اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چاپ چند کتاب به زبان انگلیسی توسط مترجمی که دچار فلج اطفال بود/ حسن اسدی: از تاثیر نقش تئاتر جدیدم پرخاشگر شده ام!؛ در جوانی مانیتورهای اتاق فرمان برایم شبیه سفینه ها بود

رضا ابرقویی و حسن اسدی مهمان های برنامه «شب نشینی» شبکه جام جم بودند

در بخش اول گفت و گو رضا ابرقویی مترجم و نویسنده کتاب های انگلیسی، مداح، خطاط و حافظ قرآن گفت: من از سن ۲ سالگی دچار فلج اطفال شدم. بیشتر عمرم را در بیمارستان گذرانده ام. کلاس ها و مدرسه هایی که ندیدم خیلی بیشتر از کلاس هایی بود که دیدم اما در کلاس هایی که نبودم نمره اول بودم و معدلم همیشه بالا بود که پس از توکل و کمک خدا به تلاش های زیاد خودم بستگی داشت.

وی افزود: واقعا اگر خدا بر حکمت خود محدودیتی برای من ایجاد کرد اما استعدادهایی دارم که در زندگی توانستم به مدارج خوبی برسم. خیلی فعال بودم و دوست داشتم کار ثابتی داشته باشم. نزدیک۲۰ ساله به دنبال کار گشتم. به تهران آمدم و در یک شرکت مشغول به کار شدم.از قم به تهران می آمدم و مشکلات رفت و آمد داشتم چون مسکنی در قم نداشتم. به این ها بسنده نکردم و در اصفهان و کاشان هم به دنبال کار گشتم.

ابرقویی ادامه داد: وقتی به عنوان مترجم وارد عرصه کار شدم به عنوان مترجم بسیاری از شرکت ها و بیزینس ها فعالیت می کردم و برای شرکت های اروپایی ترجمه می کردم اما مرا قانع نمی کرد چون به دنبال چیزی بودم که خیلی فراتر از آنچه بود که داشتم.

وی اظهار داشت: پیش نیامد که جایی به من به خاطر معلولیتم نه بگویند. به معلولیتم نگاه نمی کنم و حتی به عصایم به عنوان چیزی نگاه می کنم که من دارم و دیگران ندارند. هرجا نیاز بود که حضور داشته باشم حضور می یافتم و با قدرت کارم را انجام می دادم.

این نویسنده معلول گفت: دوره های کامپیوتر را گذراندم. هرچه بود می خواندم و سختی و آسانی آن برایم مهم نبود حتی اگر نیاز بود ۲۴ ساعت نمی خوابیدم. بعد از این فهمیدم به زبان انگلیسی نیاز است. در دوران دبیرستان وقتی از روی زبان انگلیسی می خواندم همه به من می خندیدند . یک بار عصبی شدم و به استادم گفتم چرا بچه ها می خندند گفت یا خیلی بد هستی یا خیلی خوب و من فکر می کنم تو خیلی خوب هستی که به تو می خندند. خدا قدرت حافظه ای به من داده بود که امکان نداشت لغتی را بخواهم و بخوانم و از ذهنم بیرون برود. در دوران ابتدایی هرروز نزدیک هزار لغت می خواندم و یاد می گرفتم.

ابرقویی گفت: با یکی از دوستانم به کلاس های قرآن می رفتیم. یک روز به زور به من گفت بیا بریم مسابقه قرآن؛ از قضا من در آن مسابقه اول شدم و او دوم شد. از حافظه ام استفاده کردم و در کلاس های قرآن در تجوید و الحان به درجات خوبی دست یافتم که یک سال هم نفر اول کشوری شدم و سبک سختی را می خواندم.

وی تصریح کرد: در زمینه تخصص خودم که زبان انگلیسی است کتب زیادی در گرامر، لغت، گرامرهای مبهم و... نوشته ام اما در کنار همه این ها دل مشغولی خاصی دارم و آن شعر و خطاطی است. از ۲۰ سال پیش اشعار شعرای مختلف را جمع آوری می کردم تا سال گذشته دیوان "دلستان" را چاپ کردم . به خاطرش سختی های زیادی کشیدم. چون نزدیک به ۲ هزار شاعر را بررسی و اشعار را جمع آوری کردم.

این مترجم و نویسنده معلول در پایان گفت: مستندی از زندگی من ساخته شد به نام "لعل درخشان" . بعد از آن از بین۴ هزار نفر از جامعه معلولین انتخاب شدم و سریالی را در ۲۵ قسمت ضبط کردیم. در آن هم برنامه هم اجرا کردم و هم در آیتم های نمایشی به عنوان بازیگر ایفای نقش کردم. متولی کار سازمان بهزیستی با همکاری شبکه ۵ بود.

در بخش دوم گفت و گو حسن اسدی بازیگر سینما و تلویزیون گفت: ۱۸ سالم بود که در استودیو۱۱ ساختمان تولید صدا و سیما کار می کردم. به مانیتورهای اتاق فرمان که نگاه می کردم برایم خیلی جذاب بود چون شبیه سفینه ها بود.

در سال ۶۰ بود که ابتدا نمایش صحنه ای به کارگردانی مجید امامی را در تالار وحدت اجرا کردیم و تله تئاترش را فیلم برداری کردیم. در زمان جنگ نتوانستم کار را جدی بگیرم و دل و دماغ درس خواندن هم نداشتم چون دوستانم به جبهه می رفتند و شهید می شدند و فضای ذهنی متشنجی داشتم.

بازیگر سینما و تلویزیون ادامه داد: نمایش هایی را به خطوط آرام جبهه می بردیم و برای رزمنده ها نمایش اجرا می کردیم تا به دل هایشان نزدیک شویم.

اسدی درباره ادامه تحصیل و ورودش به دانشگاه نیز عنوان کرد: دیرتر به دانشگاه برای سینما و کنکور هنر رفتم. سالی که می خواستم وارد دانشگاه شوم سینما جذب نداشت و به دانشگاه موسیقی رفتم.

وی اظهار داشت: یک موسیقی برای کار "داوود ترک پرست" ساختم. موسیقی و تئاتر و آهنگسازی از آدم خیلی وقت می گیرد و من اولویتم بازیگری بود برای همین کمتر به موسیقی پرداختم و بازیگری را پیگیری کردم.

این بازیگر سینما و تلویزیون درباره تاثیر نقش ها بر روی زندگی شخصی بازیگران بیان کرد: از سال ۶۵ که به صورت جدی کار تصویر را شروع کردم و اولین فیلم سینمایی حاتمی کیا به نام هویت را بازی کردم دیدم فقط به من نقش های مثبت می دهند و با آدم هایی که نقش هایشان را بازی می کنم خیلی فاصله دارم و باید بتوانم آن نقش را درک کنم. باید با نقش زندگی کنم. گاهی نقش هایم خیلی مرا تحت تاثیر قرار می دهد. اگر دلی بازی نکنیم به دل مخاطب نمی نشیند . باید دلی بازی کنیم تا باورپذیر باشد. حتی از تاثیر نقش تئاتر جدیدم با چندنفر در زندگی ام پرخاشگری کرده ام.

اسدی افزود: وقتی دیدم در اکثر کارها نقش های بسیار شبیهی دارم به سمت تولید و تهیه کنندگی رفتم و مجری طرح و دستیار تولید بودم اما بازهم مرا راضی نمی کرد و عشقم همان بازیگری بود. خط قرمز یکی از کارهایی بود که جوانان به آن علاقه زیادی داشتند و پربیننده بود.

وی در خصوص اشتراکات فرهنگی فارسی زبانان سراسر کشور گفت: ما فارسی زبان زیاد داریم . گستره فرهنگ و دانشمان به این روش بسیار وسیع می شود چون فارسی زبانان سراسر دنیا می توانند باهم ارتباط تنگاتنگ  و درک بسیار زیادی از هم داشته باشند. کارهایی که با همکاری کشورهای فارسی زبان در حوزه های مختلف هنری تولید شود می تواند بسیار مفید باشد.

بازیگر سینما و تلویزیون کار جدیدش را تشریح کرد و افزود: از۲۲ دی ماه تئاتر جدیدم روی صحنه می رود. داستان بسیار واقعی دارد متن آن کاملا ایرانی است ولی دوست ندارم آن را لو بدهم. مشاور کارگردان حامد رحیمی نصر است و در سالن اهورا اجرا می شود.

اسدی تصریح کرد: نمایش دیگری را اجرا کردم و باید در آن آدم افسرده ای را بازی می کردم و تا ساعت ها قبل و بعد از هر اجرا در آن نقش فرو می رفتم و بعد از تمام شدن آن نفس راحتی کشیدم.

وی درباره فعالیت هایش به عنوان سفیر پیشگیری از اعتیاد ادامه داد: اعتیاد بلایی است که امیدوارم در هیچ خانواده ای نباشد و وظیفه ما است که در این زمینه کار کنیم . چون افرادی که درگیر اعتیاد می شوند از زیست ساقط می شوند. امیدوارم جوانان ما به این سمت و سو نروند و اگر هم درگیر شدند زود به خودشان بیایند و تصمیم نهایی و جدی را برای نجات خودشان بگیرند.

این بازیگر سینما همچنین در خصوص فعالیت هایش در زمینه اهدای عضو نیز گفت: چقدر خوب است که آدم هر وقت زمان رفتنش است اگر می تواند کسی را نجات دهد چرا این زندگی را به دیگری نبخشد!!! وقتی برای خانواده ها فرهنگسازی شود آن ها هم متوجه می شوند که می توانند اعضای عزیزشان را زنده نگه دارند و این امیدبخش است.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا پنجشنبه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود و تهیه کننده این برنامه نیزعباس درویش است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini.irani بارگذاری می شود.

آخرین اخبار

کارگردان خنده بازار در شب نشینی ورزشهای جداب "قایقرانی" و "هندبال" محور گفتگوی ورزش ایران طب ایرانی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بیش از ۵۰٪ ژن ما متعلق به ۴۰ هزار سال پیش است / مزایا و معایب فضای مجازی چیست؟ بازیگر معروف شب‌های برره از سوسک می‌ترسد/ مژگان شکوری: می‌توانم حدود ۱۵۰ ثانیه نفسم را زیر آب حبس کنم/ شاعران ایرانی چه تاثیری بر ادبیات غرب داشتند؟ کیانوش گرامی: من با دلم بازی می کنم/ پتینه کاری که با انجام یک اثر هنری از کویت اقامت رفت بگوری برره امشب به «شب نشینی» می آید "فرزانه " خروس جنگی میهمان شب نشینی می شود چگونه انواع بیش‌فعالی را بشناسیم و آن را درمان کنیم؟ بررسی بیماری های دهان و دندان در زیتون زنی که با وجود‌ام اس قله دماوند را فتح کرد/ زهره حمیدی: فرزندانم دوست داشتند بازیگری کنم ارتباط صحیح و موثر فرزندان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مفهوم اصلی واژه فرهنگ چیست/ فرهنگ‌نامه دهخدا بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی تاریخ زبان فارسی دستاوردهای سفر رییس جمهور به روسیه "تولدی دیگر" در شب نشینی حمایت‌های سازمان توسعه تجارت ایران از تجّار ایرانی خارج از کشور با پرورش گل و گیاه حس خوب را تجربه کنیم بانویی که کمر همت به بازتولید عروسک های بومی فرهنگی ایران بست در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه چه گذشت؟ دانشجوی نخبه‌ای که توانست دو اختراع خود را ثبت کند مسافر چین میهمان ورزش ایران وجود رقابت ناسالم در محیط پیرامون ما برای کشف توانایی ها لازم است/ بازی استاندارد برای کودکان چه ویژگی هایی دارد؟ خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها