان معتقدند این بخش از ارتباط دقیقترین و قوی ترین ارتباط محسوب می شود.

وی تصریح کرد: بسیاری از بزه ها و مشکلات اجتماعی که از ضعف اعتماد به نفس و ناامیدی ناشی می شود به ارتباطی که با خودمان داریم برمی گردد و نوع ارتباط و شناخت با خود؛ که باید نوع رابطه با خودمان را اصلاح کنیم.

کارشناس ارتباطات گفت: هر نوع ارتباطی یک مدل ساده دارد که فرستنده پیامی را ارسال می کند و گیرنده پیام را دریافت می کند و بازخورد نشان می دهد. اگر رمزگذاری به گونه ای باشد که همان گونه که فرستنده مدنظرش بوده توسط گیرنده رمزگشایی شود می گوییم ارتباط اتفاق افتاده اما بسیاری از مواقع رمزگشایی درست اتفاق نمی افتد. فهم موضوع توسط گیرنده بسیار مهم است بسیاری از عوامل مثل نگاه چشمی می تواند در رساندن منظور ما به مخاطب موثر باشد.

وصالی تصریح کرد: بسیاری از اوقات در نقد کردن می گویند ابتدا نقاط مثبت را اعلام کنید و بعد نقدها را آهسته و آرام بیان کنیم تا طرف مقابل ناراحت نشود.

وی بیان کرد: هنگام برقراری ارتباطات عواملی مثل استفاده از تکنیک های اقناعی می تواند موثر باشد، اما برخی از موارد نیز در اختیار فرستنده پیام نیست و به دریافت کننده بر می گردد که به آن ها "فرامتن" گفته می شود. مثل شرایط گیرنده گرسنگی خواب آلودگی تمرکز و.. که در دریافت او تاثیر گذار است.

آخرین اخبار

شاعران ایرانی چه تاثیری بر ادبیات غرب داشتند؟ کیانوش گرامی: من با دلم بازی می کنم/ پتینه کاری که با انجام یک اثر هنری از کویت اقامت رفت بگوری برره امشب به «شب نشینی» می آید "فرزانه " خروس جنگی میهمان شب نشینی می شود چگونه انواع بیش‌فعالی را بشناسیم و آن را درمان کنیم؟ بررسی بیماری های دهان و دندان در زیتون زنی که با وجود‌ام اس قله دماوند را فتح کرد/ زهره حمیدی: فرزندانم دوست داشتند بازیگری کنم ارتباط صحیح و موثر فرزندان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مفهوم اصلی واژه فرهنگ چیست/ فرهنگ‌نامه دهخدا بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی تاریخ زبان فارسی دستاوردهای سفر رییس جمهور به روسیه "تولدی دیگر" در شب نشینی حمایت‌های سازمان توسعه تجارت ایران از تجّار ایرانی خارج از کشور با پرورش گل و گیاه حس خوب را تجربه کنیم بانویی که کمر همت به بازتولید عروسک های بومی فرهنگی ایران بست در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه چه گذشت؟ دانشجوی نخبه‌ای که توانست دو اختراع خود را ثبت کند مسافر چین میهمان ورزش ایران وجود رقابت ناسالم در محیط پیرامون ما برای کشف توانایی ها لازم است/ بازی استاندارد برای کودکان چه ویژگی هایی دارد؟ خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها