اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

راه هایی برای شناخت بهتر نیما یوشیج و خدمات او به شعر و ادب فارسی

بررسی “تحولات به وجود آمده توسط نیما یوشیج در ادبیات فارسی” و “راه هایی برای تقویت اراده” موضوعات اصلی برنامه «صبح پارسی» بود.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع تنبلی و اراده بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت،فرشید فهیم و آلاء خامه‌یار با ابوالفضل طحان روانشناس و حسینعلی رحیمی کارشناس ادبیات فارسی به گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گو، ابوالفضل طحان گفت: مشکلی که در بحث روانشناسی وجود دارد این است که ما همیشه تیترگرا هستیم و فکر می کنیم جمله تاثیر گذار بزرگی را بشنویم و بعد تحت تاثیر آن جمله ، اراده بزرگی به سراغمان بیاید و بعد کارهایمان را آغاز کنیم. اراده در جمله دو معنی دارد که یکی از آن ها به معنی درخواست و گاهی به معنی پشتکار است که موضوع بحث امروز است.

وی تصریح کرد: اولین بار در بچگی با احساس تفاوت بین خودمان و همکلاسی مان یاد میگیریم که کسی پدر و مادرش از پدر و مادر ما پولدارتر و باسوادتر هستند و معلم او را بیشتر تحویل می گیرد؛ و یا کسی از ما قد بلندتر و زیباتر است و این احساس تفاوت ها باعث می شود که پا بر روی مقوله ای به نام اراده بگذاریم. برای مثال در بحث روانشناسی ورزش می گوییم اگر روی یک کشتی گیر سرمایه گذاری می کنیم که به تیم ملی برسد و قهرمان جهانی شود نباید حریف هایی را در تمرین برای او تدوین کنیم که همیشه ببازد و یا همیشه ببرد تا قالب واقعی به عنوان برد یا باخت در ذهنش شکل بگیرد و به این نوسان نیاز داریم.

این روانشناس افزود: آدم ها برای فهمیدن دلیل تنبلیشان هم تنبلی می کنند. حتی متنفر هستیم که برویم و جست و جو کنیم و ببینیم چرا تنبل هستیم. ما به 22 دلیل تنبل هستیم و اراده ما ضعیف است. در روانشناسی ممکن است حتی یک فرد 18 ماه تحت نظر یک روان درمانگر باشد تا بتواند از این مرحله عبور کند. اگر مغز را یک هواپیما در نظر بگیریم ذهن خلبان آن است.

طحان در ادامه گفت: در روانشناسی مسئله ای که پیش می آید می گوییم: یک شخص دیگر بهتر از خود انسان برای زندگی اش تصمیم می گیرد چون نگاه متفاوتی دارد. زمانی که می خواهیم از یک مرحله عبور کنیم باید یک نفر ما را مدیریت کند چون عاقلانه تر از ما تصمیم می گیرد. نیازمند این هستیم که به صورت مداوم تحت آموزش کسی باشیم که بعد از آن تازه می توانیم برخی تصمیمات را به تنهایی بگیریم.

وی بیان کرد: حتما نباید شخصی که به او مراجعه می کنیم روانشناس باشد؛ بلکه فرد فاکتورهای خاص خود را دارد که بخواهد و بتواند به ما کمک کند.

این روانشناس اظهار داشت: اگر اولین باری که می خواهیم کاری را انجام دهیم از کارهای کوچک آغاز کنیم می تواند موثر باشد. ذهن ما به راحتی گول می خورد و وقتی کارهای کوچک را می توانیم انجام دهیم ذهن ما متوجه می شود که کارهای نشدنی بزرگ را هم می توانیم به راحتی انجام دهیم و باید این کارها را چیدمان و مدیریت کنیم.

طحان تصریح کرد: روانشناس گریزی و دفتر مشاوره گریزی بین مردم به ویژه مردان ایرانی به قدری بزرگ است که همه محکم در سینه خود می زنند و می گویند من خودم روانشناس هستم. شاید یک شخص بتواند مشاور فرزندش در زندگی باشد اما مغزش برای مسائل خودش ممکن است خوب کاربرد نداشته باشد.

وی افزود: همیشه داریم با گمانه زنی هایمان کشتی می گیریم و آخر شب انرژی برای ادامه حیات در روز بعد نداریم. بهترین راه حل این است که گمانه زنی هایمان را یادداشت کنیم. در مرحله اول بنویسیم به فلان دلیل کارهایم را انجام ندادم. اگر یاد بگیریم از کارها و درخواست های ناچیز آغاز کنیم می تواند در رفع تنبلی هایمان کمک کننده باشد. قلم به دست گرفتن باعث می شود آن گمانه زنی ها متوقف شود و آن چیزی که به آن می گویند " اراده" آرام آرام رشد می کند.

در بخش دوم گفت و گو رحیمی –کارشناس ادبیات- درباره تلاش های نیما یوشیج برای شعر و ادبیات فارسی گفت: اولین تلاش هایی که برای نوگرایی در شعر و ادبیات فارسی شد آغازگر آن نیما نبود اما کسی که توانست آن را به سرانجام برساند و نام خودش را ثبت کند نیما بود. قبل از نیما کسانی تلاش کرده بودند قالب های کهن شعری را تغییر داده و قالبی نو ایجاد کنند اما نتوانسته بودند قالب جدیدی که مدنظرشان بود را ارائه دهند. نیما قبل از اینکه قالب شعری نوی خودش را ارائه کند تفاوت را در نگاه، زبان و نوع گفتار خود ایجاد کرد. افسانه هنوز هم اصول قالب های سنتی را تا حدود زیادی دارد و آن به دلیل تفاوت نیما در قالب حرف زدن او بود.

وی تصریح کرد: نیما دنیا را از دریچه چشمان خودش دید و دیده های دیگران را بازگو نکرد. آنچه را از دریچه چشم خود دید به زبان خودش و برای زمان مردم خودش گفت. نیما این بخت و اقبال را پیدا کرد که هیچ یک از شاعران این اقبال را پیدا نکرده اند که اسمش بر روی یکی از شاخه های شعر نو ماند. چون شاعری بود که خودش را روایت می کرد شاعری است که مثل هیچ کس نیست.

این کارشناس ادبیات افزود: تحولی که نیما به وجود آورد نیاز زمانه خودش بود و بعد از او هم کسانی آمدند که تحولاتی ایجاد کنند و انواع شعر نیمایی را پدید آوردند. کسی شبیه نیما نیست و قرار هم نیست که بشود چون ما نیما را داریم و بدلی از نیما چندان مفید فایده نیست. شعر ما همچنان در حال زایش است ولی در هر نسلی شاعران نسل خود را دارد و جوانان امروز هم باید فرزندان نسل خودشان باشند.

رحیمی عنوان کرد: برای اینکه ببینیم یک شخصیت چنین تاثیر عظیمی بر فرهنگ و ادبیات ما گذاشته باید بیشتر او را بشناسیم. همه آثار نیما تا به حال چاپ نشده و در چند سال اخیر نسخه هایی از دست نوشته ها، دیدگاه ها، نامه ها و شعرهای او جمع آوری شده که تا به حال منتشر نشده و فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی با اجازه خانواده او آن ها را به پژوهشگرانی سپردند که بر روی آن ها تحقیق کنند و دو دفتر از اشعار چاپ نشده او به چاپ رسید و کسانی که دوست دارند نیما را بشناسند ممکن است بعضی از آن ها قله شعر نیما نباشد ولی به ما برای شناختن نیما کمک می کند. 100 سال دگر و نوای کاروان نام این دو مجموعه است.

وی اظهار داشت: پدیدآمدن شعر نو بخشی از آن متاثر از خارج از کشور و آثار ادبی خارجیان بود. شعر نو در برخی بخش ها ترجمه پذیرتر است و تجربه های حسی است که در ترجمه راحت منتقل می شود و این ابزار و امکانات بیشتری به دست ما می دهد.

این کارشناس ادبیات در پایان گفت: نامه های نیما مجموعه خوبی است که با آن می توان نیما و اطرافیانش را شناخت و به فضای اطراف او دست یافت. یک مجموعه نامه هایش به همسرش عالیه است. مجموعه ای را به منتقدان و دوستان و نزدیکانش نوشته است. مجموعه شعرهای مازندرانی و محلی نیما است که جذاب است، او به گویش مازندرانی خود علاقه و توجه زیادی داشت. نظریه ای وجود دارد که زبان فارسی را در مقابل زبان محلی قرار می دهد و این توجه شاعران و بزرگان ادبی به زبان های محلی نشان می دهد که زبان فارسی زبان همه ما است چه در خانه با آن صحبت کنیم و چه زبان دیگری داشته باشیم.

آخرین اخبار

کارگردان خنده بازار در شب نشینی ورزشهای جداب "قایقرانی" و "هندبال" محور گفتگوی ورزش ایران طب ایرانی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بیش از ۵۰٪ ژن ما متعلق به ۴۰ هزار سال پیش است / مزایا و معایب فضای مجازی چیست؟ بازیگر معروف شب‌های برره از سوسک می‌ترسد/ مژگان شکوری: می‌توانم حدود ۱۵۰ ثانیه نفسم را زیر آب حبس کنم/ شاعران ایرانی چه تاثیری بر ادبیات غرب داشتند؟ کیانوش گرامی: من با دلم بازی می کنم/ پتینه کاری که با انجام یک اثر هنری از کویت اقامت رفت بگوری برره امشب به «شب نشینی» می آید "فرزانه " خروس جنگی میهمان شب نشینی می شود چگونه انواع بیش‌فعالی را بشناسیم و آن را درمان کنیم؟ بررسی بیماری های دهان و دندان در زیتون زنی که با وجود‌ام اس قله دماوند را فتح کرد/ زهره حمیدی: فرزندانم دوست داشتند بازیگری کنم ارتباط صحیح و موثر فرزندان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مفهوم اصلی واژه فرهنگ چیست/ فرهنگ‌نامه دهخدا بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی تاریخ زبان فارسی دستاوردهای سفر رییس جمهور به روسیه "تولدی دیگر" در شب نشینی حمایت‌های سازمان توسعه تجارت ایران از تجّار ایرانی خارج از کشور با پرورش گل و گیاه حس خوب را تجربه کنیم بانویی که کمر همت به بازتولید عروسک های بومی فرهنگی ایران بست در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه چه گذشت؟ دانشجوی نخبه‌ای که توانست دو اختراع خود را ثبت کند مسافر چین میهمان ورزش ایران وجود رقابت ناسالم در محیط پیرامون ما برای کشف توانایی ها لازم است/ بازی استاندارد برای کودکان چه ویژگی هایی دارد؟ خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها