اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

روند صدور ویزا برای هموطنان مقیم خارج از ایران

در برنامه مشاور این هفته درباره چگونگی صدور گذرنامه برای هموطنان مقیم خارج از کشور و مشکلات موجود برای برخی از هموطنان در این زمینه بحث و بررسی شد.

صدور گذرنامه برای تردد بین کشورها به ویژه برای ایرانیان مقیم خارج از کشور موضوع اصلی و مهمی است که شاید با توجه به شرایط هر کس درباره نحوه صدور و یا مدارک مورد نیاز آن سوالاتی وجود داشته باشد. "نصرت الله قهرمان قدرتی" معاون اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه و "احمد شنوایی" کنسول سفارت جمهوری اسلامی ایران در انگلستان در برنامه مشاور این هفته شبکه جام جم به سوالات ایرانیان درباره صدور گذرنامه پاسخ دادند و مشکلات موجود در این حوزه را بررسی کردند.

در بخش اول گفت و گو قهرمانی قدرتی گفت: اداره گذرنامه و روادید یکی از ادارات هفتگانه اداره کل کنسولی وزارت امور خارجه است که عمده خدماتی که در این اداره ارائه می شود در خصوص گذرنامه هم وطنانی است که مقیم خارج از کشور هستند. از پشتیبانی صورت گرفته برای هماهنگی ها در ارسال گذرنامه های سفید که درنمایندگی ها چاپ می شود تا کارهای فنی و تخصصی و همچنین تردد هم وطنان و مشکلاتی که در تردد دارند در این اداره پیگیری می شود.

وی تصریح کرد: استعلام هایی که از نمایندگی های ما در مورد تاریخ آخرین خروج افراد از کشور یا ارسال مدارکی که هم وطنان در ایران دارند و برای صدور گذرنامه به آن ها نیاز دارند صورت می گیرد؛ می توانند به وزارت امور خارجه یا نمایندگی هایی که ما در داخل کشور داریم مراجعه می کنند که اصل آن مدارک را اقوامشون به دست ما برسانند و ما تصویر برابر با اصل آن مدارک را از طریق سامانه برای نمایندگی هایمان در خارج از کشور ارسال می کنیم  که دیگر نیاز به ارسال اصل مدارک نباشد.

معاون اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه ادامه داد: بخش دیگری که در اداره پیگیری می شود درباره صدور گذرنامه برای نمایندگی هایی بوده که تعداد هم وطنان در آنجا کم است. نمایندگی ها مدارک مورد نیاز را از هم وطنان دریافت کرده و در سایت سازمان بارگذاری می کنند اطلاعات آن از طریق سامانه به ما می رسد و ما در داخل کشور در اداره، گذرنامه صادر می کنیم و از طریق پست سیاسی یا اقوامی که آن هم وطنان معرفی می کنند تحویلشان می دهیم تا به دستشان برسد.

قهرمان قدرتی با اشاره به فعالیت ستاد اتاوا بیان کرد: این بخش به نام ستاد اتاوا برای هم وطنان مقیم کانادا است زیرا در آنجا سفارت نداریم. این افراد هم می توانند مدارک خودشان را از طریق سامانه "میخک" که عمده این کارها در آن انجام می شود به نمایندگی مان در واشنگتن یا مکزیک بفرستند؛ یا اصل مدارک را برای اقوامشان ارسال کنند و آن ها به وزارت امور خارجه مراجعه کنند و پس از صدور مجوز به آنها تحویل داده می شود تا به اقوامشان در خارج از کشور ارسال کنند. بهتر است تبادل این مدارک توسط اقوام درجه یک باشد و همچنین می توانند وکالتی تنظیم کنند و این کار را انجام دهند.

وی افزود: بخش دیگر "مجوز خروج مشمولی" است که آن را هم همکاران ما از اداره استعلام می کنند و ما پاسخ آنها را می‌دهیم که آیا این شخص برای گرفتن مجوز مشمولین حائز شرایط هست و یا باید نسبت به آن معافیت تحصیلی که دارد اقدام کند و یا اگر با وثیقه از کشور خارج شده نسبت به آن ثبت ودیعه اقدام کند و بعد از آن مجوز به او داده می شود و با پیگیری هایی که صورت می گیرد همکاران ما به ما منعکس می کنند و وظیفه ماست که این خدمات را پیگیری کنیم، با نهاد ها و سازمان های مختلف هماهنگی ایجاد کنیم تا اینگونه تسهیلات برای هم وطنان تداوم داشته و یا ایجاد شود.

معاون اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه درباره مدت زمان اجازه تردد به کسانی که مشمولیت سربازی دارند و استثنائاتی که برای این مدت زمان وجود دارد اظهار داشت: چند شرط اساسی وجود دارد؛ فرد باید حداقل ۳ سال اقامت خارج از کشور را داشته باشد و یا از نظر سازمان نظام وظیفه وارد غیبت  شده باشد که اگر این شرایط را داشته باشند یک فرم را باید پر کنند و به نمایندگی از ما استعلام می کنند ما هم در سامانه های مربوط استعلام می کنیم و اگر حائز شرایط بودند همکاران ما می توانند مهر مشمولیت را برای این دسته از افراد در گذرنامه شان درج کنند. فعلا این مجوز طبق مصوبه ستاد کل نیروی مسلح تاپایان امسال است و اعتبار دارد چون معمولا ۵ سال یکبار این مصوبه صادر می شود و یکی از کارهایی که ما داریم پیگیری می کنیم تمدید این مهر است که در سنوات آینده انجام می شود ولی ممکن است کمی طول بکشد.

قهرمان قدرتی درباره خانم هایی که همسرشان به آن ها اجازه خروج از کشور را نمی دهد نیز عنوان کرد: در این خصوص ما مجری قانون هستیم. برای گذرنامه علاوه بر قوانین مدنی قانون گذرنامه آب داریم که مشتمل بر ۴۲ ماده است: در آنجا پیش بینی شده که این توجیه ها و شرط رضایت صدور و خروج برای گذرنامه باید صورت بگیرد که اجازه خروج و صدور گذر نامه برای همسر یعنی خانم و فرزندان زیر ۱۸ سال با پدر است. اگر یکبار پدر این اجازه را داده باشد و آن را باطل نکرده باشد طبق ماده قانونی همکاران ما می توانند طبق همان رضایت اقدام کنن و با همان اجازه ای که قبلا بوده گذرنامه را تجدید کنند.

وی خاطرنشان کرد: چون گذر نامه ۵ سال اعتبار دارد ممکن است پدر برای تمدید دوم اجازه خود را مشروط کند و یا اجازه ندهد. در واقع بحث اصلی و فلسفه وجود این قضیه وحدت خانواده است که در ماده ۱۰۰۵ قانون مدنی پیش بینی شده و چون اساس قوانین ما بر آن خانواده و رکن اصلی آن یعنی پدر بود، این قوانین به این خاطر نوشته شده است. در واقع هدف قانون گذار این بوده است و قاعدتا وقتی که پدر در خارج از کشور باشد این قانون منتفی است و در نتیجه قانون گذار ما را مجاز کرده برای همسر و فرزندانشان مطابق اقامتی که از آن ها داریم گذرنامه صادر کنیم و از این طریق دیگر نیازی به رضایت خروج نیست چون طبیعتا پدر آن جا هست ولی این زمانی مصداق پیدا می کند که پدر در ایران هست و اعضای خانواده مثلا می خواهند به خارج سفر کنند بدون پدر؛ که در این صورت باید به دفاتر و محاضر رسمی مراجعه کنند و این رضایتنامه را امضا کنند و از طریق وزارت خارجه به همکاران ما در نمایندگی ها اعلام می شود.

در بخش دیگری از گفت و گوی آنلاینی که در این برنامه انجام شد "شنوایی" گفت: نزدیک به نیم میلیون از هم وطنان، مقیم حوزه انگلستان هستند که اگر بخواهم مقایسه ای داشته باشم مثلا در حوزه آلمان نزدیک به ۴۰۰ هزار ایرانی و چندین نمایندگی و کنسولگری داریم که در حال ارائه خدمات هستند. ما در یک بخش کنسولی در لندن باید این خدمات را به این ۵۰۰ هزار ایرانی مقیم ارائه بدهیم که خود این به نحوی یک محدودیت است؛ که اقداماتی در این راستا در حال انجام است که این محدودیت را با کمک هم وطنانمان بر طرف کنیم.

وی تصریح کرد: اگر بخواهم در مورد خدماتی که ارائه می دهیم توضیح بدهم باید به یک سال و ۳،۴ ماه دوره کرونا یعنی از پایان سال ۹۸  و چه بسا تا خرداد سال ۱۴۰۰ اشاره کنم که هموطنان ما می دانند دورانی بسیار سخت را پشت سر گذاشتیم؛ از جهت رفت و آمد بسیار سخت بود و مشکل داشتیم، از جهت کنسل شدن پرواز ها به ایران؛ هم وطنانمان مشکلاتی داشتند و از جهت پذیرش هم مشکلاتی داشتیم. هرچند تمام سر کنسول گری های خارجی مقیم انگلیس تعطیل بودند، وزارت خارجه به صورت حضوری پذیرش نداشت و حتی بسته های پستی را هم پذیرش نمی کردند اما اداره ما تعطیل نبود و به هم وطنانمان خدمات ارائه می دادیم اما به نحو محدود. وچون این خدمات محدود بود باعث تجمع درخواست ها شده بود و در خصوص دریافت تعرفه های کنسولی هم محدودیت هایی داشتیم.

کنسول سفارت جمهوری اسلامی ایران در انگلستان بیان کرد: در خرداد ماه امسال با تجمع بسیار زیادی از درخواست مواجه شدیم که کار را برای ارائه خدمات خیلی سخت کرده بود. زیرا اولین بار بود که بعد از کرونا محدودیت ها کاهش یافته بود و حجم زیادی از درخواست ها برای ما ایجاد شد و ما در واقع تمهیداتی در این خصوص اندیشیدیم که بتوانیم به نحوی این مشکلات را کم کنیم. خوشبختانه در تیر ماه سفیرمان به اداره مراجعه کردند و با دستور ویژه در راستای تسهیل، تسریع و تکریم امور هم وطنانمان اقدام کردند.

شنوایی ادامه داد: خوشبختانه حجم پذیرش ها و امکانات ما افزایش پیدا کرد و توانستیم به نحوی به آن حجم زیاد از درخواست هموطنانمان پاسخ بدهیم و برای اینکه هموطنانمان در سراسر انگلستان بتوانند از این خدمات استفاده کنند مشغول برنامه ریزی هستیم ‌که به شهر هایی که محل تجمع ایرانیها است سفر های هیئت کنسولی را داشته باشیم.

وی اظهار داشت: اولین سفر ما به حوزه گلاسکو در اسکاتلند، کوبا بود که با استقبال بسیار خوب هموطنانمون مواجه شد و ظرف ۲ روز نزدیک به ۶۰۰ نفر را در آنجا پذیرش کردیم. با کمک خود نهادهای مردمی و مرکز اسلامی و انجمن اسلامی به آن ها خدمات ارائه کنیم و خیلی موثر واقع شد. برنامه داریم که به زودی سفر بعدی را انجام بدهیم و بتوانیم خدمات را گسترش بدهیم. یکی از مهمترین مشکلات ما محدودیت مکان است که باید بتوانیم به نحوی آن را برطرف کنیم.

کنسول سفارت جمهوری اسلامی ایران در انگلستان افزود: کارت ملی برای گرفتن گذرنامه شرط نیست و هر ایرانی در خارج از کشور باشد و مدرک رسمی ایرانی ارائه دهد ما وظیفه داریم برای او گذرنامه صادر کنیم و حتی کسانی که غیر مجاز خارج شده باشد ابتدا مشکل غیرمجاز بودن خروج او را مرتفع می کنیم و بعد برای او گذرنامه صادر می کنیم. اگر کسی شناسنامه خود را گم کرده باشد و قبلا از ما گذرنامه دریافت کرده باشد ابتدا بر اساس مدارک قبلی او درخواست شناسنامه المثنی می کنیم و بعد به صورت همزمان برای او گذرنامه صادر می کنیم.

شنوایی ادامه داد: می توانند به کانال تلگرامی کنسولگری و سایت لندن مراجعه کنند و همه کارها در سامانه میخک انجام می شود. به دلیل اینکه مکان ما کوچک است کسانی که یک بار گذرنامه در لندن گرفته اند می توانند بدون مراجعه حضوری با ارائه اطلاعات خود به صورت مجازی خدمات مورد نیازشان را دریافت کنند. اطلاعاتی که در سامانه آپلود می کنند بر اساس آن گذرنامه صادر می شود و باید دقیق باشد تا همکاران ما مجبور نشوند ارائه خدمات را دوباره انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: 200 الی 250 نفر مراجعه به گیشه کنسولی داریم که می طلبد تا افراد اطلاعات و مدارک خود را به صورت کامل ارائه کنند تا زمان کمتری برای پاسخگویی به هر فرد صرف شود.

کنسول سفارت جمهوری اسلامی ایران در انگلستان گفت: همکاران ما در بخش کنسولی تمام توان خود را صادقانه گذاشته اند تا خدمات خوبی به هموطنان ارائه کنند و بسیاری از همکاران ما از ایرانیان مقیم انگلستان هستند که سال های سال اینجا بوده اند و اکثر ایرانیان مقیم لندن آن ها را می شناسند.

شنوایی تصریح کرد: سفارت؛ مرجع مراجعه هموطنان ما است. برای افراد مقیم انگلستان اگر به بخش کنسولی مراجعه کنند می توانند راهنمایی دریافت کنند از اطلاعاتی مثل تولد، ازدواج، طلاق، تحصیل، اتفاقات اجتماعی، وکالت نامه ها و... در کنسولگری خدمات مورد نیازش ارائه می شود.

در ادامه گفت و گو قهرمان قدرتی ادامه داد: چون شناسنامه یکی از مدارک اصلی برای دریافت گذرنامه است اگر کسی شناسنامه خود را گم کرده است همزمان باید برای دریافت شناسنامه المثنی و به موازات آن درخواست گذرنامه هم اقدام کنند. درباره گذرنامه اینطور پیش بینی شده است که: اگر هموطنان گذرنامه فاقد مدت زمان اعتبار دارند می توانند با آن به داخل کشور سفر کنند اما ممکن است مشکلاتی برای آن ها ایجاد کند اما باید مدارک لازم برای صدور مجدد گذرنامه به همراهشان باشد تا مشکل لاینحلی ایجاد نشود. اگر کسی می خواهد محل اقامتش در گذرنامه درج شود باید به وزارت امور خارجه مراجعه کرده و گواهینامه تایید اقامت دریافت کنند.

وی تصریح کرد: مهرهایی که برای مشمولان در گذرنامه ها درج می شود فقط مهر ورود و خروج است و مشمولین و دانشجویان باید مهر مخصوص را از دفاتر نمایندگی ها دریافت کرده و در گذرنامه درج کنند.

معاون اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه در پایان درباره وارد شدن به ایران با گذرنامه خارجی به ویژه برای نوزادان تاکید کرد: هم وطنان اصلا این کار را نکنند چون یک فرد ایرانی حتما باید با گذرنامه ایرانی وارد ایران شده و از ایران خارج شوند. ممکن است فرد در کشور مقصد، خودش را طور دیگری معرفی کرده باشد و بین مدارک ایرانی و خارجی اش مغایرت باشد، باید نامه ای از کشور مقصد دریافت کند که این دوگانگی را مرتفع کند. شناسنامه اصل مدرک ما برای صدور گذرنامه است و ورود افراد با گذرنامه خارجی به ایران می تواند برای افراد مشکل ساز شود.

*مجموعه برنامه های مشاور، با پرداختن به موضوعات حقوقی، اجتماعی و اقتصادی امور ایرانیان خارج از کشور، یک شنبه ها ساعت 21:45 به وقت تهران ، و 19:15 به وقت وین با اجرای دکتر مازیار قاسمی گودرزی از شبکه جهانی جام جم پخش می شود.

 

آخرین اخبار

کارگردان خنده بازار در شب نشینی ورزشهای جداب "قایقرانی" و "هندبال" محور گفتگوی ورزش ایران طب ایرانی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بیش از ۵۰٪ ژن ما متعلق به ۴۰ هزار سال پیش است / مزایا و معایب فضای مجازی چیست؟ بازیگر معروف شب‌های برره از سوسک می‌ترسد/ مژگان شکوری: می‌توانم حدود ۱۵۰ ثانیه نفسم را زیر آب حبس کنم/ شاعران ایرانی چه تاثیری بر ادبیات غرب داشتند؟ کیانوش گرامی: من با دلم بازی می کنم/ پتینه کاری که با انجام یک اثر هنری از کویت اقامت رفت بگوری برره امشب به «شب نشینی» می آید "فرزانه " خروس جنگی میهمان شب نشینی می شود چگونه انواع بیش‌فعالی را بشناسیم و آن را درمان کنیم؟ بررسی بیماری های دهان و دندان در زیتون زنی که با وجود‌ام اس قله دماوند را فتح کرد/ زهره حمیدی: فرزندانم دوست داشتند بازیگری کنم ارتباط صحیح و موثر فرزندان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مفهوم اصلی واژه فرهنگ چیست/ فرهنگ‌نامه دهخدا بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی تاریخ زبان فارسی دستاوردهای سفر رییس جمهور به روسیه "تولدی دیگر" در شب نشینی حمایت‌های سازمان توسعه تجارت ایران از تجّار ایرانی خارج از کشور با پرورش گل و گیاه حس خوب را تجربه کنیم بانویی که کمر همت به بازتولید عروسک های بومی فرهنگی ایران بست در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه چه گذشت؟ دانشجوی نخبه‌ای که توانست دو اختراع خود را ثبت کند مسافر چین میهمان ورزش ایران وجود رقابت ناسالم در محیط پیرامون ما برای کشف توانایی ها لازم است/ بازی استاندارد برای کودکان چه ویژگی هایی دارد؟ خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها