اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

برنامه «صبح پارسی» ششم آبان ماه با موضوع انتخاب رنگ های مناسب برای فضا و راهکارهایی برای ارتباط برقرار کردن روی آنتن رفت.

چگونه رنگ های مناسب برای محیط را انتخاب و ترکیب کنیم؟/ نوازش های کلامی، رکن اساسی برای ارتباط موثر با دیگران

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی بر روی آنتن شبکه جام جم می رود، با موضوع توجه، تمرکز و تفاوت های آن ها بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، شمیم علیزاده و امین نبی اللهی با ندا مسروری جنت کارشناس معماری و تینا چهارسوقی امین کارشناس زبان شناسی به گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گو مسروری گفت: به هشت روش یک رنگ اصلی، همجواری، مکمل، شکافته شده، مثلث متساوی الاضلاع، مربعی شکل و مستطیلی شکل می توانیم رنگ هارا با هم ترکیب کنیم.روش تک رنگ یعنی از پالت رنگ یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی انتخاب می کنیم و از کمرنگ تا پررنگ آن را در فضا استفاده می کنیم. بهتر است در فضاهای کوچک از این روش استفاده شود تا کوچکیمحیط کمتر به چشم بیاید.

وی تصریح کرد: روش همجواری یعنی در دایره رنگ هر سه رنگی که کنارهم بود را می توانیم باهم ترکیب کنیم و برای محیط استفاده کنیم. همچنین روش مکمل یعنی رنگی را به عنوان رنگ اصلی انتخاب می کنیم و دورترین رنگی که در نقطه مقابل آن قرار گرفته است را به عنوان رنگ مکمل انتخاب کرده و با رنگ اصلی ترکیب می کنیم.

کارشناس معماری افزود: همچنین در دایره رنگ سه رنگی که به صورت مثلث متساوی الاضلاع باهم فواصل یکسان داشته باشند را می توان انتخاب کرد؛به علاوه تشکیل چهارضلعی روی دایره رنگ که دو رنگ سرد و دو رنگ گرم را شامل می شود با فواصل ناهمسان و چهارضلعی با فواصل یکسان برای انتخاب چهار رنگ نیز روش های دیگر کشف رنگ های مناسب است. روش شکافته شده به این صورت است که رنگ اصلی را به علاوه دو رنگ کناری رنگ مکملش در دایره رنگ استفاده کنیم.

مسروری درباره تناسب استفاده از رنگ ها در دکوراسیون خانه بیان کرد: قانونی برای مقدار رنگ داریم به اسم ۶۰، ۳۰، ۱۰درصد برای استفاده سه رنگ در محیط و قانون دیگری به اسم ۶۰، ۲۰، ۱۰، ۱۰ درصد برای استفاده چهار رنگ در محیط که برای حفظ تناسب رنگی از این قوانین استفاده می کنیم.

وی ادامه داد: در منازل گاهی یک خانه از دو ضلع شمال و جنوب نور نمی گیرد یا نور جنوب خیلی زیاد تراز ضلع جنوب در فضا است، با توجه به اینکه یکی از کاربردهای رنگ تعدیل فضا است وقتی نور جنوب با شدت زیاد در ساختمان داریم باید از رنگ های سرد استفاده کنیم اما وقتی از ضلع شمال نور میگیریم و نورمان شدت زیادی ندارد رنگ گرم استفاده می کنیم تا نور را تشدید کنیم.

این کارشناس معماری اظهار داشت: در اتاق خواب ترجیحا باید رنگ های آرامش بخش مثل آبی استفاده شود.همچنین از رنگ های خنثی می توان در ترکیب با دیگر رنگ ها برای اتاق خواب استفاده کرد اما باید از کاربرد رنگ های نقره ای و طلایی و درخشان پرهیز کرد چون اتاق خواب محلی برای آرامش است و این رنگ ها آرامش بخش نیستند. حتی این حس ها به افراد نابینا هنگام قرار گرفتن در اتاق هایی با رنگ های متفاوت هم القا شده است.

همچنین در بخش دوم گفت و گو "چهارسوقی امین" با بیان اینکه توجه فرایند ادراکی ذهن است گفت: توجه یعنی اینکه دیگرمحرک های اطرافمان را کنار بگذاریم و موضوعی را مدنظر قرار دهیم، اگر توجه را یک دایره فرض کنیم نقطه مرکزی دایره کانون توجه است و اینکه چقدر بتوانیم رویآن کانون توجه خود را پایدار و متداوم نگه داریم در واقع بر روی آن تمرکز کرده ایم.

وی تصریح کرد: نقش تمرکز در ارتباطات به این صورت است که تمرکز کردن به این معنا است که چقدر تلاش کنیم تمرکزمان را روی اجزای ارتباطی طرف مقابل مثل زبان بدن، کلمات و لحن صحبت او پایدار نگه داریم و این تمرکز را حفظ کنیم.از وجهه های ارتباط پایدار این است که تمرکزمان را روی شخصی پایدار نگه داریم.

کارشناس زبان شناسی با بیان اینکه همه ما در موقعیت هایی حس کرده ایم به صورت کلامی و یا غیرکلامی به ما توجه نمی شود افزود: مصداق های کلامی در گفت و گو متاثر از صمیمیت و بافت و موضوع گفت و گو متفاوت است.یکی از موارد موثر این است که با حرف های طرف مقابل همراه باشیم تا بتوانیم تشخیص دهیم کجا می توانیم حرف او را قطع کنیم چون اگر در موقعیت نامناسب حرف طرف مقابلمان را قطع کنیم ممکن است او حس کند ما به او توجه نداشته ایم.

چهارسوقی امین ادامه داد: برای اینکه مطمئن شویم درست متوجه حرف طرف مقابل شده ایم می توانیم منظورش  از حرف هایش را تکرار کنیم و اینطوربه او می گوییم که من با تو همراه هستم و به تو توجه می کنم؛ از طرفی در این مدت زمان مغز فرصت دارد برای جواب دادن فکر کند و از پاسخ دهی شتاب زده جلوگیری شود و به علاوه همدلی ما را مشخص می کند. البته گاهی افراد نیاز دارند ما در سکوت فقط شنونده حرف هایشان باشیم و در این صورت باید با موقعیت سنجی تشخیص دهیم که چطور می توانیم با فرد مقابل همراهی خودمان را نشان دهیم.

وی اظهار داشت: گاهی از توجه خیلی زیاد ممکن است به خشونت های کلامی برسیم. هنگام عصبانیت قدرت تصمیم گیری و خود آگاهی درست در همه موارد باعث میشود از قبل خودمان را آماده کنیم و از خشونت کلامی جلوگیری کنیم اما گاهی که کنترل از دستمان خارج می شود باید تغییر موقعیت بدهیم تا به آرامش برسیم و فرصت فکر کردن به اهمیت موضوع عصبانیتمان را داشته باشیم.

این کارشناس زبان شناسی تاکید کرد: همان قدری که نوازش جسمی می تواند به شخص آرامش بدهد و مهم است نوازش های کلامی هم در ارتباط برقرار کردن اهمیت دارد. نوازش کلامی مهم ترین ابزار توجه است و با توجه به بافت گفت و گو با تعریف کردن مناسب، تاییدکردن به وسیله زبان بدن، همراهی با زبان چشم و استفاده از عبارت های مناسب می توانیم از نوازش های کلامی استفاده کنیم و ارتباطمان را بهبود بخشیم.

آخرین اخبار

آبادان تسلیت قهرمان ناشنوای کاتا مهمانان برنامه «شب نشینی» امشب معرفی خدمات اداره تایید اسناد وزارت امورخارجه برای ایرانیان خارج از کشور آموزش رایگان و اشتغال‌زایی برای بیش از ۹۰۰ معلول توسط موسسه خیریه نگاهی دقیق به اهداف ائمه برای هدایت مردم در نسل‌های مختلف به مناسبت روز قانون: بررسی جایگاه قانون در کشور ما فناوری اطلاعات، یکی از ضروریات جامعه بشری امروز درباره آبله میمونی بیشتر بدانیم «صبح پارسی» فردا با موضوع تله‌های شخصیتی آغاز می‌شود اثرات سیگار بر ریه ورزش ایران این هفته و گفتگو با تنیسورها سلام به فرمانده در شبکه جام جم «صبح پارسی» پنجشنبه به طبیعت گردی می پردازد رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به شب نشینی دعوت شد نقش و نگار گلابتون دوزی نماد گرمی وجود مردمان جنوب سرافرازانی از دیار لاله های خون در قاب شب نشینی صبح پارسی 4 خرداد با موضوع کتاب جنگ 33 روزه به روی آنتن می رود قائم مقام انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به برنامه «شب نشینی» امشب می‌آید امروز درباره سرطانهای شایع زنان صحبت می کنیم خواندن نماز شکر به هنگام بازگشت به خرمشهر خرمشهر نماد صلابت و مقاومت چرا افراد باید به فرهنگ و مراسم خانوادگی یکدیگر در زندگی مشترک احترام بگذارند با خانه مهر اولین روز هفته میهمان مخاطبان هستیم اهمیت علاقه و اعتقاد بازیگر به نقش از نگاه آتش‌تقی‌پور معیارهای درست ازدواج چیست؟ رئیس هیت مدیره خانه معدن ایران به شب نشینی دعوت شد مهمانی شب نشینی بازیگری از خطه سرسبز شمال بررسی صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایات ایرانیان مقیم خارج واکنش های غرب به اتفاقات اخیر خاورمیانه میلاد کاکاوند مهمان امشب برنامه «شب نشینی» اهدای عضو اهدای زندگی با خانواده تا بهشت خانواده تلویزیونی میهمان شب نشینی پنجشنبه اهمیت دانش کارشناسی برای ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری  / گفت‌وگو با علیرضا محمودی، نویسنده کتاب‌های دانشگاهی درباره روز ملی جمعیت بیشتر بدانیم در شب نشینی امشب با فعالیت " باغ موزه نفت کرمان" بیشتر آشنا خواهیم شد. گفتگو درباره تالیف ۳۴ عنوان کتاب در برنامه «صبح پارسی» فردا چرا نمی توانیم خوب بخوابیم؟ نقش ایرانیان خارج از کشور در ترویج آثار ادبیات فارسی اهمیت ارتباطات سالم با ایرانیان خارج از کشور فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای، میراث معنوی ایرانیان سوزن دوزی ، هنر فاخر دست زنان بلوچ سخنگوی پیشین وزارت خارجه مهمان اصلی برنامه «شب نشینی» امشب چگونه دکور خانه را با هویت خود ترکیب کنیم؟ تاثیر «درک متقابل» در تعارف کردن در برنامه مشاور مطرح شد: کیک اقتصادی کشور با سرمایه گذار خارجی بزرگ می شود 27 اردیبهشت روز جهانی روابط عمومی ها شب نشینی یک شب بهاری در کنار قهرمان دره نورد تاثیر جامعیت شاهنامه فردوسی در ماندگاری آن برای رفع خستگی چه کارهایی انجام دهیم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها