اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ناگفته های اولین بانوی کوهنوردی که با پای مصنوعی دماوند را فتح کرد

اولین بانوی فاتح قله دماوند با پای مصنوعی و روانشناس برنامه مهمانان امروز صبح پارسی بودند.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع پذیرش خود و ویژگی هایمان بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، محمد امین نبی اللهی و آلاء خامه یار با سیما فردوسی روانشناس صبح پارسی و سمیرا جرجانی اولین بانوی فاتح قله دماوند با پای مصنوعیبه گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گو فردوسی گفت: خواسته هر پدر و مادری این است که چطور فرزند را تربیت کنند که خوب درس بخواند، رفتار خوبی داشته باشد و خوب ارتباط برقرار کند برای رسیدن به این آرزو ساز و کارهایی لازم بوده که مستلزم وسیله و روش درست است.

وی تصریح کرد: به طور کلی در تربیت فرزند باید آموزش های مستقیم کلامی را فراموش نکنیم. برای یاد دادن به فرزندمان باید در خانواده جلسه بگذاریم و بسیاری از نکات تربیتی را با کلام مستقیم به فرزندمان آموزش دهیم اما این موضوع به تنهایی هم کافی نیست بلکه باید با الگوها همراه کنیم. والدین الگوهای نخستین، اولیه و پایدار برای فرزندان هستند. کودکان به واسطه مشاهده کردن یاد می گیرند که این یادگیری ناخودآگاه صورت می گیرد و از والدین الگوبرداری می کنند.

روانشناس صبح پارسی افزود: رفتارهای ما به صورت ناخودآگاه وارد درون فرزند ما می شود که به آن درون فکنی می گویند و ارزش های درونی فرزند ما را تشکیل می دهد که به نوعی در وجود او نهادینه می شود به طوری که حتی اگر از رفتار ما شاکی بوده باشد اما در موقعیت دیگری همان رفتار را نشان می دهد که به آن همانند سازی می گویند. البته در سنین بزرگتر هم با قرار گیری در محیط های مختلف از دیگر افراد چیزهایی را می آموزند اما در بحث همانندسازی فقط از پدر و مادر بوده و از شخص دیگری همانندسازی نمی کنند.

فردوسی اظهار داشت: نمی توانیم تاثیر فرهنگی که کودک در آن جا بزرگ می شود بر روی فرزند را نادیده بگیریم اما خانواده ها می توانند فرهنگ خود را در خانواده زنده نگهدارند. آداب و رسوم و آیین ها عناصر فرهنگی ما را تشکیل می دهد و این عناصر فرهنگی هویت فرهنگی و ملی ما را تشکیل می دهد و نباید خانواده ها به خاطر زندگی در خارج از کشور به فرهنگ و هویت خود بی توجه باشند. اگر خانواده برای نگهداشتن این آیین ها و مراسم ها شود باعث اعتماد به نفس برای افراد شده و آن اعتماد به نفس باعث کمال و رشد شخصیت او می شود.

وی در خصوص تاثیر پذیری فرزندان ایرانیان مقیم خارج از کشور از فرهنگ محل سکونتشان عنوان کرد: نمی توانیم صد درصد بگوییم که فرزند هیچ فرهنگی از فرهنگ بیگانه دریافت نکند اما اگر والدین به صورت منطقی فلسفه باورها و فرهنگ خود را برای فرزند توضیح دهند می توانند این باورها را در او هم نهادینه کنند و کسی که با منطق آن باور را بپذیرد در برابر باورهای مقابل آن مصون می شود. این روزها به بچه ها بومیان دیجیتالی گفته می شود و در عصر دیجیتال نمی توان به فرزند گفت که هر چه من می گویم را باور کن چون تا بوده همین بوده بلکه باید با منطق دلیل یک موضوع را برای فرزند تبیین کرد.

این روانشناس بیان کرد: یکی از ویژگی های والدین موفق این بوده است که پدر و مادری جدی، با محبت، منطقی و در عین حال مقتدر بوده اند. اقتدار بسیار مهم است و به معنای قلدری و داد و فریاد کردن نیست بلکه صاحب استراتژی بودن و روشمند بودن است تا فرزند بفهمد والدین او در مواقع مختلف در برابر رفتار او استراتژی خواهند داشت. جدی بودن یعنی اینکه حرف خودشان را عوض نکنند و مخالف حرف خودشان عمل نکنند یا اینکه خانواده مورب نباشند که پدر یک چیزی بگوید و مادر چیز دیگری که در این شرایط فرزند میان ارزش هایش گیج می شود.

فردوسی گفت: خانواده مورب به دو صورت است که در حالت اول پدر حرف مادر را و یا بالعکس نقض می کنند و حالت دیگر این است که یکی از والدین حرفی را به عنوان ارزش به فرزندشان می گویند و چندی بعد خودشان حرف خودشان را نقض می کنند که تولید یک سردرگمی و بلاتکلیفی ایجاد می کند که باعث اضطراب شدید کودک می شود.

وی درباره تطابق اخلاق پدر و مادر در تربیت فرزند تصریح کرد: همه اخلاق های پدر و مادر نباید همسان باشد بلکه شیوه تربیت فرزند مهم است. پدر و مادر باید برای شیوه تربیت فرزند باهم به یک تفاهم برسند و از طریق گفت و گو کردن با یکدیگر به این تفاهم برسند. باید حرف ها و روش هایمان برای تربیت فرزند مستند باشد و وقتی به آن منشا مراجعه کنیم و از اشخاص متخصص کمک بگیریم می توانیم در این زمینه به تفاهم برسیم. برای تربیت فرزند باید به روز و مطابق با وضعیت فعلی جامعه عمل کنیم.

در بخش دوم گفت و گو جرجانی اولین بانوی فاتح قله دماوند گفت: وقتی تصادف کردم پروسه پذیرش روانی این رویداد برایم سخت بود و در ابتدا نمی خواستم باور کنم که معلول شده ام و یک پایم را از دست داده ام؛ قبول نکردن آن به گونه ای به نفع من شد چون به سراغ کوهنوردی رفتم. همه افراد موفق در زندگی خود چالش هایی داشته اند که همان چالش ها باعث رشدشان شده است. احساس می کنم بعد از تصادفم دوباره متولد شدم که شاید برای دیگران غیر قابل درک و باور باشد.

وی تصریح کرد: سختی هایی که در کوهنوردی و پاراگلایدر پیش روی من بود و حتی زمانی که می خواستم شنا را شروع کنم برایم خیلی جالب بود یعنی برای هر چیزی که می خواستم شروع کنم هزاران بار در درونم می مردم و زنده می شدم اما حالا زنی خودساخته هستم که این خودساختگی را از ورزش و کتاب خواندن به دست آوردم. مهم ترین توصیه ام به دیگران این است که روزانه نیم ساعت الی 45 دقیقه کتاب بخوانند. کتاب مثل مادر و پدر و معلم است که با تجربیات مختلف باعث می شود ما رشد کنیم.

بانوی معلول فاتح دماوند افزود: در مسیری که به رشد برسم خیلی سختی کشیدم ولی به ترتیب برای خودم هدف گذاری کردم برای مثال برای صعود به دماوند بار اول در یک نقطه ای کم آوردم اما مدام به این فکر بودم که دوباره صعود کنم چون شرایط من متفاوت بود. در مازندران صعودی داشتم که به جز مربی هیچ کس حاضر نمی شد با من بیاید و من تنها خانمی بودم که در آن موقعیت به دماوند صعود کردم. اعتماد مربی و خواست خودم باعث شد به این موقعیت برسم.

وی گفت: روزهای سخت و تیره و تار زیادی در زندگی ام داشتم اما همیشه دلم روشن بود که خدا هست. همیشه جنبه های خوب زندگی را می بینم. به این توجه نمی کنم که یک پایم مصنوعی است چون من چشمان و دستان سالمی دارم و حرف های دیگران که مرا بی انگیزه می کند برایم مهم نیست. همیشه خدا را شکر می کنم و از او طلبکار نیستم و بسیار هم مسئولیت پذیر هستم. هیچ وقت به خدا نمی گفتم چرا من؟ بلکه به این فکر می کردم که چطور شرایط را بهتر کنم.

وی ادامه داد: چهاربار دماوند رفتم و به علاوه سبلان و سماموس را فتح کرده ام. در ایران بلندترین نقطه دماوند است و بعد از صعود به آن تصمیم گرفتم شهرهای دیگر ایران را هم بگردم و به جای اینکه در خود شهر گردش کنم به دره ها و آبشارهای شهر مقصدم می رفتم. لذت کوهنوردی به همین سختی های در مسیر است وقتی به دماوند می رفتم به خاطر سختی مسیر می گفتم دیگر به کوه باز نمی گردم اما وقتی به خانه می رفتم همه چیز را فراموش می کردم و دلتنگ کوه می شدم.

جرجانی با اشاره به اینکه اولین و تنها بانوی معلول فاتح قله دماوند است افزود: معلولان باید بیش از این به سمت ورزش پیش بروند.

اولین بانوی فاتح قله دماوند با پای مصنوعی اظهار داشت: پیش از تصادفم آدم فعالی بودم و بعد نمی خواستم قبول کنم که معلول هستم به همین دلیل به سراغ ورزش هایی رفتم که برای یک معلول از ناحیه پا دور از دهن است اما توانستم راهم را با موفقیت جلو بروم.

جرجانی گفت: تهرانی ها با دماوند هم هوا تر هستند اما من چون شمالی هستم دو روز طول می کشد. ابتدا باید مدت زیادی را هر هفته به کوه بروند و از ارتفاع مشخصی دوباره برگردند تا هم هوا شوند و بعد برای صعود آماده شوند.

وی در پایان تصریح کرد: همزمان که من کوهنوردی را شروع کردم خانمی از هند با پای مصنوعی به عنوان اولین خانم معلول جهان اورست را فتح کرده بود و من هم دوست دارم دومین خانم باشم. برنامه دیگرم این است که از فراز قله دماوند پرواز کنم. یکی از اهدافم این است که مرکزی را راه اندازی کنم و به افرادی که در شرایط سخت و ناامیدی قرار می گیرند آموزش امید و انگیزه بدهم و تجربیات خودم را در اختیار آن ها قرار دهم تا قدرت پذیرش برای آن ها به اندازه ای که برای من سخت بود آزاردهنده نباشد.

 

آخرین اخبار

شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید کوتاهی عمر ام ابیها(س) یکی از علل شناخت محدود بشر از فضائل ایشان نمایش «کوچه های بنی هاشم» نمایشی میدانی که در نوع خود بی نظیر است چاپ چند کتاب به زبان انگلیسی توسط مترجمی که دچار فلج اطفال بود/ حسن اسدی: از تاثیر نقش تئاتر جدیدم پرخاشگر شده ام!؛ در جوانی مانیتورهای اتاق فرمان برایم شبیه سفینه ها بود سوگواره یاس کبود در شب نشینی جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها