اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

راهکارهایی برای افزایش امید در زندگی

افزایش امید به زندگی و هدفگذاری صحیح از جمله مهم ترین موضوعات مطرح شده در برنامه صبح پارسی امروز بود.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع پذیرش خود و ویژگی هایمان بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، آلاء خامه یار و فرشید فهیم با مژده شریعتمداری کارشناس عرفان و ادیان و عبدالمهدی مستکین کارشناس ادبیات فارسیبه گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گو شریعتمداری گفت: در طبیعت هم همه درختان از پس تحمل سختی های فصل زمستان و بلایای طبیعی بر نمی آیند و برخی از آن ها زرد می شوند، می شکنند و می میرند. امیدوارانه و با استقامت زندگی کردن یعنی شهامت زندگی را داشتن و بدون این شهامت امید محقق نمی شود.

وی تصریح کرد: در دنیای علم پژوهشگران زیادی به واژه امید پرداخته اند. یکی از محققان امید را دارای سه راس می داند هدف گرایانه زندگی کردن، آمادگی تغییر مسیر داشتن و پا پس نکشیدن و ادامه دادن است. هدف، اراده و راهیابی سه عنصر مهمی هستند که انسان را به امید می رسانند. بدون این عناصر زندگی امیدوارانه ممکن نبوده و انسان فقط با خوشبینی و سرخوشی ایام می گذراند. راهیابی به این معنا است که انسان تشخیص دهد اگر مسیری او را به هدفش نمی رساند با خلاقیت و تفکر مسیر درست را انتخاب کند و در آن قدم بگذارد.

کارشناس ادیان و عرفان راهکارهایی را برای تقویت امید برشمرد و افزود: هدف داشتن مهمترین راهکار برای امید داشتن است. باید تفاوت بین آرزوهای دور و دراز و هدف را بدانیم و این دو را با هم اشتباه نگیریم. هدف واضح و شفاف است و کاملا می دانیم که چه چیزی هدفمان است و زماندار است. هدف این است که بتوانیم تشخیص دهیم آیا قدرت دستیابی به آن را داریم و آیا زمان کافی را برای هدفمان در نظر گرفته ایم یا نه. هدفگذاری های اشتباه مداوم ما باعث می شود احساس ناامیدی کنیم.

شریعتمداری اظهار داشت: باید در خودمان پذیرای شکست باشیم. در زندگی هیچ چیز قطعی نیست و این را معنویت به خوبی به ما می گوید. باید رویکردمان به سمت خودمان باشد و بهترین راه را برای رسیدن به هدفمان خلق کنیم.

وی مرز بین امید واقع بینانه و واهی را اینطور معرفی کرد: انسان های امیدوار نسبت به گذشته تجربه را کسب می کنند، از امروز استفاده می کنند و به آینده امیدوار هستند. انسان هایی که دچار ناامیدی هستند نسبت به گذشته حسرت دارند، امروز را تلف می کنند و نسبت به آینده ترسان هستند. انسان امیدواری که قصد دارد قهرمان شود برای شکست نمی رود و برای پیروزی می رود اما پذیرش شکست را هم دارد. نباید منفعل باشد بلکه بعد از شکست باید به دنبال کسب تجربه و خرد و دانایی از شکست خود باشد.

این کارشناس ادامه داد: امروز که در این مسابقه کار می کنم باید آمادگی مواجهه با موانع در مسیر را هم بچشیم. اینکه چقدر می توانیم با این موانع برخورد کنیم قدرت امیدواری ما را نشان می دهد. باید امیدوار باشیم که در آینده دری به سوی ما گشوده می شود و باید همواره برای رسیدن به اهدافمان به اندازه وسع خودمان تلاش کنیم.

شریعتمداری بیان کرد: همه بحث ها بر سر این است که آیا در مسیر زندگی راه انفعال را در پیش می گیریم و یا راه پویایی را. باید درک و ذهنیتمان از محدودیت هایی که با آن مواجه می شویم را بالا می بریم و هیچ وقت دلسرد نمی شویم.

وی افزود: باید جهانبینی درستی داشته باشیم. بخشی از آینده برای ما تاریک و مبهم است ولی بخشی از زندگی برای ما بسیار روشن است و برخی با امید به آن دچار امید واهی می شوند و آن این موضوع است که ما امید داشته باشیم چیزی از گذشته تغییر کند. فقدان ها و شکست های ما در گذشته رخ داده اند و اگر لحظه هایمان را به این امید که این شرایط تغییر کند بگذرانیم دچار امید واهی شده ایم اما می توانیم نتایج برآمده از آن اتفاق را با استفاده از امروزمان تغییر دهیم.

این روانشناس در ادامه اظهار داشت: یکی از راهکارها برای امیددادن به افراد پرسیدن سوال های جدید و نوآورانه است. اگر افراد را به ساحت خیال ببریم و به آن ها بگوییم اگر یک راه وجود داشته باشد که بخواهی وضعیت را تغییر دهی کدام راه است؟ و یا تصور کن قدرت نامتناهی داری و کاری را می کنی که حالت را دوباره خوب می کند، آن کار چیست؟ از این طریق می توان فرد را از بخش منفعل وجودش به بخش پویای وجودش می بریم و این راه حل کمک کننده است تا فرد نسبت به آینده رویکرد جدیدی داشته باشد.

در بخش دوم گفت و گو عبدالمهدی مستکین با خواندن اشعاری از بزرگان ادبی کشور مفاهیمی را تبیین کرد و درباره آن ها گفت: در زندگی اگر نگاهمان از دریچه نیکی باشد همه ذرات جهان را در شور و سرور می بینیم. سختی ها در کنار خوشی ها بوده و با آن ها همراه هستند ولی همین سختی ها خوشی ها را با ارزش و اهمیت می کنند. در میوه ها خوشمزه ترین خربزه ها و انارها در شورترین و بی آب ترین مناطق به ثمر می نشینند که باعث شده است در این منطقه با سختی ها دست و پنجه نرم کنند.

مستکین تصریح کرد: بدبینی در زندگی باعث می شود ما حتی اتفاقات خوب را هم فقط بدی هایش را ببینیم در صورتی که شاید بسیاری ویژگی خوب در درون آن اتفاق یا آن انسان باشد.

وی درباره مضرات حسادت ورزیدن افزود: اگر این ویژگی بر وجود کسی غالب شود زندگی او را ویران و تباه می کند. همه افراد موفق هم در زندگی خود حسودانی را در کنار خود داشته اند. اگر انسان با مشکلات رو به رو شد نباید از تلاش کردن بایستد.

این کارشناس ادبیات فارسی اظهار داشت: انسان های ناامید همواره از گردش روزگار گله و شکایت دارند در حالی که بسیاری از انسان های جوانتر موفق هستند و شکایت هم نمی کنند.

آخرین اخبار

شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید کوتاهی عمر ام ابیها(س) یکی از علل شناخت محدود بشر از فضائل ایشان نمایش «کوچه های بنی هاشم» نمایشی میدانی که در نوع خود بی نظیر است چاپ چند کتاب به زبان انگلیسی توسط مترجمی که دچار فلج اطفال بود/ حسن اسدی: از تاثیر نقش تئاتر جدیدم پرخاشگر شده ام!؛ در جوانی مانیتورهای اتاق فرمان برایم شبیه سفینه ها بود سوگواره یاس کبود در شب نشینی جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها