اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تحلیل نشست اکو در کنکاش

ایرج فرخنده پور، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین الملل: یکی از ضعف های بارز سازمان اکو، عدم ارتباطات قوی بین کشورهای عضو سازمان است‌.

کارشناس مسائل بین الملل، در برنامه «کنکاش» ۶ آذر ماه درباره پانزدهمین اجلاس سازمان همکاری اقتصادی اکو که ۷ آذرماه در شهر عشق آباد ترکمنستان برگزار شد نیز و اهمیت و ظرفیت های اقتصادی آن، گفتگو کرد.

ایرج فرخنده پور، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین الملل درباره جایگاه سازمان همکاری اقتصادی اکو گفت: در سال ۱۹۶۲ میلادی ، سه کشور ایران ترکیه و پاکستان، برای ارتباطات قوی تر با تفکر عمده بر مسائل اقتصادی و نگاهی بر مسائل نظامی تشکیل شد.این کشورها جزو ثروتمندترین کشورهای دنیا هستند. که دارای معادن بسیار غنی در دنیا هستند. البته ما با این کشورها مراوداتی اما در سطح پایین داریم. ایران امسال هدفگذاری کرده تا سطح تجارت خود را با اکو به بالای ۹ میلیارد برساند.

وی افزود: بررسی کارشناسان ما نشان می دهد که تا به امروز نتوانستیم به گونه عالی از این ارتباط تجاری استفاده کنیم. که البته علت عمده این مشکل را، پاندمی کرونا اعلام کرده اند. مورد دوم این است که تبادلات ارزی به راحتی در این کشورها انجام نمی گیرد. و مورد سوم و مهمترین مورد، اعتقاد درونی خود اعضا است. که متاسفانه این باور در این اعضا وجود ندارد. طبق گفته کارشناسان، ظرفیت های اقتصادی این سازمان تا دو برابر قابل افزایش است. به عنوان نمونه افغانستان بزرگترین منابع مس و لیتیوم دنیا را دارد.

این کارشناس بین الملل درباره ارتباطات ایران و ترکمنستان اظهار کرد: یکی از ضعف های بارز سازمان اکو، عدم ارتباطات قوی بین کشورهای عضو سازمان است‌.تاکنون بازار اقتصادی ترکمنستان در دست کشورهای غربی بوده است‌.

وی درباره تبادلات اقتصادی اینطور گفت: یکی از موارد امنیت آفرین، تبادلات اقتصادی است.با توجه به اینکه کشور ترکمنستان زیرساخت های خوبی دارد، اگر تجار بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند، می توانیم براحتی نقاط ضعف خود را بهبود ببخشیم. دولت های قبل با توجه به نگرش خود، تمایل زیادی به این ارتباط نداشتند. ما به رایزن های فرهنگی در وزارت خارجه اهمیت می دهیم. اما رایزن های اقتصادی مغفول مانده است. به عنوان نمونه کشور ترکیه ده ها برابر ما رایزن های اقتصادی در کشورهای اطراف دارد.

وی افزود: ایران در شاهراه منطقه و چه بسا دنیا است و به آب های گرم آزاد(خلیج فارس و دریای عمان) دسترسی داریم. با توجه به شرایط تحریم باید علاوه بر رایزن های فرهنگی، بر رایزن های اقتصادی نیز تمرکز کنیم. فرصت خوبی است که با توجه به ساز و کار مالی مشترک، بتوانیم تبادلات اقتصادی را فعال کنیم.

این کارشناس بین الملل افزود: با توجه به اینکه ما جزو بنیان گذاران اکو هستیم و این سازمان هم تا حدودی به پیمان شانگهای طعنه می زند،اگر اعضای آن متحد و منسجم شوند، کارآیی آن فوق العاده بالاست‌.

فرخنده پور اظهار کرد: کمربند ریلی بین ایران ترکیه و پاکستان در حال عملیاتی شدن است، خواه ناخواه به جاده اقتصادی کمربند چین خواهد رسید.برای داشتن اقتصاد پویا، باید خود را به این کریدورها وصل کنیم. شیوه مدیریت در کشورما به سمتی رفته است که از  ظرفیت های اقتصادی کشورهای همسایه برای پویایی خود استفاده کنیم.

وی افزود: یکی از اقدامات این است که ما در  کشورهای عضو، از شبکه مالی خودمان بهره مند شویم و ساز و کار مالی مشترکی داشته باشیم که دیگران نتوانند به آن نفوذ کنند.

وی در پایان درباره توانمندی دیپلماسی ایران بیان کرد: آقای امیر عبداللهیان باهدف توسعه و ارتقای نقش اقتصادی کشور فعالیت می کند. حتی زمانی که دستیار ویژه رئیس مجلس بودند، روابط حسنه ای را با روسای مجلس سایر کشورها داشتند. همین موضوع منجر به ایجاد زمینه ای شد که در حال حاضر از این روابط حسنه و پتانسیل آن به نحو احسن استفاده شود. حسن عملکرد ایشان در بحث مسائل منطقه ای و موضوعات سیاسی، به تقویت روابط اقتصادی با سایر کشورها نیز کمک خواهد کرد.در نظر است که در اجلاس پیش رو ظرفیت های اقتصادی ایران نسبت به سال گذشته، ۴۸ درصد افزایش یابد.

برنامه تلویزیونی «کنکاش» با اجرای امیر علی‌عسگری شنبه‌ها ساعت 21:45 به وقت تهران از شبکه جهانی جام جم پخش می‌شود.

آخرین اخبار

کارگردان خنده بازار در شب نشینی ورزشهای جداب "قایقرانی" و "هندبال" محور گفتگوی ورزش ایران طب ایرانی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بیش از ۵۰٪ ژن ما متعلق به ۴۰ هزار سال پیش است / مزایا و معایب فضای مجازی چیست؟ بازیگر معروف شب‌های برره از سوسک می‌ترسد/ مژگان شکوری: می‌توانم حدود ۱۵۰ ثانیه نفسم را زیر آب حبس کنم/ شاعران ایرانی چه تاثیری بر ادبیات غرب داشتند؟ کیانوش گرامی: من با دلم بازی می کنم/ پتینه کاری که با انجام یک اثر هنری از کویت اقامت رفت بگوری برره امشب به «شب نشینی» می آید "فرزانه " خروس جنگی میهمان شب نشینی می شود چگونه انواع بیش‌فعالی را بشناسیم و آن را درمان کنیم؟ بررسی بیماری های دهان و دندان در زیتون زنی که با وجود‌ام اس قله دماوند را فتح کرد/ زهره حمیدی: فرزندانم دوست داشتند بازیگری کنم ارتباط صحیح و موثر فرزندان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مفهوم اصلی واژه فرهنگ چیست/ فرهنگ‌نامه دهخدا بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی تاریخ زبان فارسی دستاوردهای سفر رییس جمهور به روسیه "تولدی دیگر" در شب نشینی حمایت‌های سازمان توسعه تجارت ایران از تجّار ایرانی خارج از کشور با پرورش گل و گیاه حس خوب را تجربه کنیم بانویی که کمر همت به بازتولید عروسک های بومی فرهنگی ایران بست در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه چه گذشت؟ دانشجوی نخبه‌ای که توانست دو اختراع خود را ثبت کند مسافر چین میهمان ورزش ایران وجود رقابت ناسالم در محیط پیرامون ما برای کشف توانایی ها لازم است/ بازی استاندارد برای کودکان چه ویژگی هایی دارد؟ خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها