اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

برنامه «صبح پارسی» ششم آبان ماه با موضوع انتخاب رنگ های مناسب برای فضا و راهکارهایی برای ارتباط برقرار کردن روی آنتن رفت.

چگونه رنگ های مناسب برای محیط را انتخاب و ترکیب کنیم؟/ نوازش های کلامی، رکن اساسی برای ارتباط موثر با دیگران

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی بر روی آنتن شبکه جام جم می رود، با موضوع توجه، تمرکز و تفاوت های آن ها بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، شمیم علیزاده و امین نبی اللهی با ندا مسروری جنت کارشناس معماری و تینا چهارسوقی امین کارشناس زبان شناسی به گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گو مسروری گفت: به هشت روش یک رنگ اصلی، همجواری، مکمل، شکافته شده، مثلث متساوی الاضلاع، مربعی شکل و مستطیلی شکل می توانیم رنگ هارا با هم ترکیب کنیم.روش تک رنگ یعنی از پالت رنگ یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی انتخاب می کنیم و از کمرنگ تا پررنگ آن را در فضا استفاده می کنیم. بهتر است در فضاهای کوچک از این روش استفاده شود تا کوچکیمحیط کمتر به چشم بیاید.

وی تصریح کرد: روش همجواری یعنی در دایره رنگ هر سه رنگی که کنارهم بود را می توانیم باهم ترکیب کنیم و برای محیط استفاده کنیم. همچنین روش مکمل یعنی رنگی را به عنوان رنگ اصلی انتخاب می کنیم و دورترین رنگی که در نقطه مقابل آن قرار گرفته است را به عنوان رنگ مکمل انتخاب کرده و با رنگ اصلی ترکیب می کنیم.

کارشناس معماری افزود: همچنین در دایره رنگ سه رنگی که به صورت مثلث متساوی الاضلاع باهم فواصل یکسان داشته باشند را می توان انتخاب کرد؛به علاوه تشکیل چهارضلعی روی دایره رنگ که دو رنگ سرد و دو رنگ گرم را شامل می شود با فواصل ناهمسان و چهارضلعی با فواصل یکسان برای انتخاب چهار رنگ نیز روش های دیگر کشف رنگ های مناسب است. روش شکافته شده به این صورت است که رنگ اصلی را به علاوه دو رنگ کناری رنگ مکملش در دایره رنگ استفاده کنیم.

مسروری درباره تناسب استفاده از رنگ ها در دکوراسیون خانه بیان کرد: قانونی برای مقدار رنگ داریم به اسم ۶۰، ۳۰، ۱۰درصد برای استفاده سه رنگ در محیط و قانون دیگری به اسم ۶۰، ۲۰، ۱۰، ۱۰ درصد برای استفاده چهار رنگ در محیط که برای حفظ تناسب رنگی از این قوانین استفاده می کنیم.

وی ادامه داد: در منازل گاهی یک خانه از دو ضلع شمال و جنوب نور نمی گیرد یا نور جنوب خیلی زیاد تراز ضلع جنوب در فضا است، با توجه به اینکه یکی از کاربردهای رنگ تعدیل فضا است وقتی نور جنوب با شدت زیاد در ساختمان داریم باید از رنگ های سرد استفاده کنیم اما وقتی از ضلع شمال نور میگیریم و نورمان شدت زیادی ندارد رنگ گرم استفاده می کنیم تا نور را تشدید کنیم.

این کارشناس معماری اظهار داشت: در اتاق خواب ترجیحا باید رنگ های آرامش بخش مثل آبی استفاده شود.همچنین از رنگ های خنثی می توان در ترکیب با دیگر رنگ ها برای اتاق خواب استفاده کرد اما باید از کاربرد رنگ های نقره ای و طلایی و درخشان پرهیز کرد چون اتاق خواب محلی برای آرامش است و این رنگ ها آرامش بخش نیستند. حتی این حس ها به افراد نابینا هنگام قرار گرفتن در اتاق هایی با رنگ های متفاوت هم القا شده است.

همچنین در بخش دوم گفت و گو "چهارسوقی امین" با بیان اینکه توجه فرایند ادراکی ذهن است گفت: توجه یعنی اینکه دیگرمحرک های اطرافمان را کنار بگذاریم و موضوعی را مدنظر قرار دهیم، اگر توجه را یک دایره فرض کنیم نقطه مرکزی دایره کانون توجه است و اینکه چقدر بتوانیم رویآن کانون توجه خود را پایدار و متداوم نگه داریم در واقع بر روی آن تمرکز کرده ایم.

وی تصریح کرد: نقش تمرکز در ارتباطات به این صورت است که تمرکز کردن به این معنا است که چقدر تلاش کنیم تمرکزمان را روی اجزای ارتباطی طرف مقابل مثل زبان بدن، کلمات و لحن صحبت او پایدار نگه داریم و این تمرکز را حفظ کنیم.از وجهه های ارتباط پایدار این است که تمرکزمان را روی شخصی پایدار نگه داریم.

کارشناس زبان شناسی با بیان اینکه همه ما در موقعیت هایی حس کرده ایم به صورت کلامی و یا غیرکلامی به ما توجه نمی شود افزود: مصداق های کلامی در گفت و گو متاثر از صمیمیت و بافت و موضوع گفت و گو متفاوت است.یکی از موارد موثر این است که با حرف های طرف مقابل همراه باشیم تا بتوانیم تشخیص دهیم کجا می توانیم حرف او را قطع کنیم چون اگر در موقعیت نامناسب حرف طرف مقابلمان را قطع کنیم ممکن است او حس کند ما به او توجه نداشته ایم.

چهارسوقی امین ادامه داد: برای اینکه مطمئن شویم درست متوجه حرف طرف مقابل شده ایم می توانیم منظورش  از حرف هایش را تکرار کنیم و اینطوربه او می گوییم که من با تو همراه هستم و به تو توجه می کنم؛ از طرفی در این مدت زمان مغز فرصت دارد برای جواب دادن فکر کند و از پاسخ دهی شتاب زده جلوگیری شود و به علاوه همدلی ما را مشخص می کند. البته گاهی افراد نیاز دارند ما در سکوت فقط شنونده حرف هایشان باشیم و در این صورت باید با موقعیت سنجی تشخیص دهیم که چطور می توانیم با فرد مقابل همراهی خودمان را نشان دهیم.

وی اظهار داشت: گاهی از توجه خیلی زیاد ممکن است به خشونت های کلامی برسیم. هنگام عصبانیت قدرت تصمیم گیری و خود آگاهی درست در همه موارد باعث میشود از قبل خودمان را آماده کنیم و از خشونت کلامی جلوگیری کنیم اما گاهی که کنترل از دستمان خارج می شود باید تغییر موقعیت بدهیم تا به آرامش برسیم و فرصت فکر کردن به اهمیت موضوع عصبانیتمان را داشته باشیم.

این کارشناس زبان شناسی تاکید کرد: همان قدری که نوازش جسمی می تواند به شخص آرامش بدهد و مهم است نوازش های کلامی هم در ارتباط برقرار کردن اهمیت دارد. نوازش کلامی مهم ترین ابزار توجه است و با توجه به بافت گفت و گو با تعریف کردن مناسب، تاییدکردن به وسیله زبان بدن، همراهی با زبان چشم و استفاده از عبارت های مناسب می توانیم از نوازش های کلامی استفاده کنیم و ارتباطمان را بهبود بخشیم.

آخرین اخبار

شاعران ایرانی چه تاثیری بر ادبیات غرب داشتند؟ کیانوش گرامی: من با دلم بازی می کنم/ پتینه کاری که با انجام یک اثر هنری از کویت اقامت رفت بگوری برره امشب به «شب نشینی» می آید "فرزانه " خروس جنگی میهمان شب نشینی می شود چگونه انواع بیش‌فعالی را بشناسیم و آن را درمان کنیم؟ بررسی بیماری های دهان و دندان در زیتون زنی که با وجود‌ام اس قله دماوند را فتح کرد/ زهره حمیدی: فرزندانم دوست داشتند بازیگری کنم ارتباط صحیح و موثر فرزندان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مفهوم اصلی واژه فرهنگ چیست/ فرهنگ‌نامه دهخدا بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی تاریخ زبان فارسی دستاوردهای سفر رییس جمهور به روسیه "تولدی دیگر" در شب نشینی حمایت‌های سازمان توسعه تجارت ایران از تجّار ایرانی خارج از کشور با پرورش گل و گیاه حس خوب را تجربه کنیم بانویی که کمر همت به بازتولید عروسک های بومی فرهنگی ایران بست در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه چه گذشت؟ دانشجوی نخبه‌ای که توانست دو اختراع خود را ثبت کند مسافر چین میهمان ورزش ایران وجود رقابت ناسالم در محیط پیرامون ما برای کشف توانایی ها لازم است/ بازی استاندارد برای کودکان چه ویژگی هایی دارد؟ خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها