اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

رییس کمیسیون مشاورزی مجلس: با استفاده از ظرفیت بالقوه صادرات محصولات کشاورزی می توانیم شیر صادرات نفت را ببندیم

روز مجلس ، روز جهانی ایدزو رسیدن به آرامش روحی موضوعات مورد بحث برنامه صبح پارسی امروز بود.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، با موضوع آسایش و آرامش بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت،محمد امین نبی اللهی و شمیم علیزاده با احمدرضا الهیار ترکمن دامپزشک، علیرضا ابوالفضلی کارشناس طب سنتی و محمدجواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به گفت و گو نشستند.

در بخش گفت و گوی برنامه، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: فلسفه وجودی مجلس قانون گذاری و نظارت بر اجرای قانون است؛ در حوزه قانون گذاری تا کنون در مجلس در راستای حل مشکلات مردم قوانین خوبی تدوین شده است امروز هم در بحث سهل الوصول شدن فضای تولید، برطرف کردن دغدغه کشاورزان و خدمت به آن ها در کمیسیون کشاورزی تلاش های زیادی شده است.

عسکری تصریح کرد: امنیت غذایی یکی از مباحث بسیار مهم در مجامع سیاسی و در تمامی کشورها است که به امنیت ملی گره خورده است. ملت هر کشور دوست دارند در حوزه امنیت غذایی کاری کنند که مردم در رفاه نسبی قرار بگیرند و به راحتی به نیازهای اولیه غذایی خود دسترسی داشته باشند.

وی افزود: این ارتباط تنگاتنگ امنیت غذایی با امنیت ملی یکی از مباحثی است که اگر به آن دقت نشود و تدبیر و همراهی و نقشه راه در آن نداشته باشیم با چالش های جدی مواجه می شویم.در راستای حل مشکلات کشاورزی قدم های خوبی  برداشته ایم.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس به تولید کنندگان بخش کشاورزی نوید داد: به زودی طرح امنیت غذایی در دولت عملیاتی خواهد شد و در راستای منافع تولید کنندگان به اجرا در می آید. صادرات محصولات کشاورزی نیز ظرفیت های ارزشمندی دارد و تقریبا جمعیت 500 میلیون نفری در حوزه پیرامونی ما به محصولات کشاورزی ما علاقه مند هستند و اگر بتوانیم بر روی تولیدات کشاورزی به درستی سرمایه گذاری کنیم به دلیل ارگانیک بودن محصولاتمان می توانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

عسکری عنوان کرد: متاسفانه در حوزه صادرات محصولات کشاورزی خوب برنامه ریزی نکرده ایم. در حال حاضر در مجلس دیپلماسی اقتصادی پارلمانی تدوین شده است که پارلمان ها در کنار هم مسیر را سهل الوصول کنند تا وضعیت صادرات بهبود یابد. در بین کشورهای دنیا محصولات تولیدات ارگانیکی ایران زبانزد است؛ ما بزرگترین انجیرستان ارگانیک دیم و بزرگترین دشت گل ارگانیک دنیا را داریم و در تولید زعفران، پسته، کشمش و مویز دارای استاندارد های ارگانیک هستیم. سازمان جهانی بهداشت نیز به سازمان خوار و بار جهانی توصیه کرده است که کشورها محصولات ارگانیک تولید کنند.

وی بیان کرد: اگر محصولات ارگانیک تولید نشود در زمینه رشد فیزیولوژیکی بدن تاثیرات منفی می گذارد. آنچه در دنیا می خواهند به آن دست یابند ظرفیت هایش در ایران وجود دارد اما نتوانسته ایم این ظرفیت های بالقوه را بالفعل کنیم. مسیر هموار شده و بروکراسی های اداری احصا شده و قوانین مندرس تجدید و به روز شده اند تا در حوزه صادرات بتوانیم ارزآوری داشته باشیم.

نماینده مجلس خاطرنشان کرد: آمادگی داریم در حوزه امنیت سرمایه گذاری اطمینان بدهیم، فضای لازم را ایجاد کنیم و حتی تسهیلات بدهیم که کشاورزان به تولید محصول بپردازند و هم خودشان نفع ببرند و هم ظرفیت های موجود در کشور به دیگر کشورها شناسانده شود و در بخش اقتصادی نیز به نفت متکی نباشیم. اگر صادرات تولیدات کشاورزی افزایش یابد می توانیم شیر نفت را ببندیم. همه بخش های زندگی روزمره انسان با کشاورزی پیوند خورده است.

عسکری اظهار داشت: ارتباط خوب و ارزشمندی که بین مردم و نمایندگان وجود دارد رابطه بین وکیل و موکل است؛ ما به عنوان وکیل مردم هر کجا که مردم به ما مراجعه کردند باید کارشان را پیگیری کنیم، زمانی این کار مطابق با قانون است و بروکراسی های اداری در روند این کار اختلال ایجاد کرده که باید این موضوع را پیگیری کنیم و زمانی نیز بر خلاف قانون است که شفاف و صریح به مردم اطلاع می دهیم. همه مسیرها را برای ارتباط تنگاتنگ با مردم فراهم کرده ایم که می توانند از طریق دفترهای موجود در حوزه انتخابیه به نماینده موضوعات و دغدغه ها اطلاع رسانی شود. به علاوه ما هر هفته در حوزه انتخابیه حضور داریم و پای حرف مردم می نشینیم.

وی گفت: سعی کرده ایم خودمان را وقف مردم کنیم و ارتباط تنگاتنگی با آن ها ایجاد کنیم. اعلام آمادگی می کنیم که با هم وطنان مقیم خارج از کشور نیز همکاری کنیم . حتی می توانند با ما تماس بگیرند .  از هم وطنان خارج از کشور نیز درخواست می کنم برای سرمایه گذاری در فضای امن ایران اقدام کنند و ما نیز به آن ها خدمت رسانی خواهیم کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان بیان کرد: ما نتوانسته ایم به خوبی از ظرفیت های دیپلماسی استفاده کنیم. چندی پیش در یکی از کشورهای آمریکای لاتین بودیم و از وزیر خارجه کشور خواستیم که برای تسهیل امور هموطنان در این کشور از کارشناسان خبره اقتصادی استفاده کند. کمیسیون کشاورزی مجلس به طور خاص استارت دیپلماسی اقتصادی پارلمانی را زده و به زودی مراوداتمان را با دیگر کشورها افزایش می دهیم تا ظرفیت های ما به دیگر کشورها معرفی شود و فضایی ایجاد شود که تجار ایرانی و برزیلی با هم مراوده داشته باشند.

در بخش دیگر گفت و گو الهیار ترکمن گفت: بیماری های مشترک بین انسان و دام به بیش از 800 مورد می رسد که بسیار زیاد است. بیماری های مشترکی وجود دارد که روش های انتقال مختلف دارند و ممکن است از راه های پیچیده ای منتقل شوند و با تماس ساده پوستی با حیوانات این بیماری ها منتقل نمی شود.

وی با اشاره به روز جهانی ایدز تصریح کرد: ویروس HIV که باعث بروز بیماری ایدز در انسان می شود از ویروس SIV که از طریق شامپانزه ها به انسان منتقل شده از طریق قاچاق، شکار و کشتار به وجود آمده و کرونا ویروس هم از طریق حیات وحش و خفاش منتقل شده اما دلیل بر این نیست که از حیات وحش بترسیم. با رعایت دستورالعمل ها و اصول بهداشتی می توان از ابتلا به این بیماری ها جلوگیری کرد.

دامپزشک ایرانی بیان کرد: ویروس HIV در بدن انسان دو هفته بیشتر زنده نمی ماند اما آنقدر این نقل و انتقال بین افراد مختلف انجام شد که جهش یافت و به این وضعیت کنونی رسید و این انتقالات به دلیل رعایت نشدن اصول بهداشتی بود. یا اینکه برخی از مواقع برای انجام ذبح، در کنار خیابان و معابر عمومی حیوانات را سر می بریم که خون این حیوان در جوی آب روان شده و آلودگی را به محیط منتقل می کند.

الهیار ترکمن افزود: مصرف گوشت و جگر آلوده دام می تواند منجر به بروز بیماری ها شود. باید دستورالعمل های ارتباط انسان و حیوان در محیط های مختلف به درستی رعایت شود و در این زمینه نقش دامپزشکی اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

وی درباره نقل و انتقال حیوانات بین کشورهای مختلفادامه داد: برای این امر باید با چند سازمان همکاری لازم صورت گیرد. کشورهای آلوده ای مثل کشورهای آفریقایی وقتی حیوانی را می خواهند به دیگر کشورهایی که آلوده نیستند بفرستند باید حیوان را پاکسازی کرد. برای انتقال حیوانات بین کشورهای مختلف از راه های زمینی، دریایی و هوایی می توان این کار را انجام داد که مرسوم ترین راه آن که راه هوایی است در قسمتی از محفظه بار هواپیما محیطی مناسب و ایزوله فراهم می شود، حیوانات گواهی هایی را دریافت می کنند و می توانند بین کشورها جا به جا شوند.

این نویسنده و دامپزشک اظهار داشت: برخی از افراد برای مهاجرت یا مسافرت می خواهند حیوان خانگی خود شامل سگ و گربه را با خود ببرند و این موضوع قوانین خاص خود را دارد که تا سال های قبل اطلاعات دقیقی از قوانین کشورهای دیگر در دست نبود اما همه این قوانین را به صورت مدون در کتابی قطور به تفکیک کشور تجمیع شد تا مرجعی برای اطلاع از اصول کلی انتقال حیوان خانگی به کشور دیگر باشد.

الهیار ترکمن خاطرنشان کرد: برای انتقال حیوانات حیات وحش، علاوه بر دامپزشکی باید نظارت محیط زیست نیز داشته باشند. نقل و انتقال پرندگان نیز کاملا متفاوت است که غیر متداول محسوب می شوند و برخی از این انتقالات گونه مهاجر محسوب می شود و اجازه ورود به کشور برایشان وجود ندارد. کشورها آنقدر قوانین سخت برای این نقل و انتقالات دارند و برخی از نژادهای سگ و گربه و دیگر موجودات به آن کشور ممنوع شده است که اصلا نمی توان این حیوان را منتقل کرد.

وی در پایان افزود: گاهی این مهاجرت های حیوانات اکوسیستم یک منطقه را بهم می زند و به طور کلی دیگر نمیتوان طبیعت آن منطقه را به حالت عادی برگرداند.

در بخش سوم گفت و گو ابوالفضلی –کارشناس طب سنتی -  گفت: آسایش یعنی خدماتی که مردم را در شرایطی قرار دهد که در راحتی باشد اما کمتر کسانی به دنبال آرامش می گردند. بسیاری از افرادی که آسایش دارند دوست دارند به جای آسایش آرامش داشته باشند.

وی تصریح کرد: در زندگی نیازها و خواسته هایی داریم و وقتی خودمان را با دیگران مقایسه می کنیم خود را به مشقت می اندازیم تا آن را به دست بیاوریم. خواسته های ما که تحریک شود آسایشمان کمتر می شود. این موضوع باعث می شود هدف خود را نشناسیم، به دنبال نیاز خود نباشیم و اگر بی نیاز هستیم هم به سمت خواسته ها می رویم.

کارشناس طب سنتی صبح پارسی افزود: انسان کمالگرا است اما باید مصداق آن برای افزایش علم و آگاهی در مسیر رسیدن به خدا باشد نه اینکه در راستای خواسته های مادی. اولین و مهمترین قدم شناخت خودمان است؛ پل بین روح و جسم روان است و اولین پارامتری که باید بر روی آن کار کنیم این است که بتوانیم به راحتی از اتفاقات رخ داده گذر کنیم و دیگران را ببخشیم. با دارو و دمنوش نمی توان روح را آرام کرد و این فقط برای آرامش جسم است.

ابوالفضلی در پایان گفت: یکی از چیزهایی که به آرامش جسمی و روان کمک می کند دمنوش ها هستند. کسانی که نگران اعصاب و روان خود هستند قبل از خواب یک لیوان دمنوش گل گاوزبان و سنبل الطیب بخورند. گل محمدی نیز بسیار مفید است و دمنوش بابونه نیز مهم است. بادرنجبویه برای کسانی که نگران التهاب های روز هستند اول صبح یک لیوان بخورند تا به آرامش برسند

آخرین اخبار

شاعران ایرانی چه تاثیری بر ادبیات غرب داشتند؟ کیانوش گرامی: من با دلم بازی می کنم/ پتینه کاری که با انجام یک اثر هنری از کویت اقامت رفت بگوری برره امشب به «شب نشینی» می آید "فرزانه " خروس جنگی میهمان شب نشینی می شود چگونه انواع بیش‌فعالی را بشناسیم و آن را درمان کنیم؟ بررسی بیماری های دهان و دندان در زیتون زنی که با وجود‌ام اس قله دماوند را فتح کرد/ زهره حمیدی: فرزندانم دوست داشتند بازیگری کنم ارتباط صحیح و موثر فرزندان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مفهوم اصلی واژه فرهنگ چیست/ فرهنگ‌نامه دهخدا بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی تاریخ زبان فارسی دستاوردهای سفر رییس جمهور به روسیه "تولدی دیگر" در شب نشینی حمایت‌های سازمان توسعه تجارت ایران از تجّار ایرانی خارج از کشور با پرورش گل و گیاه حس خوب را تجربه کنیم بانویی که کمر همت به بازتولید عروسک های بومی فرهنگی ایران بست در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه چه گذشت؟ دانشجوی نخبه‌ای که توانست دو اختراع خود را ثبت کند مسافر چین میهمان ورزش ایران وجود رقابت ناسالم در محیط پیرامون ما برای کشف توانایی ها لازم است/ بازی استاندارد برای کودکان چه ویژگی هایی دارد؟ خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها