اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

از "تبیین جایگاه معماری" تا "مثبت اندیشی اجتماعی" در گفتگوهای کارشناسی صبح پارسی

حضور درخشان ایران در اکسپوی دبی حائز اهمین است/ اهمیت گفت و گو کردن در روابط اجتماعی و رهایی از منفی نگری

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، با موضوع خوشبختی و مثبت اندیشی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت،شمیم علیزاده و محمد امین نبی اللهی با تینا چهارسوقی امین زبانشناس صبح پارسی و مهرداد زواره محمدی کارشناس معماری ایرانی به گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گو چهارسوقی امین گفت: اینکه می گوییم مثبت باش یک واژه است اما انجام دادن آن بسیار سخت است. ما چهار نگرش معمول نسبت به خود و دیگران داریم. اینکه می گوییم من بد هستم دیگران خوب اند، من خوبم دیگران بد هستند، من بد هستم دیگران هم بد هستند و این سه نگرش منفی است و نگرش منفی در روابط به وجود می آورد، نگرش مثبت این است که من خوبم دیگران هم خوب هستند. این موضوع مثبت اندیشی کاذب نیست بلکه ما را یک قدم به پذیرش نزدیک می کند و مرحله مهم در مثبت اندیشی همین پذیرش وضع موجود است.

وی تصریح کرد: اینکه بدانیم علی رغم همه مشکلات و کاستی ها و ناتوانی ها در ارتباطات کلامی و غیر کلامی را بقیه هم دارند و بتوانیم این مشکلات را باهم هم تراز کنیم. هنر ارتباط موثر همین است که علی رغم همه مشکلات ارتباط مفیدی را با هم شکل بدهیم و به تفاهمی برسیم که نتیجه خوبی از آن ارتباط بگیریم.

زبانشناس برنامه افزود: پذیرش به این معنا نیست که کسی تلاشی برای حل مشکلاتش نکند. بعد از پذیرش باید به دنبال آن ها رفت، آن ها را کشف کرد و برایشان راه حل پیدا کرد؛ این موضوع به یکباره حاصل نمی شود و تلاش مستمر را می طلبد. وقتی به این می رسیم که بر آمده از خودآگاهی مشکلاتمان را کشف کردیم و فهمیدیم طرف مقابل هم از این مشکلات رنج می برد راه حل هایی وجود دارد اما بخش مهم آن که برای ارتباطات کلامی مهم است تمایل و میل به گفت و گو است. تا این میل را نداشته باشیم قدمی به سمت حل مشکلاتمان بر نداشته ایم. چاره ای جز گفت و گو نداریم باید تمرین کنیم، در دفعه های اول شاید نتیجه خوبی نگیریم و بعد بهتر می شویم.

چهارسوقی امین ادامه داد: در این زمینه خودآگاهی موضوع بسیار مهمی است؛ اینکه در گفت و گو کردن، ما نقاط ضعف خود را می شناسیم و سعی می کنیم یک قدم به طرح مقابل نزدیک تر شده و نقطه ضعف هایمان را رفع کنیم گام مهم و موثری است. این تلاش باید دو طرفه باشد چون تلاش یک طرفه پاسخگو نبوده و نهایتا دیدگاه منفی نسبت به ارتباط و گفت و گو ایجاد می شود و فکر می کنند این ارتباط و گفت و گو نمی تواند نتیجه مثبت داشته باشد و از کل گفت و گو کردن فاصله می گیرد. در صورتی که اگر هر دو طرف قدمی به سمت همدیگر بردارند آن ها را به سمت هنر گفت و گو کردن پیش می برد.

وی بیان کرد: با گفت و گو کردن می توانیم از آن افکار منفی که ذهن ما را از بین می برد و مورد فرسایش قرار می دهد فاصله بگیریم. در غیر این صورت این انباشت تله های ذهنی هر انسانی را فرسوده می کند. اگر نتوانیم این ها را بیرون بریزیم و با طرف مقابلمان مطرح کنیم آنقدر همه چیز اطرافمان را سیاه و منفی می بینیم که مثبت اندیشی برایمان افسانه می شود.

این کارشناس زبانشناسی اظهار داشت: همه ما روزهای پر فراز و نشیب داریم و ناخودآگاه حس منفی به خیلی چیزها داریم اینکه در عین نکات منفی بتوانیم با همدیگر حرف بزنیم و حتی احساس های منفی خود را برون ریزی کنیم و با طرف مقابلمان به اشتراک بگذاریم می بینیم که این برون ریزی همه آن ها از بین می برد و دیگر آن احساس منفی را نداریم به شرطی که مخاطبمان هم همراه و همدل ما باشد.

چهارسوقی امین در خصوص راه حل های رهایی از احساسات منفی گفت: اول از همه باید تشخیص دهیم در چه مواقعی دچار احساس منفی می شویم شاید در برخی با غریبه ها این حس ایجاد می شود و برخی در جمع افراد آشنا این حس را دارند برخی مواقع این احساس با هم متفاوت است باید اول کشف کنیم که در چه مواقعی دچار این احساس می شویم. به طور کلی نگرش منفی نسبت به خود از کمبود عزت نفس و اعتماد به نفس ناشی می شود. در موارد دیگر خودمان را قبول داریم اما در امر گفت و گو و ارتباط کلامی خودمان را قبول نداریم یا واژه برای صحبت کردن نداریم. مغزمان به اندازه کافی ورودی واژگانی ندارد که این ورودی به مطالعه بستگی دارد با هر ورودی که به شما داده اضافه کند. در حال حاضر انواع ابزارها برای خواندن و شنیدن را داریم.

وی درباره نحوه ارتباط برقرار کردن به صورتی که طرف مقابل ناراحت نشود گفت: برای اینکه طوری رفتار کنیم که کسی را نرنجانیم در ابتدا باید نسبتمان را با فرد تشخیص دهیم و بفهمیم که تا چه اندازه می توانیم به حریم او تجاوز کنیم. و چقدر می توانیم نسبت به فرد نظر بدهیم و به محض اینکه درباره آن حرف می زنیم ما را به یک فرد منفی تبدیل می کند. این تشخیص دادن چه در انتقاد کردن و چه در شوخی کردن به ما کمک می کند وارد ارتباط کلامی که باعث رنجش طرف مقابلمان می شود نشویم.

این زبانشناس تصریح کرد: گاهی نگرش ما به طرف مقابل خوب نیست و حس می کنیم احساس بدبینانه توام با شک به همه داریم و فکر می کنیم همواره به ما دروغ می گویند یا می خواهند ما را فریب بدهند و با مشکل اعتماد کردن مواجه هستیم. بعضی مواقع هم نمی توان رابطه را مدیریت کرد و فاصله گرفت چون شخص به ما رابطه نزدیکی دارد. با ادبیاتی که این پیش فرض پشت آن باشد که شاید ما اشتباه می کنیم اما احساس کاذب بودن حرف های طرف مقابل را داریم، می تواند در حل این مشکل کمک کننده باشد.

چهارسوقی امین اظهار داشت: فرصت بررسی مجدد را از خودمان نگیریم و آن را رها نکنیم چون در جای دیگر خودش را نشان می دهد. اگر هم همه چیز را عطف به طرف مقابل کنیم فرد سپر ایجاد می کند که متهم نشود.

در بخش دوم گفت و گو زواره محمدی کارشناس معماری گفت: مثل همه پدیده های ایران گذشتگان ما آدم های با خرد و درایت و هوشمندی بیشتر بوده اند  و باید آسیب شناسی صورت گیرد که چرا امروزه کمتر از آن درایت بهره می بریم. باید هر کدام از موضوعاتی که با نحوه زندگی ما مرتبط است بتوانیم اتفاقات بهتری را با توجه به گذشتگان خود برای آیندگان رقم بزنیم.

وی تصریح کرد: گذشته پر افتخار در معماری داشته ایم. به دلیل شرایط سیاسی اجتماعی و اقتصادی و اینکه کشور پیشرو در زمینه معماری و ابرقدرت بودیم. معماری ارتباط مستقیم و تنگاتنگ با شیوه زندگی انسان دارد سیال است و نمی توان در یک خیابان و یا یک محله محدودش کرد. ما ناگزیریم که ارتباط داشته باشیم و ناگزیریم که بده بستان های معماری و فرهنگی با دیگر کشورها داشته باشیم و این می تواند اتفاق خوبی را برای معماری رقم بزند.

این کارشناس معماری افزود: در زمینه طراحی مشکلی نداریم و قدرتمند هم هستیم. حضور در دانشگاه ها و محافل ملی و بین المللی پیشرو هستیم. بزرگترین معمار دنیا از پروژه های قدیمی و مدرن ایران حیرت زده شده بود. مثل سایر اتفاقات در معماری ایران تک ستاره ایرانی زیاد داریم ولی سیمای شهری که باید مثل نخ تسبیح این تک دانه ها را به هم متصل کند کم داریم. این ارتباط بین تک دانه ها بسیار سخت است. در دو سال گذشته مهم ترین جایزه معماری دنیا به یک معمار 40 ساله ایرانی رسید. نمایشگاه هایی که در توکیو و ونیز برپا کردم مخاطبان بین المللی را متعجب می کرد. با توجه به پیش زمینه ذهنی که از کشور ما داشتند وقتی بدون واسطه این را می دیدند مشتاق می شدند و این موضوع برای معماران قوت قلب است.

زواره محمدی عنوان کرد: با توجه به اینکه الان اکسپوی 2021 چهل روز از برگزاری آن گذشته و تا فروردین ماه ادامه دارد و در دبی در حال برگزاری است، این شصتمین دوره اکسپو است که 170 سال طول عمر دارد. این سومین رویداد پرمخاطب دنیا است و اولین دوره طولانی مدت دنیا است که فقط سه بار در آسیا بوده است و این اولین بار است که در حوزه خلیج فارس برپا می شود پس اهمیت بسیار زیادی برای ما دارد. هر اکسپو یک شعار دارد که شعار امسال "اتصال ذهن ها و خلق آینده" است. سه شعار فرعی "پویایی، فرصت و پایداری" را هم به دنبال دارد. 40 میلیون بازدیدکننده برای آن پیش بینی شده بود که به خاطر کرونا به 25 میلیون نفر کاهش یافت. ایران در 33دوره از این 65شرکت کرده که یکی از بهترین دوره ها در سال 1967 مونترال کانادا بود که طراح استادیوم آزادی تهران تصویری بسیار خوب از ایران را به جهانیان نشان داد.

وی ادامه داد: پیشرفت هایی که ایران در اکسپو داشته بین 190 کشور طرح معماری غرفه پاویون ایران جزو 8 طرح برتر بوده و از نظر طراحی بسیار قوی هستیم. یک مسابقه معماری در ایران برگزار شد که طراحی معماری انجام شد. قبلا با یونولیت و تخته شاسی تخت جمشید و بادگیرهای یزد را می ساختیم ولی باید طراحی می شد باید با تکنولوژی روز شعار سرزمینی خود را به جهانیان نشان دهیم.

این کارشناس معماری در پایان گفت: حضور در اکسپو به خاطر اینکه پلتفرم دیپلماسی فرهنگی بر مبنای گفت و گوی بین ملت ها است بسیار حائز اهمیت است. آن جا کشورها با هم مذاکره می کنند نه شرکت یا شخص خاصی؛ و با این کار مذاکره فرهنگی که پایه توسعه سیاسی، اقتصادی و تمام اتفاقات خوبی که به دنبال آن هستیم شکل می گیرد. نکته مثبت اکسپوی امسال این است که مکان پایون، بسیار خوب بود زیرا ایران زمین خود را می خرد و طراحی منحصر به فرد خود را در آن پیاده می کند اما اجرا، بهره برداری و مدیریت یکپارچه از این طراحی به خوبی انجام نشد که امیدواریم در دوره بعدی این مشکل حل شود.

آخرین اخبار

کارگردان خنده بازار در شب نشینی ورزشهای جداب "قایقرانی" و "هندبال" محور گفتگوی ورزش ایران طب ایرانی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بیش از ۵۰٪ ژن ما متعلق به ۴۰ هزار سال پیش است / مزایا و معایب فضای مجازی چیست؟ بازیگر معروف شب‌های برره از سوسک می‌ترسد/ مژگان شکوری: می‌توانم حدود ۱۵۰ ثانیه نفسم را زیر آب حبس کنم/ شاعران ایرانی چه تاثیری بر ادبیات غرب داشتند؟ کیانوش گرامی: من با دلم بازی می کنم/ پتینه کاری که با انجام یک اثر هنری از کویت اقامت رفت بگوری برره امشب به «شب نشینی» می آید "فرزانه " خروس جنگی میهمان شب نشینی می شود چگونه انواع بیش‌فعالی را بشناسیم و آن را درمان کنیم؟ بررسی بیماری های دهان و دندان در زیتون زنی که با وجود‌ام اس قله دماوند را فتح کرد/ زهره حمیدی: فرزندانم دوست داشتند بازیگری کنم ارتباط صحیح و موثر فرزندان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مفهوم اصلی واژه فرهنگ چیست/ فرهنگ‌نامه دهخدا بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی تاریخ زبان فارسی دستاوردهای سفر رییس جمهور به روسیه "تولدی دیگر" در شب نشینی حمایت‌های سازمان توسعه تجارت ایران از تجّار ایرانی خارج از کشور با پرورش گل و گیاه حس خوب را تجربه کنیم بانویی که کمر همت به بازتولید عروسک های بومی فرهنگی ایران بست در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه چه گذشت؟ دانشجوی نخبه‌ای که توانست دو اختراع خود را ثبت کند مسافر چین میهمان ورزش ایران وجود رقابت ناسالم در محیط پیرامون ما برای کشف توانایی ها لازم است/ بازی استاندارد برای کودکان چه ویژگی هایی دارد؟ خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها