اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

مصطفی صادقی ، کارشناس مسائل بین الملل: رفع تحریم ها باید اعمالی باشد، نه اعلامی.

کارشناس مسائل بین الملل، در برنامه «کنکاش» ۲۹ آبان ماه درباره موضوع مذاکرات ایران با آمریکا، گفتگو کرد.

عدم تفاوت نظر جمهوری خواه ها و دموکرات ها درباره برجام

مصطفی صادقی ، کارشناس مسائل بین الملل،  درباره روند انجام تعهدات تا کنون بیان کرد: ترامپ به عنوان یکی از مخالفان اصلی برجام، اعلام کرد که آمریکا تمایل ندارد بر سر توافقات بماند، و خروج امریکا را بصورت رسمی از برجام اعلام کرد.  زمانی که بایدن، ریاست جمهوری را بر عهده گرفت، بسیاری فکر می کردند که آمریکا به برجام باز میگردد. اما این اتفاق نیفتاد. لذا تفاوتی بین جمهوری خواه ها و دموکرات درباره برجام و درباره ایران، وجود ندارد.

وی افزود: تا به امروز بایدن تمایلی به برجام ارائه نداده و حتی تحریم ها را افزایش داده است.  همچنین آقای رئیسی تا به حال مخالفتی با برجام نشان نداده است.  چرا که تمام کارهایی که ایران در مقابل بدعهدی اروپا انجام داد، تماما منطبق با اصول برجام است.

پیشرفت هسته ای ایران، عامل نگرانی طرف برجام

وی درباره اشتیاق طرف مقابل به انجام مذاکرات بیان کرد: آن چه که طرف مقابل را مشتاق و البته نگران کرده، پیشرفت هایی است که درچندوقت اخیر در برنامه هسته ای ایران صورت گرفته است. در طی این پیشرفت، ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد، از ۲۱۰ کیلو فراتر رفته و تاکنون ۲۵ کیلو ، اورانیوم ۶۰ درصد تولید شده است.

وی افزود: آن ها درخواستهایی را طبق بندهای برجامی که تعهد انهاست و به آن پایبند نبوده، دارند و اصرار به اجرای بندها توسط ایران دارند.  به هرحال به برجام به عنوان یک سند امنیتی نگاه می کردند که البته این سند امنیتی باید برای ایران، آورده ای می داشت که هرگز نداشت.

وی درباره خط قرمز ایران در این مذاکرات بیان کرد: ما سه نکته و خط قرمز داریم، که یکی رفع تحریم، دیگری تضمین و مورد بعد،  عدم پیوند دادن مسائل برجام با رفع تحریم هاست.

وی افزود: ایران فقط به دنبال رفع تحریم از فلان بانک نیست. بلکه ایران خواستار از بین بردن ساختار تحریم هاست‌.  آن چه که آمریکا باید انجام دهد، عدم تحریم بانک مرکزی و ... هست. نه اینکه تحت عنوان دیگری در لحظه بتوانند بانک مرکزی را تحریم کنند..

وی درباره تصمین عدم تحریم بیان کرد: مورد دوم این است که تضمین بدهند. اتفاقی که در برجام نیفتاد. خیلی از شرکت هایی که حاضر نشدند با ایران قرارداد ببندند، از ترس تحریم نبود (چرا که در ان زمان ، ایران تحریم نبود) بلکه ترس از ریسک سرمایه بود. چرا که تضمینی وجود نداشت که در آن مورد ایران تحریم نشود. چرا که آمریکایی ها قادر بودند، در لحظه تحریم کنند.

وی تاکید کرد: مهمترین نکته ، عدم پیوند دادن مسائل برجام با رفع تحریم هاست. لازم به ذکر است اوباما، مطرح می کرد که به صورت گام به گام با ایران مذاکره کنیم ؛ اما جمهوری خواه ها خواستار با هم پیش بردن این مسائل هستند.

رفع تحریم ها، باید اعمالی باشد

صادقی ادامه داد: ما باید اروپا و آمریکا را به صورت یک کل منسجم در نظر بگیریم. یک بخشی از ان ها مانند روسیه و چین با ما موافقت کرده و برخی کشورها کاملا مخالفت کردند. نظر ایرانی ها این است که رفع تحریم ها باید اعمالی باشد، نه اعلامی. و همچنین به همراه راستی آزمایی باشد. اما آمریکایی ها می گویند به محض اعلام رفع تحریم، باید تعهدات اجرایی شود.

مکانیسم ماشه، نقطه چالش برانگیز برجام

صادقی گفت: مکانیسم ماشه از نقاط چالش برانگیز برجام است. کسانی که به آمریکا انتقاد می کنند که چرا از برجام خارج شدی، به خاطر ایران نمی گویند، بلکه به آمریکا انتقاد می کنند که چرا ظرفیت قانونی ایالات متحده برای تحریم و وضع جریمه های سنگین علیه ایران، برداشته شده است‌.

وی افزود: برجام یک سند مدت دار است و از مدت آن هم چیزی باقی نمانده است. ما توافقی انجام داده و ذیل آن تعهداتی را در نظر گرفته ایم. این مذاکرات صرفا برای رفع تحریم های ظالمانه بوده است. اما آمریکا هدفش رفع تحریم نیست. بلکه او می گوید یا مذاکره انجام شود و یا پلن b(جنگ) انجام خواهد شد.

این کارشناس مسائل بین الملل بیان کرد: نکته این است که نه تنها طرف مقابل حاضر به تعهد جدید نیست، بلکه برای ایران تعهد جدید با سرفصل جدید ایجاد می کند. لذا این مذاکرات پیچیده و زمانبر خواهد بود. به نظر می رسد اگر طرف مقابل بخواهد از اهرم آژانس، به عنوان برگ برنده استفاده کند، حتما باید منتظر برگ برنده سنگین تری از ایران باشد

 برنامه زنده و تلویزیونی «کنکاش» شب گذشته ۲۹ آبان ماه با موضوع مذاکرات ایران با آمریکا روی آنتن شبکه جام جم رفت.

برنامه تلویزیونی «کنکاش» با اجرای امیر علی‌عسگری شنبه‌ها ساعت 20:30 به وقت تهران از شبکه جهانی جام جم پخش می‌شود.

 

آخرین اخبار

کارگردان خنده بازار در شب نشینی ورزشهای جداب "قایقرانی" و "هندبال" محور گفتگوی ورزش ایران طب ایرانی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بیش از ۵۰٪ ژن ما متعلق به ۴۰ هزار سال پیش است / مزایا و معایب فضای مجازی چیست؟ بازیگر معروف شب‌های برره از سوسک می‌ترسد/ مژگان شکوری: می‌توانم حدود ۱۵۰ ثانیه نفسم را زیر آب حبس کنم/ شاعران ایرانی چه تاثیری بر ادبیات غرب داشتند؟ کیانوش گرامی: من با دلم بازی می کنم/ پتینه کاری که با انجام یک اثر هنری از کویت اقامت رفت بگوری برره امشب به «شب نشینی» می آید "فرزانه " خروس جنگی میهمان شب نشینی می شود چگونه انواع بیش‌فعالی را بشناسیم و آن را درمان کنیم؟ بررسی بیماری های دهان و دندان در زیتون زنی که با وجود‌ام اس قله دماوند را فتح کرد/ زهره حمیدی: فرزندانم دوست داشتند بازیگری کنم ارتباط صحیح و موثر فرزندان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مفهوم اصلی واژه فرهنگ چیست/ فرهنگ‌نامه دهخدا بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی تاریخ زبان فارسی دستاوردهای سفر رییس جمهور به روسیه "تولدی دیگر" در شب نشینی حمایت‌های سازمان توسعه تجارت ایران از تجّار ایرانی خارج از کشور با پرورش گل و گیاه حس خوب را تجربه کنیم بانویی که کمر همت به بازتولید عروسک های بومی فرهنگی ایران بست در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه چه گذشت؟ دانشجوی نخبه‌ای که توانست دو اختراع خود را ثبت کند مسافر چین میهمان ورزش ایران وجود رقابت ناسالم در محیط پیرامون ما برای کشف توانایی ها لازم است/ بازی استاندارد برای کودکان چه ویژگی هایی دارد؟ خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها