اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

پاسداشت زبان فارسی و راه هایی برای کاهش وزن از دیدگاه طب سنتی

ادویه ای که برای افراد با غلبه بلغم معجزه است/ مفاخر فرهنگی فارسی زبان برای فرهنگ ایرانی آبرو هستند

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع کاهش وزن بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، محمد امین نبی اللهی و شمیم علیزاده المیرا کیخسروی کارشناس طب سنتی و حسینعلی رحیمی کارشناس ادبیات فارسی به گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گو کیخسروی گفت: بیش از 30 میلیون ایرانی دچار اضافه هستند و دغدغه اصلی آن ها علاوه بر سلامتی تناسب اندام است. در دیدگاه طب سنتی بیان شده که افرادی دچار اضافه وزن می شوند که دچار غلبه بلغم شده اند. این افراد دچار چربی دور شکم، افتادگی پلک و خستگی هستند. تیروئید و چربی کبد یکی از علت های اصلی اضافه وزن است که در ایران به وفور وجود دارد.

وی تصریح کرد: ممکن است فرد طبع غالبش چیز دیگری باشد و متناسب با آن ویژگی هایی داشته باشد اما زمانی دچار اضافه وزن می شود که بلغم بر او غلبه یابد و برای جلوگیری از این موضوع باید تناسب طبع ها را در تغذیه خود رعایت کند. 70 درصد دم 1 درصد سودا 1 درصد صفرا و 20 درصد سرد و تری و صفرا است.

این کارشناس طب سنتی افزود: به نظر من طب سنتی و طب نوین به همراه هم باشند تا منتج باشد. در موضوع BMI ورزش درست، تغذیه و رژیم غذایی مناسب باید در کنار طب سنتی باشد زیرا همه این ها مکمل هم هستند و باید یک پروسه را در کنار هم رعایت کنیم تا به یک تناسب برسیم. تا زمانی که کبد چرب و تیروئید درمان نشود چاقی دوباره بر می گردد.

کیخسروی اظهار داشت: سکنجبین برای کسانی است دارای طبع گرم هستند؛ افراد باید از سرکه انگبین استفاده کنند که هم وزن را کاهش می دهد و هم باعث درمان کبد چرب می شود و به مدت شش ماه تا یکسال این درمان طول می کشد. سرکه انگور و یا سیب به همراه عسل و نعنا بدون اینکه بجوشد به اندازه ای که عسل حل شود روی حرارت قرار می دهیم و شربت پایه خوشمزه ای است که برای هر چیزی مفید است.

وی بیان کرد: یک سوم لیوان این شربت و دو سوم آب شب ها بعد از غذا میل شود. می توان به جای آب عرق کاسنی استفاده شود که بازدهی بسیاری داشته و چهل روز مداوم هرشب استفاده شود.

این کارشناس طب سنتی ادامه داد: معجونی برای بلغمی ها وجود دارد که بسیار موثر بوده و توصیه می شود در ترکیب تمام غذاها و یا روی غذا پاشیده شود، آن معجون چهار واحد ادویه آویشن آسیاب شده، دو واحد ترخان، یک واحد فلفل سیاه ، یک واحد زنجبیل و یک واحد شنبلیله است.در طب سنتی گفته می شود که هر غذایی باید با مصلح آن استفاده شود اما چون رعایت مصلح در زندگی امروز ما بسیار سخت است و این ادویه کلی سردی تمام غذای ما را می گیرد و به راحتی غذاهای ما اصلاح می شود.

کیخسروی عنوان کرد: کبد سرد چرب می شود و کبد گرم چرب نمی شود. زمانی افراد دچار سیروز کبدی می شوند که در نهایت چربی کبد باشند.

وی گفت: ورزش و تحرک لازمه زندگی ماشینی امروز ما است چون هیچ تحرکی نداریم. اگر یکجا بنشینیم و فقط بخواهیم رژیم بگیریم امکان پذیر نیست زیرا همه این ها به هم وابسته هستند. بدون رعایت تغذیه و ورزش لاغری غیر ممکن است اگر مکمل و عمل های جراحی پیکرتراشی را انجام دهد به نتیجه مطلوب نمی رسد.

این کارشناس طب سنتی تصریح کرد: برای پوست و موی افرادی که لاغر می شوند می توانند داروهایی که در عطاری ها و داروخانه ها وجود دارد را استفاده کنند. بیوتین و بپانتین لازمه مو است و باید در کنار رژیم های لاغری با نظر پزشک متخصصشان از این دو ماده استفاده کنند.

در بخش دوم گفت و گو رحیمی گفت: مسئله اول این است که زبان و ادبیات فارسی دغدغه مردم باشد. در بخش بسیار زیادی از جامعه این دغدغه وجود داشته باشد. ممکن است کسی اصلا دغدغه نداشته باشد که نسل بعد از او به زبان فارسی پایبند باشند. باید بدانیم زبان فارسی میراثی است که از نسل های قبل به ما رسیده و ما هم وظیفه داریم آن را حفظ کنیم و به نسل بعد برسانیم.

وی تصریح کرد: دانستن اهمیت زبان فارسی و حفظ آن گام اول است و کسی که گام اول را برداشته باشد راهش را پیدا می کند. برخی حتی در داخل کشور هم دغدغه زبان را ندارند. دغدغه اول این است که زبانی را که داریم حفظ کنیم. وقتی جایگزین های فارسی برای واژه ها داریم معادل انگلیسی آن را استفاده می کنیم یعنی غنی بودن را در زبانمان داریم چیزی که نداریم دغدغه است.

کارشناس ادبیات فارسی افزود: وقتی یک کالا را به ما می دهند زمانی می توانیم به خوبی از آن استفاده کنیم که کارایی و ارزش آن را بشناسیم. متاسفانه در بخش زیادی از جامعه ما همه اعتقاد دارند زبان فارسی خوب است و ما به آن نیاز داریم، احساس و عاطفه دارد و اشعار این زبان حال خوش به ما می دهد اما نقش اصلی آن این نیست. اگر حد نهایی آن را همین بدانیم در همین اندازه هم برای حفظ آن می کوشیم و تلاش می کنیم.

رحیمی ادامه داد: امروز دیگر دنیا به داشته های فرهنگی خود صرفا برای لذت بردن از آن استفاده نمی کند بلکه افراد هنرمند در ساختن قدرت نرم برای کشورها، فرهنگ ها و جوامع نیز شناخته می شوند زیرا فرهنگی که آنقدر جاذبه داشته باشد که بتواند اولویت های انتخاب افراد را تحت تاثیر قرار دهد دارای قدرت نرم است.

وی اظهار داشت: اگر دیدگاهمان به گونه ای شود که فرهنگ و داشته ما به این اندازه اهمیت دارد دغدغه ما هم افزایش یافته و تلاشمان برای حفاظت از آن نیز افزایش می یابد.

کارشناس ادبیات فارسی عنوان کرد: ابتدا شخص و سیاستگذار فرهنگی باید به اهمیت موضوع واقف باشد و برای تفنن نباشد بداند در سیاستگذاری تاثیرگذار است. ما این موارد را مدنظر قرار نداده ایم فقط به جنبه احساسی زبان فارسی توجه کرده ایم.

رحیمی بیان کرد: در آثار هنری خارج از حوزه ادبیات به ادبیاتمان کم لطف بوده ایم چه در نسل گذشته و چه در نسل معاصر یعنی آنقدری که یک غربی به مشاهیر خودش افتخار می کند در بین ایرانیان اینطور نیست. سینمای خارج از ایران توجه ویژه و شایانی به مفاخر ادبی ما داشته است که این در سینمای ایران به چشم نمی خورد. بسیاری از مفاخر فرهنگی هستند که به فرهنگ ایرانی تعلق دارند حتی اگر در مرزهای جغرافیای سیاسی ما نباشد اما تا زمانی که کشور دیگری برای آن ها تبلیغ نکند ما در خاطرمان نیست که او ایرانی است.

وی افزود: اینکه برخی از مفاخر فرهنگی ما در کشورهای دیگر هستند می تواند وجه اشتراک فرهنگی ما با کشور دیگر باشد اما از آن استفاده نکرده و در این زمینه کم کاری کرده ایم و به نقطه ای برای نزاع ما تبدیل شده است. در همین راستا باید نگاه راهبردی وجود داشته و در همه زمینه ها این موضوع را مدنظر قرار دهیم.

کارشناس ادبیات فارسی گفت: مرزهای جغرافیای سیاسی امروز ما با مرزهای فرهنگی ما متفاوت است. مرز فرهنگی ایران تاریخی ما همان مناطقی است که زبان فارسی رفته و هرجا زبان فارسی وجود دارد نشان و آثار فرهنگ ایرانی را می بینیم. برای مثال هرجا نوروز هست یک روز در جغرافیای سیاسی ایران بوده است.

رحیمی تصریح کرد: زبان فارسی در تمام شبه قاره هند و قسمت هایی از چین کشورهای شمال شرق و شمال غرب کشور و آسیای صغیر که ترکیه است جزو قلمرو زبان فارسی بوده تا بخش هایی از اروپای شرقی که آن را امپراطوری عثمانی چون زبان رسمی آن ها فارسی بوده این زبان را حتی تا شرق اروپا رسانده اند و کاربردها و واژه هایی را در زبان ترکی استانبولی امروز می بینیم که در زبان فارسی امروز دیگر کاربرد ندارد یا به شکلی به کار می رود که در زبان فارسی اینطور به کار نمی رفته و حتی از آن جا به کشورهای اروپای شرقی هم نفوذ پیدا کرده است. از نظر دوره تاریخی نیز نزدیک به 7 قرن در شبه قاره هند زبان رسمی فارسی بوده است.

وی در پایان افزود: با نگاه به گذشته می توانیم ببینیم این گستره تاریخی و قلمروی چقدر برای ما آثار و برکات به همراه داشته است. مفاخر فرهنگی ما در کشورهای دیگر باعث شده اند اهالی آن کشورها به ما احترامی می گذارند که قابل خریداری شدن نیست. این موضوع بر روی جنبه های دیگر مثل اقتصاد و سینمای ایران نیز تاثیر می گذارد که باید به آن ها توجه شود. در جایی که زبان گسترش پیدا کرده بازار خوبی برای کشور به وجود می آورد.

آخرین اخبار

شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید کوتاهی عمر ام ابیها(س) یکی از علل شناخت محدود بشر از فضائل ایشان نمایش «کوچه های بنی هاشم» نمایشی میدانی که در نوع خود بی نظیر است چاپ چند کتاب به زبان انگلیسی توسط مترجمی که دچار فلج اطفال بود/ حسن اسدی: از تاثیر نقش تئاتر جدیدم پرخاشگر شده ام!؛ در جوانی مانیتورهای اتاق فرمان برایم شبیه سفینه ها بود سوگواره یاس کبود در شب نشینی جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها