اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

از نحوه فراگیری زبان مادری توسط فرزند تا تاثیر طبیعت در احساس خوب و سلامت جسمانی افراد

فراگیری زبان مادری، تاثیر طبیعت بر سلامت و آرامش روحی و همچنین راه های بهبود کبد چرب، موضوعاتی بود که در برنامه صبح پارسی درباره آن ها بحث شد.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، با موضوع زبان مادری و اهمیت آن در زندگی افرادبر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت،شمیم علیزاده و امین نبی اللهی با لیلا مهیار متخصص زبان شناسی، فرشید آذری مستندساز طبیعت و علیرضا ابوالفضلی کارشناس طب سنتی برنامه به گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گو، مهریار درباره زبان مادری و اهمیت آن گفت:زبان مادری فقط یک زبان نیست یک میراث است که از گذشتگان به ما رسیده و ما هم وظیفه داریم سینه به سینه آن را به آیندگان منتقل کنیم. اگر در ایران باشیم کمی ساده تر به نظر می رسد ولی وقتی خارج از کشور باشیم با چالش هایی رو به رو هستیم. مهاجرت خودش یک چالش است شاید در ظاهر یک انتقال جسمی و فیزیکی به نظر برسد اما در واقع یک انتقال فیزیکی صرف نیست. باید در میان مردمی زندگی کنیم که فرهنگ متفاوت دارند و زبان چیزی جدا از فرهنگ نیست، فقط وسیله ارتباط نیست بلکه راه انتقال فرهنگ هم هست و در قالب شعر، ادبیات، موسیقی و کتب مختلف منتقل می شود زبان فارسی یکی از غنی ترین زبان ها است و پدر و مادر دوست دارند فرزندشان زبان کشور مقصد را بیاموزد اما باید در کنار آن تمهیداتی را ببیندیشند تا فرزند را با زبان فارسی هم آشنا کنند.

وی بیان کرد: فرزند از نوزادی تا هفت سالگی از طریق پدر و مادر که معلم های او هستند زبان را می آموزد و مشکل ایرانیان مقیم خارج بعد از ورود فرزند به مدرسه است چون او با جهان خارج ارتباط برقرار می کند و یکی از روش های جلوگیری از فراموش شدن فرهنگ و زبان فارسی در بین کودکان، صبر و حلم پدر و مادر و استفاده از ادبیات و داستان است.

این زبانشناس افزود: قصه گفتن برای فرزندان در هنگام شب باعث می شود فرزند قوه تخیلش را درگیر کند و با ذهن باز بیاموزد و از این روش فرزند می تواند نه فقط زبان بلکه مفاهیمی که از فرهنگ ایرانی در آن داستان نهفته است را فرابگیرد.

مهریار با اشاره به انتقال سریع تر زبان مادری به فرزند در مقایسه با زبان پدری ادامه داد: مادر همواره همراه فرزند است و مثل یک معلم؛ زبان باز کردن را به فرزند می آموزد اما پدر به خاطر وظیفه اجتماعی اش کمتر با فرزند همراه است. به همین دلیل است که در پدر و مادرهای دو زبانه فرزند ابتدا زبان مادر وبعد زبان پدر را فرا می گیرد.

وی اظهار داشت: تمام پدر و مادران ایرانی که در خارج از کشور اقامت دارند مهر زبان فارسی را در دل دارند اول باید احساس صمیمیت را به فرزند القا کنند، فراگیری زبان برای بچه ها اجباری نباشد بلکه به صورت قلبی علاقه به زبان آموختن را در فرزند ایجاد کنند. پدر و مادرها خودشان کتاب خوان باشند و این کتابخوانی را به کودکان نیز القا کنند. پدر و مادرها می توانند از سایت های کتابخوانی در بستر اینترنت برای فرزندان استفاده کنند و از تاریخ زبان فارسی و فرهنگ غنی ایران برایشان بگویند.

کارشناس زبان شناسی با اشاره به اهمیت رسانه در اشاعه فرهنگ فارسی خاطر نشان کرد: به مدد تکنولوژی افراد به شبکه های بین المللی دسترسی دارند و فرزند می تواند برشی از زندگی واقعی در ایران را بداند، اصطلاحات را متوجه شود و به زبان فارسی علاقه مند شود.اگر فرزندان ایرانی زبان فارسی را نیاموزند اصالت و هویت ایرانی را گم کرده اند.

در بخش دوم گفت و گو آذری گفت: راجع به طبیعت صحبت کردن خیلی ساده و خیلی پیچیده است. طبیعت انرژی را به شما می دهد که شما به او می دهید، دقیقا مثل آب می ماند. طبیعت جایی است که به شما اجازه نمی دهد انرژی منفی داشته باشید. طبیعت مثل معلم گاهی به شما درس می دهد و گاهی هم توبیختان می کند. کمک می کند که آدم ها توسعه پیدا کنند.

وی بیان کرد: من همه کارها و فیلم هایم تنها در حوزه طبیعت نبوده و با سینمای داستانی شروع کردم. در زمان نوجوانی دوستان خوبی داشتم و در گیلان که سرزمین طبیعت است زندگی می کردم در طبیعت نقاشی و عکاسی می کردم. کسی که مدام در طبیعت حضور دارد نمی تواند مدت زمانی را بدون طبیعت باشد و انگار گم کرده ای دارد.

مستندساز و طبیعت گرد ایرانی تصریح کرد: طبیعت آنقدر برای ما نشانه، حرف های متفاوت و نکته های جذاب دارد که اصلا اجازه نمی دهد درباره یک جمله منفی فکر کنیم. حس می کنم وقتی از طبیعت بر می گردم آدم بهتری شده ام.

آذری درباره فیلم «قطره ها جان می بخشند» که اخیرا ساخته است ادامه داد: در فضای مجازی کلیپ کوچکی از انسانی دیدم که بعدا فهمیدم چقدر انسان بزرگی است. سعی کردم شخصیت این فیلم را پیدا کنم و اولین جمله ای که به من پشت تلفن گفت و مرا میخکوب کرد این بود که یک کوه را "کوه من" خطاب کرد. بعد از آن که با هم ارتباط گرفتیم دیدم پیرمردی نحیف است که منطقه خیلی بزرگی از کوهستان های منطقه فارس را که در زمان خشکسالی طبیعت خوبی داشت، نشانه گرفته بود و هرروز با سختی زیاد به آن منطقه که در طبعیت آن زیست کرده بود می رفت.

وی همچنین اظهار داشت: یک جمله دیگر این پیرمرد به من گفت و آن این بود که "خدا به ذهنم انداخت. یک بار آب از دستم ریخت و دیدم همه پرنده ها و حیوانات برای خوردن آن آمدند و از آن زمان فهمیدم در این منطقه آب کم است و تصمیم گرفتم هرروز برای این جانداران آب بیاورم." برایم این موضوع خیلی جالب بود. من در این انسان، "عرفان" دیدم که یک نفر نسبت به طبیعت و محیط اطرافش احساس مسئولیت می کند و سعی می کند بذر در طبیعت بکارد یا از درخت های اطراف نگهداری کند.

این مستندساز در پایان عنوان کرد: برای ساخت این مستند 12 شب در یک محیط وحش با این پیرمرد زندگی کردم که اگر مرا تنها یک شب آن جا می گذاشتند ممکن بود سالم بر نگردم. خرس و پلنگ و مارهایی که می پریدند و اطراف ما بودند، همه حیوانات این پیرمرد را می شناختند. برای فیلم برداری از پرندگان، از ما فاصله می گرفتند اما وقتی به او می گفتیم فیلم برداری کند پرندگان وحشی آن منطقه نزدیکش می شدند و می توانستیم فیلم های خوبی ضبط کنیم. کسی که 35 سال این مسیر را رفته و آمده چیزی را درون خودش حس کرده و به ان رسیده که دوست ندارد رهایش کند.

در بخش سوم گفت و گو به رسم هر هفته ابوالفضلی درباره کبد و کارکردهای آن گفت:کبد سمت راست بدن بالای شکم و زیر پرده دیافراگم قرار دارد. بزرگترین عضو دستگاه گوارش بوده و بیش از یک کیلوگرم وزن دارد. و تنها عضوی است که می تواند اگر خراب شد خودش را ترمیم کند. کبد پالایشگاه بدن است. غذایی که می خوریم سمومش را دفع می کند، پالایش می کند و عناصر مهم را از طریق عروق به سلول های مختلف می رساند.

وی تصریح کرد: اینکه چطور یک کبد چرب می شود اولین عامل آن استرس ما و تغذیه ما است و دلیل دیگری هم دارد و ثابت نشده است که می تواند موروثی باشد یا نه. اضطراب و استرس مداوم و تغذیه نادرست می تواند کبد را به اندازه ای چرب کند که راهی جز پیوند زدن آن نباشد و تمام مکانیزم بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

کارشناس طب سنتی صبح پارسی ادامه داد: کبد مرکز تصمیم گیری بدن و مغز مرکز فرماندهی است. خشم، شادی و فرایندهای ارتباطی و واکنش ها همه از کبد است و به ما فرمان می دهد عصبانی یا شاد باشیم و مغز فقط فرماندهی می کند. از روی خلقیات افراد هم می توان به وضعیت سلامتی کبد فرد پی برد. ما معمولا فراموش می کنیم که دستگاه هایی که در بدن ما هستند نیاز به رسیدگی دارند و دچار تغافل هستیم.

ابوالفضلی افزود: یکی از علائم کبد چرب کهیر، اگزما، زنا، اختلال آنزیمی کبدی و رنگ زرد شخص است. کبد مایع زرد رنگی به نام صفرا ترشح می کند. این مایع چربی های اضافه بدن را تجزیه می کند البته می تواند چربی های غیر اضافه را هم تجزیه کند و مازاد آن در کیسه صفرا می ریزد. مهم ترین عضو در بدن کبد است و فقط در مهره داران وجود دارد. اگر به کبد بی توجه باشیم برنامه سلامتی مان به خطر می افتد.

وی ادامه داد: مواد قندی غیر طبیعی مثل نوشابه، شکلات، بعضی از لبنیات ، فست فودها بزرگترین آسیبی که به بدن می زند به عضو کبد است. برخی از افراد به غذای خانگی قائل نیستند و اهتمام دارند که هرروز یا هرهفته فست فود بخورند که این آسیب زا است.

کارشناس طب سنتی برنامه اظهار داشت: خوردن ترشیجات به ویژه (سرکه سیب) برای بهبود وضعیت کبد چرب مناسب است. اگر کسی به آن حساسیت دارد می تواند با تبدیل آن به سکنجبین با عسل و نعنا و خاکشیر و تخم شربتی ، روزی چهار الی پنج لیوان بخورد. قرص گیاهی "لیورگل" که در دسترس هم هست و شامل شش گیاه غنی شده می باشد برای کبد چرب مناسب است.

ابوالفضلی گفت: افزودن پیاده روی به صورت روزانه سی الی چهل دقیقه و ده دقیقه آخر به صورت ماراتن که بدن به تعریق بیفتد در برنامه روزانه میتواند به کبد چرب هم کمک کند.

وی درباره تفاوت کبد چرب و کبد گرم تصریح کرد: کبد چرب با کبد گرم متفاوت است گاهی فرد معده سرد ولی کبد گرم دارد این افراد دچار اختلال آنزیمی می شود و این راه ها هم می تواند در چهل روز بدنشان را بهبود دهد. این افراد مشکلات یبوست دارند. یبوست ام الامراض است و خیلی از افراد در کل جهان دچار این مشکل هستند. به محض اینکه کسی دچار مشکل یبوست شود باید به پزشک مراجعه کند و ربطی هم به سن و سال ندارد. در ایران ما 65 درصد کودکان زیر 7 سالمان به یبوست مبتلا هستند.

این متخصص طب سنتی تاکید کرد: گرایش به فست فودها و فضای مجازی که آن ها را بی تحرک و سرشار از استرس می کند برای یبوست مضر است.

ابوالفضلی در پایان توصیه کرد: خستگی در طول روز، خواب آلودگی، زرد شدن پوست با هر رنگ پوستی، زانو درد، کمردرد و عدم تمرکز علائم کبدی است که کارکردش دچار اختلال است. درد کبد در سمت راست پشت و به سمت پایین هم از نشانه های کبد ناسالم است باید هر پنج یا شش ماه به سونوگرافی و آزمایش بروند، در خوردنی ها و تفریحات به سمت طبیعت گرایش یابند، ناشتا دو لیوان آب ولرم و جوشیده را به همراه عسل و آبلیمو بخورند تا از این اختلالات جلوگیری شود.

 

آخرین اخبار

شاعران ایرانی چه تاثیری بر ادبیات غرب داشتند؟ کیانوش گرامی: من با دلم بازی می کنم/ پتینه کاری که با انجام یک اثر هنری از کویت اقامت رفت بگوری برره امشب به «شب نشینی» می آید "فرزانه " خروس جنگی میهمان شب نشینی می شود چگونه انواع بیش‌فعالی را بشناسیم و آن را درمان کنیم؟ بررسی بیماری های دهان و دندان در زیتون زنی که با وجود‌ام اس قله دماوند را فتح کرد/ زهره حمیدی: فرزندانم دوست داشتند بازیگری کنم ارتباط صحیح و موثر فرزندان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مفهوم اصلی واژه فرهنگ چیست/ فرهنگ‌نامه دهخدا بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی تاریخ زبان فارسی دستاوردهای سفر رییس جمهور به روسیه "تولدی دیگر" در شب نشینی حمایت‌های سازمان توسعه تجارت ایران از تجّار ایرانی خارج از کشور با پرورش گل و گیاه حس خوب را تجربه کنیم بانویی که کمر همت به بازتولید عروسک های بومی فرهنگی ایران بست در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه چه گذشت؟ دانشجوی نخبه‌ای که توانست دو اختراع خود را ثبت کند مسافر چین میهمان ورزش ایران وجود رقابت ناسالم در محیط پیرامون ما برای کشف توانایی ها لازم است/ بازی استاندارد برای کودکان چه ویژگی هایی دارد؟ خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها