اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چاپ چند کتاب به زبان انگلیسی توسط مترجمی که دچار فلج اطفال بود/ حسن اسدی: از تاثیر نقش تئاتر جدیدم پرخاشگر شده ام!؛ در جوانی مانیتورهای اتاق فرمان برایم شبیه سفینه ها بود

رضا ابرقویی و حسن اسدی مهمان های برنامه «شب نشینی» شبکه جام جم بودند

در بخش اول گفت و گو رضا ابرقویی مترجم و نویسنده کتاب های انگلیسی، مداح، خطاط و حافظ قرآن گفت: من از سن ۲ سالگی دچار فلج اطفال شدم. بیشتر عمرم را در بیمارستان گذرانده ام. کلاس ها و مدرسه هایی که ندیدم خیلی بیشتر از کلاس هایی بود که دیدم اما در کلاس هایی که نبودم نمره اول بودم و معدلم همیشه بالا بود که پس از توکل و کمک خدا به تلاش های زیاد خودم بستگی داشت.

وی افزود: واقعا اگر خدا بر حکمت خود محدودیتی برای من ایجاد کرد اما استعدادهایی دارم که در زندگی توانستم به مدارج خوبی برسم. خیلی فعال بودم و دوست داشتم کار ثابتی داشته باشم. نزدیک۲۰ ساله به دنبال کار گشتم. به تهران آمدم و در یک شرکت مشغول به کار شدم.از قم به تهران می آمدم و مشکلات رفت و آمد داشتم چون مسکنی در قم نداشتم. به این ها بسنده نکردم و در اصفهان و کاشان هم به دنبال کار گشتم.

ابرقویی ادامه داد: وقتی به عنوان مترجم وارد عرصه کار شدم به عنوان مترجم بسیاری از شرکت ها و بیزینس ها فعالیت می کردم و برای شرکت های اروپایی ترجمه می کردم اما مرا قانع نمی کرد چون به دنبال چیزی بودم که خیلی فراتر از آنچه بود که داشتم.

وی اظهار داشت: پیش نیامد که جایی به من به خاطر معلولیتم نه بگویند. به معلولیتم نگاه نمی کنم و حتی به عصایم به عنوان چیزی نگاه می کنم که من دارم و دیگران ندارند. هرجا نیاز بود که حضور داشته باشم حضور می یافتم و با قدرت کارم را انجام می دادم.

این نویسنده معلول گفت: دوره های کامپیوتر را گذراندم. هرچه بود می خواندم و سختی و آسانی آن برایم مهم نبود حتی اگر نیاز بود ۲۴ ساعت نمی خوابیدم. بعد از این فهمیدم به زبان انگلیسی نیاز است. در دوران دبیرستان وقتی از روی زبان انگلیسی می خواندم همه به من می خندیدند . یک بار عصبی شدم و به استادم گفتم چرا بچه ها می خندند گفت یا خیلی بد هستی یا خیلی خوب و من فکر می کنم تو خیلی خوب هستی که به تو می خندند. خدا قدرت حافظه ای به من داده بود که امکان نداشت لغتی را بخواهم و بخوانم و از ذهنم بیرون برود. در دوران ابتدایی هرروز نزدیک هزار لغت می خواندم و یاد می گرفتم.

ابرقویی گفت: با یکی از دوستانم به کلاس های قرآن می رفتیم. یک روز به زور به من گفت بیا بریم مسابقه قرآن؛ از قضا من در آن مسابقه اول شدم و او دوم شد. از حافظه ام استفاده کردم و در کلاس های قرآن در تجوید و الحان به درجات خوبی دست یافتم که یک سال هم نفر اول کشوری شدم و سبک سختی را می خواندم.

وی تصریح کرد: در زمینه تخصص خودم که زبان انگلیسی است کتب زیادی در گرامر، لغت، گرامرهای مبهم و... نوشته ام اما در کنار همه این ها دل مشغولی خاصی دارم و آن شعر و خطاطی است. از ۲۰ سال پیش اشعار شعرای مختلف را جمع آوری می کردم تا سال گذشته دیوان "دلستان" را چاپ کردم . به خاطرش سختی های زیادی کشیدم. چون نزدیک به ۲ هزار شاعر را بررسی و اشعار را جمع آوری کردم.

این مترجم و نویسنده معلول در پایان گفت: مستندی از زندگی من ساخته شد به نام "لعل درخشان" . بعد از آن از بین۴ هزار نفر از جامعه معلولین انتخاب شدم و سریالی را در ۲۵ قسمت ضبط کردیم. در آن هم برنامه هم اجرا کردم و هم در آیتم های نمایشی به عنوان بازیگر ایفای نقش کردم. متولی کار سازمان بهزیستی با همکاری شبکه ۵ بود.

در بخش دوم گفت و گو حسن اسدی بازیگر سینما و تلویزیون گفت: ۱۸ سالم بود که در استودیو۱۱ ساختمان تولید صدا و سیما کار می کردم. به مانیتورهای اتاق فرمان که نگاه می کردم برایم خیلی جذاب بود چون شبیه سفینه ها بود.

در سال ۶۰ بود که ابتدا نمایش صحنه ای به کارگردانی مجید امامی را در تالار وحدت اجرا کردیم و تله تئاترش را فیلم برداری کردیم. در زمان جنگ نتوانستم کار را جدی بگیرم و دل و دماغ درس خواندن هم نداشتم چون دوستانم به جبهه می رفتند و شهید می شدند و فضای ذهنی متشنجی داشتم.

بازیگر سینما و تلویزیون ادامه داد: نمایش هایی را به خطوط آرام جبهه می بردیم و برای رزمنده ها نمایش اجرا می کردیم تا به دل هایشان نزدیک شویم.

اسدی درباره ادامه تحصیل و ورودش به دانشگاه نیز عنوان کرد: دیرتر به دانشگاه برای سینما و کنکور هنر رفتم. سالی که می خواستم وارد دانشگاه شوم سینما جذب نداشت و به دانشگاه موسیقی رفتم.

وی اظهار داشت: یک موسیقی برای کار "داوود ترک پرست" ساختم. موسیقی و تئاتر و آهنگسازی از آدم خیلی وقت می گیرد و من اولویتم بازیگری بود برای همین کمتر به موسیقی پرداختم و بازیگری را پیگیری کردم.

این بازیگر سینما و تلویزیون درباره تاثیر نقش ها بر روی زندگی شخصی بازیگران بیان کرد: از سال ۶۵ که به صورت جدی کار تصویر را شروع کردم و اولین فیلم سینمایی حاتمی کیا به نام هویت را بازی کردم دیدم فقط به من نقش های مثبت می دهند و با آدم هایی که نقش هایشان را بازی می کنم خیلی فاصله دارم و باید بتوانم آن نقش را درک کنم. باید با نقش زندگی کنم. گاهی نقش هایم خیلی مرا تحت تاثیر قرار می دهد. اگر دلی بازی نکنیم به دل مخاطب نمی نشیند . باید دلی بازی کنیم تا باورپذیر باشد. حتی از تاثیر نقش تئاتر جدیدم با چندنفر در زندگی ام پرخاشگری کرده ام.

اسدی افزود: وقتی دیدم در اکثر کارها نقش های بسیار شبیهی دارم به سمت تولید و تهیه کنندگی رفتم و مجری طرح و دستیار تولید بودم اما بازهم مرا راضی نمی کرد و عشقم همان بازیگری بود. خط قرمز یکی از کارهایی بود که جوانان به آن علاقه زیادی داشتند و پربیننده بود.

وی در خصوص اشتراکات فرهنگی فارسی زبانان سراسر کشور گفت: ما فارسی زبان زیاد داریم . گستره فرهنگ و دانشمان به این روش بسیار وسیع می شود چون فارسی زبانان سراسر دنیا می توانند باهم ارتباط تنگاتنگ  و درک بسیار زیادی از هم داشته باشند. کارهایی که با همکاری کشورهای فارسی زبان در حوزه های مختلف هنری تولید شود می تواند بسیار مفید باشد.

بازیگر سینما و تلویزیون کار جدیدش را تشریح کرد و افزود: از۲۲ دی ماه تئاتر جدیدم روی صحنه می رود. داستان بسیار واقعی دارد متن آن کاملا ایرانی است ولی دوست ندارم آن را لو بدهم. مشاور کارگردان حامد رحیمی نصر است و در سالن اهورا اجرا می شود.

اسدی تصریح کرد: نمایش دیگری را اجرا کردم و باید در آن آدم افسرده ای را بازی می کردم و تا ساعت ها قبل و بعد از هر اجرا در آن نقش فرو می رفتم و بعد از تمام شدن آن نفس راحتی کشیدم.

وی درباره فعالیت هایش به عنوان سفیر پیشگیری از اعتیاد ادامه داد: اعتیاد بلایی است که امیدوارم در هیچ خانواده ای نباشد و وظیفه ما است که در این زمینه کار کنیم . چون افرادی که درگیر اعتیاد می شوند از زیست ساقط می شوند. امیدوارم جوانان ما به این سمت و سو نروند و اگر هم درگیر شدند زود به خودشان بیایند و تصمیم نهایی و جدی را برای نجات خودشان بگیرند.

این بازیگر سینما همچنین در خصوص فعالیت هایش در زمینه اهدای عضو نیز گفت: چقدر خوب است که آدم هر وقت زمان رفتنش است اگر می تواند کسی را نجات دهد چرا این زندگی را به دیگری نبخشد!!! وقتی برای خانواده ها فرهنگسازی شود آن ها هم متوجه می شوند که می توانند اعضای عزیزشان را زنده نگه دارند و این امیدبخش است.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا پنجشنبه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود و تهیه کننده این برنامه نیزعباس درویش است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini.irani بارگذاری می شود.

آخرین اخبار

حضور رکورددار دارنده مدارک تحصیلی در شب نشینی تفاوت مخاطبان داخل و خارج از کشور از نگاه وحید رونقی بررسی آخرین تحولات غزه در کنکاش ژرفا و سبک زندگی شب نشینی با یک میهمان خوش صدا تئاتر؛ بازیگر را نمک گیر می کند سوگواره ای از کرمانشاه قطعه ای دیگر از روایت غمبار نینوا ژرفای 22مرداد با محوریت تاریخ و تمدن بازیگر ترورشده سریال بچه مهندس به استودیوی شب نشینی می آید نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس گل و گیاه است نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا ژرفا و مبانی اندیشه دینی و اعتقادی قطعه ای عاشورایی از شمال کشور در باب روایت کربلا مسافری از ژاپن در شب نشینی امشب با مقوله گردشگر مذهبی بیشتر آشنا می شویم. اهمیت هویت دینی در خانواده با الگوبرداری از مکتب حسینی نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع پخت فطیر حلوا در بخش آشپزی خانه مهر چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟ ژرفا و حکومت دینی شب سیزدهم محرم منتسب به بانوی آب و آیینه آیین بیل زنی قطعه ای دیگر از روایت کربلا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن صبح پارسی چهارشنبه میزبان رییس دانشگاه شهید بهشتی «شب نشینی» امشب میزبان استاد خوشنویسی و نقاشی حماسی می‌شود نگاهی به آیین‌های عزاداری استان خوزستان صبر حضرت زینب (س) یک ویژگی انسان‌ساز و پربرکت برای بشریت است ژرفا با محوریت اندیشه ورزی روایت قطعه ای از کربلا با تعزیه شب دوازدهم محرم منتسب به مرد محراب و سجاده ؛سیدالساجدین (ع) آداب مداحی در خوزستان شب نشینی امشب میزبان یک همکار مطبوعاتی است یکی از اهداف قیام عاشورا حفظ حقانیت اسلام بود ژرفا با محوریت شعر و ادبیات غروب کربلای خونین، قطعه ای جانگداز از یک روایت شب یازدهم و غربت شام غریبان سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن امشب استودیوی شب نشینی حال و هوای عاشورا دارد ماجرای ۱۰ سال اسارت از زبان جانباز دوران دفاع مقدس شب دهم و روضه حرم ابا عبدالله علیه السلام ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ قطعه یک روایت از صفویه تا یزد لبیک یا حسین (ع) حسین گاردی که بود؟ نگاهی به روایت شهادت حضرت علی اکبر (ع) در ظهر عاشورا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن ژرفا و سبک زندگی باید اتمسفر دنیای معاصر را به نقاشی قهوه خانه ای وارد کرد. شب نهم؛ منتسب به سقای آب و ادب

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها