اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

خانواده متعادل چه ویژگی هایی دارد؟

نویسنده و شاعر ایرانی و روانشناس خانواده مهمان امروز برنامه صبح پارسی بودند.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت،شمیم علیزاده و محمدامین نبی اللهی با سید علی صاحبکار شاعر و نویسنده ایرانی و سیما فردوسی روانشناس خانوادهبه گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گو صاحبکار گفت: ساکن مشهد هستم و کار شعر و ترانه را از سن 14 سالگی شروع کردم. غزل عاشقانه می گفتم و از روی دست بزرگان تقلید می کردم. بسیاری به من انتقاد می کردند که غزل عاشقانه در این سن پاسخگو نیست اما بیشتر استفاده کردن از مضامینی که در آن زمان رایج بود غزل می گفتم.

وی تصریح کرد: رشته تحصیلی ام را به واسطه یک مشاوره اشتباه حسابداری انتخاب کردم اما بعد اشعارم در فضای مجازی مورد استقبال قرار گرفت و کتاب اولم را به چاپ رساندم. چاپ اولم به خاطر کرونا به نمایشگاه کتاب نرسید و با فروش اینترنتی کتابم به چاپ دوم رفت. کتاب دومم به اسم «ایلماه» یعنی ماه قبیله به حضرت ابوالفضل العباس (ع) تقدیم شده است که اقبال خوبی از آن شد.

این شاعر جوان افزود: در برنامه ای در رادیو ایران دعوت شدم و در قطار که در حال رفتن بودم غزل یار تهرانی را سرودم. خدا را شکر یکی از ایرادات نسل کنونی ما این است که در امتحان های مدارس برای ترجمه اشعار امتیاز در نظر می گیرند، یعنی زبان مادری ما باید ترجمه شود. شاعران معاصر سعی کرده اند با زبانی ساده تر و نزدیک تر به عامه مردم شعر بگویند که کسانی که به صورت تخصصی در این حوزه فعال نیستند هم بتوانند متوجه شعر بشوند. افرادی که بیشتر به این موضوع توجه می کنند بیشتر مورد اقبال قرار می گیرند چون بیشتر افراد آن ها را می فهمند.

صاحبکار بیان کرد: در سنین کمتر تجربه عاشقانه های بزرگان را بازگو می کردم و بعد در  دوره هایی  شرکت کردم و بعد از آن در زمینه ترانه سرایی فعالیت کردم. بیشتر غزل و قصیده می گویم کم و بیش مثنوی هم دارم اما بیشتر در زمینه شعر کلاسیک فعالیت کردم و شعر سفید نگفته ام. شاملو چند کتاب غزل و قصیده هم دارد و برخی به واسطه کتاب دیگر شاملو که مورد اقبال است به این سبک ادبی نام شعر سفید می دهند اما به عقیده من شعر به واسطه موزون بودن شعر می شود و به این سبک باید نام نثر ادبی را داد.

وی ادامه داد: شعر یا جوششی است یا کوششی. شعر جوششی را شعرا به ارث می برند و یا استعداد درونی است و باید اصلاحیه هایی انجام شود تا به اندازه شعر گفتن برسد. این موضوع به مطالعه برمی گردد به من می گفتند تا هزار تا کتاب نخوانی نمی توانی بگویی من شاعر هستم. هرچه مطالعه بیشتر باشد دایره لغات گسترده تر است و مضامین نو به شعر شخص وارد می شود.

شاعر و نویسنده خراسانی که اصالت کردی دارد درباره قشر کرمانجی اظهار داشت: شاخه کرمانجی کرد میانه است بعد از اینکه کردها به خاطر تبعید رضا خان به شمال خراسان می روند، لهجه آن ها به واسطه شباهتش با اطرافیان آن جا به یک کردی میانه تبدیل می شود که به آن کرمانجی گفته می شود. الان هم در بسیاری از کشورهای دنیا مثل ترکیه و آمریکا هم کرمانج داریم و حتی برای این لهجه خط هم در نظر گرفته است.

در بخش دوم گفت و گو فردوسی –روانشناس خانواده- گفت: تعابیر مختلفی از خانوده موفق ارائه شده و به جای آنها خانواده موفق و متعادل هم استفاده می شود. از آنجایی که به رفتارهای خانواده توجه می کنیم و بر اساس رفتارها اظهار نظر می کنیم که مطلوب یا نامطلوب است باید ابتدا به شخصیت اعضای خانواده توجه کنیم و زن و شوهر در خانواده باید از شخصیت های سالم برخوردار باشند. ریشه مشکلات زناشویی از رفتارها است و رفتارها ریشه در شخصیت ناسالم است مثلا فردی که دچار خشونت است از شخصیت او نشات گرفته است.

وی تصریح کرد: یکی از ویژگی های خانواده های متعادل این است که شخصیت و رفتار سالم دارند و رفتارهای تکانه ای و تکانشی ندارند. این واژه را برای رفتارهای بدون فکر به کار می برند. عمده این رفتارها محتوای منفی دارند و مثبت نیست و نمی توانند مدیریت هیجانات خود را داشته باشند. در خانواده های متعادل افراد یاد می گیرند هیجانات خود را مدیریت و تنظیم کنند. در خانواده متعادل کسی قهر نمی کند و هر کس نقش خود را به درستی ایفا می کند. قانون و مقررات در خانواده وجود دارد و باری به هر جهت زندگی نمی گذرد.

روانشناس خانواده افزود: خانواده مورب یعنی خانواده ای که خط مشی های موازی و یکسان ندارند و وحدت رویه بین زن و مرد وجود ندارد. خانواده طبیعی و متعادل نباید مولفه های منفی مشخصی را داشته باشند. خانواده متعادل دارای قانون، محبت و احترام هستند. موفقیت به معنای این نیست که فرزندان درسخوان باشند فقط درس خواندن نشان دهنده موفقیت نیست بلکه این شخصیت افراد است که مهم است.

فردوسی بیان کرد: یک خانواده طبیعی متعادل اوقات فراغتش را طوری انتخاب می کند که سبک استبدادی نباشد تا به همه افراد خوش بگذرد و با مشورت و گفت و گو به یک نتیجه می رسند. این امر مهارت می خواهد و جزو مهارت های زندگی است که برقراری ارتباط موثر می تواند منجر به این انتخاب شود که از نظرات همه افراد و اعضای خانواده استفاده شود و نهایتا یک اوقات فراغت خوب برای خود و فرزندان انتخاب کنند.

وی اظهار داشت:وقتی خانواده تشکیل می شود باید موقعیت و بستری را فراهم کنند که هر دو طرف رشد کنند و هدف اصلی آن ها رشد باشد. بعد هم فرزندان آن ها بتوانند رشد کنند. اگر زن و شوهر سالم باشند به زندگی و پیشرفت و رشد در بستر آن عشق می ورزند و سعی می کنند کاری کنند که بچه های آن ها هم رشد کنند. پدر و مادر افسرده نمی توانند جو محیطی خوبی را فراهم کنند. سلامت روان و بهداشت روان بسیار در خانواده و نسلی که پرورش می دهند موثر است.

این روانشناس خانواده گفت: شالوده خانواده طبیعی و موفق مهم است و اگر این موضوع باشد اگر مشکلی هم برای اعضای خانواده رخ دهد با حمایت دیگر اعضا، آن مشکل حل می شود.

فردوسی تصریح کرد: اولین چیزی که خانواده را از وضعیت متعادل خارج می کند این است که افراد از وضعیت سلامت روانی خارج شوند. نباید این نکته را نادیده بگیریم که گاهی توصیه هایی که می کنیم برای رفتار کردن شخص با فرزند و همسرش در شرایطی صورت می گیرد که شخص حال روحی خودش خوب نیست و کسی که حالش خوب نباشد نمی تواند با دیگران درست رفتار کند. بنا بر این توجه به سلامت روانی توجه بسیاری شود.

وی در پایان افزود: خوشبختانه این روزها افراد اطلاعاتشان بسیار زیاد شده و تشخیص اولیه برای سلامت روحی را خودشان انجام می دهند؛ متوجه می شوند که شرایطشان طبیعی نیست و باید به مشاور یا روانشناس مراجعه کنند و وقتی حال خودشان خوب شد می توانند توصیه های دیگران برای ارتباطات موثر را در زندگی خودشان به درستی به کار بگیرند و فضای مناسبی را در خانواده فراهم کنند.

 

آخرین اخبار

کارگردان خنده بازار در شب نشینی ورزشهای جداب "قایقرانی" و "هندبال" محور گفتگوی ورزش ایران طب ایرانی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بیش از ۵۰٪ ژن ما متعلق به ۴۰ هزار سال پیش است / مزایا و معایب فضای مجازی چیست؟ بازیگر معروف شب‌های برره از سوسک می‌ترسد/ مژگان شکوری: می‌توانم حدود ۱۵۰ ثانیه نفسم را زیر آب حبس کنم/ شاعران ایرانی چه تاثیری بر ادبیات غرب داشتند؟ کیانوش گرامی: من با دلم بازی می کنم/ پتینه کاری که با انجام یک اثر هنری از کویت اقامت رفت بگوری برره امشب به «شب نشینی» می آید "فرزانه " خروس جنگی میهمان شب نشینی می شود چگونه انواع بیش‌فعالی را بشناسیم و آن را درمان کنیم؟ بررسی بیماری های دهان و دندان در زیتون زنی که با وجود‌ام اس قله دماوند را فتح کرد/ زهره حمیدی: فرزندانم دوست داشتند بازیگری کنم ارتباط صحیح و موثر فرزندان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مفهوم اصلی واژه فرهنگ چیست/ فرهنگ‌نامه دهخدا بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی تاریخ زبان فارسی دستاوردهای سفر رییس جمهور به روسیه "تولدی دیگر" در شب نشینی حمایت‌های سازمان توسعه تجارت ایران از تجّار ایرانی خارج از کشور با پرورش گل و گیاه حس خوب را تجربه کنیم بانویی که کمر همت به بازتولید عروسک های بومی فرهنگی ایران بست در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه چه گذشت؟ دانشجوی نخبه‌ای که توانست دو اختراع خود را ثبت کند مسافر چین میهمان ورزش ایران وجود رقابت ناسالم در محیط پیرامون ما برای کشف توانایی ها لازم است/ بازی استاندارد برای کودکان چه ویژگی هایی دارد؟ خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها