اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

بررسی شیوه های تعامل و همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با متخصصان و محققان ایرانی خارج از کشور

جناب آقای مهندس علی حسینی معاون توسعه سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل علم و فناوری مهمان برنامه تلویزیونی <مشاور> شد.

خیلی از هموطنان در زمینه های مختلف تحقیقی ، پژوهشی علمی و تخصصی درکشور های مختلف فعالیت می کنند و همچنین خیلی از ایرانیان در داخل کشور نیز در این زمینه ها فعالیت می کنند و از طرفی همه ایرانیان نسبت به کشور عزیزمان ایران، تعهد و تعلق خاطر ویژه ای داریم و دوست داریم هر آنچه در توانمان هست را برای کشورمان به کار گیریم و طبیعتا درداخل کشور باید  بستری فراهم باشد که این متخصصین، محققین و پژوهشگران  خارج از کشور مورد حمایت قرار بگیرند و تشویق بشوند و امکاناتی در داخل کشور در اختیارشان قراربگیرد که آنها علاقه مند شوند و بتوانند به کشور خدمت کنند.

در این زمینه معاونت مرکز تعاملات بین الملل علم و فناوری ریاست جمهوری مجموعه ای است که این حوزه را بدست گرفته و در این زمینه برنامه های زیادی را تدوین کرده است و تلاش های زیادی انجام داده .بنا شده است که این فعالیت ها را مدیریت کند و این افراد را حمایت و تشویق کند و تسهیلاتی در اختیارشان قرار دهد که در ادامه جناب آقای مهندس علی حسینی درباره فعالیت های این مرکز توضیحات لازم را ارائه می کنند.

آقای حسینی درباره مباحث ذکر شده فرمودند: مرکز تعاونات بین الملل شاخه ی بین الملل معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری است که سه ماموریت اصلی برای این مرکز تعریف شده است و اولین ماموریت آن کمک به شرکت های ایرانی دانش بنیان داخل کشور در حوزه توسعه صادرات محصولات دانش بنیان است. حدود 5 هزار شرکت دانش بنیان داریم که تعدادی از این شرکت ها توانمندی صادراتی دارند و ماموریت دومهم کاری ما در حوزه بین الملل تبادلات علمی و فناوری با سازمان های دولتی با کشور های مختلف است که همکاری های علمی صورت می گیرد در غالب های پژوهشی و صنعتی که یک حوزه کاملا مجزا است و ماموریت سوم این مرکز توسعه سرمایه انسانی است.

وی ادامه دادند: از آذر ماه سال 1393 که آقای دکتر ستاری به عنوان معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری کار خود را شروع کردند هدف ما این بود که برنامه ریزی داشته باشیم تا بتوانیم پل ارتباطی باشیم بین متخصصین و پژوهشگران ایرانی خارج از کشور  با بخشی از مجموعه های داخلی که  طبق مطالعاتی درباره کشورهای چین،هند،تایوان و کره جنوبی که چگونه پل ارتباطی متخصصین خود که در خارج از کشور بودند را با داخل کشور حفظ کردند.

ایشان افزودند: در سال 1394 پرسشنامه هایی طرح شد که انگیزه های همکاری با کشور در بین ایرانیان خارج از کشور چیست؟ که 500/4 نفر از بهترین متخصصان ایرانی در آن مشارکت داشتند و متوجه شدیم که درصد بالایی از افراد خارج از کشور که در بهترین دانشگاه ها فارغ تحصیل شدند یا در شرکت های دانش بنیان خارج از کشور کار می کنند علاقه مند هستند که در حوزه توسعه تکنولوژی و در حوزه انتقال دانش به کشورشان کمک کنند و موانعی را ذکر کردند که مهمترین این موانع این بود: که مثلا یک فردی در دانشگاه شریف درس خوانده و دوره های درس خود را به مدت چند سال در خارج از کشور گذرانده و ارتباط آن با کشور قطع شده است و نمی داند که در حوزه تخصصی خود  ایران در حال حاضر در چه مرحله ای  قرار دارد.... و یا مورد بعدی مبحث سربازی بود... و یا موضوع مالی ...  و اینکه نمی دانیم در ایران در حوزه تخصصی خود چه فرصت هایی داریم و نمی توانیم به درستی تصمیم گیری کنیم.

ایشان ادامه دادند: وظیفه اصلی ما به عنوان مرکز معاونت علمی فناوری این است که زیر ساخت ها را فراهم کنیم و از این افراد حمایت کنیم.  مثلا برای فردی که میخواهد از خارج از کشور برای دو ساعت سخنرانی به ایران بیاید  اولین کاری که کرده ایم یک شبکه فراهم کرده ایم از بهترین دانشگاه ها،پژوهشگاه ها،شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد و پارک های فناوری که این مراکز میزبانان این افراد باشند و مرکز معاونت علمی علاوه بر حمایت مالی یک پل ارتباطی بین این افراد و مجموعه هایی که در رابطه با تخصصشان است.  یعنی  بهترین مراکز و مجموعه ها در رابطه با تخصص آن فرد را به او معرفی می کنیم که بداند در ایران چه فرصت هایی دارد و ظرفیت ها در ایران در رابطه با تخصص او چقدر است..    و یا مثالی دیگر: یک فرد در حوزه سلول های بنیادی در خارج از کشور کار کرده است. اولین کاری که برای این فرد انجام می دهیم این است که مجموعه هایی که در این حوزه در کشور کار می کنند را به او معرفی می کنیم که بداند ظرفیت ها و فرصت های او در ایران چیست.

 علاوه بر این  ها  حمایت های مالی هم داریم مثلا فردی که می خواهد  در یک پایگاه جذب بشود؛ یعنی در آن پایگاه در یک دانشگاه پروژه ای برای آن فرد تعریف می شود (مثلا اگر بخواهد جذب هیئت علمی شود به مدت 18 ماه) تا 2 سال برایش پروژه فوق دکتری تعریف می کنیم که فرد از روزی که  وارد دانشگاه  می شود تمام امکانات برای او آماده است ، از قبل اینکه ایران بیاید  استاد میزبان او مشخص می شود و حقوق استاد یار پایه یک را دریافت می کند در مرحله اول هزینه سفر او پرداخت می شود، بیمه  و امکانات آزمایشگاهی و همچنین سرمایه گذارانی که علاقه مندند روی طرح ها سرمایه گذاری کنند به او معرفی می شوند و حتی یک تیم برای جذب هیئت  علمی گذاشته ایم که افراد خارج از کشور بتوانند به راحتی اطلاعات مورد نیاز را بدست بیاورند.

طی برقراری تماس با سرکار خانم دکتر ویرا عاملی دانشجوی دکترای دانشگاه آکسفورد که قصد بازگشت به ایران را داشتند درباره نحوه آشنایی خود با مرکز تعاملات بین الملل علم و فناوری ریاست جمهوری توضیحاتی دادند و فرمودند: از آنجایی که برای گذران پسا دکتری و آزمایشی به مدت دو سال قصد بازگشت به ایران را دارند و همچنین برای همکاری با شرکت های دانش بنیان مرکز بین الملل علم و فناوری یستر بسیار خوبی را فراهم کرده است برای دانشجویان خارج از کشور که بتوانند به صورت آزمایشی در داخل ایران به تحصیل و همکاری خود ادامه دهند و ما می توانیم با گذراندن این دوره خیلی بهتر تصمیم گیری کنیم برای اینکه داخل ایران همکاری کنیم یا خارج از کشور و همچنین این مرکز پل ارتباطی بین متخصصان خارج از کشور و داخل کشور را به خوبی حفظ کرده اند و طی یک جلسه از طریق این مرکز در دانشگاه نیویورک توانستم طرح خود را نیز مطرح کنم و وقتی که رزومه خود را ارسال کردم مراکز مرتبط با تخصصم را به من معرفی کردند و طی چند جلسه که گذاشتند کمک بسیار زیادی به من شد و گذراندن این دوره آزمایشی بسیار برای متخصصان خارج کشور مفید است و به راحتی میتوان به کار خود ادامه داد و تصمیم گیری کرد.

ایشان در ادامه اظهار داشت: تجربه من در چند سال گذشته درباره متخصصان خارج از کشور این بوده است که این افراد اگر احساس کنند که تاثیر گذار هستند و وقتشان تلف نمی شود و برای کشور مفید هستند حاضرند با درآمد خیلی کمتری به ایران بازگردند. تا این لحظه حدود 800/7 نفر با ایران همکاری داشته اند و فارغ التحصیل بهترین دانشگاه های دنیا هستند و پیشنهاد من برای مخاطبان این برنامه این است  که مرکز بین الملل علم و فناوری حتما میتواند کمک کند که فضا برای آن ها شفاف تر شود با توجه به اینکه در 12  دانشگاه خارج کشور (سوئیس، آلمان، سوئد،نیویورک و...) نشست داشته ایم که افراد خارج از کشور بتوانند راحت تر با ما ارتباط برقرار کنند. پس این افراد هم باید به توسعه کشور کمک کنند که ما بتوانیم به کمک آنها به آبادانی بیشتر کشور کمک کنیم وامیدمان را از دست ندهیم.  ما به عنوان یک بخش کوچکی از دولت تمام تلاشمان را می کنیم که اگر به هر دلیلی افراد خارج از کشور تصمیم گرفتند برای یک دوره کوتاه  دو ساله به ایران بیایند ما علاوه بر دانشگاه ها، پارک های فناوری و شرکت های دیگری را نیز ببیند. شاید طرح جدیدی به ذهنشان رسیده باشد. یعنی شبکه ی گسترده ای برای آنها تعریف کنیم که اگر قصد برگشت به خارج از ایران را داشتند با خاطره خوبی بروند.

طی برقراری تماس با جناب آقای دکتر میثم علیزاده فوق لیسانس علوم داده و دکتری علوم اجتماعی محاسباتی از دانشگاه جورج میسون، پنج سال فوق دکتری در دانشگاه های ایندیانا و پرینتسون و هاروارد وپژوهشگر فوق دکتری از دانشگاه زوریخ سوئیس درباره ارتباط با مرکز بین الملل علم و فناورری فرمودند: من  از زمانی که دکتری خود را گرفته ام پنج سال میگذرد و در این پنج سال طی تماس های متعدد با آقای مهندس علی حسینی و مرکز تعاملات بین الملل علم و فناوری حدود یک سال و نیم است که با کمک های مرکز بین الملل  علم و فناوری یک شرکت در حوزه هوش مصنوعی با تاکید بر تحلیل داده های شبکه های اجتماعی کلان داد داده ها  در تهران تاسیس کردم و 25 نفر مشغول به کار هستند . من از ابتدا از تسهیلات برگزاری سمینار و سخنرانی استفاده کردم با اینکه کسی را        درخواست دادم برای برگزاری سخنرانی و connect.isti.irنمیشناختم چون تغییر رشته دادم،من در سایت

چند دانشگاه را انتخاب کردم و مرکز بین الملل علم و فناوری خیلی سریع کارها انجام دادند و درخواست من به دانشگاه های مختلف ارسال شد و زمینه  برای ورود من به ایران فراهم و سخنرانی انجام شد. پس از آن دانشگاه های دیگر درخواست سخنرانی دادند و شبکه ای که برای من در ایران فراهم شد بزرگتر شد و پیشنهادات کار و همکاری علمی زیادی داشتم . من به این نتیجه رسیدم که اگر به ایران بازگردم موقعیت خوبی برای من فراهم هست. علاوه بر استاد بودن کارهای بسیار دیگری نیز هست و این اتفاق از طریق مرکز بین الملل علم و فناوری برای بازگشت من به ایران بسیار مهم بود .

آقای حسینی در پایان بیان کردند: افراد متخصص برای دریافت اطلاعات و جزئیات به سایت مراجعه و همه اطلاعات لازم و شماره تماس  را دریافت کنند. ما  سریع پاسخگو هستیم و در رابطه با نظام وظیفه افرادی که مشمول نظام وظیفه تخصصی می شوند و غیبت دارند ولی می توانند از حمایت های مرکز بین الملل علم و فناوری استفاده کنند و در دانشگاه هایی که علاقه مند هستند در همه ی شهرها به مدت 14 ماه پروژه آزمایشی آنها پروژه سربازی آنها شود و نیازی به رفتن به پادگان ندارند و یک پروژه کاملا تخصصی است.

برنامه تلویزیونی مشاور با اجرای دکتر مازیار قاسمی گودرزی هر هفته بر روی آنتن زنده شبکه جهانی جام جم می رود و میتوانید دیگر مطالب مورد نیاز خود را از طریق این برنامه دنبال کنید

آخرین اخبار

شاعران ایرانی چه تاثیری بر ادبیات غرب داشتند؟ کیانوش گرامی: من با دلم بازی می کنم/ پتینه کاری که با انجام یک اثر هنری از کویت اقامت رفت بگوری برره امشب به «شب نشینی» می آید "فرزانه " خروس جنگی میهمان شب نشینی می شود چگونه انواع بیش‌فعالی را بشناسیم و آن را درمان کنیم؟ بررسی بیماری های دهان و دندان در زیتون زنی که با وجود‌ام اس قله دماوند را فتح کرد/ زهره حمیدی: فرزندانم دوست داشتند بازیگری کنم ارتباط صحیح و موثر فرزندان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مفهوم اصلی واژه فرهنگ چیست/ فرهنگ‌نامه دهخدا بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی تاریخ زبان فارسی دستاوردهای سفر رییس جمهور به روسیه "تولدی دیگر" در شب نشینی حمایت‌های سازمان توسعه تجارت ایران از تجّار ایرانی خارج از کشور با پرورش گل و گیاه حس خوب را تجربه کنیم بانویی که کمر همت به بازتولید عروسک های بومی فرهنگی ایران بست در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه چه گذشت؟ دانشجوی نخبه‌ای که توانست دو اختراع خود را ثبت کند مسافر چین میهمان ورزش ایران وجود رقابت ناسالم در محیط پیرامون ما برای کشف توانایی ها لازم است/ بازی استاندارد برای کودکان چه ویژگی هایی دارد؟ خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها