اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سردار سلیمانی، شخصیتی آسمانی که خدا برای تصدیق تاریخ او را به ما نشان داد/ ناگفته های رضا ایرانمنش از تجربه مرگش: 17 بار به کما رفته ام!

سردار محمد انجم شعاع و عبدالرضا ایرانمنش مهمانان «شب نشینی» شبکه جام جم بودند.

در بخش اول گفت و گو در برنامه «شب نشینی» سردار "محمد انجم شعاع" یکی از سرداران سپاه پاسداران و دوست صمیمی حاج قاسم سلیمانی درباره ویژگی های شخصیتی این شهید گفت: دوست یک پشتوانه است برای کسی که می خواهد در جامعه زندگی بهتری را داشته باشد به شرطی که عیب شما را اگر بداند و بگوید با این رویکرد باشد که در زندگی دست شما را گرفته باشد و رفیقی که در هدایت شما در مسیر زندگی لحظه ای کوتاهی نکند. سردار سلیمانی برای من رفیق بسیار خوبی بود و دلی داشت به وسعت دریا؛ به همین دلیل ممکن بود ما در وسعت دریای دل او نگنجیم . وقتی کسی دلش برای خلایق می تپد یعنی دلش آسمانی است حتی اگر آن مخلوق یک حیوان بیابانی باشد و همه بشر به یک اندازه اهمیت دارند و شیعه بودن و سنی بودن یا نژاد های مختلف، متفاوت نیست با نگاه ما بسیار فاصله دارد و ما از این شخصیت ها یک شخصیت آسمانی است.

سردار انجم شعاع تصریح کرد: گاهی خدا با نشان دادن این شخصیت ها به ما می فهماند که این تعاریفی که در تاریخ آمده فقط مربوط به صدر اسلام نیست بلکه این شخصیت ها بوده اند هستند و خواهند بود.

وی افزود: فکر می کنم تقدیر الهی این بود که در دوران جوانی عازم برنامه تحصیلی در خارج از کشور بودم اما جنگ شروع شد و همه زندگی من را متوجه خودش کرد. وارد پادگان قدس شدم که مرکز آموزش پاسداران جدید الورود بود و آنجا نمی دانم چه اتفاقی افتاد که رفاقتم  با سردار آغاز شد. او ابتدا مربی تاکتیک من بود و در دوره های بعد از آن من به دلایلی کمک مربی ایشان شدم و در تاکتیک، کوه و راپل همراه بودم اما فاصله رزمی و معنوی ما با هم زیاد بود. سردار قبل از ورود به سپاه مامور قرائت کنتور آب منازل بود و به این کار افتخار می کرد و انقلاب محور زندگی او را تغییر داد.

این سردار سپاه گفت: تقریبا هسته اولیه کادر لشکر را او طراحی کرد اما آن موقع یک گروهان کوچک بود که سردار سلیمانی در سوسنگرد به عهده گرفت و اولین عملیات او با عنوان فرمانده گروهان انجام شد. سخت تلاش کردم که با او در منطقه سوسنگرد که این گروهان را تشکیل داد همراه باشم. برای درست کردن امور سربازی ام او یک روز از حمیدیه تا فاصله 30 کیلومتر تمرین دو داد که توان بدنی ما را آزمایش کند.

سردار انجم شعاع اظهار داشت: سردار سلیمانی 5 سال از من بزرگتر بود و استادی اخلاق او از همان دوره پادگان آموزش برای من شروع شد. نگاه عمیق سردار به مسائل اطرافش او را از دیگران متمایز می کرد. گاهی بعد از تاکتیک بچه ها را جمع می کرد و درباره عزت جهان اسلام برای ما می گفت با اینکه در مسائل سیاسی، حوزوی و جهانی تحصیل نکرده بود اما نگاه او آینده محور بود و گاهی حتی برای ما نامفهوم بود.

وی درباره هدف عالی شهید سلیمانی ادامه داد: از همان ابتدا اخلاق را آموزش می داد و می گفت با این لباس سبز که به تن داریم هدفمان نظامی نیست اما وظیفه خدمت به مردم را داریم و آموزش می بینیم که در مقابل کسانی که مانع از این خدمت هستند بایستیم.

دوست صمیمی سردار سلیمانی اولین خاطره اش با این شهید را اینطور تعریف کرد: اولین خاطره من بعد از شکل گیری این گروهان با سردار سلیمانی به سال 60  مربوط می شود. چون بعد از آن ساختار لشکرها در سپاه تدوین شد. او فرماندهی بچه های کرمان را در حد یک گروهان محدود برعهده گرفتند. شب عملیات بود و تعدادی از بچه های کرمان شهید شدند و صحنه هایی که در ساعت 2 نصف شب دوستانم شهید شدند هنوز از جلوی چشمانم نمی رود. فردای آن روز با رفت و آمدهای عملیاتی و تک و پاتک ها مواجه  بودیم ولی اولین صحنه عجیب زندگی ام را آن جا از سردار دیدم و جایی بود که اولین گلوله را خورد. او قبلا کاراته کار بود و با همه ورزیدگی اش یک حفره در بازوی او باز کرد که اگر ما بودیم عذر موجهی بود برای ترک صحنه؛ اما او چفیه را روی حفره گذاشت و به کارش ادامه داد و ما به خاطر خونریزی ایشان نگران شهادتشان بودیم ولی ایشان می گفتند کسی که مرا به اینجا رسانده اگر قرار باشد بمانم مرا نگه می دارد.

سردار انجم شعاع تصریح کرد: ارتباط ما با سردار تا مقطعی که من به واحد دیگری منتقل شدم استمرار داشت تا این اواخر که با نظر مساعد ایشان در بعدهای غیر رزمی برای خدمت به مدافعان حرم در عرصه فرهنگی وارد شدم. سردار سلیمانی از نظر سیستم حفاظتی مجاز نبود در تیررس دوربین قرار بگیرد اما این درجه از محبوبیت برای یک چهره نیازمند بررسی است. یکی از عواملی که سردار را به این مرحله رساند تعبد او بود. همان زمان دوره جوانی به یک قند که می خواست استفاده کند فکر می کرد و بعد استفاده می کرد. بارها بچه ها در سوریه دیده بودند در مکانی که می خواست بنشیند و استراحت کند می پرسید آیا صاحب این ملک راضی است؟ با اینکه رزمندگان به لحاظ شرعی اختیاراتی دارند اما او بازهم حساس بود.

وی ادامه داد: در این اواخر به بچه های حفظ و صیانت از ارزش های دفاع مقدس فرمان داده بود که بررسی کنند چه چیزی شهدا را به نقطه شهادت رساند و به این نتیجه رسید که لقمه حلال و ارتباط با سیدالشهدا (ع) فرد را به شهادت می رساند. ویژگی او این بود که خود را خادم ائمه و امام حسین (ع) می دانست و هرجا مشرف می شد واقعا خادم بود . هر وقت مراسمی در منزلش بود خودش کفش های مردم را جفت می کرد. در روضه ها حالش متحول می شد و درباره خانواده شهدا که با آن ها برخورد داشت منقلب می شد. عشقش این بود که به فرزندان و خانواده شهدا ابراز محبت کند و از آن ها می خواست دعا کنند خودش هم شهید شود.

این سردار سپاه افزود: شهید سلیمانی به کرامت انسانی بسیار توجه می کرد. در سوریه و در بحبوحه دفاع در سوریه نبودم اما بعد از آن چند سالی که آن جا بودم نمی گذاشت به اهالی افغانستان بگوییم "افغانی". بلکه می گفت این ها فاطمیون هستند و پاکستانی ها زینبیون هستند و عراقی ها عراقیون بودند. کسی که اینطور محور محبتش به همه اقشار می رسید حتی به حیوانات خدا هم توجه می کرد و سعی می کرد رزق و روزی آن ها را هم تامین کرد.

وی در پایان گفت: گاهی با تشر به من عیب هایم را می گفت و این لطف او بود که عیب هایم را به خودم می گفت. روزی در برنامه تلویزیونی ظاهر شدم فردای آن روز مرا خواست و به من گفت این جای کارت اشتباه بود و در اصلاح برادر دینی خودش لحظه ای درنگ نمی کرد و همین عیوبی که از من مطرح می کرد بهترین یادگاری هایی بود که به من داد و من ره توشه ای برداشت کردم که مرا در مسیر درست نگه دارد.

در بخش دوم گفت و گو رضا ایرانمنش از جانبازان دوره دفاع مقدس، بازیگر و کارگردان سینمای کشور گفت: اولین باری که به جبهه رفتم 14 سالم بود و با عملیات والفجر 4 آغاز کردم که اولین عملیاتی بود که در آن حضور یافتم و مجروح شدم . زمانی را بیمارستان بودم که گلوله و موج انفجار مرا درگیر کرد. بعد از آن مجددا به منطقه بازگشتم و نزدیک یک سال به خانه برنگشتم و در منطقه ماندم چون می ترسیدم خانواده ام اجازه بازگشت به من ندهند ولی بعد از مدتی برای خانواده ام عادی شد. در سال 65 عملیات کربلای 4 بود که برای اولین بار با گاز خردل شیمیایی شدم. بعد در والفجر 5 یک سال بعد دوباره در شلمچه شیمیایی شدم که پوستم جوش های بدی زد و خارش داشتم و توصیه پزشک این بود که با آب سرد و صابون هرروز پوستم را بشویم . در آن زمان نزدیک 16 سال داشتم.

ایرانمنش تصریح کرد: اولین روزی که برای سجاده آتش تست لباس داشتم، لباسم را که پوشیدم حس کردم دوباره دارم به جنگ می روم و بازی هایم را وامدار حضورم در جبهه هستم. تجربه هایی که در جبهه داشتم را به دیگران هم می دادم. در این فیلم می خواستند تانکی را هدف قرار بدهیم و قرار بود یکی از بازیگران جوان با آر پی جی تانک را بزند و چون نمی توانست گفتم من این کار را انجام می دهم. گفتند باید حتما به هدف بخورد گفتم مشکلی نیست و این کار را کردم. گفتند اینبار شانس با تو یار بود، دفعه دوم هم امتحان کردند دوباره هم زدم اما نمی گفتم تجربه جنگ داشته ام.

وی افزود: تا زمانی که برای اولین بار به کما نرفتم هیچ کس نمی دانست من جانباز هستم و هنوز هم از سهمیه جانبازی ام کوچکترین استفاده را نکرده ام.

این بازیگر سینما دلایل موفقیت فیلم «سجاده آتش» را اینطور بیان کرد: سجاده آتش جزو معدود کارهایی بود که بیننده او را لمس می کرد و می پذیرفت چون اینطور نبود که ما دشمن را خنگ و دست و پا چلفتی فرض کنیم و دشمن برای ما واقعا فهیم و قدرتمند بود و همین امر فیلم را باورپذیر کرد. 90 درصد عوامل این فیلم از افراد جنگ دیده بودند.

ایرانمنش اظهار داشت: 17 بار و هربار چند ساعت به کما رفتم. یک بار کامل تمام کردم و حتی دستگاه ها را از من باز کردند و خروج روح از بدنم را حس کردم و آنقدر این حس خوب بود که دیگر نمی خواستم برگردم و بعد از آن گفتم ای کاش پیش می آمد و می رفتم و فضای دلنشین و وصف ناشدنی بود اما بازهم برگشتم.

وی عنوان کرد: 4 سال و نیم در لشکر 41 ثارالله کرمان در خدمت سردار سلیمانی بودم و باهم روزهای زیادی را در جنگ گذراندیم. با اینکه کم سن بودم اما برای او کوچک و بزرگ فرقی نداشت و اینکه یک بسیجی با فرمانده گردان برایش فرقی نمی کرد برایم جذاب بود. در عملیات کربلای 1 در مهران دو روز بود که درگیر عملیات بودیم اما سردار 5 روز با فرمانده ستاد درگیر بود. همه چیز را جمع کرده بودیم که به اهواز برگردیم و خاکی و دود زده بود. گفت 6 صبح اهواز جلسه دارم و 5 روز است نخوابیده ام کاش یک نفر زودتر ما را به اهواز برساند تا کمی استراحت کنم. من داوطلب شدم که رانندگی کنم و همگی سوار شدیم. سردار سلیمانی و شهید دریجانی معاون ستاد خسته بودند؛ من فراموش کرده بودم چراغ های ماشین را خاموش کنم و پشت خاکریز که جاده زده بودند در حال حرکت بودم که عراق شروع به تیراندازی کرد. با اینکه در چاله می افتادم اما آن ها بیدار نمی شدند. وقتی انفجاری در نزدیک ماشین ما رخ داد سردار بیدار شد و به من گفت چرا چراغ ها را خاموش نمی کنی؟ گفتم فراموش کردم و بعد چراغ ها را خاموش کردم. صبح زود آن ها را به اهواز رساندم.

این بازیگر سینما و تلویزیون بیان کرد: من هم تبلیغات کار می کردم و هم رزمی تئاتر، سرود و صبحگاه های مختلف را در زمانی که عملیات نبود اجرا می کردیم . به من گفتند هر وقت برای این امور نیاز به ماشین ستاد داشتی به خودم بگو. همیشه هر وقت در بیمارستان بستری می شدم نمی دانم از کجا مطلع می شدند اما می دیدم وقت و بی وقت به عیادت من می آمدند. دفعه آخر دو نفر از دوستان سپاه آمدند و گفتند سردار درگیر بودند و می خواستند که به عیادت بیایند اما نشد و دوستان سپاه قدس را برای عیادت من فرستادند.

ایرانمنش گفت: باور نمی کنم که سردار سلیمانی از بین ما رفته بلکه زنده تر و موثر تر از قبل است و شهادتش مثل شهادت امام حسین (ع) که قیامی موثر بود، هرسال به سمت شور و شکوه بیشتر می رود.

وی تصریح کرد: قبل از اینکه به سربازی بروم 10 ماه در لشکر 41 ثارالله کرمان کارهای هنری انجام می دادم. سردار سلیمانی در یک جلسه ای به من گفتند قبلا جنگ بود و سلاح تو اسلحه ات بود. حالا فکر نکن جنگ تمام شده؛ حالا هنرت اسلحه تو است و باید فرهنگی تر از قبل باشی . همین نصیحت باعث شد به دانشگاه بروم  بعد از آن فراخوانی برای کارهای جنگی ابلاغ شد که در آن شرکت کردم و وارد کار سینما شدم.

این بازیگر سینمای ایران افزود: هم دوره ای های من سعید آقاخانی، اصغر فرهادی، حمید فرخ نژاد و داریوش مختاری بودند که همه هنوز هم کار می کنند و موفق هستند.

ایرانمنش در پایان با بیان اینکه دوست داشته است نقش اول فیلم «از کرخه تا راین» را بازی کند اظهار داشت: آن موقع با علی دهکردی آشنا نبودم و سوال کردم که کسی که می خواهد این فیلم را بازی کند شیمیایی است یا نه. ترس این را داشتم که نشود این نقش را بازی کنم. شیمیایی بودن، تنگی نفس و سرفه ها بسیار بد است و اگر کسی ایمان قوی نداشته باشد هر لحظه آرزوی مرگ می کند.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا پنجشنبه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود و تهیه کننده این برنامه نیز عباس درویش است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini.irani بارگذاری می شود.

آخرین اخبار

چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید کوتاهی عمر ام ابیها(س) یکی از علل شناخت محدود بشر از فضائل ایشان نمایش «کوچه های بنی هاشم» نمایشی میدانی که در نوع خود بی نظیر است چاپ چند کتاب به زبان انگلیسی توسط مترجمی که دچار فلج اطفال بود/ حسن اسدی: از تاثیر نقش تئاتر جدیدم پرخاشگر شده ام!؛ در جوانی مانیتورهای اتاق فرمان برایم شبیه سفینه ها بود سوگواره یاس کبود در شب نشینی جام جم راه هایی برای شناخت بهتر نیما یوشیج و خدمات او به شعر و ادب فارسی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها