اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ناگفته های بازیکنان هاکی روی یخ بانوان از برد این تیم مقابل روسیه

وضعیت تیم ملی هاکی روی یخ بانوان و جایگاه فرش دستباف ایرانی ، موضوعاتی بود که در برنامه «صبح پارسی» امروز به آن پرداخته شد.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی بر روی آنتن شبکه جام جم می رود، با موضوع تعادل برقرار کردن بین کار، زندگی و استراحت بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، آلاء خامه یار و امین نبی اللهی با عبدالله بهرامی کارشناس فرش دستباف ایران، فاطمه اسماعیلی بازیکن و آرزو ایزدی دروازه‌بان تیم ملی هاکی روی یخ بانوان به گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گو بهرامی گفت: فرش یعنی زیر اندازی که گسترده می شود برای مزین کردن محل که روی کف گسترده می شود اما قالی یعنی بافته ای که صرفا زیرانداز نیست بلکه برای زینت هم استفاده می شود. تنها کالایی که افتخارش برای ایران است فرش ایرانی ایرانی است. فرش پازیریک که قدمت ۳هزار ساله دارد منتسب به ایران است و از چندین سال قبل در ایران بافته شده است.

وی بیان کرد: پیشینه فرش ایرانی به دوران قبل از میلاد مسیح بر می گردد و در اوج شکوه این صنعت از زمان هخامنشی شروع شد. فرش ایرانی یکی از مهم ترین کالاهایی است که در موزه ها عرضه می شود و توریست ها دوست دارند آن را ببینند.

کارشناس فرش دستباف ایرانی تصریح کرد: در دهه ۹ هجری اولین شرکت های خارجی برای تولید و صادر کردن فرش در ایران سرمایه گذاری کردند و در بازارهای فرش همه مشتاق بودند تا فرش ایرانی را بخرند اما حتی در کشوری مثل آمریکا که ما را تروریست خطاب می کنند فرش دستباف ایرانی در کاخ ریاست جمهوریشان پهن است و این یعنی به هنرمند بودن ایرانیان اذعان دارند این در حالی است که هنرمند روح مهربانی و صلح دارد و لطافت در زندگی اش موج می زند.

بهرامی ادامه داد: در گذشته ۳۰ درصد صادرات کشور یعنی حدود ۱۰۰ میلیارد دلار، صادرات فرش دستباف ایرانی به آمریکا بود. در چندسال اخیر در کشوری مثل چین به خاطر اینکه درآمد سرانه مردمش افزایش داشته، فرش ایرانی به یک کالای لاکچری بین مردمشان تبدیل شده و بازار این هنر کشورمان در چین بسیار رونق دارد زیرا مردم برای خرید آن مشتاق هستند.

وی درباره قیمت فرش دستباف گفت: از متری ۱ میلیون در بازار داریم تا 50 میلیون و مردم وابسته به توانایی خریدشان و سطح زندگی شان می توانند فرش دستباف را خریداری کنند. از نظر کیفیت هم نمی توان گفت فرش متری یک میلیون چندان خوب نیست و با هر طرح و رنگی که با دیگر اجزای محیط اتاق یا ساختمان منطبق باشد می توان فرش هایی به قیمت های ارزان تر و طرح های زیبا را خریداری کرد.

این کارشناس فرش دستباف ایرانی افزود: متاسفانه هنوز نتوانسته ایم تبلیغات خوبی داشته باشیم تا همه به سمت فرش دستباف بیایند این در حالی است که همه مواد اولیه این فرش یا نباتی است یا حیوانی و یا طبیعی که همراه شدن این موضوع با طرح ها و نقش های زیبا برای سلامت روحی و روانی افراد نیز مفید است. در آتش سوزی ها، آخرین کالایی که می سوزد فرش دستباف است در حالی که فرش ماشینی با هر جرقه می سوزد و گویا یک گالن بنزین در خانه نگهداری می شود. همچنین این طرح های جذاب و تنوع رنگش با طبع فرزندان منطبق بوده و به فرد آرامش روانی می دهد.

بهرامی درباره اهمیت وجود فرش دستباف در خانه ها ادامه داد: حتی لوکس ترین آپارتمان ها هم اگر فرش دستباف نداشته باشد لوکس بودنشان دچار نقصان می شود.

وی تاکید کرد: از مزیت های فرش دستباف ایران تنوع طرح و نقش است. فرش ایرانی در دنیا رقیب زیاد دارد اما طرح های متنوع منحصر به هر شهر در بین این فرش ها دیده می شود و این وجه تمایز و تنوع و اینکه هر طرحی در خانه باشد می توان با فرش های یکی از استان های ایران ست کرد باعث شده است انتخاب افراد محدود نباشد و در کل دنیا طرفداران زیادی داشته باشد. نمی توان گفت که کدام فرش کدام استان بهتر است بستگی به انتخاب افراد دارد.

این کارشناس فرش دستباف گفت: با توجه به اینکه تولید فرش در ایران متاثر از وضعیت تولید کننده و بی مهری دولت مردان کاهش پیدا کرده، به زودی قیمت فرش های ایرانی بسیار زیاد می شود و مردم باید تا می توانند فرش ایرانی بخرند چون می تواند ارزش افزوده زیادی ایجاد کند. مهم این است که از این کالای فاخر استفاده می کنید و لذت می برید در عین حال ارزش آن بالا می رود.

بهرامی درباره احساسی که از فرش دستباف به مردم القا می شود تصریح کرد: فرش طی یکسال بافته شده و با حال خوب و بد بافنده در طی این مدت عجین شده است. امیدواریم بتوانیم هر فرش را به همراه داستانش بفروشیم و در این داستان اطلاعاتی مانند سال بافت، مواد اولیه و گره اول و آخر را ارائه دهیم و فرش تنها کالای ایرانی است که می توان این کار را برای آن انجام داد.

در بخش دوم گفت و گو فاطمه اسماعیلی گفت: هاکی ورزش گروهی بسیار هیجان انگیزی است که 5 بازیکن و یک دروازه بان دارد و بازی حول محور یک توپ انجام می شود که به آن هاک می گویند. وزن نسبتا زیادی دارد و باید گاردهای محکم زیر لباس بپوشیم تا اگر هاک به بازیکن اصابت کرد دچار آسیب دیدگی شدید نشود. هر بازی در سه بیست دقیقه مفید صورت می گیرد.

اسماعیلی افزود: من ساکن ورامین بودم و در شهرما زمین یخ وجود نداشت. زمانی که اسکیت را شروع کردم ۶ سالم بود. آن زمان من اسکیت چرخ دار بازی می کردم و هاکی با اسکیت چرخ دار را نیز ادامه دادم بعد از آن که زمین یخ تهران افتتاح شد به این مسیر ورود کردم و به تیم ملی هاکی بانوان راه یافتم.

وی درباره بازی این تیم مقابل تیم کشور روسیه افزود: تیم روسیه بسیار قوی بود و به طور کلی روسیه کشوری است که زمین یخ زیاد دارد و به تبع آن ورزش هاکی در این کشور بیشتر رشد داشته است. روس ها توقع نداشتند تیم ما یک دست باشد و بتوانیم بر آن ها چیره شویم. توانستیم در بازی اول ۴ بر ۲ این تیم را ببریم و همه از این موضوع شگفت زده شدند اما متاسفانه در فینال به این تیم باختیم، با این حال گلی که به روسیه زدم برایم بهترین حس دنیا بود.

بازیکن تیم ملی هاکی روی یخ بانوان از سختی هایش در مسیر رسیدن به برتری در تیم هاکی گفت: در بسیاری از مواقع کنار خانواده نبودم. می دیدم که دوست دارند من در برخی از مهمانی ها یا مسافرت ها کنارشان باشم اما خانواده هم وقتی نتیجه را می بینند خوشحال می شوند.

اسماعیلی ادامه داد: بازی اول در امارات خیلی بد بود و چون نتوانستم هیچ گلی در این بازی بزنم احساس می کردم مفید نیستم. در بازی ما مقابل روسیه چون تیم بسیار قوی بود به ما گفتند اگر ببازید حق دارید، چون حریف قدری است؛ به خاطر بازی قبلی ام فکر می کردم من نمی توانم خوب بازی کنم اما دروازه بان تیم به من گفت "مطمئنم امروز خوب بازی می کنی" و از کاپیتان خواستم خودم بازی را پیش ببرم او هم قبول کرد و نتیجه این موضوع آن شد که دو تا گل بازی را من زدم و برد بسیار شیرینی بود.

همچنین در ادامه این گفت و گو آرزو ایزدی دروازه بان تیم ملی هاکی روی یخ بانوان گفت: دروازه بانی در هاکی از نظر علمی جزو سه پست سخت ورزشی است چون تکنیک های یخ بسیار سخت بوده و به علاوه وزن ۲۰ کیلو وسیله را هم باید تحمل کنیم و همه این ها را باهم هماهنگ کنیم. برای کنترل هاک، مهم ترین اصل این است که باید قبل از شوت، زاویه خوبی با بازیکن بگیریم، همچنین فاصله با دروازه هم مهم است چون هاک کوچک است.

ایزدی تصریح کرد: از ابتدا اسکیت کار می کردم بعد که اندکی پیشرفت کردم مربی ما در استعدادیابی هایش من را به عنوان گزینه مناسبی برای هاکی انتخاب کرد و پس از تست های انجام شده نیز جزو لیست انتخابی بودم، از این موضوع خوشحال شدم و بعد هم به سراغ هاکی روی یخ رفتیم.

وی بیان کرد: از خرداد پارسال که زمین یخ ایران مال بازگشایی شد این تیم به فدراسیون اضافه شد و تیم ملی آن به صورت جدی آغاز به کار کرد.

دروازه‌بان تیم ملی هاکی روی یخ بانوان نیز درباره بازی تیمشان مقابل روسیه افزود: تیم ما اولین بار بود بازی برون مرزی داشت. در یک موقعیت؛ در اثنای بازی احساس کردم مدام زمین می خورم و نمی توانم عملکرد خوبی داشته باشم برای همین سعی کردم خودم را پیدا کنم و محکم تر بایستم. عملکردم در نیمه اول با دو بخش بعدی خیلی فرق داشت چون هوشیارتر شده بودم. همه فکر می کردند در بازی با روسیه ببازیم؛ اما تیم ما خیلی هماهنگ بود و بازی را بسیار خوب پیش بردیم. تعداد گل ها روی یخ به خاطر شرایط بازیکنان و توپ، زیاد است و مثل فوتبال بازی با تعداد گل کم به پایان نمی رسد.

ایزدی ادامه داد: بعضی از آدم ها با همه توان ما را حمایت می کنند ولی اگر فدراسیون، بیشتر حمایتمان کند و اسپانسرهایی برای خرید تجهیزات به میدان بیایند وضعیت هاکی ایران بسیار بهتر شده و افتخارات بیشتری را برای کشور رقم می زند.

آخرین اخبار

شاعران ایرانی چه تاثیری بر ادبیات غرب داشتند؟ کیانوش گرامی: من با دلم بازی می کنم/ پتینه کاری که با انجام یک اثر هنری از کویت اقامت رفت بگوری برره امشب به «شب نشینی» می آید "فرزانه " خروس جنگی میهمان شب نشینی می شود چگونه انواع بیش‌فعالی را بشناسیم و آن را درمان کنیم؟ بررسی بیماری های دهان و دندان در زیتون زنی که با وجود‌ام اس قله دماوند را فتح کرد/ زهره حمیدی: فرزندانم دوست داشتند بازیگری کنم ارتباط صحیح و موثر فرزندان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مفهوم اصلی واژه فرهنگ چیست/ فرهنگ‌نامه دهخدا بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی تاریخ زبان فارسی دستاوردهای سفر رییس جمهور به روسیه "تولدی دیگر" در شب نشینی حمایت‌های سازمان توسعه تجارت ایران از تجّار ایرانی خارج از کشور با پرورش گل و گیاه حس خوب را تجربه کنیم بانویی که کمر همت به بازتولید عروسک های بومی فرهنگی ایران بست در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه چه گذشت؟ دانشجوی نخبه‌ای که توانست دو اختراع خود را ثبت کند مسافر چین میهمان ورزش ایران وجود رقابت ناسالم در محیط پیرامون ما برای کشف توانایی ها لازم است/ بازی استاندارد برای کودکان چه ویژگی هایی دارد؟ خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها