اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

بسیج، نهادی از میان مردم و برای خدمت به مردم

تکریم هفته بسیج و بیماری شایع واریس مهم ترین موضوعات مطرح شده در «صبح پارسی» امروز بود.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، با موضوع "همت و اراده راسخ" بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، آلاء خامه یار و آرش رضوانی با سرتیپ دوم محمد زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی، نوش آفرین محمودیان پزشک حرفه ای عمومی و حسین اصغری راوی کتاب «جندی مکلف» به گفت و گو نشستند.

در این قسمت از برنامه شاعر و گروه سرود بسیجی نیز در تکریم هفته بسیج قطعاتی را اجرا کرده و به همه بسیجیان از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون ابراز ارادت کردند.

سرتیپ دوم زهرایی در بخش اول گفت و گو در خصوص فلسفه تشکیل بسیج بیان کرد: انقلاب اسلامی تفاوت محتوایی با سایر انقلاب ها، نظام ها و حکومت ها دارد به همین دلیل ساختارهای مرسوم اداری نمی تواند به تنهایی، مبانی انقلاب را به پیش ببرند. برای همین امام راحل سیستم هایی را ایجاد کردند که بتواند حافظ ارزش های انقلاب باشد. از جمله این نهادها بسیج مستضعفین، کمیته امداد امام خمینی (ره) و بنیاد مسکن و نهضت سواد آموزی بود. این نهادها حلقه میانی بین امام امت و امت هستند که قرار است مردمی بودن انقلاب را تحقق بخشند.

وی گفت: بسیج منعطف از دل مردم و خدمتگزار مردم است که با اقتضای زمان برای بسیج کردن مردم در عرصه های انقلاب است که ساختار اداری نمی تواند چندان این موضوع را فراهم کند. مردم بدنه اصلی انقلاب هستند و از یک سیستم باید حنجره مردم باشد و به نظام اداری ورود کند که این هم کار بسیج است. در یک کلام بسیج کردن، نظم دادن و سامان دادن نقش های مردم است نه اینکه بسیج بخواهد به مردم دستور دهد، به عبارتی در کنار مردم، صدای مردم و نظم دهنده است.

رئیس سازمان بسیج سازندگی تصریح کرد: بسیج دو وظیفه مهم دارد؛ یکی آمادگی مردم برای دفاع نظامی که به نیروهای مسلح مربوط است و توان بازدارندگی ما زیاد است. اما اگر اتفاقی افتاد و مردم خواستند وارد عمل شوند آمادگی آن ها را بسیج ایجاد می کند. گردان های بیت المقدس، امام حسین، امام علی و الزهرا برای همین امر است. بعد دیگر این است که مردم را برای خدمت رسانی به دیگران ایجاد می کند. برای مثال در زلزله هرمزگان گروه های جهادی فعال هستند. نظم گروه های جهادی را خودشان در شهرستان و استان برای خودشان هیئت رئیسه تشکیل می شود و تصمیم گیری می کنند. در ماجرای سیل لرستان و خوزستان 6 هزار و 200 گروه جهادی برای کمک به مردم آمده بودند.

سرتیپ دوم زهرایی در پایان  گفت: در برخی از موارد نیز با دولت همکاری می کند. مثلا برای واکسیناسیون طیور، فلج اطفال و یا کرونا مراکز واکسیناسیون ایجاد می کند و به مردم خدمت می کند. هرچه دولت مردمی تر باشد نقش بسیج پررنگ تر می شود. با دعای خیر مردم امیدواریم بتوانیم به اقشار مختلف خدمت رسانی کنیم.

در بخش دوم گفت و گو محمودیان (پزشک حرفه ای) گفت: تعریف واریس بیرون زدگی های عروقی است که به صورت غیر متعارف در اندام های غیر متعارف مثل صورت، پاها و دست ها ایجاد می شود و شایع ترین بخشی که این بیماری خود را نشان می دهد پاها است. دلیل واریس این است که خونی که از سرخرگ ها وارد شریان می شود برگشت خون از سیاهرگ است که وارد ورید ها می شود و وقتی جدار عروق وریدها که در وریدها وجود دارد دچار نارسایی و اختلال شود برگشت خون مختل می شود و باعث تجمع خون در رگ ها می شود.

وی عنوان کرد: واریس می تواند عمقی یا سطحی باشد. واریس سطحی به صورت عروق ریز عنکبوتی در سطح عروق دیده می شود و عمقی آن به صورت عروق پیچ در پیچ وقتی فرد می ایستد نمایان می شود. واریس بیماری شایعی است که شیوع آن در خانم ها 25 درصد و در آقایان 10 درصد در کل جامعه است.

پزشک حرفه ای عمومی تصریح کرد: سه نوع واریس خفیف، متوسط و شدید داریم؛ واریس خفیف به صورت برجستگی رگ ها به رنگ بنفش و قرمز در سطح عروق است که فقط به لحاظ زیبایی اهمیت دارد و پیامد خاصی ندارد. در نوع متوسط ما گرفتگی عضلات، درد، تورم، سنگینی پا و بعضی مواقع اگزما، خارش و تغییر رنگ پوست است. در نوع شدید که خطرناک بوده و باید درمان شود عروق طنابی شکل قطور را داریم و برجسته می شوند و ممکن است ریسک ایجاد لخته را افزایش دهند. خونریزی های شدید و تغییر رنگ پوست هم می تواند از دیگر علائم باشد.

محمودیان افزود: مهم ترین و اصلی ترین عامل واریس ارث و ژنتیک است و کسانی که در ژنشان این بیماری وجود دارد اگر رفتارهای پیشگیرانه را انجام ندهند درگیر این بیماری می شوند. عامل بعدی افزایش وزن است که در ریسک ابتلای بیشتر به واریس هستند. ایستادن و نشستن طولانی مدت، مصرف داروهای هورمونی، بارداری در خانم ها و تغییرات هورمونی، افزایش سن و جنس می تواند در این بیماری موثر باشد.

وی بیان کرد: در خانم ها در بیش از 50 سال و در آقایان در سن بالای 60 سال امکان ابتلا به این بیماری افزایش می یابد. در جوانان هم عوامل مستعدکننده هستند که می تواند فرد را در سنین پایین تر هم درگیر کند.

این پزشک حرفه ای درباره پیشگیری و درمان بیماری واریس اظهار داشت: یکی از راه های پیشگیری از ابتلا به این بیماری ورزش است چون باعث بهبود جریان خون و افزایش خون رسانی می شود، توصیه می شود افرادی که به دلیل موقعیت شغلیشان مجبور به نشستن یا ایستادن طولانی مدت هستند از این موضوع پرهیز کرده و پس از هر یک ساعت، به مدت ده دقیقه تغییر موقعیت بدهند و اگر شرایط این را دارند که دراز بکشند این کار را انجام دهند. کاهش وزن و پوشیدن جوراب واریس هم از راه های پیش گیری است اما این امر باید با مشورت پزشک باشد زیرا در افرادی که تنگی شریان یا آرتروز دارند این جوراب ها می تواند آسیب زا هم باشد چون انسدادهای عروقی را بیشتر می کند.

محمودیان در پایان خاطر نشان کرد: داروی شیمیایی قطعی برای درمان واریس نداریم اما درمان های موجود یکی ماده شیمیایی است که تزریق به رگ ها می شود و چسبندگی ایجاد می کند تا تجمع خون صورت نگیرد. در واریس های شدید هم از لیزر استفاده می شود که برای واریس های سطحی و عمیق مورد استفاده قرار می گیرد؛ هر دو روش درمانی نیز سرپایی بوده و نیاز به بستری و درمان ندارد. جراحی هم با توجه به نظر متخصصین عروق انجام می شود. روش های سنتی مثل حجامت هم درمان قطعی نیستند و می توانند به صورت مقطعی تورم را کم کنند.

در بخش سوم گفت و گو راوی کتاب «جندی مکلف» از خاطرات اسارتش گفت: نام این کتاب در زبان عربی به معنای سرباز وظیفه است. من زمانی که اسیر شدم محافظ بودم و تا کنون تنها کسی هستم که محافظ بوده و اسیر شده است. چون شرایط آن زمان ویژه بود و کسی نباید متوجه می شد من خودم را سرباز وظیفه معرفی کردم. سال 64 عملیات فاو بود و ما در منطقه بودیم. بعد از عملیات دفاع مطهره که عراق انجام داد تا موتور جنگی ایران را متوقف کند به همین دلیل از خطهای مختلف اقدام به ورود به ایران کردند. خطی که بسیار تلاش کردند از آن وارد شوند خط فکه بود. در شب عملیات و حین عملیات؛ هنگام درگیری با عراقی ها پس از عبور از میدان مین و رسیدن به سنگرهای کمین پای یکی از بچه ها به منور خورد و خط لو رفت. آتش عراق بر روی ما سنگین شد و از ناحیه دو پا در آن منطقه تیر خوردم ولی چون نمی توانستیم به عقب برگردیم با مجروحیتم تا صبح ماندم؛ و صبح عراق نیروهای زیادی را در خط وارد کرده بود و از سمت چپ و راست محاصره شده بودیم. در حال عقب نشینی بودیم که دو دستم تیر خورد و این موضوع باعث شد به بچه ها بگویم به عقب بروند و من در خط ماندم. در این وضعیت عراقی ها بچه هایی که جراحت زیاد داشتند را با تیر می زدند در همان حین بالا سر من آمدند به من شلیک کرد ولی خشابش خالی بود؛ تا خشاب را پر کند یک سرباز دیگر آمد و جلوی سرباز اول را گرفت. از من پرسید اسم تو چیست؟ گفتم: انا حسین و گفت این را نکشید. باعث شد مرا به عقب ببرند و اسارتم شروع شد.

اصغری تصریح کرد: بعد از اسارت مرا به خط عقب در شهر العماره بردند. عراق سه روز قبل از ما عملیات کرده بود و اگر کمی جلوتر می آمد جاده اهواز را بسته بود و در پایین دزفول درگیر بودند. در فکه فقط می توانستیم زرهی حرکت کنیم و به همین جهت در سه روز بعدی با اسرایی بودیم که سه روز قبل اسیر شده بودند و به همین دلیل تاریخ اسارتم سه روز عقب تر ثبت شد. اگر می گفتم سیزدهم اسیر شده ام متوجه می شدند که در عملیات سپاه مرا اسیر گرفته اند و به همین دلیل خودم را با اسرای دهم معرفی کردم.

وی افزود: از ابتدای انقلاب محافظ درجه یک بودم و از شخصیت های درجه یک نظام محافظت می کردم. دوست نداشتم کتاب بنویسم چون خاطرات ما خط قرمزی و اطلاعاتی است و از پدر و مادر شهدا خجالت می کشیدم. من یک سال مفقود بودم تا حدی که خانواده و فرزندانم برای من مراسم ختم هم گرفتند و اگر می فهمیدند من محافظ چه شخصیت هایی هستم برایم دردسر می شد برای همین خانواده احتیاط کردند عکس های مرا جمع آوری کردند و من هم احتیاط کردم تاریخ اسارت را دقیق نگفتم. مراقبت کردم و با لطف خدا و ائمه چیزی بر ملا نشد و بعد هم دوستان اصرار کردند که این کتاب را بنویسیم و بعدهم خاطرات خط قرمزی را در کتاب درج نکردیم.

آخرین اخبار

کارگردان خنده بازار در شب نشینی ورزشهای جداب "قایقرانی" و "هندبال" محور گفتگوی ورزش ایران طب ایرانی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بیش از ۵۰٪ ژن ما متعلق به ۴۰ هزار سال پیش است / مزایا و معایب فضای مجازی چیست؟ بازیگر معروف شب‌های برره از سوسک می‌ترسد/ مژگان شکوری: می‌توانم حدود ۱۵۰ ثانیه نفسم را زیر آب حبس کنم/ شاعران ایرانی چه تاثیری بر ادبیات غرب داشتند؟ کیانوش گرامی: من با دلم بازی می کنم/ پتینه کاری که با انجام یک اثر هنری از کویت اقامت رفت بگوری برره امشب به «شب نشینی» می آید "فرزانه " خروس جنگی میهمان شب نشینی می شود چگونه انواع بیش‌فعالی را بشناسیم و آن را درمان کنیم؟ بررسی بیماری های دهان و دندان در زیتون زنی که با وجود‌ام اس قله دماوند را فتح کرد/ زهره حمیدی: فرزندانم دوست داشتند بازیگری کنم ارتباط صحیح و موثر فرزندان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مفهوم اصلی واژه فرهنگ چیست/ فرهنگ‌نامه دهخدا بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی تاریخ زبان فارسی دستاوردهای سفر رییس جمهور به روسیه "تولدی دیگر" در شب نشینی حمایت‌های سازمان توسعه تجارت ایران از تجّار ایرانی خارج از کشور با پرورش گل و گیاه حس خوب را تجربه کنیم بانویی که کمر همت به بازتولید عروسک های بومی فرهنگی ایران بست در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه چه گذشت؟ دانشجوی نخبه‌ای که توانست دو اختراع خود را ثبت کند مسافر چین میهمان ورزش ایران وجود رقابت ناسالم در محیط پیرامون ما برای کشف توانایی ها لازم است/ بازی استاندارد برای کودکان چه ویژگی هایی دارد؟ خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها