اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

صفر تا صد یک پژوهش و هدف از پژوهش کردن

پرورش خلاقیت در کودکان و روز پژوهش موضوعات اصلی صبح پارسی امروز بود.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی بر روی آنتن شبکه جام جم می رود، در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، محمدامین نبی اللهی و شمیم علیزاده با فاطمه لطیفی مربی پرورش خلاقیت و مهدی امیری عضو هیئت علمی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گو امیری گفت: مقوله پژوهش جزو مقوله های بسیار مهم و اساسی در روند پیشرفت و تعالی هر جامعه است. سرعت تحولات در نظام جهانی و بین المللی به گونه ای است که به صورت مکرر با مسائل پیچیده در روند اداره جامعه و مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مواجه هستیم. به همین دلیل راهکار مهم یافتن پاسخ برای پرسش های حل نشده به وسیله مقوله پژوهش ممکن است.

وی تصریح کرد: در چنین چارچوبی هر جامعه ای که قصد دارد که در مسیر توسعه و پیشرفت قرار بگیرد و خود را با نیازها و الزامات روز جامعه تطبیق دهد باید مقوله پژوهش را در دستور کار قرار دهد. به همین منظورو برای توسعه فرهنگ پژوهش در کشور شورای فرهنگ عمومی کشور روز 25 آذرماه را به عنوان روز پژوهش تعیین کرد تا این مقوله به صورت خاص و ویژه در این روز در جامعه و در نهادهای تصمیم گیر مورد توجه قرار بگیرد.

عضو هیئت علمی مرکز پژوهش های مجلس افزود: از سال 1379 وزارت علوم آخرین هفته آذرماه را به عنوان هفته پژوهش تعیین کرد تا با برگزاری مناسبات و مراسم هایی با این موضوع مسئله خطیر پژوهش بیش از پیش برای آحاد مردم تبیین و اهمیت آن تشریح شود. در این روز در سازمان ها و نهادهای دولتی و غیردولتی با برگزاری مراسم هایی مواجه هستیم که در راستای ارج نهادن به مقام پژوهش و پژوهشگران انجام می شود.

امیری بیان کرد: من در حوزه پژوهش های بین المللی و روابط بین الملل و سیاست های بین الملل است. در مرکز پژوهش های مجلس با توجه به صلاحیت ها و ماموریت های وسیعی که نمایندگان مجلس به نمایندگی از مردم دارند طیف گسترده و متنوعی از موضوعات در دستور کار قرار می گیرد و این مرکز با هدف ارائه مشورت و مشاوره تخصصی به نمایندگان مجلس پایه گذاری شده و در این سال ها نقش بازوی مشورتی مجلس و نمایندگان را ارائه کرده است. در حوزه ای که نیاز بوده نمایندگان برای حل مسائل کشور طرحی را ارائه کنند یا لایحه ای از طرف دولت برای مشکلات جامعه به مجلس ارائه می شود در این مرکز و در دفاتر مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی که دارد ماموریت داریم که ابعاد و زوایای مربوط به آن را بررسی کرده و برای تصمیم گیری بهتر در اختیار نمایندگان قرار دهیم.

وی اظهار داشت: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و همکاران من در حوزه های تخصصی خودشان در خصوص تمامی حوزه ها و موضوعات مرتبط با منافع و مصالح جامعه پژوهش می کنند و حاصل آن پژوهش ها گزارش های کارشناسی و تخصصی است که در سایت مرکز پژوهش های مجلس موجود بوده و در دسترس عموم مردم قرار می گیرد و نتایج آن نیز در اختیار نمایندگان قرار می گیرد.

عضو هیئت علمی مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه فرایند پژوهش از چند مرحله تشکیل شده است ادامه داد: مهم ترین نکته در پژوهش کردن این است که پژوهش باید در پاسخ به یک مسئله حل نشده و تبیین نشده صورت گیرد. برای رسیدن به پاسخ سوالی که هنوز پاسخی برای آن یافت نشده و ابهاماتی درباره اش در ذهن شکل می گیرد به پژوهش می پردازیم.

امیری خاطر نشان کرد: اولین فرایند شروع کار پژوهشی انتخاب یک موضوع خوب و سوالات خوب است؛ اینکه درباره یک پدیدار سوالی در ذهن شما شکل بگیرد و بر آن اساس به دنبال آن هستید که از طریق متدهای علمی و پژوهشی پاسخ آن را پیدا کنید تا در نهایت به پاسخ آن مسئله حل نشده برسید و مهم ترین رسالت پژوهش که کمک به تولید و انباشت علم است را محقق کنید.

عضو هیئت علمی مرکز پژوهش های مجلس گفت: اولین ویژگی که یک پژوهشگر باید در اولویت کاری خود قرار دهد این است که مسائل و پدیدارهای اطراف خود را به خوبی رصد کند و مورد تحلیل قرار دهد و به پرسش های پاسخ داده نشده آن موضوع بپردازد.

امیری با اشاره به ابزارهای موجود برای پژوهش تصریح کرد: وابسته به اینکه در چه حوزه ای پژوهش می کنید برای مثال در حوزه علوم دقیقه، حوزه های فنی یا علوم انسانی ابزارها و اهرم های پژوهشی شما متفاوت می شود. مهم ترین نکته ای که پژوهشگر باید در فرایند پژوهش خود به آن توجه کند این است که به منابع و مراجع علمی مرتبط با آن رشته مراجعه کرده و از طریق منابعی که در خصوص آن موضوع وجود دارد و مطالعه دقیق آن منابع سعی کند به پاسخ آن پرسش برسد. متدهای آماری، متدهای تجربی و با استفاده از آزمایش و مشاهده ممکن است استفاده شود. در حوزه علوم انسانی نیز روش های مختلفی از جمله روش های میدانی و پیمایشی وجود دارد که پژوهشگر را در رسیدن به پاسخ علمی و گسترش آن کمک می کند.

وی افزود: در تعریف کلان پژوهش ها در دو دسته تقسیم می شود؛ پژوهش های کاربردی و پژوهش های بنیادی. پژوهش های کاربردی بیشتر معطوف به مشکلات و مسائل جاری است و در کوتاه مدت باید با توجه به مشکلی که وجود دارد پاسخ مسائل یافت شود. طیف دیگر یعنی پژوهش های بنیادی ناظر بر مسائل بلند مدت و کلان است و هدف آن کمک به توسعه مبانی علم بوده و با پژوهش های کاربردی متفاوت است. در هر دوی این دسته مهم این است که یافته های پژوهش ها وارد چرخه سیاست گذاری و تصمیم گیری شده و اگر نظام تصمیم گیری هر کشور مبتنی بر نظرات پژوهشگران و کارشناسان باشد می توان انتظار داشت که روند حل مسائل و تصمیم گیری ها به روندی ایده آل رسیده و حل مسائل و دغدغه های روز به سرعت بهتری اتفاق بیفتد.

عضو هیئت علمی مرکز پژوهش های مجلس بیان کرد: پژوهش صرفا برای بایگانی شدن و سپرده شدن به کتابخانه ها انجام نمی شود بلکه برای حل کردن مشکلی از جامعه را حل کند.

امیری ادامه داد: تعداد قابل توجهی از بانوان در مرکز پژوهش های مجلس مشغول کار هستند و دفتری برای مطالعات زنان و خانواده داریم که به طور تخصصی مسائل و مشکلات زنان را مورد بررسی قرار می دهد و انتظار می رود در تمام ارکان کشور با توجه به نقش موثر و چشمگیر و مهمی که خانم ها در اداره امور دارند توجه کافی صورت گیرد.

در بخش دوم گفت و گو لطیفی گفت: از نقاشی با دست می توانیم خلاقیت کودکان را پرورش دهیم به این صورت که شکل دستمان را می کشیم و از فرزندمان می خواهیم که بگوید شبیه چیست و در جهت های مختلف می چرخانیم که حدس بزند شبیه چیست و از این طریق خلاقیت او را پرورش می دهیم.

وی تصریح کرد: با کشیدن خط ها و نقطه ها و اشکال مبهم کنار یکدیگر از او بخواهید آن را به یک نقاشی مفهومی تبدیل کند. با تکرار آن شکل مبهم و چرخاندن او از فرزند بخواهیم اشکال جدیدی را بکشد. تمرین مداوم و طولانی مدت با بچه ها باعث می شود آن ها نتایج خوبی بگیرند. صبوری و مداومت در آموزش و توضیح دادن کافی برای بچه ها خلاقیت آن ها را افزایش می دهد. هنگام فکر کردن باید بگذاریم فرزند ما با حوصله به آن شکل فکر کند و بعد از آن هم نباید بگوییم که این شکل درست نیست.

آخرین اخبار

کارگردان خنده بازار در شب نشینی ورزشهای جداب "قایقرانی" و "هندبال" محور گفتگوی ورزش ایران طب ایرانی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بیش از ۵۰٪ ژن ما متعلق به ۴۰ هزار سال پیش است / مزایا و معایب فضای مجازی چیست؟ بازیگر معروف شب‌های برره از سوسک می‌ترسد/ مژگان شکوری: می‌توانم حدود ۱۵۰ ثانیه نفسم را زیر آب حبس کنم/ شاعران ایرانی چه تاثیری بر ادبیات غرب داشتند؟ کیانوش گرامی: من با دلم بازی می کنم/ پتینه کاری که با انجام یک اثر هنری از کویت اقامت رفت بگوری برره امشب به «شب نشینی» می آید "فرزانه " خروس جنگی میهمان شب نشینی می شود چگونه انواع بیش‌فعالی را بشناسیم و آن را درمان کنیم؟ بررسی بیماری های دهان و دندان در زیتون زنی که با وجود‌ام اس قله دماوند را فتح کرد/ زهره حمیدی: فرزندانم دوست داشتند بازیگری کنم ارتباط صحیح و موثر فرزندان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مفهوم اصلی واژه فرهنگ چیست/ فرهنگ‌نامه دهخدا بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی تاریخ زبان فارسی دستاوردهای سفر رییس جمهور به روسیه "تولدی دیگر" در شب نشینی حمایت‌های سازمان توسعه تجارت ایران از تجّار ایرانی خارج از کشور با پرورش گل و گیاه حس خوب را تجربه کنیم بانویی که کمر همت به بازتولید عروسک های بومی فرهنگی ایران بست در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه چه گذشت؟ دانشجوی نخبه‌ای که توانست دو اختراع خود را ثبت کند مسافر چین میهمان ورزش ایران وجود رقابت ناسالم در محیط پیرامون ما برای کشف توانایی ها لازم است/ بازی استاندارد برای کودکان چه ویژگی هایی دارد؟ خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها