اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

معرفی دیوان اشعار امام حسین (ع) به زبان فارسی

هفته کتاب و کتابخوانی و اهمیت تقویت سیستم ایمنی بدن از جمله مهم ترین موضوعاتی بود که در برنامه صبح پارسی بررسی شد.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود ، با موضوع کتاب و کتابخوانی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت،شمیم علیزاده و محمدامین نبی اللهی با محمد سالمی پور مترجم و نویسنده، علیرضا ابوالفضلی متخصص طب سنتی و علی رمضانی دبیر بیست و نهمین هفته کتاب جمهوری اسلامی به گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گو "سالمی پور" گفت: رشته من ترجمه نیست بیشتر در رشته حقوق کار می کردم. اما در سفرهای خارجی احساس کردم پلی بین فرهنگ فارسی کشور ایران و فرهنگهای دیگر نیاز است. از نیمه های دهه هشتاد متوجه شدم زبان فارسی در کشورهای عربی مهجور واقع شده و جرأتم در ترجمه عربی به فارسی بیشتر بود. به همین دلیل چند کتاب عربی را به فارسی ترجمه کردم و سعی کردم با زبان فارسی ساده و به صورت دو زبانه ترجمه انجام دهم تا افراد برایشان جذابیت خوبی داشته باشد.

وی در پاسخ به این سوال که یک نویسنده خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد تصریح کرد: خیلی به خودم اجازه نمی دهم از سوی نویسندگان اظهار نظر کنم اما فکر می کنم شخص باید ایده در ذهنش باشد، بتواند آن را گسترش دهد و طرحی داشته باشد که بتواند خواننده را تا انتها با خود همراه کند.

این نویسنده و مترجم درباره وجه تمایز کتابش در خصوص ترجمه کلیله و دمنه با دیگر ترجمه های موجود از این کتاب گفت: به صورت مختصر این کتاب یک شاهکار ادبی جهانی است، به خاطر علاقه ام به کلیله و دمنه وقتی به ترجمه فارسی آن مراجعه می کردم حس میکردم با زبان فارسی روان امروز منطبق نیست و فکر می کردم ذات کتاب اینگونه است. اما یک بار به صورت تصادفی نسخه عربی آن را دیدم و فهمیدم در سطح سواد مساوی در عربی و فارسی، متن فارسی آن بسیار پیچیده بود و همین مرا تشویق کرد که خودم آن را ترجمه کنم تا فارسی زبان های مسلط به این کتاب، متن متنوعی را بخوانند و عربی زبان هایی که دوست دارند زبان فارسی را یاد بگیرند هم بتوانند از این کتاب به ارتقای سطح زبان فارسی خود کمک کنند.

سالمی پور ادامه داد: با دیوان اشعار امام حسین (ع) مواجه شدم و فهمیدم چند ترجمه از آن صورت گرفته؛ اما حس کردم جاهایی با آن ترجمه موافق نبودم و خواستم ترجمه بهتری ارائه دهم. بعد ادبی شخصیت امام حسین (ع) مود توجه قرار نگرفته است و این دلیل دیگر من برای ترجمه این کتاب بود. متن اشعار به فارسی و انگلیسی ترجمه شده که اصل آن منسوب به امام حسین(ع) است؛ این کتاب سه مقدمه به زبان های فارسی، انگلیسی و عربی دارد. انشالله در آینده نزدیک ترجمه روسی آن هم ضمیمه کتاب خواهد شد و در مقدمه آن هم این زبان اضافه می شود.

وی در پایان ضمن خواندن بیتی از امام سوم شیعیان در برنامه و ترجمه آن اظهار داشت: مردم داری، اخلاق مداری و توجه به مظلومان در این دیوان به وضوح دیده می شود و امیدوارم بتوانم در این زمینه پلی باشم تا صاحب دیگر فرهنگ ها هم بتوانند از این دیوان غنی استفاده کنند.

در بخش دوم برنامه علیرضا ابوالفضلی کارشناس طب سنتی برنامه صبح پارسی درباره سیستم ایمنی بدن گفت: مکانیزم بدن طوری تعبیه شده که برای هرگونه میکروب و ویروس بتواند قابلیت دفاعی داشته باشد ولی اگر شخص به این پدیدهآگاه نباشد نمیتواند این سیستم را تقویت کند و بدنش دچار مشکل می شود.

ابوالفضلی تصریح کرد: گلبول های سفید که نقش تعیین کننده در ایمنی بدن دارند به ویتامینC، B، Dو زینک نیاز دارند که اگر این چهار گروه را تامین کنیم ممکن است تا آخر عمر نیازی به دارو نداشته باشیم و این موضوع مستلزم یک آگاهی جزئی است.

وی بیان کرد: همینکه بدانیم چه چیزی برایمان خوب است و باید چه غذاهایی بخوریم که برایمان خوب باشد و زیرمجموعه های آنها مثل پتاسیمو منیزیم را برای بدن فراهم کنیم ضریب ایمنی ما به حدی می رسد که سرما هم نمی خوریم.

متخصص طب سنتی افزود: ویتامینCدر آب سیب، آب پرتقال، انار و خرمالو یافت می شود به علاوه در ادویه هایی مثل زردچوبه هم وجود دارد به همین دلیل توصیه می شود حتما صبح ها یک لیوان شیر گرم،یک قاشق غذا خوری عسل و یک قاشق مرباخوری زردچوبه میل شود که از این طریق هشتاد درصد مواد مورد نیاز مذکور تامین شود.

ابوالفضلی اظهار داشت: عمدتا برای صبحانه چای می خوریم که سرد است؛ و پنیر که برای تجزیه نیاز به فسفر دارد. اگر پنیر را با گردو نخوریم از فسفر مغز و دندان برای تجزیه استفاده میکند. صبحانه را باید مفصل خورد تا بتوانیم ناهار را از برنامه غذایی حذف کنیم و در اصل دو وعده غذا بخوریم. اگر مکانیزم کار گوارش را در نظر بگیریم سه بار باید کار کند که با دو وعده غذا در روز تنظیم شده است.

وی ادامه داد: از ساعت ۱۱ شب، بدن هورمونی را ترشح می کند که اگر در آن ساعت خواب نباشیم بعد از آن خواب هیچ فایده ای ندارد و صبح ها هم باید قبل از طلوع آفتاب بیدار شویم، به خاطر استفاده از انرژی کائنات طلوع آفتاب را درک کنیم و پس از طلوع تا ساعت 7 خوابی به صورت قیلوله برویم.

این متخصص طب سنتی درباره بهترین زمان برای صرف صبحانه گفت: زمان صبحانه از ۶ تا ۹ صبح است و بعد از آن چاشت محسوب می شود که برای بدن فایده ندارد. اگر صبحانه در زمان خود و به صورت مفصل خورده شود برای ناهار گرسنه نیستیم و با تنقلات سالم می توانیم تا شام گرسنه نشویم. و ساعت ۶ و ۷ عصر را شام بخوریم و بعد از دو ساعت و نیم بخوابیم، در این صورت سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده ودر غیر این صورت دچار ضعف و بیماری می شویم.

ابوالفضلی در پایان تصریح کرد: البته در کنار این سبک زندگی، استفاده از قرص های ویتامین دی سی و زینک می تواند در بهبود وضعیت سیستم ایمنی موثر باشد.

در بخش سوم گفت و گو نیز رمضانی گفت: به اقتضای کار و علاقه ام هر کتابی که می خوانم را می نویسم از بچگی تا کنون بیش از 120 عنوان کتاب عمومی غیر درسی خوانده ام و دو سه عنوان هم در دست دارم که می خوانم.

وی تصریح کرد: این هفته فرصت کتاب برای به صدر آمدن در دغدغه های مردم است. روز کتاب و کتابخوانی همزمان با سالروز وفات علامه طباطبایی دستگاه های مختلف برنامه های متنوعی را اعلام می کنند. چه در تهران و چه در استان ها بیش از 1300 برنامه خرد و کلان در کشور در حال اجرا است. از اختتامیه جشنواره هایی مثل جشنواره سال کتاب دانشجویی، جشنواره کتاب بچه های مسجد، معلم مولف، منابع طبیعی و کشاورزی و... که در دستگاه های دیگر غیرفرهنگی برگزار می شود. در مجموعه کتاب فروشان و ناشران و اصناف مرتبط با کتاب فروشان هم برنامه هایی دارند.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران افزود: این هفته فرصت گفت و گو درباره کتاب است. به این مسئله احتیاج داریم که کل سال را به هفته کتاب و روز کتاب تبدیل کنیم. در بین کالاهای فرهنگی کالایی که بیشترین آرامش را در بین موسیقی، فیلم و دیگر کالا ها به انسان می دهد کتاب است؛ درست است که بیشتر از زمانی که باید برای یک فیلم سینمایی صرف کنیم باید برای یک کتاب صرف کنیم اما خلوتی که برایتان ایجاد می کند قابل مقایسه نیست.

رمضانی ادامه داد: در دوران کرونا جای خالی سفر، مهمانی، دورهمی، آموزش حضوری، مدرسه و دانشگاه به وجود آمد و پیشنهاد ما این است که جای خالی را با "کتاب خوب" پر کنیم.

وی با اشاره به اینکه تلاش می شود کل سال کتابی شود خاطرنشان کرد: هفته کتاب فرصتی با فاصله چهارماهه از نمایشگاه کتاب است که سعی می شود دوباره موضوع کتاب به دغدغه ها تبدیل شود. تبلیغات محیطی برای اولین بار نویسنده ها و مفاخر ادبی شده اند که فرصت مهمی است و ممکن است در نمایشگاه کتاب گم شود. در مواقع دیگری هم اتفاقات کتابی داریم؛ در دهه فخر جشنواره کتاب سال جمهوری اسلامی، در آذرماه جشنواره جلال آل احمد، جشنواره شعر فجر و... را داریم و رویدادهای فرهنگی در کل سال پراکنده شده اند و باید از این استقبال کرد. در خانه کتاب و ادبیات تهران تلاش کردیم این رویدادها را افزایش دهیم. جشنواره های فروش فصلی کتاب برای مراجعه مردم به کتاب فروشی ها ایجاد کردیم که پاییزه کتاب امسال نیز از 29 آبان ماه در کتاب فروشی های سراسر کشور شروع می شود، هر ایرانی می تواند با کد ملی خود در کتاب فروشی محل زندگی خود از تخفیف خرید کتاب بهره ببرد.

دبیر بیست و نهمین هفته کتاب جمهوری اسلامی اظهار داشت: مردم سال گذشته از نمایشگاه مجازی کتاب استقبال بسیار خوبی داشتند. بر اساس آمارها مردم به اندازه کل فروش حضوری کتاب در نمایشگاه، در نمایشگاه مجازی نیز کتاب به فروش رسید و کتاب ها به خانه های افراد ارسال شد. این موضوع ما را بیشتر به سمت عدالت فرهنگی برد که ممکن بود شخصی که در روستا از ناشر کتاب خریده است هیچ وقت نمی توانست به نمایشگاه کتاب تهران بیاید و قطعا این اتفاق تکرار خواهد شد.

رمضانی گفت: کتابخانه های عمومی کشور در هفته کتابخوانی رویدادهایی مثل رونمایی کتاب، بحث و بررسی، نقد کتب مختلف و.. دارند کانونهای فرهنگی مساجد و وزارتخانه ها نشست هایی را برگزار می کنند حتی مراسم هایی توسط خود کتابفروش ها و ناشر ها برپا می شود و ما هم در خانه کتاب و ادبیات ایران سلسله برنامه هایی را داریم. مثلا رونمایی 7 رمان از رمان اولی های حوزه دفاع مقدس و رونمایی از تقریظ رهبر انقلاب بر یکی از کتاب های دفاع مقدس را داشتیم. حتی تشکل ها، مجموعه های صنفی و انجمن ها سعی می کنند رویدادهایی را فراهم کنند تا فرهنگ کتابخوانی را نهادینه کنند.

وی در پایان افزود: فرق کتاب با کالاهای دیگر فرهنگی در این است که کتاب امکان دسترسی پذیری آن بیشتر از دیگر کالاها است. در یک محفل خانوادگی هم می توان درباره کتاب گفت و گو و مباحثه کرد. کتاب با معرفی چهره به چهره پیش می رود. حجم منشورات کشور الان بیش از 1 میلیون و 300 هزار عنوان است که معرفی آن ها بسیار زمان بر است اما ترویج نقطه طلایی است که باید بر آن تمرکز کرد. برخلاف مطالبی که گفته می شود در بسیاری از آمارها وضع بسیار نامناسبی نداریم؛ در مقایسه با کشور با تاریخ خودمان باید بهتر شویم اما در مجموع سرانه مطالعه ما در کشور زیاد بد نیست.

آخرین اخبار

کارگردان خنده بازار در شب نشینی ورزشهای جداب "قایقرانی" و "هندبال" محور گفتگوی ورزش ایران طب ایرانی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بیش از ۵۰٪ ژن ما متعلق به ۴۰ هزار سال پیش است / مزایا و معایب فضای مجازی چیست؟ بازیگر معروف شب‌های برره از سوسک می‌ترسد/ مژگان شکوری: می‌توانم حدود ۱۵۰ ثانیه نفسم را زیر آب حبس کنم/ شاعران ایرانی چه تاثیری بر ادبیات غرب داشتند؟ کیانوش گرامی: من با دلم بازی می کنم/ پتینه کاری که با انجام یک اثر هنری از کویت اقامت رفت بگوری برره امشب به «شب نشینی» می آید "فرزانه " خروس جنگی میهمان شب نشینی می شود چگونه انواع بیش‌فعالی را بشناسیم و آن را درمان کنیم؟ بررسی بیماری های دهان و دندان در زیتون زنی که با وجود‌ام اس قله دماوند را فتح کرد/ زهره حمیدی: فرزندانم دوست داشتند بازیگری کنم ارتباط صحیح و موثر فرزندان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مفهوم اصلی واژه فرهنگ چیست/ فرهنگ‌نامه دهخدا بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی تاریخ زبان فارسی دستاوردهای سفر رییس جمهور به روسیه "تولدی دیگر" در شب نشینی حمایت‌های سازمان توسعه تجارت ایران از تجّار ایرانی خارج از کشور با پرورش گل و گیاه حس خوب را تجربه کنیم بانویی که کمر همت به بازتولید عروسک های بومی فرهنگی ایران بست در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه چه گذشت؟ دانشجوی نخبه‌ای که توانست دو اختراع خود را ثبت کند مسافر چین میهمان ورزش ایران وجود رقابت ناسالم در محیط پیرامون ما برای کشف توانایی ها لازم است/ بازی استاندارد برای کودکان چه ویژگی هایی دارد؟ خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها