اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

با رژیم غذایی، زندگی سالم تری داشته باشیم.

دکتر میلانی به صبح پارسی آمد

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، با موضوع تعادل برقرار کردن بین کار، زندگی و استراحت به روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، شمیم علیزاده و امین نبی اللهی با علی میلانی بناب متخصص تغذیه و سلامت به گفت و گو نشستند.

میلانی گفت: همه سلول های بدن ما برای تامین انرژی به قند خون نیاز دارند. بدن همواره سعی می کند این قند را در محدوده طبیعی نگه دارد و با ترشح هورمون انسولین آن را کنترل می کند اما قند خون گاهی بیشتر از حد معمول می شود؛ وابسته به میزانی که قند خون از حد معمول بالا می رود شدت دیابت هم متفاوت می شود.

وی تصریح کرد: وقتی انسولین به مقدار کافی ترشح نمی شود یا اصلا ترشح نمی شود دیابت نوع یک است که بیشتر در افراد زیر سی سال دیده می شود و می تواند ناشی از عوامل ژنتیکی یا بیماری های ویروسی شود.

این متخصص تغذیه افزود: در دسته دیگری از بیماران انسولین بدنشان بیش از حد ترشح می شود ولی این هورمون توانایی کنترل قند خون را ندارد چون بدن نسبت به این هورمون حساسیت نشان نمی دهد و تعادل قند خون بهم می خورد. این موضوع به چگونگی سبک زندگی افراد بر می گردد و از چاقی و استرس مداوم ناشی می شود.

میلانی عنوان کرد: برخی بیماری های غیر واگیر دیگر مثل چربی و فشار خون نیز با دیابت ریشه های مشترک دارند و از عوامل مشترک ناشی می شوند به همین دلیل کسانی که اختلالات چربی خون دارند مبتلا به دیابت و یا در معرض آن هستند و یا در بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت یا چربی خون، فشار خون نیز تشخیص داده می شود.

وی با اشاره به اینکه دیابت در اکثر مقاطع قابل پیش بینی است ادامه داد: وقتی کسی وزن بالا و یا چاقی اطراف شکم دارد می توان پیش بینی کرد که به دیابت مبتلا می شود. معمولا این موضوع در آقایان در سنین پایین تر و در خانم ها بعد از یائسگی رخ می دهد که نشان دهنده اختلال در ترشح انسولین است.عمده تجمع چربی در افرادی که انسولین بدنشان دچار اختلال است در اطراف شکم است. کسانی که شیوه زندگی مناسب ندارند چاقی دور شکم دارند. وقتی دور شکم از ۹۰سانتی متر بالاتر میرود، تریگلیسیرید هم افزایش پیدا می کند و قند خون بهم می خورد.

این متخصص تغذیه اظهار داشت: به بیانی ساده تر باید بگوییم وقتی به انسولین نوسان می دهیم ترشح انسولین در بدن را بیهوده می کنیم. اگر با خوردن خوراکی هایی که قندشان به سرعت جذب می شود قند خون را سریع افزایش دهیم انسولین هم به یکباره برای کنترل این حجم از قند وارد شده به خون، به میزان زیاد ترشح می شود و باعث می شود سلول ها حساسیت خود را نسبت به این هورمون کم کنند اما در عین حال انسولین خون افزایش یافته است در حالی که سلول ها به آن بی توجه شده اند و به همین دلیل قند خون بالا می رود. نباید به انسولین پیک بدهیم تا این اتفاق در بدن رخ دهد؛ حذف موادی که شکر افزوده دارند چون پروسه هضم طولانی ندارند می توانیم از پیک انسولین در بدن جلوگیری کنیم. این مراقبت ها صرفا مربوط به کسانی نیست که دارای دیابت هستند بلکه لازمه پیشگیری از ابتلا به این بیماری در همه افراد است.

میلانی بیان کرد: برای طولانی کردن پروسه هضم قند خون باید فیبرها و مواد غذایی دارای فیبرمثل سبزیجات، میوه ها و حبوبات را در رژیم غذایی افزایش دهیم چون این مواد در دستگاه گوارش بافتی را ایجاد می کنند که با احتباس آب می تواند آنزیم های هضم کننده قند رقیق تر است و به همین دلیل فرایند جذب قند بسیار زمان بر تر اسن و قند به یک باره وارد خون نمی شود.

وی درباره قندخون نرمال گفت: قبلامبنا به این صورت بود که قندخون ناشتا باید زیر۱۰۰ باشد ولی حالا می گویند بالاتر از ۹۰میلی گرم در دسی لیتر نشان دهنده اختلال قندخون است. وقتی این رقم بالاتر از ۱۲۰ برود با کنترل رژیم غذایی نمی توان آن را به حد طبیعی رساند و نیاز به درمان دارد اما قند خون بالاتر از ۱۸۰ ممکن است به کلیه نیز ضرر بزند و باید برای کنترل آن پیگیری های لازم را انجام داد.

متخصص تغذیه و سلامت تصریح کرد: در آزمایش قند خون اگر سطوح نرمال باشد اما هموگلوبینa1c بالا نشان داده شود یعنی در یک ماه گذشته اختلال قندخون دیده شده و باید مراقبت های درمانی برای این امر صورت گیرد.

میلانی افزود: وقتی قندخون افزایش پیدا می کند کلسترول ال دی ال نیز افزایش پیدا می کند و این ناشی از این است که فرد غذای خوبی نمی خورد این موضوع باعث رسوب چربی ها در عروق می شود و منجر به بیماری های قلبی عروقی هم می شود. باید به چربی های اشباع هم در بیماری دیابت و فشار خونتوجه شود و مراقب باشیم تا بیش از اندازه چربی استفاده نکنیم.

وی بیان کرد: چربی هایی که در دمای محیط فیزیک جامد دارند دارای چربی اشباع شده هستند البته امروزه روغن مایع را هم به علت اینکه می خواهند روی آن بافت ایجاد کنند به صورت مایع وارد بازار می کنند در حالی که چربی اشباع شده دارند و روی اطلاعات این محصولات مشخص شده که اشباع هستند.

این متخصص تغذیه ادامه داد: در پخت و پز از روغن هایی استفاده کنیم که چربی اشباع نداشته باشند، روغن های هیدروژنه، روغن های سرخ کردنی، مواد غذایی فراوری شده که در آن روغن هیدروژنه استفاده شده است مثل پنیر پیتزا و بیسکوییت ها نیز برای بیماران دیابتی مضر هستند. برای اینکه به آن محصولات فراوری شده بافت بدهند از این روغن ها استفاده می کنند. باید شیوه پخت و پز را تغییر دهیم و از این مواد استفاده نکنیم.

میلانی اظهار داشت: به علاوه رژیم غذایی صحیح برای مبارزه با دیابت باید فعالیت فیزیکی بدن را افزایش دهیم.با فعالیت فیزیکی گیرنده های سلول که به انسولین حساس نبوده اند پویا و فعال شده و به این هورمون حساس می شوند و قندخون را بهتر کنترل می کنند. ورزش هایی مثل پیاده روی و ورزش های استقامتی عوارض دیابت را کنترل می کنند.

وی عنوان کرد: در دیابت نوع دو در بلند مدت اگر بتوان قند خون را زیر 120 تثبیت کرد می توان از شر این بیماری خلاص شد اما کمی دور از ذهن است و بهتر است مراقبت کنیم تا از اول مبتلا نشویم.

این متخصص تغذیه تاکید کرد: اگر قند ساده را از برنامه غذایی حذف کنیم، حجم غذارا کم کنیم اما دفعاتش را زیاد کنیم می توانیم از ابتلا به دیابت جلوگیری کنیم. اگر غذای مفیدی را هم استفاده کنیم اما حجمش زیاد باشد بازهم قند زیادی را به صورت همزمان وارد بدن کرده ایم و تاثیری در کنترل دیابت ندارد.

آخرین اخبار

شاعران ایرانی چه تاثیری بر ادبیات غرب داشتند؟ کیانوش گرامی: من با دلم بازی می کنم/ پتینه کاری که با انجام یک اثر هنری از کویت اقامت رفت بگوری برره امشب به «شب نشینی» می آید "فرزانه " خروس جنگی میهمان شب نشینی می شود چگونه انواع بیش‌فعالی را بشناسیم و آن را درمان کنیم؟ بررسی بیماری های دهان و دندان در زیتون زنی که با وجود‌ام اس قله دماوند را فتح کرد/ زهره حمیدی: فرزندانم دوست داشتند بازیگری کنم ارتباط صحیح و موثر فرزندان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مفهوم اصلی واژه فرهنگ چیست/ فرهنگ‌نامه دهخدا بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی تاریخ زبان فارسی دستاوردهای سفر رییس جمهور به روسیه "تولدی دیگر" در شب نشینی حمایت‌های سازمان توسعه تجارت ایران از تجّار ایرانی خارج از کشور با پرورش گل و گیاه حس خوب را تجربه کنیم بانویی که کمر همت به بازتولید عروسک های بومی فرهنگی ایران بست در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه چه گذشت؟ دانشجوی نخبه‌ای که توانست دو اختراع خود را ثبت کند مسافر چین میهمان ورزش ایران وجود رقابت ناسالم در محیط پیرامون ما برای کشف توانایی ها لازم است/ بازی استاندارد برای کودکان چه ویژگی هایی دارد؟ خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها