اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

آثار فرهنگی ادبیات فارسی بهترین میراث به جا مانده برای آموزش زبان و فرهنگ به فرزندان

کنترل دیابت و حفظ و صیانت از زبان و فرهنگ ایرانی مهم ترین موضوعات مطرح شده در برنامه صبح پارسی امروز بود.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی اط شبکه جام جم پخش می شود، با موضوع فرهنگ بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت،محمد امین نبی اللهی و شمیم علیزاده با مریم کاشف نیا محقق و کارشناس فرهنگ و تاریخ به گفت و گو نشستند.

دربخش اول گفت و گو مریم کاشف نیا گفت:فرهنگ مجموعه ای از کنش ها است که در طی هزاران سال به عنوان میراث به یک ملت می‌رسد و نمی‌توان گفت فرهنگی که اکنون داریم مجموعه کنش هایی است که در صد سال اخیریا در دوره حاضر اتفاق افتاده، بلکه طی هزاران سال مثل ساخت دیواری که تک تک آجرهایش روی هم قرار می‌گیرند تا الان به عنوان یک میراث به دست ما رسیده است.

پژوهشگرفرهنگ در ادامه اظهار کرد:فرهنگ می‌تواند مجموعه ادبیات، گفتار و حتی داستان ها و رفتار های عمومی و اجتماعی ما باشد که ما در یک جامعه از خودمان بروز می‌دهیم و این مجموعه چون مجموعه رفتار های عمومی ما است در یک کشور به اسم فرهنگ آن را می‌شناسیم.

وی درباره عرف در جامعه گفت: شاید ما دلیل اجتماعی خیلی از رفتار هایی که انجام می‌دهیم را نمی دانیم ولی در نهایت به این نتیجه می‌رسیم که این کار،کار درست یا اشتباهی است یا در خیلی از تلفظ های عامیانه می‌بینیم که مردم می‌گویند چه فرد با فرهنگی است یا بالعکس و این به همین دلیل است که یکسری از کنش ها در ذهن ما جاگیر شده اند که هم عرف،اعتقادات و باور های مذهبی و هم یکسری از رفتار های جمعی این را در ذهنمان جاگیر کرده است. همچنین گاهی اوقات عرف بالا تر از یک فرهنگ قرار می‌گیرد.

این کارشناس فرهنگی در ادامه ضمن خوانش شعری از فردوسی تصریح کرد:شعر فردوسی بیان می‌کند آن فرهنگی که ما داریم از جواهر و گهرهایی که به دست می آوریم بالاتر است؛ چون ممکن است فرد تمام دارایی های مالی اش را از دست بدهد ولی فرهنگ را از دست نمی‌دهد.

وی ادامه داد: فرهنگ می‌تواند به میزان زیادی با مکانی که زندگی میکنیم و فشارها و آسیب های اجتماعی ربط داشته باشد.ولی فرهنگی که خود شخص می‌تواند داشته باشد و برای خود بسازد، خوب است که از زبان شروع کند.زبانی که بالغ بر هزار سال قدمت دارد که الان شاید در بدترین عصر خودش قرار گرفته است.

کاشف نیا عنوان کرد: در باورهای عمومی، همه مردم ما شعر های پارسی را می‌داننداما دلیلی که باعث می‌شود اشتیاق به دانستن شاهنامه یا دیوان سعدی کم شود این است که ما این زبان را آسان تر و واژگان را کمتر میکنیم؛ در صورتی که اگر از هر زبانی تعدادی واژه بدانیم می‌توانیم به آن زبان تلفظ و تکلم کنیم‌.

محقق تاریخ اظهار کرد:زبان فارسی بزرگترین چیزی است که الان مارا گرد هم آورده است و جدا از بحث ادیان مختلف، تمام پارسی زبانان را دور هم جمع کرده است. در زبان فارسی نزدیک به ۴ هزار شاعر داریم که دیوان دارند، این در هیچ ادبیاتی دیده نمی‌شود و این نکته مختص ادبیات پارسی است. در این ادبیات گنجی نهفته است که هر روز چیزهای جدید تری از آن آشکار می‌شود.

کاشف نیا در مورد انتقال فرهنگ به فرزندان نیز گفت: انتقال فرهنگ به فرزندانمان را باید از زمانی شروع کنیم که فرزندمان شیرخواره است. همانطور که باید قرآن را بیاموزیم باید به همان مقدار هم روی فرهنگ و ایرانی بودن آن فرزند کار کنیم‌. مادر خانواده باید برای بچه لالایی های پارسی بخواند و ما آنقدر در گفتار و فرهنگ های عامیانه مان لالایی های مختلف درگوشه گوشه ایران داریم که یک مادر ایرانی می‌تواند به هر زبانی فرهنگ را به فرزندش انتقال دهد.

کاشف نیا در ادامه بیان کرد: باید به فرزندانمان حافظ و شاهنامه را یاد دهیم.اگر می‌خواهیم از فرهنگمان نگهداری کنیم و آن را حفظ کنیم باید به یکسری از منابعی که داریم رجوع کنیم. وقتی می‌خواهیم با فرزندانمان صحبت یاآن ها را مورد انتقاد و تشویق قرار دهیم می‌توانیم اسرارالتوحید را برایش بخوانیم و از سخنان بزرگان بگوییم و از این الگو ها استفاده کنیم.همچنین می‌توانیم فرزندانمان را با ادب پارسی " سعدی"  آشنا کنیم و به آنها آموزش دهیم که این کار را ابتدا باید از خودمان آغاز کنیم.

او عنوان کرد: هرگز یک فرهنگ نمی‌تواند به یک فرهنگ دیگر غلبه پیداکند مگر اینکه احساس کند در مقابل آن فرهنگ ضعیف است.در دوره ای که مغول‌ به ایران حمله می‌کند می‌بینیم که مکاتب هنری کاملا عوض می‌شوند و به این دلیل است که احساس می‌کنیم اگر مغول شمشیر در دست دارد می‌خواهد آنرا به ما تحمیل کند و فرهنگی بالاتر دارداما کسی مثل خواجه نصیرالدین توسی در دستگاه مغول کمک فراوانی به ایران و ایرانیان کرد؛به این دلیل که او به روش مبارزه عمل نکرد بلکه خیلی آرام فرهنگ ایرانی را جلوی شمشیر قرار داد،همچنین فردوسی و شعرا و ادبای دیگر.

این محقق و کارشناس حوزه فرهنگ و تاریخ در ادامه افزود: نیازی نیست برای نجات و حفظ فرهنگ کار خیلی بزرگی انجام دهیم. بلکه می‌توانیم از خانه خودمان شروع کنیم.همچنین نباید فرزندانمان را اجبار و تشویق به مهاجرت کنیم و اگر فرزندی عرق در وجودش داشته باشد با خودش فکر می‌کند که کجا یک جزء از کل میتوانم باشم تا آن کل را درست کنم.

کاشف نیا در آخر بیان کرد: موفقیت این نیست که من به عنوان یک انسان فرهنگی در شاخه تاریخ یا ادب پارسی کارهایی را برای فرهنگ انجام دهم بلکه فردی می‌تواند پزشک باشد اما به فرزند خودش ادب پارسی و فرهنگ را بیاموزد و به فرزندش یاد دهد که از فرهنگ استفاده کند.

در بخش دوم گفت و گو دکتر ابوالفضلی گفت: ما وقتی غذا میخوریم، قندی که بعد از هضم غذا جذب خون می‌شود قند مازاد است و به واسطه آن لوزالمعده یا پانکراس،هورمونی ترشح می‌کند تحت عنوان انسولین که قفل های سلول هایی که در خون هستند را باز می‌کند و قند مازاد را به بافت ها،کبد و ماهیچه ها میرساند و وقتی انسولین کافی نباشد قند خون افزایش پیدا می‌کند. در بیمارانی که قند خون یا دیابت نوع یک دارند،هورمون انسولین خوب ترشح نمی‌شودیا به اصطلاح انسولین بدن کم است.

وی اظهار کرد: وقتی در گذشته مرور می‌کنیم مشاهده می‌کنیم که بیماری دیابت بسیار نادر بوده است به ویژه زمانی که مردم بیشتر با پا تردد میکردند؛ چون درواقع انسولین مازاد در پا می چسبد و در انجا دپو می شود و وقتی می‌گویند پا به رهنه روی سنگ راه بروید به این دلیل است که تحرک در پا اتفاق بیفتد و تحریک شود و انسولین ترشح شود؛ اما حال به دلیل اینکه زندگی های ما ماشینی شده این بیماری هم جای خودش را پیداکرده است.

ابوالفضلی تصریح کرد: در گروه دو،انسولین بدن کافی است اما حساسیت هایی که شکنندگی آن سلول های قندی را در خون به وجود بیاورد کم است. این نوع دو دیابت بیشتر ژنتیکی یا وراثتی است که البته نوع یک هم همینطور است اما در نوع دو بیشتر است و در نوع دو انسولین به مقدار کافی ترشح می‌شود درواقع هورمونی که در لوزالمعده این اتفاق را رقم بزند خوب کار می‌کند ولی آن حساسیت کم است که شخص مجبور است از بیرون فاکتورهایی را بگیرد که این حساسیت زیاد شود.

کارشناس طب سنتی صبح پارسی افزود: نوع دیگر دیابت، دیابت زمان بارداری است که هنوز کشف نشده است و عموما خانم هایی به آن دچار می‌شوند که طبع سرد و رطوبتی دارند یا اصطلاحا طبع بلغمی دارند و متاسفانه کسانی به این نوع دیابت دچار می‌شوند که چاق هستند. یعنی خانمی که چاق است و زمان بارداریش است به این دیابت دچار می‌شود و این کاملا بین همه فراگیر است و معمولا چون تغذیه ای که از ماه پنجم و ششم صورت می‌گیرد یک تغذیه تقریبا یک و نیم نفره است و شخص تمایل دارد که شیرینی جات بخورد.

وی در ادامه تصریح کرد:نوع دیگری از دیابت داریم که شاید تا به امروز کمتر به آن پرداخته شده است و آن دیابت عصبی است. می بینیم که وقتی بعضی از افراد عصبانی می‌شوند احساس می‌کند از درون لرزش هایی دارند و دستانشان شروع به لرزیدن می‌کند و خودشان را سریع باید به شیرینی برسانند در غیر این صورت ممکن است غش کنند و وقتی هم تست می‌دهند مشخص نیست که دیابت دارند. در واقع در آن زمان به قدری آدرنالین خون بالا می‌رود که دیگر قابل کنترل نیست و به ویژه در افرادی که عصبی هستند و سفید پوست اند که به آنها طبع دموی می‌گوییم این اتفاق می‌افتد و در آن لحظه به انسولین شوک وارد می‌شود و نمی‌داند که کی باید کارش را انجام دهد و مغز هم خوب فرمان نمی‌دهد که به این قند عصبی می‌گویند که افراد زیادی به آن دچار هستند و جالب این است که این افراد هیچ‌گونه سابقه دیابت ندارند ولی وقتی هفته ای یک بار یا چند روز یکبار این اتفاق برایشان می‌افتد سریع به شیرینی مراجعه می‌کنند و همین باعث میشود که دیابت بگیرند و این خیلی خطرناک است.

این متخصص طب سنتی در رابطه با کنترل اعصاب عنوان کرد: از مردم خواهش میکنم که اعصابشان را کنترل و مدیریت کنند که این بیماری چیزی است که فرد هيچگونه سابقه ای ندارد و یک باره دچار بیماری می‌شود که این درواقع مرگ خاموش است؛ چون خود فرد هم نمی‌داند که دیابت دارد و در آزمایش هم مشخص نیست ولی به مرور تا دوسال خودش را نشان میدهد و عوارضی دارد از جمله وقتی که جایی از بدن زخم می‌شودبه خوبی التیام پیدا نمی‌کند و زود خسته می‌شود همچنین در خوابش اختلال و تکرر ادرار دارد که راه پیشگیری از این نوع دیابت این است که روی اعصاب حتما تمرکز داشته باشیم و بتوانیم مدیریت کنیم‌.

وی در ادامه در مورد درمان این بيماري افزود: برای کنترل قند خون اگر کلاهک بادمجان را خشک کنیم و پودرش را دم کنیم هم برای دیابت نوع یک و هم نوع دو معجزه می‌کند.همچنین عرق بوقناق به شدت مفید است.هیچ چیزی از صیفی جات دور ریختنی نیست؛ ما برگ ریحان را مصرف میکنیم اما ساقه آن خواص بیشتری دارد.دمنوش بابونه،اسطوخودوس،برگ لیمو و دارچین هم مفید است روزی دولیوان حداقل دوساعت قبل از خواب مصرف شودکه این دمنوش برای پیشگیری و درمان مفید است و درواقع نوعی مکمل پیاده روی و ورزش به ویژه ورزش های کششی و پرهیزات غذایی است.

ابوالفضلی در آخر عنوان کرد: دیابت ربطی به سن ندارد و اصلاح سبک زندگی بر اساس اصول بهداشتی می‌تواند بسیار مفید باشد.

آخرین اخبار

شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید کوتاهی عمر ام ابیها(س) یکی از علل شناخت محدود بشر از فضائل ایشان نمایش «کوچه های بنی هاشم» نمایشی میدانی که در نوع خود بی نظیر است چاپ چند کتاب به زبان انگلیسی توسط مترجمی که دچار فلج اطفال بود/ حسن اسدی: از تاثیر نقش تئاتر جدیدم پرخاشگر شده ام!؛ در جوانی مانیتورهای اتاق فرمان برایم شبیه سفینه ها بود سوگواره یاس کبود در شب نشینی جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها