اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

با رژیم غذایی، زندگی سالم تری داشته باشیم.

دکتر میلانی به صبح پارسی آمد

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، با موضوع تعادل برقرار کردن بین کار، زندگی و استراحت به روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، شمیم علیزاده و امین نبی اللهی با علی میلانی بناب متخصص تغذیه و سلامت به گفت و گو نشستند.

میلانی گفت: همه سلول های بدن ما برای تامین انرژی به قند خون نیاز دارند. بدن همواره سعی می کند این قند را در محدوده طبیعی نگه دارد و با ترشح هورمون انسولین آن را کنترل می کند اما قند خون گاهی بیشتر از حد معمول می شود؛ وابسته به میزانی که قند خون از حد معمول بالا می رود شدت دیابت هم متفاوت می شود.

وی تصریح کرد: وقتی انسولین به مقدار کافی ترشح نمی شود یا اصلا ترشح نمی شود دیابت نوع یک است که بیشتر در افراد زیر سی سال دیده می شود و می تواند ناشی از عوامل ژنتیکی یا بیماری های ویروسی شود.

این متخصص تغذیه افزود: در دسته دیگری از بیماران انسولین بدنشان بیش از حد ترشح می شود ولی این هورمون توانایی کنترل قند خون را ندارد چون بدن نسبت به این هورمون حساسیت نشان نمی دهد و تعادل قند خون بهم می خورد. این موضوع به چگونگی سبک زندگی افراد بر می گردد و از چاقی و استرس مداوم ناشی می شود.

میلانی عنوان کرد: برخی بیماری های غیر واگیر دیگر مثل چربی و فشار خون نیز با دیابت ریشه های مشترک دارند و از عوامل مشترک ناشی می شوند به همین دلیل کسانی که اختلالات چربی خون دارند مبتلا به دیابت و یا در معرض آن هستند و یا در بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت یا چربی خون، فشار خون نیز تشخیص داده می شود.

وی با اشاره به اینکه دیابت در اکثر مقاطع قابل پیش بینی است ادامه داد: وقتی کسی وزن بالا و یا چاقی اطراف شکم دارد می توان پیش بینی کرد که به دیابت مبتلا می شود. معمولا این موضوع در آقایان در سنین پایین تر و در خانم ها بعد از یائسگی رخ می دهد که نشان دهنده اختلال در ترشح انسولین است.عمده تجمع چربی در افرادی که انسولین بدنشان دچار اختلال است در اطراف شکم است. کسانی که شیوه زندگی مناسب ندارند چاقی دور شکم دارند. وقتی دور شکم از ۹۰سانتی متر بالاتر میرود، تریگلیسیرید هم افزایش پیدا می کند و قند خون بهم می خورد.

این متخصص تغذیه اظهار داشت: به بیانی ساده تر باید بگوییم وقتی به انسولین نوسان می دهیم ترشح انسولین در بدن را بیهوده می کنیم. اگر با خوردن خوراکی هایی که قندشان به سرعت جذب می شود قند خون را سریع افزایش دهیم انسولین هم به یکباره برای کنترل این حجم از قند وارد شده به خون، به میزان زیاد ترشح می شود و باعث می شود سلول ها حساسیت خود را نسبت به این هورمون کم کنند اما در عین حال انسولین خون افزایش یافته است در حالی که سلول ها به آن بی توجه شده اند و به همین دلیل قند خون بالا می رود. نباید به انسولین پیک بدهیم تا این اتفاق در بدن رخ دهد؛ حذف موادی که شکر افزوده دارند چون پروسه هضم طولانی ندارند می توانیم از پیک انسولین در بدن جلوگیری کنیم. این مراقبت ها صرفا مربوط به کسانی نیست که دارای دیابت هستند بلکه لازمه پیشگیری از ابتلا به این بیماری در همه افراد است.

میلانی بیان کرد: برای طولانی کردن پروسه هضم قند خون باید فیبرها و مواد غذایی دارای فیبرمثل سبزیجات، میوه ها و حبوبات را در رژیم غذایی افزایش دهیم چون این مواد در دستگاه گوارش بافتی را ایجاد می کنند که با احتباس آب می تواند آنزیم های هضم کننده قند رقیق تر است و به همین دلیل فرایند جذب قند بسیار زمان بر تر اسن و قند به یک باره وارد خون نمی شود.

وی درباره قندخون نرمال گفت: قبلامبنا به این صورت بود که قندخون ناشتا باید زیر۱۰۰ باشد ولی حالا می گویند بالاتر از ۹۰میلی گرم در دسی لیتر نشان دهنده اختلال قندخون است. وقتی این رقم بالاتر از ۱۲۰ برود با کنترل رژیم غذایی نمی توان آن را به حد طبیعی رساند و نیاز به درمان دارد اما قند خون بالاتر از ۱۸۰ ممکن است به کلیه نیز ضرر بزند و باید برای کنترل آن پیگیری های لازم را انجام داد.

متخصص تغذیه و سلامت تصریح کرد: در آزمایش قند خون اگر سطوح نرمال باشد اما هموگلوبینa1c بالا نشان داده شود یعنی در یک ماه گذشته اختلال قندخون دیده شده و باید مراقبت های درمانی برای این امر صورت گیرد.

میلانی افزود: وقتی قندخون افزایش پیدا می کند کلسترول ال دی ال نیز افزایش پیدا می کند و این ناشی از این است که فرد غذای خوبی نمی خورد این موضوع باعث رسوب چربی ها در عروق می شود و منجر به بیماری های قلبی عروقی هم می شود. باید به چربی های اشباع هم در بیماری دیابت و فشار خونتوجه شود و مراقب باشیم تا بیش از اندازه چربی استفاده نکنیم.

وی بیان کرد: چربی هایی که در دمای محیط فیزیک جامد دارند دارای چربی اشباع شده هستند البته امروزه روغن مایع را هم به علت اینکه می خواهند روی آن بافت ایجاد کنند به صورت مایع وارد بازار می کنند در حالی که چربی اشباع شده دارند و روی اطلاعات این محصولات مشخص شده که اشباع هستند.

این متخصص تغذیه ادامه داد: در پخت و پز از روغن هایی استفاده کنیم که چربی اشباع نداشته باشند، روغن های هیدروژنه، روغن های سرخ کردنی، مواد غذایی فراوری شده که در آن روغن هیدروژنه استفاده شده است مثل پنیر پیتزا و بیسکوییت ها نیز برای بیماران دیابتی مضر هستند. برای اینکه به آن محصولات فراوری شده بافت بدهند از این روغن ها استفاده می کنند. باید شیوه پخت و پز را تغییر دهیم و از این مواد استفاده نکنیم.

میلانی اظهار داشت: به علاوه رژیم غذایی صحیح برای مبارزه با دیابت باید فعالیت فیزیکی بدن را افزایش دهیم.با فعالیت فیزیکی گیرنده های سلول که به انسولین حساس نبوده اند پویا و فعال شده و به این هورمون حساس می شوند و قندخون را بهتر کنترل می کنند. ورزش هایی مثل پیاده روی و ورزش های استقامتی عوارض دیابت را کنترل می کنند.

وی عنوان کرد: در دیابت نوع دو در بلند مدت اگر بتوان قند خون را زیر 120 تثبیت کرد می توان از شر این بیماری خلاص شد اما کمی دور از ذهن است و بهتر است مراقبت کنیم تا از اول مبتلا نشویم.

این متخصص تغذیه تاکید کرد: اگر قند ساده را از برنامه غذایی حذف کنیم، حجم غذارا کم کنیم اما دفعاتش را زیاد کنیم می توانیم از ابتلا به دیابت جلوگیری کنیم. اگر غذای مفیدی را هم استفاده کنیم اما حجمش زیاد باشد بازهم قند زیادی را به صورت همزمان وارد بدن کرده ایم و تاثیری در کنترل دیابت ندارد.

آخرین اخبار

آبادان تسلیت قهرمان ناشنوای کاتا مهمانان برنامه «شب نشینی» امشب معرفی خدمات اداره تایید اسناد وزارت امورخارجه برای ایرانیان خارج از کشور آموزش رایگان و اشتغال‌زایی برای بیش از ۹۰۰ معلول توسط موسسه خیریه نگاهی دقیق به اهداف ائمه برای هدایت مردم در نسل‌های مختلف به مناسبت روز قانون: بررسی جایگاه قانون در کشور ما فناوری اطلاعات، یکی از ضروریات جامعه بشری امروز درباره آبله میمونی بیشتر بدانیم «صبح پارسی» فردا با موضوع تله‌های شخصیتی آغاز می‌شود اثرات سیگار بر ریه ورزش ایران این هفته و گفتگو با تنیسورها سلام به فرمانده در شبکه جام جم «صبح پارسی» پنجشنبه به طبیعت گردی می پردازد رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به شب نشینی دعوت شد نقش و نگار گلابتون دوزی نماد گرمی وجود مردمان جنوب سرافرازانی از دیار لاله های خون در قاب شب نشینی صبح پارسی 4 خرداد با موضوع کتاب جنگ 33 روزه به روی آنتن می رود قائم مقام انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به برنامه «شب نشینی» امشب می‌آید امروز درباره سرطانهای شایع زنان صحبت می کنیم خواندن نماز شکر به هنگام بازگشت به خرمشهر خرمشهر نماد صلابت و مقاومت چرا افراد باید به فرهنگ و مراسم خانوادگی یکدیگر در زندگی مشترک احترام بگذارند با خانه مهر اولین روز هفته میهمان مخاطبان هستیم اهمیت علاقه و اعتقاد بازیگر به نقش از نگاه آتش‌تقی‌پور معیارهای درست ازدواج چیست؟ رئیس هیت مدیره خانه معدن ایران به شب نشینی دعوت شد مهمانی شب نشینی بازیگری از خطه سرسبز شمال بررسی صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایات ایرانیان مقیم خارج واکنش های غرب به اتفاقات اخیر خاورمیانه میلاد کاکاوند مهمان امشب برنامه «شب نشینی» اهدای عضو اهدای زندگی با خانواده تا بهشت خانواده تلویزیونی میهمان شب نشینی پنجشنبه اهمیت دانش کارشناسی برای ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری  / گفت‌وگو با علیرضا محمودی، نویسنده کتاب‌های دانشگاهی درباره روز ملی جمعیت بیشتر بدانیم در شب نشینی امشب با فعالیت " باغ موزه نفت کرمان" بیشتر آشنا خواهیم شد. گفتگو درباره تالیف ۳۴ عنوان کتاب در برنامه «صبح پارسی» فردا چرا نمی توانیم خوب بخوابیم؟ نقش ایرانیان خارج از کشور در ترویج آثار ادبیات فارسی اهمیت ارتباطات سالم با ایرانیان خارج از کشور فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای، میراث معنوی ایرانیان سوزن دوزی ، هنر فاخر دست زنان بلوچ سخنگوی پیشین وزارت خارجه مهمان اصلی برنامه «شب نشینی» امشب چگونه دکور خانه را با هویت خود ترکیب کنیم؟ تاثیر «درک متقابل» در تعارف کردن در برنامه مشاور مطرح شد: کیک اقتصادی کشور با سرمایه گذار خارجی بزرگ می شود 27 اردیبهشت روز جهانی روابط عمومی ها شب نشینی یک شب بهاری در کنار قهرمان دره نورد تاثیر جامعیت شاهنامه فردوسی در ماندگاری آن برای رفع خستگی چه کارهایی انجام دهیم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها