اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

صبح پارسی به دو موضوع "فرش دستباف ایرانی" و "بحران دوران نوجوانی" پرداخت.

عبدالله بهرامی و فاطمه سادات رازقی مهمان روز سه شنبه برنامه «صبح پارسی» بودند.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، با موضوع روز کیفیت و خانواده بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت،آلاء خامه یار و آرش رضوانی با عبدالله بهرامی کارشناس فرش دستباف و فاطمه سادات رازقی روانشناس کودک و نوجوان به گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گو بهرامی گفت: هنر و فرهنگ هر کشور به اصلش بر می گردد و فرش دستباف ایران هنر و فرهنگ و تمدن را یک جا در خود جای داده است. قدمت فرش دستباف ایرانی به تخته فرشی که در منطقه پازیریک پیدا شده و سه هزار سال قدمت دارد بر می گردد و در دوره صفویه به اوج خودش رسیده است.

وی با بیان اینکه حدود سی درصد فرش جهان را ایران تولید و صادر می کند تصریح کرد: کیفیت بیشتر در موقعیت های تجاری کاربرد دارد اما مفاهیم عام هم دارد مثل کیفیت هوا و آب اما بیشتر با معیارهای استانداردهای جهانی در دنیا و در ایران هم با ایزوهای 9001، 1002 و 1004 می سنجند و بهای یک کالا را مشخص می کنند کیفیت فرش ایرانی همه استانداردهای لازم را در بحث ماندگاری زیبایی و سرمایه گذاری دارد. همه مواردی که کارشناسان استاندارد در سال های گذشته تصویب کرده اند، در فرشی که ایرانیان سه هزار سال پیش تولید کرده اند به چشم می خورد.

کارشناس فرش دستباف ایرانی افزود: از زمانی که فرش موضوع تجاری پیدا کرد تا سال 97 ، در دنیا برتر بودیم اما بعد به خاطر تحریم هایی که صادرات این کالا را برای ما محدود کرد، اول بودیم. حالا هرچند صادرات کم شده اما هنوز هم اول هستیم چرا که هیچ کشوری از بین رقبای ما چنین گنجینه متنوعی از طرح و رنگ و همچنین اساتید برجسته را ندارند.

بهرامی ادامه داد: قالی کالایی کاملا عجین شده با طبیعت است و برگشت آن به محیط زیست هیچ آسیبی نمی رساند و حالا همه کارشناسان استاندارد به دنبال همین هستند. خانه هایی که فرش دستباف دارند اعضای آن هیچ وقت ترک پا نمی زند چون الکتریسیته ساکن ندارد. فرش های ماشینی به خاطر الکتریسیته ساکن باعث آلرژی، آسم و ترک پا می شود.

وی اظهار داشت: برخی کشورها از ما کپی می کنند چون این سابقه و تنوع طرح و نقش را ندارند دست به کپی کردن طرح های ما می زنند و ما چون نتوانسته ایم این طرح و نقش ها را به ثبت جهانی برسانیم دست رقبا در کپی برداری از ما باز است. اما تولید فرش آن ها با فرش ما در نوع بافت و کیفیت بسیار متفاوت است.

این کارشناس فرش دستباف در پایان سخنانش گفت: مرکز ملی فرش اقدامات خوبی را در این راستا انجام داده است اما نیاز است این فعالیت ها گسترده تر شود. هرچقدر از فرش ایرانی کپی برداری شود بازهم چیزی از افتخارات این فرش کم نمی شود چون هیچ کس نمی تواند نمونه ای کاملا مشابه و به کیفیت فرش ایرانی را تولید کند. تمام کشورهایی که فرش های رقبای ما را می خرند بازهم می گویند فرش ایرانی چیز دیگری است.  هرچه فرش بیشتر بماند بهتر ارزش می یابد.

در بخش دوم گفت و گو رازقی گفت: در دوره نوجوانی که دوره پر فشار و پراسترسی برای فرد و خانواده اش است. نوجوان در یک برزخ بین کودکی و بزرگسالی است. نوجوانان تفکر انتقادی شدیدی پیدا می کنند و به همه چیزهایی که به راحتی قبول می کند "نه" می گوید و یک "چرا" برای آن می سازد. این موضوع هم باعث می شود نوجوان خودش را با چالش مواجه کند و راه حل هایی را برای پاسخ به سوالات حیاتی ذهنش بیابد و هم باعث می شود احساس بیگانگی با فضایی که در آن رشد می کند داشته باشد؛ به عبارتی همان چیزی که باعث ساختن شخصیتش می شود می تواند باعث آزار و اذیتش شود.

وی تصریح کرد: مشکل دیگر این است که بیش از اندازه به سمت گروه هم سالان گرایش می یابد و پذیرش اطلاعات از این گروه نسبت به والدین و مشاوران و معلمان برایشان اولویت دارد و احساس می کنند که هیچ محیطی به اندازه گروه هم سالان پذیرنده آن ها نیست؛ مسئله از آن جایی آغاز می شود که اعضای یک گروه به هم راهکارهای نامناسبی ارائه می دهند و باهم اطلاعات نادرستی را به اشتراک می گذارند که چالش هایی را ایجاد می کند و اگر درست مدیریت نشود می تواند مشکلات بزرگ تری را به دنبال داشته باشد.

کارشناس روانشناسی صبح پارسی افزود: "افسانه پنداری شخصی" از دیگر مشکلاتی است که برای نوجوان رخ می دهد. نوجوان فکر می کند برایش هیچ اتفاقی نمی افتد و احساس می کند اگر کسی معتاد شده است چون جنم و جربزه اش را نداشته است و اگر او به این مسیر قدم بگذارد برایش اتفاقی رخ نمی دهد. دست به رفتارهای پرخطر می زند و کارهایی می کند که اگر ده سال بزرگ تر باشد می فهمد که این رفتار خطر و پیامد منفی دارد اما در دوران نوجوانی این ریسک پذیری را دارد چون احساس می کند برایش اتفاق خاصی رخ نمی دهد.

رازقی بیان کرد: اعتیاد، بزهکاری و ترک تحصیل زیر مجموعه مشکلات اساسی مذکور است که برای نوجوان رخ می دهد.

وی درباره تاثیر رفتارهای خانواده بر بروز مشکلات در دوره نوجوانی ادامه داد: در خانواده نقش مقطعی ندارد که بعد از بروز مشکل، به فکر راه حل آن باشد بلکه نقش خانواده فرایندی است یعنی از بدو تولد نقش دارد تا زمانی که این فرد هویت مستقل می یابد. نواجوانان خیلی زودتر از آنچه تصور می شود از کنترل والدین خارج می شوند و منبع موثقشان دیگر فقط والدین نیستند و بچه ها از منابع دیگر شروع به کسب اطلاعات می کنند و والد باید مدت زمان محدودش را قدر بداند.

روانشناس صبح پارسی اظهار داشت: تا قبل از 7 سالگی کودک، خانواده باید ویژگی هایی را درون خودش ایجاد کند که از بروز مشکلات در دوره نوجوانی اش جلوگیری شود. اول از همه از اعتمادش به راحتی خرج نکند و خودش را در معرض بی اعتمادی قرار ندهد، بروز رفتارهای تربیتی غیرقابل پیش بینی از سوی والد در کودک احساس بی اعتمادی دارد و این بی اعتمادی در دوران کودکی شاید آسیب چندانی نداشته باشد اما در دوره نوجوانی والد را آنقدر در ذهنش به دوردست پرت می کند که دیگر به هیچ عنوان تحت کنترل نبوده و پاسخی که به تفکر انتقادی او می دهد قابل پذیرش نیست.

رازقی در پایان عنوان کرد: دومین موضوع این است که والد باید چند قدم از فرزند خود جلوتر باشد. اینکه پدر و مادرها می گویند ما فکر نمی کردیم برای کودک ما این اتفاق بیفتد و خوش بینی که دارند مضر است. اتفاقا باید فکر کنیم همه جور اتفاقی برای نوجوان ما ممکن است بیفتد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

آخرین اخبار

شاعران ایرانی چه تاثیری بر ادبیات غرب داشتند؟ کیانوش گرامی: من با دلم بازی می کنم/ پتینه کاری که با انجام یک اثر هنری از کویت اقامت رفت بگوری برره امشب به «شب نشینی» می آید "فرزانه " خروس جنگی میهمان شب نشینی می شود چگونه انواع بیش‌فعالی را بشناسیم و آن را درمان کنیم؟ بررسی بیماری های دهان و دندان در زیتون زنی که با وجود‌ام اس قله دماوند را فتح کرد/ زهره حمیدی: فرزندانم دوست داشتند بازیگری کنم ارتباط صحیح و موثر فرزندان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مفهوم اصلی واژه فرهنگ چیست/ فرهنگ‌نامه دهخدا بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی تاریخ زبان فارسی دستاوردهای سفر رییس جمهور به روسیه "تولدی دیگر" در شب نشینی حمایت‌های سازمان توسعه تجارت ایران از تجّار ایرانی خارج از کشور با پرورش گل و گیاه حس خوب را تجربه کنیم بانویی که کمر همت به بازتولید عروسک های بومی فرهنگی ایران بست در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه چه گذشت؟ دانشجوی نخبه‌ای که توانست دو اختراع خود را ثبت کند مسافر چین میهمان ورزش ایران وجود رقابت ناسالم در محیط پیرامون ما برای کشف توانایی ها لازم است/ بازی استاندارد برای کودکان چه ویژگی هایی دارد؟ خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها