اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

حال و هوای وفات حضرت فاطمه معصومه در برنامه صبح پارسی امروز

نویسنده کتاب، شاعر و کارشناس مذهبی مهمانان برنامه امروز «صبح پارسی» بودند.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی بر روی آنتن شبکه جام جم می رود، با موضوع لبخند و انرژی مثبت بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع وفات حضرت معصومه (س) و با تصاویری از حرم ایشان، آلاء خامه یار و آرش رضوانی با سیده فاطمه موسوی شاعر آئینی، زینب پاشاپور خواهر و همسر شهید مدافع حرم و نویسنده کتاب و همچنین طیبه حاج محمدی یزدی کارشناس مذهبی به گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گو موسوی ضمن خواندن اشعاری در وصف بانوی قم حضرت فاطمه معصومه (س) گفت: از آنجایی که قمی هستم از سال های کودکی خاطرات خوبی از حرم حضرت معصومه دارم و از همان زمان شعر و شاعری را دوست داشتم. متولد سال 61 هستم و از دوران دبیرستان به صورت حرفه ای شعر گفتن را آغاز کردم و شعر آئینی هم می گویم. اشعارم وصف روزهای کودکی در قم است زیرا متولد خیابان چهار مردان قم هستم که به حرم منتهی می شود.

در بخش دوم گفت و گو پاشاپور درباره شهادت همسرش شهید محمد پورهنگ گفت: مدل شهادت همسرم به خاطر ماموریت ویژه شان در سوریه متفاوت از دیگر شهدای دفاع مقدس بود. همسرم فقط کار نظامی صرف انجام نمی دادند و تمرکزشان بر روی پشت جبهه و کار فرهنگی بود. الگوی کوچک شده از کار شهید چمران با محوریت خانواده های جنگ زده و فرزندان بی سرپرست آن ها با تمرکز بر وضعیت بهداشتی، آموزشی و درمانی این فرزندان را در سوریه انجام می دادند.

وی تصریح کرد: در کنار این خیلی تلاش می کردند که نیروهایی که به اشتباه در سال های اول جنگ ورد جبهه دشمن شده بودند و نیروهای خودی بودند که بخش بزرگ و خطرناکی از گروه دشمن را تشکیل می دادند و حالا پشیمان شده بودند را با صحبت کردن به این سمت می کشاندند و نوعی کار نفوذ در جبهه دشمن را انجام می دادند.

نویسنده معروف افزود: با گلوله مستقیم به شهادت نرسیدند بلکه به واسطه خوردن آب زهرآلود مسموم شدند، دو هفته بعد از مسمومیت برای طی مراحل درمانی به ایران آمدند اما  درمان افاقه نکرد و در روز عید غدیر سال 95 به شهادت رسیدند.

پاشاپور بیان کرد: علاقه به نویسندگی وقتی در من شکل گرفت که علاقه به خواندن را در خودم یافتم. به مطالعه کتاب روی آوردم و دوست داشتم من هم اثری چاپ کنم که بیشتر از اطرافیانم مخاطب داشته باشد و مخاطب حرفه ای تری به سمت اثرم جذب شود. همسرم هم قول داد که این آرزویم را برآورده کند.

وی ادامه داد: سال دوم ماموریت همسرم من و دو دخترم هم به سوریه رفته بودیم تا در کنارشان باشیم و ماموریت ایشان تمام شود. یک روز در ایام مسمومیتشان داشتند از خاطراتی که تا کنون نگفته بودند و نکات جالبی که از کارشان سر به مهر مانده بود تعریف می کردند. از ابتدا طرح هایی که می خواستند در سوریه اجرا کنند را باهم بررسی می کردیم و بهترین راه برای اجرای آن را پیدا می کردیم. آن روز به من گفتند دوست دارند هر اتفاقی که افتاد خاطراتشان را خودم بنویسم و به چاپ برسانم. آن موقع فقط شنونده بودم و فکر نمی کردم اتفاقی بیفتد چون در روزهای بیم و امید بودم.

همسر شهید مدافع حرم اظهار داشت: بعد از شهادت همسرم به نوشتن پناه بردم و از دوران کودکی ایشان گرفته تا دوران آشنایی مان و تا زمان شهادت تمام چیزهایی که از خودشان شنیده بودم را نوشتم و دوست داشتم مخاطبانم بدون واسطه احساسی که از زندگی با ایشان داشتم را صریح تر و سریع تر دریافت کنند.

پاشاپور گفت: دو سال با کتاب «بی تو پریشانم» وقت گذراندم. چهل روز بعد از شهادت همسرم دلنوشته هایی را در صفحه شخصی ام می نوشتم و بعد از سمت ناشرها پیشنهاد گرفتم و فرایند نوشتن کتابم را جدی تر پیش بردم. در حال حاضر چاپ پنجم است. این اسم پیشنهاد دوم من بود اما این اسم به حال و هوای همسفری که جا مانده از کسی که با او همراهی می کرده است نزدیک تر بود. این کتاب رتبه نخست بخش جوان مسابقه کتاب نویسی آستان قدس رضوی را در سال 98 دریافت کرد.

وی تصریح کرد: کتاب دومم درباره بانوی مهاجری است که با محوریت یمن نگاهی به محور مقاومت دارد و چاپ شده است. کتاب بعدی من هم در دست چاپ است. کتاب چهارمم درباره زندگی برادر شهیدم است و به نظرم این عنایت خود شهدا است و قدرتی که قلم دارد باید در این زمینه مورد استفاده قرار گیرد.

این همسر شهید و بانوی نویسنده افزود: برکات زندگی من از وجود همسرم به بعد از شهادتشان معطوف نمی شود بلکه از ابتدای ازدواجم با ایشان باب برکت در زندگی ما باز شد و وقتی شهید شدند به تعبیر خودشان چون دستشان بازتر است مصادیق این برکت در زندگی ما بیشتر شده است.

در بخش سوم گفت و گو حاج محمدی یزدی عنوان کرد: هرچه معرفت به مقربین بیشتر شود عمق بیشتری در این شناخت ایجاد می شود. وقتی داشتم کارشناسی ارشد دومم را می گرفتم توفیق پیدا کردم که در قم تحصیل کنم و توفیق جالبی بود که هفته ای یک بار از تهران به قم می رفتم تا رشته حقوق مالکیت فکری تحصیل کنم. چون باید هشت صبح دانشگاه می بودم خیلی وقت ها سلام به خانم می دادم و می خواستم که در تنظیم برنامه هایم به ن کمک کنند و طوری این اتفاق می افتاد که خودم باور نمی کردم. هرچه حرم می رفتم حس می کردم چقدر نزدیک هستند و حضورشان حس می شود و ما غافل هستیم.

وی درباره ویژگی خاص حضرت معصومه (س) بیان کرد: امام موسی کاظم (ع) چند دختر داشته اند که این بانو با برادرشان امام رضا (ع) از یک مادر بودند و بین دیگر دختران امام از ویژگی خاصی برخوردار و صاحب کرامت بودند. یک روز عده ای در منزل آمده بودند که سوالاتی از پدر ایشان داشتند و حضرت معصومه (س) پنج سال داشتند و امام موسی کاظم (ع) در خانه نبودند. این بانوی کریمه سوالات مردم را روی کاغذ دریافت می کنند و خودشان می خوانند و به آن ها پاسخ می دهند. مردم در راه بازگشت امام را می بینند و پاسخ ها را به ایشان می دهند و می بینند همه پاسخ ها صحیح است. این کمالات و درک بالایشان ایشان را به این درجه رسانده و وجه تمایزشان با خواهرانشان بوده است.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: از دیگر صفاتشان این است که حمیده و تقیه بودند و اهل تقوا و معرفت بوده اند. در این سفرشان به ایران هم از اصحاب ائمه در ساوه به ایشان اسکان می دهد و پس از 17 روز بیماری فوت می کنند. مدفن ایشان هم باغی مربوط به همین اصحاب بوده است که ایشان را در آن به خاک می سپارند.

حاج محمدی اظهار داشت: کلیدی ترین راهکار برای شناخت و کمالات انسان تلاش است. انسان برای رسیدن به کمالات به این دنیا آمده و باید کاوش و کند و کاو کند تا بتواند به شناخت و آگاهی و در نتیجه آن به کمال برسد. اینکه گاهی حرکتمان کند می شود و یا متوقف می شویم به خاطر این است که دانستنی های ما کم بوده و خودمان را نمی شناسیم؛ هرچقدر انسان به قدرت والای انسانی اش و گنجینه هایی که دارد شناخت عمیق تری پیدا کند می تواند به درجات والاتری برسد. شناخت خود، شناخت خدا، شناخت دنیا و شناخت آخرت چهار مرحله ای است که انسان به واسطه آن به کمال می رسد.

آخرین اخبار

کارگردان خنده بازار در شب نشینی ورزشهای جداب "قایقرانی" و "هندبال" محور گفتگوی ورزش ایران طب ایرانی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بیش از ۵۰٪ ژن ما متعلق به ۴۰ هزار سال پیش است / مزایا و معایب فضای مجازی چیست؟ بازیگر معروف شب‌های برره از سوسک می‌ترسد/ مژگان شکوری: می‌توانم حدود ۱۵۰ ثانیه نفسم را زیر آب حبس کنم/ شاعران ایرانی چه تاثیری بر ادبیات غرب داشتند؟ کیانوش گرامی: من با دلم بازی می کنم/ پتینه کاری که با انجام یک اثر هنری از کویت اقامت رفت بگوری برره امشب به «شب نشینی» می آید "فرزانه " خروس جنگی میهمان شب نشینی می شود چگونه انواع بیش‌فعالی را بشناسیم و آن را درمان کنیم؟ بررسی بیماری های دهان و دندان در زیتون زنی که با وجود‌ام اس قله دماوند را فتح کرد/ زهره حمیدی: فرزندانم دوست داشتند بازیگری کنم ارتباط صحیح و موثر فرزندان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مفهوم اصلی واژه فرهنگ چیست/ فرهنگ‌نامه دهخدا بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی تاریخ زبان فارسی دستاوردهای سفر رییس جمهور به روسیه "تولدی دیگر" در شب نشینی حمایت‌های سازمان توسعه تجارت ایران از تجّار ایرانی خارج از کشور با پرورش گل و گیاه حس خوب را تجربه کنیم بانویی که کمر همت به بازتولید عروسک های بومی فرهنگی ایران بست در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه چه گذشت؟ دانشجوی نخبه‌ای که توانست دو اختراع خود را ثبت کند مسافر چین میهمان ورزش ایران وجود رقابت ناسالم در محیط پیرامون ما برای کشف توانایی ها لازم است/ بازی استاندارد برای کودکان چه ویژگی هایی دارد؟ خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها