اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

وظیفه ما برای حفظ و اشاعه فرهنگ عمومی ایران چیست؟

همزمان با روز فرهنگ عمومی درباره چیستی و اهمیت فرهنگ عمومی ایران و روش های اشاعه آن، با میهمانان صبح پارسی گفتگو شد.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، با موضوع "فرهنگ ایرانی" بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت،شمیم علیزاده و امین نبی اللهی با "سید مجید امامی" -دبیر شورای فرهنگ عمومی- و "مینو خانی " -کارشناس تاریخ ،فرهنگ و هنر- به گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گو امامی گفت: فرهنگ به اندازه هوایی که تنفس می کنیم در جان زندگی ما ریشه دوانده است. حیات انسانی همواره با معناسازی همراه است و اگر غذا می خوریم هم موجب معنا است و همین باعث می شود مثلا در بعضی مراسم ها فرهنگ غذایی خاصی داشته باشیم. ما در زندگی به وجه معنایی فرهنگ عادت میکنیم و باعث می شود دیگر به معانی آن توجه نکنیم و به طور عادی و اعتیادی فعالیت هایی را انجام می دهیم که متوجه آن معنی سازی نیستیم در حالی که تفاوت زندگی حیوانی و انسانی همین معناسازی است . فرهنگ عمومی همین توجه به معنی سازی ها است که متاسفانه به آن بی توجه ایم.

وی تصریح کرد: ما هر لحظه در نسبت با گذشته و آینده هستیم. آینده رویای ملی و گذشته میراث ملی و فرهنگی است که فقط هم ملموس نیست، میانه این دو امر بزرگ، زندگی روزمره است. ما درحال طی کردن زندگی روزمره هستیم که پشت آن انرژی بزرگی نهفته است و اگر در مواقعی این انرژی نباشد برنامه ملی، کشندگی از جلو برای آینده و دغدغه ای برای اکنون وجود ندارد و آن برهه از زمان ارتباطش را با گذشته قطع می کند و تکنولوژی بیش از اندازه در آن تاثیرمی گذارد که این روند می تواند برای یک فرهنگ عمومی مضر باشد.

دبیر شورای عالی فرهنگ عمومی افزود: بعد از خدا و پیامبران، آموزنده فرهنگ به ما فردوسی است، او درباره فرهنگ ما واقع گراست نه افراطی گرا و اینطور نیست که از ناسیونالیسم که حماقت تاریخی است و یا نارسیسیم پیروی کند. بلکه شاخص هایی را به مخاطب ارائه می کند که دریابد باید از چه چیزهایی در فرهنگش پاسداری کند. شاهنامه فردوسی باعث می شود به شاخص هایی که توانسته ایم از آن با موفقیت بیرون بیاییم افتخار کنیم تا بتوانیم آن ها همچنان حفظ کنیم و حتی گسترش دهیم؛ این به معنای واقع گرایی فرهنگی است. جامعه بی هویت و ناامید که پنهان شده پشت یک دنیا دروغ باشد را نمی توانیم به درستی بشناسیم، حفظ کنیم و بشناسانیم.

امامی با اشاره به مناسبت روز فرهنگ عمومی بیان کرد: امروز بهانه ای برای تذکر و یادآوری به سیاست گذاران و مردم برای حفظ واقع گرایانه فرهنگ عمومی است.

وی ادامه داد: اشاعه و معرفی فرهنگ ایرانی را دارای دو بخش رسمی و غیر رسمی معرفی کرد و : در بخش رسمی با کنشگری در عرصه هنر، ادبیات، زبان و مسائل بین المللی تصویری را به دیگران ارائه می دهیمو باید با ایفای بهترین نقش در این کنشگری بهترین تصویر ارائه شده را در اذهان جهانیان بسازیم.

دبیر شورای عالی فرهنگ عمومی اظهار داشت: شرق شناسان در ارائه یک تصویر دریوزه و خراب از ایران به جهان تلاش کرده اند و با همین رویکرد مشکلات کشور را بزرگ کردند. در همین اثنا کره سعی کرد با ابزارهای فرهنگی که در دست داشت بهترین تصویر خودش را در اختیار کل دنیا بگذارد و اذهان را به همین سمت و سو بکشاند.

امامی خاطر نشان کرد: در بعد رسمی فرهنگ، سیاست گذاری ها و اقدامات خاصی می تواند موثر باشد مثلا اینکه در مناظرات و مجادلات بین المللی هم بتوانیم حرف حق را بزنیم، طرف حق را بگیریم و به طور کلی حرفی برای گفتن داشته باشیم قطعا در ارائه این تصویر موثر است. در بخش غیر رسمی هر ایرانی باید سفیرکشور خودش باشد تا تاریخ و فرهنگ ایرانی را برای مردم و ساکنان دیگر کشورها بیان کند.

وی با اشاره به معنای رویای ملی بیان کرد: مفهوم رویای ملی در زبان فارسی این گونه است که به مباحثی اشاره دارد که در حال حاضر موجود نیست. هر وقت اسم ایران می آید باید چیزی که در اذهان جهانیان شکل می گیرد صلح،زیبایی و توانایی حل مسئله باشد اما در حال حاضر با اقداماتی که برخی انجام داده اند مفاهیم دیگری به ذهن می آید. قبلا اینطور نبود اما حالا اسم ایران که می آید با این دید همراه است که ایرانیان ملتی هستند که نمی خواهند با دیگر کشورها در ارتباط باشند.

دبیر شورای عالی فرهنگ عمومی گفت: میراث ملی به ما کمک می کند که ببینیم در زمین فرهنگی مان چه داشته ایم، آن ها رایادآوری و آسیب شناسی کنیم و آن زمین را آبیاری کنیم. رویای ملی یعنی بازتولید شاخص هایی که در گذشته داشته ایم مثل استقلال، معنویت، عطوفت، خانواده داری و حفظ آن.

امامی تصریح کرد: روشنفکران و دانشمندان باید به رویاپردازی ملی کمک کنند یعنی شاخصی که از زندگی ایرانی مد نظر است را در جزئی ترین اجزای ابزارهای فرهنگی مثل سکانس های فیلم ها یا جملات کتاب ها نهادینه کرده و در اختیار علاقه مندان در سراسر دنیا بگذارند تا از این طریق به اشاعه تصویر واقعی فرهنگ ایران کمک کرده باشند. بین متفکران ایران و اسلام گرا با رسانه در کشور ارتباط تنگاتنگ وجود ندارد و همین باعث شده تصویری که ارائه می شود همیشه غیرواقعی باشد.

وی افزود: گاهی ما می شنویم که گذشته اغی قوی در ایران داریم؛ اما فقط می شنویم. منفورترین کلاس در مدرسه برای ما تاریخ بود از طرفی خودمان هم به میراثمان مثل شاهنامه فردوسی مراجعه نمی کنیم. یکی از ویژگی های زبان فارسی سپهر فراتاریخی آن است. تاریخ را نمی دانیم و اگر بخوانیم هم برای نارسیسیم می خوانیم نه برای شاخص شناسی. بچه ها را با موزه ها آشنا نمی کنیم و این یعنی تاریخ را بوسیده و کنار گذاشته ایم.

دبیر شورای عالی فرهنگ عمومی در پایان سخنانش اظهار داشت: می طلبد تا در چنین شرایطی خودتحقیری ملی را کنار بگذاریم، آسیب هایمان را برای برنامه ریزی فرهنگی بزرگ نکنیم و آن را ادامه بدهیم بلکه روی ظرفیت هایمان برای ادامه مسیر آینده تمرکز کنیم.

در بخش دوم گفت و گو "خانی" گفت: شکل گیری شخصیت آدم ها در محیط های مختلف متفاوت است برای مثال اهالی جنوب و شمال کشور رفتارها و حساسیت های متفاوت دارند.وقتی در جمعی شرکت می کنیم رفتارها و باورهای مشابه را درباره یک موضوع نشان می دهیم اگر تفاوت های محیطی را بین کشورهای مختلف نشان دهیم هم مانند بعد ملی آن می توان به این تفاوت ها پی برد.

وی تصریح کرد: فرهنگ عمومی ناشی از منش ها، رفتارها و اطلاعات عمومی است که در یک جمع وجود دارد، در عرصه جهانی هم این منش ها منتشر می شود و شاخصه های جهانی دارد، در واقع دنیا از نظر فرهنگی به یک دهکده تبدیل شده است.اگر از فرهنگ به عنوان اخلاق یاد کنیم اخلاق هایی مثل رعایت قانون در همه دنیا یکسان است.

این کارشناس فرهنگی درباره راز مانایی خرده فرهنگ ها گفت: خرده فرهنگ ها هویت خودشان را دارند و چون فرهنگ اساسا از گذشتگان به ما رسیده و از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود هرچه این انتقال بهتر باشد به تعالی ما و جلوه گری آن تعالی می پردازد. ایرانی ها به خاطر تنوع اقوام و آداب و رسوم واجد فرهنگ غنی هستند. فقط بخش موسیقی ما آنقدر در جهان حرف دارد که بسیاری از کشورها چنین ظرفیتی را در خود ندارند.

خانی افزود: فرهنگ و خرده فرهنگ صحیح باید قدرت این را داشته باشد که باعث تعالی فرهنگ و جامعه شود و ریشه دار شود در این صورت هرگز از بین نمی رود. اگر خرده فرهنگی زیبا و لذت بخش باشد و احساس تعالی بدهد به سمت آن گرایش می یابیم اما اگر اینطور نباشد و مورد تایید همه افراد نباشد فرد مجبور می شود آن را کنار بگذارد.

وی ادامه داد: برخی از فعالیت ها برای اشاعه فرهنگ ایرانی در سطح جهانی در مدیریت و برنامه ریزی کلان فرهنگی صورت می گیرد و اینکه افراد چطور با فعالیت هایی که در این راستا صورت می گیرد ارتباط بگیرند و این فرهنگ را برداشت کنند. بخش دیگری مثل آیین نوروز و شب یلدا که اختصاصا برای ایران است برنامه هایی است که می تواند خارجی ها را با فرهنگ ایرانی آشنا کند.

این کارشناس فرهنگی در پایان اظهار داشت: برای شناساندن فرهنگ ایرانی به جوانان و نوجوانان و همچنین کسانی که با این فرهنگ آشنایی ندارند، باید مسئله هایی که بدون شعارزدگی باشد برایشان روایت شود و مبانی فرهنگی با حقیقت گرایی برای افراد همراه باشد چون شعارزدگی افراد را جذب نمی کند و بلکه دفع هم می کند.

آخرین اخبار

آبادان تسلیت قهرمان ناشنوای کاتا مهمانان برنامه «شب نشینی» امشب معرفی خدمات اداره تایید اسناد وزارت امورخارجه برای ایرانیان خارج از کشور آموزش رایگان و اشتغال‌زایی برای بیش از ۹۰۰ معلول توسط موسسه خیریه نگاهی دقیق به اهداف ائمه برای هدایت مردم در نسل‌های مختلف به مناسبت روز قانون: بررسی جایگاه قانون در کشور ما فناوری اطلاعات، یکی از ضروریات جامعه بشری امروز درباره آبله میمونی بیشتر بدانیم «صبح پارسی» فردا با موضوع تله‌های شخصیتی آغاز می‌شود اثرات سیگار بر ریه ورزش ایران این هفته و گفتگو با تنیسورها سلام به فرمانده در شبکه جام جم «صبح پارسی» پنجشنبه به طبیعت گردی می پردازد رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به شب نشینی دعوت شد نقش و نگار گلابتون دوزی نماد گرمی وجود مردمان جنوب سرافرازانی از دیار لاله های خون در قاب شب نشینی صبح پارسی 4 خرداد با موضوع کتاب جنگ 33 روزه به روی آنتن می رود قائم مقام انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به برنامه «شب نشینی» امشب می‌آید امروز درباره سرطانهای شایع زنان صحبت می کنیم خواندن نماز شکر به هنگام بازگشت به خرمشهر خرمشهر نماد صلابت و مقاومت چرا افراد باید به فرهنگ و مراسم خانوادگی یکدیگر در زندگی مشترک احترام بگذارند با خانه مهر اولین روز هفته میهمان مخاطبان هستیم اهمیت علاقه و اعتقاد بازیگر به نقش از نگاه آتش‌تقی‌پور معیارهای درست ازدواج چیست؟ رئیس هیت مدیره خانه معدن ایران به شب نشینی دعوت شد مهمانی شب نشینی بازیگری از خطه سرسبز شمال بررسی صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایات ایرانیان مقیم خارج واکنش های غرب به اتفاقات اخیر خاورمیانه میلاد کاکاوند مهمان امشب برنامه «شب نشینی» اهدای عضو اهدای زندگی با خانواده تا بهشت خانواده تلویزیونی میهمان شب نشینی پنجشنبه اهمیت دانش کارشناسی برای ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری  / گفت‌وگو با علیرضا محمودی، نویسنده کتاب‌های دانشگاهی درباره روز ملی جمعیت بیشتر بدانیم در شب نشینی امشب با فعالیت " باغ موزه نفت کرمان" بیشتر آشنا خواهیم شد. گفتگو درباره تالیف ۳۴ عنوان کتاب در برنامه «صبح پارسی» فردا چرا نمی توانیم خوب بخوابیم؟ نقش ایرانیان خارج از کشور در ترویج آثار ادبیات فارسی اهمیت ارتباطات سالم با ایرانیان خارج از کشور فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای، میراث معنوی ایرانیان سوزن دوزی ، هنر فاخر دست زنان بلوچ سخنگوی پیشین وزارت خارجه مهمان اصلی برنامه «شب نشینی» امشب چگونه دکور خانه را با هویت خود ترکیب کنیم؟ تاثیر «درک متقابل» در تعارف کردن در برنامه مشاور مطرح شد: کیک اقتصادی کشور با سرمایه گذار خارجی بزرگ می شود 27 اردیبهشت روز جهانی روابط عمومی ها شب نشینی یک شب بهاری در کنار قهرمان دره نورد تاثیر جامعیت شاهنامه فردوسی در ماندگاری آن برای رفع خستگی چه کارهایی انجام دهیم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها