اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

قانون عدم النفع در کشورهای مختلف چگونه است؟

مدیر بخش فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو و وکیل پایه یک دادگستری مهمانان برنامه امروز صبح پارسی بودند.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی بر روی آنتن شبکه جام جم می رود، با موضوع دوست داشتن دیگران و نفرت از آن هابر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت،فرشید فهیم و آلاء خامه یار با عبدالمهدی مستکین مدیر بخش فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو ومحمدرضا عبدالی وکیل پایه یک دادگستری به گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گو عبدالی گفت: خسارت هایی قابل جبران است که چهار رکن داشته باشد؛ اینکه یکی از طرفین تعهدی داده باشد که در اثر نقض آن خسارتی ایجاد شده باشد و رابطه ای بین خسارت و نقض تعهد وجود داشته بشد که در این صورت قابل جبران است.

وی تصریح کرد: خسارتی داریم با عنوان مکتوب یا قراردادی که در ماده 230 قانون مدنی ایران مشخص شده است اگر افراد در قراردادی را مشخص کنند دادگاه مکلف هستند به آن مبلغ مالباخته را مالک کنند. شبیه این را در قانون مدنی فرانسه هم داریم در بیشتر ایالت های آمریکا دوباره خسارت مقطوع پذیرفته شده است اما بازگشت خسارت قراردادی مشروط است.

وکیل دادگستری با اشاره به قانون عدم النفع افزود: بسیاری از مواقع یکی از طرفین از قرارداد منافعی را انتظار دارد که از آن ها محروم می شود و به آن عدم النفع گفته می شود. قانون آیین دادرسی ایران در تبصره دوی ماده 515 در قوانین ایران عدم النفع قابل مطالبه نیست. ماده دیگری می گوید اگر منافع ممکن الوصول و در حکم اتلاف باشند بوده قابل مطالبه هستند. در قانون مدنی فرانسه نیز درباره این موضوع اعلام کرده است که منافع قابل وصول است. در قانون آمریکا هم این مطالبه ممکن است اما مشروط است.

عبدالی عنوان کرد: خسارت های متعددی ممکن است متوجه یک مالباخته در قرارداد شود. اولین و ابتدایی ترین حق که انتظارش وجود دارد فسخ قرارداد توسط کسی که قرارداد را نقض نکرده ؛ می باشد و گاهی هم حق به شخص مالباخته داده می شود که وضعیت قراردادی که توسط طرف مقابل نقض شده است را بهبود بخشد. در قانون آلمان موردی داریم که می گوید اگر کسی کالایی را بخرد و معیوب باشد چهار حق برای خریدار مشخص می کند اینکه حق فسخ قرارداد را داشته باشد، از فروشنده بخواهد عیب را رفع کند، بخواهد قیمت کالا را کم کند و یا غرامت هایی را دریافت کند و آن ها را صرف رفع عیب کند.

وی ادامه داد: کنوانسیونی بیع بین المللی در وین تشکیل شده است که 95 کشور عضو آن هستند اما هنوز ایران عضو نیست و قانونی را برای خرید و فروش کالا درست کرده اند که بر طبق آن عمل می کنند. درباره حق الوکاله نیز کشورهای مختلف حالت های مختلفی را اعمال می کند مثلا در انگلیس بازنده هم حق الوکاله خودش و هم طرف مقابلش را پرداخت می کند. در آمریکا هر طرف حق الوکاله خودش را پرداخت می کند و در ایران نیز مثل انگلستان است.

در بخش دوم گفت و گو مستکین مدیر بخش فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو گفت: بزرگان ادبیات فارسی انسان شناسان فوق العاده و دقیقی بوده اند. ویژگی های بی زمانی و بی مکانی که در اندیشه این بزرگان وجود دارد نشان دهنده اهمیت عمر و زمان و پاسداشت عمر است. همچنین بزرگان ادبی غفلت ستیزان همیشگی ادب و فرهنگ جهانی بودند و همواره به تامل کردن درباره گذشته خودمان و درس گرفتن از آن و کنار گذاشتن غفلت هایمان است.

وی تصریح کرد: در اشعار مفاخر ادبی بسیار درباره استفاده صحیح از عمر سفارش شده است و عنوان شده که هر چه سن انسان بالاتر می رود از شادابی او کم شده و توانایی هایش را از دست می دهد به همین دلیل باید از تمامی اوقات عمرش برای شاد زندگی کردن و در عین حال به یاد خدا بودن استفاده کند.

مدیر بخش فرهنگ کمیسیون ملییونسکو ادامه داد: مهم ترین اصل مدیریتی در اشعار فارسی این است که هنگام نیایش و دعا به درگاه خداوند تواضع نشان دهیم تا خدا نیز ما را در بین مردم بزرگوار شویم.

مستکین ادامه داد: وحدت در بین فرهنگ های مختلف در اشعار سعدی بسیار نمود داشته در این باب توصیه های زیادی انجام داده است. در رنگین کمان تنوع رنگ ها و تفاوت ها که در یک آن و در یک مجموعه کنار هم به چشم ما می خورد زیبا است و در دنیا نیز همین موضوع حاکم است. اگر آدمی با دیگران در ارتباط و داد و ستد نباشد تداوم زندگی او امکان پذیر نیست.

وی عنوان کرد: اگر به پدیده های هستی نگاه کنیم همه موجودات با تفاوت ها در یک زمین دارند زندگی می کنند و اگر این تفاوت ها نبود دیگر جذابیتی در دنیا وجود نداشت. البته نباید این تفاوت ها را مدنظر قرار دهیم چون این موضوع برای مشخص کردن برتری بین انسان ها معیار خوبی نیست زیرا برتری انسان ها از روی تقوای آن ها مشخص می شود.

 

آخرین اخبار

اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید کوتاهی عمر ام ابیها(س) یکی از علل شناخت محدود بشر از فضائل ایشان نمایش «کوچه های بنی هاشم» نمایشی میدانی که در نوع خود بی نظیر است چاپ چند کتاب به زبان انگلیسی توسط مترجمی که دچار فلج اطفال بود/ حسن اسدی: از تاثیر نقش تئاتر جدیدم پرخاشگر شده ام!؛ در جوانی مانیتورهای اتاق فرمان برایم شبیه سفینه ها بود سوگواره یاس کبود در شب نشینی جام جم راه هایی برای شناخت بهتر نیما یوشیج و خدمات او به شعر و ادب فارسی بررسی تاثیر نمایش های مذهبی در جامعه در برنامه «صبح پارسی» فردا

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها