اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

آموزه های بازی شطرنج برای مدیریت زندگی

بانوان قهرمان شطرنج کشور و معلول نخبه ایرانی مهمانان شب نشینی شبکه جام جم بودند.

در بخش اول گفت و گو وحید رجبلو نخبه کارآفرین معلول ایرانی گفت: هرچقدر کاری کنیم که دوست داشتنی شویم و دیگران ما را دوست داشته باشند زندگی بهتری خواهیم داشت. اینکه برخی نکته ها از استوین هاوکینگ را به من نسبت می دهند دوست ندارم. او استاد ما است ولی اینکه بخواهم صفت او را به همراه خودم داشته باشم موافق نیستم.

رجبلو تصریح کرد: آدم پر شور و نشاطی هستم. از جایی به بعد متوجه شدم با دیگران تفاوت هایی دارم اما اینطور نبود که ناامید شوم. با خودم فکر کردم چرا من نباید در جریان زندگی باشم و سعی کردم که خودم را با شرایط زندگی وفق دهم . حوزه IT حوزه ای بود که به تحرک خاصی نیاز نداشت و باید پشت یک سیستم می نشستیم . حالا 16 سال است در این حوزه و 8 سال است که در کارآفرینی هم فعال هستم.

وی درباره سختی ها و مشکلاتش بیان کرد: بیماری من SMA و پیش رونده است که با عصب و عضله درگیر است و هرسال بخشی از بدن را از کار می اندازد. خریدن سیستم به این معنا نبود که به راحتی بتوانم با آن کار کنم چون کمرم، دست هایم و.. از کار می افتاد و باید به دنبال راه حل می گشتم. از دیگر چالش های در مسیرم این بود که نمی توانستم در کلاس های آموزشی مثل سایر افراد استفاده کنم و باید خودم استاد خودم می شدم.

نخبه معلول ایرانی ادامه داد: از جایی به بعد حس کردم زندگی مثل یک بازی است که هر مرحله را می گذرانیم زیبایی مرحله بعدی به چالش های جدید آن است. زمان به جایی رسیدم که باید چند مجموعه را رهبری می کردم؛ اما عملا دست هایم کار نمی کرد و به دنبال تجهیزاتی بودم که بدون لمس کردن، کامپیوتر را مدیریت کنم و توانستم دستگاهی را وارد کنم که با حرکات چشم کامپیوتر را کنترل می کند. داشتن چنین امکاناتی در ایران سخت است اما توانستم امکانات خودم را برای خودم فراهم کرده تا مسیر را برای دیگران هم باز کنم.

رجبلو درباره خسته شدنش از شرایط افزود: اینکه خسته شویم مهم نیست اینکه از چه چیزی خسته شویم مهم است. گاهی از رفتار آدم ها خسته می شوم گاهی افراد که در مجموعه های من کار می کردند برایشان سخت بوده است که من مدیرش باشم و سعی می کردند که با حرف ها و رفتارهایی مرا از جایگاهی که برایم خودم ساخته ام دور کنند. مردم باید آگاهی داشته باشند که در اولین نگاه و از روی ظاهر دیگران را قضاوت نکنند بلکه به هوش و رفتار طرف مقابل توجه داشته باشند. به علاوه مناسب سازی های شهری برای معلولان خیلی کم است که این موضوع آزار دهنده شده است؛ من تقریبا ماهی دو بار زمین می خورم و آسیب های جدی میبینم.

وی اظهار داشت: در نقطه ای که پذیرفتم زندگی من همین است و کسی در آن مقصر نیست و باید از چیزهایی که دارم استفاده کنم ، خودم را مستحق بهترین ها دانستم و سعی کردم خودم به آن ها برسم باعث شد مقاومت کنم و برای اهدافم بجنگم.

معلول نخبه ایرانی گفت: جایگاه افراد ربطی به معلولیت ندارد ولی اگر فرد عادی هم بودم جایگاه خودم را می ساختم.

رجبلو گفت: وقتی خانواده ام به من برای مباحث حرکتی به من کمک می کنند من هم در موضوعات دیگر به آن ها کمک می کنم. دو نفر از خواهر و برادرهایم در شرکت خودم کار می کنند.

وی درخصوص فعالیت های کارآفرینی اش تصریح کرد: دو شرکت در حوزه خدمات پستی و خدمات سلامت دارم یک آکادمی آموزشی هم دارم که به افراد دارای معلولیت در حوزه های مختلف آموزش می دهیم و برای بازارکار آماده می کنیم.

این معلول نخبه افزود: در سال 2020 به عنوان یکی از جوانان موفق دنیا انتخاب شدم. وقتی اولین شرکتم راه اندازی شد در یک بازه 6 ماهه توانستم هزار نفر را مشغول به کار کنم و به 13 هزار نفر از افراد دارای معلولیت خدمات سلامتی ارائه دهم. هم سعی کردم که از طریق تبلیغات دهان به دهان خودم را معرفی کنم و هم افراد من را پیدا کردند و این توجه جامعه جهانی را جلب کرد. بعد از آن برشی از مستند زندگی ام را ساختم که به جشنواره سینما حقیقت راه یافت و متوجه شدم که مستندم پذیرفته شده است. به عنوان تهیه کننده در حوزه فیلم سازی هم فعالیت هایی را انجام می دهم.

رجبلو ادامه داد: قهرمان زندگی ام همیشه همراهم بوده است و مادر و پدرم بسیار برایم زحمت کشیده اند و بعد از آن به خودم بدهکار هستم چون می خواهم زندگی را زندگی کنم و لذت ببرم تا به اهدافم برسم. دوست دارم با دوچرخه ایرانگردی و همچنین ازدواج کنم. نیک وی اچیچ فرد تاثیر گذار و الهام بخشی است ولی من سعی نکرده ام صرفا سخنران انگیزشی باشم چون حرف زدن راحت است من دوست دارم که در عمل نتیجه کار مرا ببینند.

در بخش دوم گفت و گو شادی پری‌در قهرمان شطرنج کشور گفت: از هفت سالگی وارد عرصه شطرنج و در 9 سالگی وارد تیم ملی بزرگسالان شدم. ابتدا شطرنج را از پدرم آموختم پس از دو ماه با راهنمایی های ایشان توانستم در تهران مقام بیاورم و بعد از 6 ماه در نه سالگی عضو تیم ملی بزرگسالان شدم. بعد از آن در رده سنی خودم قهرمان ایران شدم و در سن 11 سالگی با خانم ماهینی که سه سال از من بزرگتر است عضو تیم بودیم و در مسابقات شرکت می کردیم.

پری در تصریح کرد: هیچ شطرنج بازی نیست که صرفا نبوغ داشته باشد و به قهرمانی رسیده باشد بلکه نبوغ باید با سخت کوشی همراستا باشد. پشتکار، پیگیری، علاقه، خلاقیت، هوش، حافظه و.. عوامل مورد نیاز یک شطرنج باز است که نبوغ و وراثت به تنهایی نمی تواند این قهرمانی را حاصل کند. استعدادی است که خدا در درون وجود برخی از انسان ها قرار داده و فرد اگر از این استعداد استفاده کند می تواند به قهرمانی برسد.

وی افزود: از باختن متنفر هستم و نتوانسته ام با آن ارتباط بگیرم. شکست هایی وجود دارد که بتوانیم به موفقیت برسیم. برخی تضادها برای ما معنا و مفهوم می سازند و باید پذیرش آن را داشته باشیم.

پری در ادامه داد: بازی شطرنج استراتژیک است و وجه اشتراکی بین شطرنج، مدیریت و فرماندهان جنگی وجود دارد و آن استراتژی است. شطرنج هدف داشتن در زندگی را یاد می دهد و برنامه ریزی برای آن هدف را به ما می آموزد. نحوه فکر کردن، آنالیز راه های مختلف و ریسک پذیری از جمله آموزه های شطرنج است. موضوعات مختلفی که ما در صفحه شطرنج میبینیم در صفحه زندگی وجود دارد. پیش بینی اتفاقات و عواقب آن نیز از جمله موارد مشترک بین زندگی و شطرنج است.

وی درباره مهره مورد علاقه اش در صفحه شطرنج گفت: به همه مهره ها احترام می گذارم چون همه آن ها باید برای ما بازی را رقم بزنند. من فیل را بیشتر دوست دارم چون حمله را دوست دارم و فیل قدرت عمل بیشتری برای حمله دارد.

در ادامه گفت و گو منا ماهینی بانوی شطرنج باز کشور هم گفت: هرکسی می تواند استعداد شطرنجی را داشته باشد و سریع آن را بیاموزد ولی بازی کردن شطرنج فاکتورهای زیادی دارد. وقتی در تیم ملی بودیم روزی 17 ساعت شطرنج کار می کردیم گاهی مسائلی را از طریق کتاب روی صفحه می چیدیم و سعی می کردیم فردی آن مسائل را حل کنیم. اغلب ما در کلاس های مدرسه حضور نداشتیم و مسابقاتی که می رفتیم دو هفته از مدرسه دور بودیم و وقتی بر میگشتیم باید همه درس ها را جبران می کردیم که به معنای واقعی کلمه عرق ریختن را معنا می کند. برخی در لحظه آخر مدالی که کسب شده است را می بینند ولی اینکه چه تلاش هایی شده است کمتر دیده می شود. خانواده ها هم بسیار تحت تاثیر شرایط قهرمان قرار می گیرند.

ماهینی تصریح کرد: برای یک حرکت شطرنج 400 هزار حالت وجود دارد. این بازی 20 درصد کالری بدن را می سوزاند و وقتی 13 دوره هرروز 7 ساعت بازی می کنیم فشار زیادی روی ما است و بسیاری از بازیکنان وزن کم می کنند به همین دلیل شطرنج بازان باید ورزش های دیگری انجام دهند تا قدرت و مقاومت بدنشان برای تحمل فشار این بازی بالا برود.

وی افزود: به این دلیل همه وزیر را دوست دارند که قدرت بیشتری دارد ولی من در تمریناتی که انجام می دادم برادرم وزیر را بیرون می گذاشت تا بتوانم از دیگر مهره ها استفاده کنم. پس از فیل با رخ حملات بیشتری را رقم میزنم.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا پنجشنبه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود و تهیه کننده این برنامه نیز علی شعبانی است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini.irani بارگذاری می شود.

آخرین اخبار

شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید کوتاهی عمر ام ابیها(س) یکی از علل شناخت محدود بشر از فضائل ایشان نمایش «کوچه های بنی هاشم» نمایشی میدانی که در نوع خود بی نظیر است چاپ چند کتاب به زبان انگلیسی توسط مترجمی که دچار فلج اطفال بود/ حسن اسدی: از تاثیر نقش تئاتر جدیدم پرخاشگر شده ام!؛ در جوانی مانیتورهای اتاق فرمان برایم شبیه سفینه ها بود سوگواره یاس کبود در شب نشینی جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها