اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

فعالیت 2300 کتابخانه عمومی در سراسر کشور

هفته کتابخوانی، روز فلسفه و تفاوت معماری داخلی و طراحی داخلی موضوعات مورد بحث در برنامه صبح پارسی

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود ، با موضوع عادت ها و تغییر آن ها بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت،شمیم علیزاده و محمدامین نبی اللهی با مهدی توکلیان مدیر روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، مصطفی زالی مدرسه فلسفه و سید احسان مسعود دکترای معماری به گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گو توکلیان گفت: 24 آبان در تقویم مناسبت های ایران به مناسبت "سالروز درگذشت علامه طباطبایی" به عنوان روز کتاب نامگذاری شده که امسال هم هفته کتاب در حال برگزاری است.

وی درباره تعداد و نحوه خدمات رسانی کتابخانه های عمومی کشور افزود: نهاد کتابخانه های عمومی بیش از 2300 کتابخانه در سراسر کشور دارد و حدود 7 هزار پرسنل که در بخش کتابخانه های مختلف فعالیت می کنند. از کلان شهرها گرفته تا شهرهای کوچک کتابخانه داریم و کتابخانه های عمومی با بیش از 40 خدمت و کتابخانه های روستایی و عشایر نشین داریم و خدمات رسانی به اقشار مختلف مردم در این زمینه بر عهده نهاد کتابخانه های عمومی کشور است با این تفاوت که کتابخانه های عمومی کشور در چندسال اخیر به صرف امانت کتاب خدمت رسانی نمی کند بلکه تبدیل به باشگاه های اجتماعی، خدماتی، آموزشی و فرهنگی شده است. در بخشی از کتابخانه ها دوره های آموزشی که برگزار می کنیم پاسخگوی نیازهای متفاوت مردم و مخاطبان است.

مدیر روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور اظهار داشت: ما از جنوبی ترین تا شمالی ترین نقاط کشور تنوع و تکثر کتابخانه داریم و کتابخانه های سیار ما در مناطق عشایر نشین هم ارائه خدمات می کند. سازمان جهانی کتابخانه های عمومی با نام ایفلا در حال فعالیت است که نهاد کتابخانه های ایران هم عضو آن است و در حوزه پژوهش های بین المللی و برگزاری وبینارهای بین المللی مشارکت و تعامل دارد. رویکرد کتابخانه های عمومی پژوهش محور بوده در حوزه بین المللی نیز در همین حوزه انجام می شود.

توکلیان ددر پایان صحبتهایش گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی داریم که در اوج کرونا 1 میلیون و 300 هزار نفر در این جشنواره شرکت کرده اند که آمار بی نظیری است؛ و در این چند دوره آخرین آماری که در معاونت توسعه و ترویج کتابخوانی بوده است 4 میلیون و 400 هزار شرکت کننده بوده است. در دوران کرونا کتابخانه ها تعطیل نشدند بلکه حتی به صورت ارائه کتاب درب منازل، همکاران ما برای ارائه خدمات حاضر بودند.

در بخش دوم گفت و گو زالی به مناسبت روز جهانی فلسفه گفت: نخستین جمله یکی از مهم ترین کتاب های تاریخ اندیشه فلسفی اشاره به تفکر انسان دارد. در این باب 14 رساله وجود دارد که جمله اول اولین رساله آن ارسطو می گوید:" انسان موجودی است که ذاتا میل به دانستن دارد" و تلاش می کند به ما نشان دهد که فلسفه چیست. ما علوم مختلف داریم اما فلسفه بالاترین علم است چون علم کلی است و دیگر علوم حوزه خاصی را بررسی می کند اما فلسفه اوصاف کلی علوم را بررسی می کند.

وی درباره جایگاه فلسفه در ایران تصریح کرد:   منظور از فلسفه در ایران جغرافیای امروزه این کشور نیست ولی در سنت اندیشه ایرانی اسلامی، اندیشه فلسفی در ایران و به طور کلی در جهان اسلام از قرن دوم شکل می گیرد. ما به فلسفه پیش از ورود اسلام در ایران ادعایی داریم اما چون متون مستند نداریم درباره آن ها سکوت می کنم اما بعد از ورود اسلام به ایران نخستین مکتوبات فلسفی ایران در قرن دوم ثبت شده است. اندیشه فلسفی به معنای عام، نخستین زمینه هایش در عالم اسلام در قالب منازعات کلامی متکلمان بوده است که بعدها با عنوان نزاع معتزله و اشاعره قلمداد شد و می توان آن ها را نخستین فیلسوفان ایرانی دانست اما فلسفه در امتداد یونانی خود در ایران از قرن دوم با نهضت ترجمه شکل می گیرد.

مدرس فلسفه افزود: نخستین کسی که سعی می کند فراتر از ترجمه، خودش دیدگاه هایی را به علم فلسفه اضافه کند شخص عرب زبانی به اسم ابو اسحاق کندی است که بعد از آن هم تمام فیلسوف های مهم همگی ایرانی بوده اند و این تفکر فلسفی همواره در حال منازعه با بخش کلامی است و بخش مهمی از میراث عقلانی عالم اسلام را در هزار سال اخیر تشکیل می دهد. بعضا فیلسوفان ایرانی رساله هایی را دارند و زبان آکادمیک در فلسفه زبان عربی است و فیلسوفان ما هم عمدتا به زبان عربی به تحقیق فلسفی می پرداخته اند.

زالی در ادامه بیان کرد: در غرب دو فهم از اثرگذاری فیلسوفان مسلمان بر فلسفه غربی داریم یک فهم این است که این ها صرفا حاملان اندیشه یونانی بودند. مواجهه اروپایی ها با متون افلاطون و ارسطو از طریق مواجهه مستقیم با این متون نبوده بلکه از طریق ترجمه های عربی به لاتین بوده است. پژوهش هایی که درباره فیلسوف های مسلمان انجام می شد ذیل شرق شناسی اتفاق می افتاد اما در سال های اخیر بیشتر به فلسفه اسلامی پرداخته است. فهم دوم این است که فیلسوفان اسلامی نوآوری هایی داشته اند که به فلسفه اسلامی تمایزهایی را بخشیده و به فلسفه غربی منتقل شده است.

وی در پایان گفت : معتقدیم فیلسوفان مسلمان تاثیر بسیاری بر فلسفه غرب داشته اند و از همه بیشتر این موضوع متوجه ابن سینا است. مهم ترین تاثیرات در بحث تمایز وجود و ماهیت و طرح خداوند به عنوان علت فاعلی است که در فلسفه ارسطو کمتر به چشم می خورد.

در بخش سوم گفت و گو دکتر مسعود درباره تفاوت طراحی داخلی و معماری داخلی گفت: در طول زمان معماری کار خودش را و طراحی داخلی هم کار خودش را می کرد طراحی داخلی بیشتر به سلیقه و سبک زندگی آدم ها بستگی دارد و انگار لباسی بود که داخل بنا می پوشید و معماری هم به مسیر خود ادامه می داد. آدوس فلوس شعاری داشت که می گفت تزئینات خیانت است و خانه ای ساخت که خارج از پروژه هیچ تزئینی وجود نداشت ولی در طراحی داخلی آن تزئینات به کار رفته بود و این نشان می دهد که طراحی داخلی و معماری مسیر جدا از هم را دارند.

وی تصریح کرد: بعد از جنگهای جهانی شهرها تخریب شده بودند و با قدرت مدرنیسم به دنبال ساخت و ساز بودند و این قدرت نیز ضد تاریخ و معتقد بود که تاریخ مانند وزنه هایی به پای بشریت بسته شده، برای همین دوست نداشت از گذشته هیچ چیز در تزئینات به کار برود. رفته رفته همه شهرها شبیه به هم شدند و نگرانی فرهنگی جوامع باعث شد که بعدها منشور ونیز نوشته شود و فهمیدند که باید به تاریخ توجه کرد. چون نمی توان ریشه های تاریخی را قطع کرد؛ و در این صورت فرهنگ هم به فراموشی سپرده می شود؛ و از آنجا معماری داخلی شکل گرفت. یعنی دکوراسیون داخلی نبود اما به این نتیجه رسید که همه را خراب نکنیم بلکه تغییر بدهیم که به مهندسی هم نیاز دارد؛ از دهه های ۶۰ و ۷۰ آغاز شد و این سبک به معماری نزدیک است تا طراحی داخلی.

این کارشناس معماری افزود: در ایران بیشترسعی می کنیم بنا را خراب کنیم و دوباره بسازیم. دلیل اصلی قیمت زمین است آنقدر این قیمت متغیر است که دوسال بعد یک بنا را کامل خراب کنیم دوباره بسازیم توجیه اقتصادی دارد. علی رغم لطمه به پایداری اکولوژیک، فرهنگی و تولید زباله ساختمانی؛ اما بازهم به این موضوعات بی توجه هستیم. مالکیت عمومی هم برایمان چندان مهم نیست . با اینکه از معدود جوامعی هستیم که در این زمینه قانون داریم اما برای شهر نگران نیستیم. گاهی حق شهررا رعایت نمی کنیم . گاهی داخل خانه را نگه می داریم و بیرون خانه که حق شهر است و شهر باید درباره آن تصمیم بگیرد را مدام تغییر میدهیم.

مسعود ادامه داد: همیشه عادت داریم خودانتقادی داشته باشیم اما در استفاده مجدد از بناها خیلی عقب نماندیم و همزمان با همه دنیا در ایران هم این اتفاق می افتد. در شش دهه پیش این موضوع را آغاز کردیم. موزه آبگینه بنای قاجاری است که به یک معمار اتریشی سپرده می شود که بعد از آن هم پروژه بعد از آن جایزه نوبل معماری را میگیرد. معماری تغییر ظرافتی دارد که هم گذشته و هم آینده و نیازهای معاصر بنا را در نظر می گیرد. معروف ترینبازسازی و تغییر در سال ۱۳۳۶ هتل عباسی است که می بینیم چطور با تغییرات اندک بنا با نیازها متناسب می شود. بنای منوچهری کاشان هم پروژه ای است که در فضا سعی شده تماما سفید باشد تا از رنگهای شیشه ها به خوبی استفاده شود.

وی در ادامه بیان کرد: معماری تغییر موضوع خاصی است که زبان معماری جای خود را دارد به معماری تغییر می دهد چون شهرها دیگر جا ندارند و باید همه آن چیزهایی که داریم را تغییر بدهیم. معماری داخلی را دکوراسیون داخلی نمی گوییم معماری داخلی حوزه ای نزدیک معماری است که به ساختار درونی توجه می کند و بر مبنای تغییر است.

این کارشناس معماری بر ضرورت حفظ کیفیت شهرها و اهمیت مالکیت عمومی تاکید کرد و اظهار داشت: شهرها ایجاد خاطره می کنند حتی تغییر نام کوچه و خیابان ها برای افراد خاطره ایجاد می کند و خاطره شهر است، این اتفاق برای "لاله زار" افتاده است. باید عادت کنیم که مدام دست به تغییر همه چیز نزنیم.

مسعود در پایان خاطرنشان کرد: جالب ترین چیز این است که آدم بتواند اجزایی را در بنا همراه خود کند که همه بنا را تحت تاثیر خود قرار نمی دهد اما می توان بخشی که یادآور خاطرات فرد باشد و موتیف های ایرانی که خاطرات افراد را تداعی کند مورد استفاده قرار داد.

آخرین اخبار

کارگردان خنده بازار در شب نشینی ورزشهای جداب "قایقرانی" و "هندبال" محور گفتگوی ورزش ایران طب ایرانی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بیش از ۵۰٪ ژن ما متعلق به ۴۰ هزار سال پیش است / مزایا و معایب فضای مجازی چیست؟ بازیگر معروف شب‌های برره از سوسک می‌ترسد/ مژگان شکوری: می‌توانم حدود ۱۵۰ ثانیه نفسم را زیر آب حبس کنم/ شاعران ایرانی چه تاثیری بر ادبیات غرب داشتند؟ کیانوش گرامی: من با دلم بازی می کنم/ پتینه کاری که با انجام یک اثر هنری از کویت اقامت رفت بگوری برره امشب به «شب نشینی» می آید "فرزانه " خروس جنگی میهمان شب نشینی می شود چگونه انواع بیش‌فعالی را بشناسیم و آن را درمان کنیم؟ بررسی بیماری های دهان و دندان در زیتون زنی که با وجود‌ام اس قله دماوند را فتح کرد/ زهره حمیدی: فرزندانم دوست داشتند بازیگری کنم ارتباط صحیح و موثر فرزندان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مفهوم اصلی واژه فرهنگ چیست/ فرهنگ‌نامه دهخدا بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی تاریخ زبان فارسی دستاوردهای سفر رییس جمهور به روسیه "تولدی دیگر" در شب نشینی حمایت‌های سازمان توسعه تجارت ایران از تجّار ایرانی خارج از کشور با پرورش گل و گیاه حس خوب را تجربه کنیم بانویی که کمر همت به بازتولید عروسک های بومی فرهنگی ایران بست در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه چه گذشت؟ دانشجوی نخبه‌ای که توانست دو اختراع خود را ثبت کند مسافر چین میهمان ورزش ایران وجود رقابت ناسالم در محیط پیرامون ما برای کشف توانایی ها لازم است/ بازی استاندارد برای کودکان چه ویژگی هایی دارد؟ خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها