اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

کوتاهی عمر ام ابیها(س) یکی از علل شناخت محدود بشر از فضائل ایشان

بررسی فضائل حضرت زهرا (س) به مناسبت شهادت جانسوز ایشان مهم ترین موضوع برنامه «شب نشینی» بود.

در بخش اول گفت و گوی زنده در برنامه تلویزیونی «شب نشینی» شبکه جام جم، محمد حسین رجبی کارشناس مذهبی گفت: به خانواده شهدا نمی دانستیم تبریک بگوییم یا تسلیت بگوییم. اهل بیت نوادر خدا و آخرین و برترین حجت های خدا بودند. چون ائمه تک بودند و تکرار شدنی نبودند فقدان آن ها باور نکردنی است. به خودمان که از فیض دیدار این بزرگواران و استفاده فیزیکی از آن ها محروم شده ایم تسلیت می گوییم دقیقا مثل حضرت زهرا (س) که پس از پدر بسیار بیقرار بودند و حضرت علی (ع) نیز پس از شهادت حضرت زهرا (س) می شکند و احساس غم و اندوه بسیاری می کند چون سرور بانوان دو عالم و برترین مخلوق خدا که محور خلقت است را از دست داده است.

وی تصریح کرد: در سلامی که می دهیم نیز درود بر حضرت زهرا (س) و پدر و مادر و فرزند و شوهرش بیان می شود و محوریت حضرت زهرا است. حضرت زهرا پس از شهادت ناظر به تمام دنیا است ولی ما فقدان ایشان را تحمل می کنیم. مثل این که شیعه در غم امام زمان (عج) می سوزد در صورتی که از هر نظر حی و حاضر هستند اما از نظر فیزیکی از فیض ایشان بهره مند نیستیم.

این کارشناس مذهبی افزود: تربیت بسیار عظیمی در دامان پیامبر (ص) به عنوان سرامد خلقت و همچنین حضرت خدیجه (س) که یکی از چهار زن برتر تاریخ بشریت متوجه حضرت زهرا (س) بوده است اما صرفا این پرورش نبوده است. حضرت زهرا (س) خواهر بزرگتری به اسم زینب داشته اند که او هم بانوی باکمالی بوده اما بازهم تفاوت زیادی با خواهرش داشت و صرفا به خاطر عصمت نبوده بلکه خود حضرت از همان کودکی دارای فضائل فراوان است.

رجبی ادامه داد: حضرت زهرا (س) در کودکی مادرش را از دست داد و آن زمان بدترین شرایط برای پیامبر (ص) بود که هم حضرت ابوطالب (ع) فوت شد و آزار دشمنان هم بر او اذیت کننده شده بود. حضرت فاطمه (س) در این سن و سال چنان برای پیامبر(ص) مادری می کند که پدر او را ام ابیها می داند در حالی که خواهر بزرگتر ایشان همسر داشت و تجربه بیشتری هم کسب کرده بود و بیشتر می توانست به پدر کمک کند.

وی بیان کرد: آنقدر فضائل ایشان فراوان است که گفته می شود اگر امیر المومنین (ع) نبود هیچ هم کفوی برای حضرت فاطمه (س) وجود نداشت. یعنی هیچ کس شایستگی همسری ایشان را نداشت. پیامبر (ص) در جامعه جاهلی عرب در تمام عمرش دست تنها زنی که بوسیده بود حضرت زهرا (س) بود و همه از شان و منزلت این بانو مطلع شده بودند و دوست داشتند ایشان را به همسری خود در آورند اما حضرت محمد (ص) همه آن ها را رد می کردند تا وقتی حضرت علی (ع) مراجعه کردند و پیامبر (ص) فرمودند عقد شما را خداوند در آسمان ها خوانده است. برخی از اصحاب گلایه کردند که پیامبر (ص) فرمودند من مانع ازدواج شما با فاطمه (س) نبودم خدا از این موضوع ممانعت می کرد.

این کارشناس مذهبی عنوان کرد: درست است زمانه فرق کرده اما اصولی در تربیت فرزند ثابت است؛ نوع آموزش فرزند در برخورد با همسایه، رسیدگی به همنوع، از خود گذشتگی و آداب معاشرت همیشه یکسان است. حضرت زهرا (س) نیز خود را وقف پرورش فرزندان می کند با اینکه دو تن از فرزندان ایشان معصوم بوده اند ولی این تاثیر والای تربیتی را در فرزندان دیگر نیز می بینیم و حضرت زینب (س) در همه جنبه های وجودی شبیه مادر است.

رجبی درباره تاثیر تربیت حضرت فاطمه (س) بر فرزندانشان اظهار داشت: حضرت زهرا (س) را به علت کوتاهی عمرشان و قرار گرفتن زندگی شان در شعاع زندگی پیامبر (ص) زیاد نمی شناسیم اما حضرت زینب (س) نیز همچون مادر فرزندانی تربیت کرد که در رکاب امام حسین (ع) به شهادت رسیدند و حتی پدرشان هم با اینکه مرد بزرگواری بود به پای آن ها نمی رسید و در واقعه کربلا همراه امام نبود. خود حضرت زینب (س) این تربیت را از مادر فرا گرفته بود. حضرت زهرا (س) بزرگترین مدافع ولایت بودند؛ بزرگترین فضیلت را در این می دانستند که زن بدون ضرورت در بین مردان حاضر نشود اما وقتی بحث دفاع از ولایت مطرح می شود که بعد از رحلت پیامبر (ص) به ولایت ضربه زده شد ایشان به میدان می آیند و در مقابل مردانی که در این خیانت نقش داشتند ایستادند و حتی در خانه اصحاب قدیمی پیامبر (ص) که در جنگ ها همراه ایشان بودند رفتند و وظیفه سیاسی و اجتماعی خود را انجام دادند و خطبه عظیم فدکیه را خواندند.

وی خاطر نشان کرد: راوی خطبه فدکیه حضرت زینب (س) بوده است که در زمان شهادت حضرت زهرا (س) 5 سال داشته است و این متاثر از تربیت بی نظیر حضرت فاطمه (س) است.

این استاد دانشگاه و کارشناس مذهبی با اشاره به برخی از شبهه ها درباره پرداختن به خود و کم اهمیت جلوه دادن فرزند آوری گفت: علم بدون معنویت و ارزش های دینی و اخلاقی و انسانی باعث می شود که نظریه هایی ظهور کند که بگوید خود را وقف تربیت فرزند نکنید اما همین امروز هم مادران بسیاری هستند که فرزندانی را تربیت کردند که چندین فرزند خود را به جبهه ها فرستادند تا مایه عزت یک مملکت و ملت شوند و یا دانشمندانی را تربیت کردند که یک کشور را در عرصه های گوناگون پیشرفت دادند.

در بخش دوم گفت و گو معصومه مرادی احمر شاعر آئینی کشور گفت: حدود 8 سال است که شعر می گویم. قبلا داستان های کوتاه مینیمال می نوشتم اما بعد به اشعار عاشقانه روی آوردم و نزدیک سه سال است که در زمینه اشعار آئینی قلم می زنم. همه اشعاری که از دل بر می آید شعر آئینی است چون آئین ما عشق ورزی و محبت است حتی اشعار عاشقانه و بهتر است به جای شعر آئینی از شعر اهل بیتی استفاده کنیم.

مرادی احمر تصریح کرد: شعر گفتن برای اهل بیت (ع) سخت است چون باید حریم را نگه داشت و برای این حضرات شعر گفت. هیچ وقت جرئت نمی کردم درباره اهل بیت (ع) شعر بگویم و میترسیدم چیزی را بگویم که در شان این بزرگواران نباشد. خاطره اولین شعر آئینی من برایم دلچسب شد چون به من نشان دادند اگر یک قدم به سمت آن ها بر دارم آن ها شاید بیشتر به سمت بیایند تا کلمه های شعرم را بخرند.

وی ماجرای سرودن اولین شعر اهل بیتی‌اش را شرح داد و بیان کرد: سه سال پیش موقع اربعین فرزندم بیتابی می کرد که چرا به پیاده روی نمی رویم و شب قبل با گریه خوابید. حالم منقلب شد و گفتم شاید اگر من هم شعر آئینی امام حسین (ع) بودم مرا هم دعوت می کرد و شعری را در همین باره گفتم. فردای آن روز یکی از دوستان مرا به شب شعری دعوت کرد که به عنوان تماشاچی رفتم. آقای برقعی مرا می شناخت و آنجا مرا دید و گفت یکی از مهمان های ما نیامده است آیا شعری برای اربعین داری؟ گفتم دیشب یکی نوشتم ولی اصلا خوب نیست او دید و گفت که خوب است امشب همین شعر را بخوان. این برای من اتفاق بزرگی بود که فهمیدم اگر از اهل بیت (ع) بخواهم طبع را در وجودمان قرار می دهد. به خودم نهیب زدم که در این باره شعر بگویم و شروع به مطالعه کردم و در کلاس های اشعار اهل بیتی شرکت می کردم و دارم آرام آرام این مسیر را طی می کنم.

مرادی احمر اظهار داشت: شناختی که از حضرت زهرا (س) داریم منوط به شنیده هایی می شود که پای منبر و در روضه ها شنیده ایم اما بخش هایی از زندگی حضرت زهرا (س) مفغول مانده و حضرت زهرا (س) علاوه بر خانه داری به تمام معنا در ابعاد اجتماعی فعالیت های مختلفی داشته اند. شخصیت حضرت زهرا (س) به من در زندگی کمک کرده است و هرجا کم می آورم می گویم ایشان خیلی قوی بوده اند و فقط کافی است به ما نگاه کنند. هنوز هم فکر می کنم عنایتم را به ایشان ابراز نکرده ام و هنوز هم باید ایشان را بشناسم.

این شاعر آئینی کشور ضمن خواندن شعری در وصف حضرت زهرا (س) ادامه داد: همیشه به دوستانم می گویم باید کتابی چاپ کنم به اسم تاکسی نامه چون در ترافیک موضوعات خوبی به ذهنم می رسد یا در غلغله کار و اوج مشغله ام دفتری در کنارم دارم که در آن فقط کلمه می نویسم. هرچه به ذهنم می رسد را می نویسم و بعد از خوابیدن فرزندم آخر شب ها اشعارم را سر و سامان می دهم.

مرادی احمر افزود: فکر نمی کنم هنوز به خلوص کافی رسیده باشم و خرده شیشه زیاد دارم ولی ورود به شعر آئینی روی شخصیتم تاثیر گذاشته است. در قالب یک شاعر اهل بیتی سعی می کنم اخلاقم را اصلاح کنم در حالی که قبلا بی محابا شاید خیلی کارها را انجام می دادم. چون ممکن است انگ به تمام دوستان شاعری که به خلوص رسیده اند زده شود و مدالی را از شاعران آئینی به گردنم دارم سعی می کنم خیلی مراقب رفتارم باشم.

وی در پایان تصریح کرد: دو تا یا سه تا از امام ها مانده اند که درباره آن ها هنوز شعر نگفته ام چون باید مطالعه زیادی داشته باشیم تا بتوانیم پا در این ورطه بگذاریم. وقتی مطالعه ما کم است باعث می شود بترسیم دچار تکرار شویم.

در بخش سوم گفت و گو مهرداد علی جانی نویسنده کتاب گفت: کتاب مجنون در جزیره را درباره عمویم نوشتم چون حتی در خانواده ما خیلی غریب بود و من به عنوان برادر زاده شاید 30 درصد از اطلاعاتی که داخل کتاب هست را از او می دانستم. اسم این کتاب را به این دلیل انتخاب کردیم که عمویم در جزیره مجنون شهید شد و با اساتید و همرزمان شهید که مصاحبه می کردم می گفتند هر کجا ورود پیدا می کرد کارش را مجنون وار و عاشقانه به سرانجام می رسانند.

علی جانی تصریح کرد: در حال حاضر به زبان عربی در حال ترجمه است و پیش از این به زبان انگلیسی و اردو ترجمه شده است. از صفر تا صد کار ترجمه و نشر آن توسط جوانان پاکستان بود. بارها وجود شهید را در روند نوشتن این کتاب حس کردم. بعد از نقد و بررسی های زیادی که بر روی آن انجام شد از ویژگی های آن زبان ساده آن است و کلمات ثقیل در آن به کار نبردم چون قبل از آن با نوجوانان جلسه گذاشتم و از آن ها خواستم مولفه های جذابیت کتاب را برایم بگویند و دلیل دیگرش هم این بود که برخی از کتاب ها شهید را بسیار ماورائی شرح می دهند که خواننده را ناامید می کند و من سعی کردم واقعیت را بگویم. دلیل دیگر هم این بود که بعد از پایان هر چند داستانی که به هم مربوط می شدند مثنوی با محتوای آن داستان ها سروده شد.

وی افزود: قبل از این برای روزنامه، ماهنامه و هفته نامه نوشتم اما اولین کتاب چاپ شده ام همین کتاب بود. تا قبل از نوشتن این کتاب برادرزاده شهید بودم ولی حالا یک رفیق پیدا کرده ام و در تمام زندگی ام او را حس می کنم و می بینمش و بعد از کتاب بسیاری از افراد با همین مضمون با من تماس گرفتند که تحول هایی بزرگی با توسل به این شهید برایشان ایجاد شده بود.

این نویسنده کتاب ادامه داد: چهار سال گردآوری و مصاحبه ها و بازنویسی ها چهار سال طول کشید. یکی از صفت های عمویم را همه دوستانش بیان کردند و آن صفت باسواد بودن ایشان بود. در سن 22 سالگی کتاب های شهید مطهری و دکتر شریعتی را از بر بوده و برای بچه ها کلاس اخلاق در دماوند و فیروزکوه می گذاشت. در سن 27 سالگی به شهادت رسیدند.

علی جانی در خصوص وصیت نامه شهدا بیان کرد: وصیت شهدا عجیب است که در 40 سال پیش که درس و مدرسه را رها کردند و شبکه های مجازی هم برای اطلاع یافتن آن ها نبود چطور آنقدر وصیت نامه های عمیقی می نوشته اند و دلیل آن این است که همواره دلی می نوشته اند. سه خط آخر وصیت نامه عمویم برایم جذاب است که می نویسد "از تمام آدم هایی که باعث رنج و دلتنگی شان شدم و یا ناخواسته غیبتشان را کردم حلالیت می طلبم و همچنین از کسانی که به هر نحوی باعث ناراحتی من شدند می گذرم " چه خوب است که این بخشش و مهربانی را همه ما در زندگی مان بیاوریم.

وی در پایان گفت: مادر شهید سه سال قبل از شهادت عمویم به رحمت خدا رفت و پدربزرگم هم نزدیک بیست سال است فوت شده است.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا پنجشنبه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود و تهیه کننده این برنامه نیزعلی شعبانیاست. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini.irani بارگذاری می شود.

آخرین اخبار

حضور رکورددار دارنده مدارک تحصیلی در شب نشینی تفاوت مخاطبان داخل و خارج از کشور از نگاه وحید رونقی بررسی آخرین تحولات غزه در کنکاش ژرفا و سبک زندگی شب نشینی با یک میهمان خوش صدا تئاتر؛ بازیگر را نمک گیر می کند سوگواره ای از کرمانشاه قطعه ای دیگر از روایت غمبار نینوا ژرفای 22مرداد با محوریت تاریخ و تمدن بازیگر ترورشده سریال بچه مهندس به استودیوی شب نشینی می آید نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس گل و گیاه است نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا ژرفا و مبانی اندیشه دینی و اعتقادی قطعه ای عاشورایی از شمال کشور در باب روایت کربلا مسافری از ژاپن در شب نشینی امشب با مقوله گردشگر مذهبی بیشتر آشنا می شویم. اهمیت هویت دینی در خانواده با الگوبرداری از مکتب حسینی نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع پخت فطیر حلوا در بخش آشپزی خانه مهر چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟ ژرفا و حکومت دینی شب سیزدهم محرم منتسب به بانوی آب و آیینه آیین بیل زنی قطعه ای دیگر از روایت کربلا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن صبح پارسی چهارشنبه میزبان رییس دانشگاه شهید بهشتی «شب نشینی» امشب میزبان استاد خوشنویسی و نقاشی حماسی می‌شود نگاهی به آیین‌های عزاداری استان خوزستان صبر حضرت زینب (س) یک ویژگی انسان‌ساز و پربرکت برای بشریت است ژرفا با محوریت اندیشه ورزی روایت قطعه ای از کربلا با تعزیه شب دوازدهم محرم منتسب به مرد محراب و سجاده ؛سیدالساجدین (ع) آداب مداحی در خوزستان شب نشینی امشب میزبان یک همکار مطبوعاتی است یکی از اهداف قیام عاشورا حفظ حقانیت اسلام بود ژرفا با محوریت شعر و ادبیات غروب کربلای خونین، قطعه ای جانگداز از یک روایت شب یازدهم و غربت شام غریبان سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن امشب استودیوی شب نشینی حال و هوای عاشورا دارد ماجرای ۱۰ سال اسارت از زبان جانباز دوران دفاع مقدس شب دهم و روضه حرم ابا عبدالله علیه السلام ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ قطعه یک روایت از صفویه تا یزد لبیک یا حسین (ع) حسین گاردی که بود؟ نگاهی به روایت شهادت حضرت علی اکبر (ع) در ظهر عاشورا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن ژرفا و سبک زندگی باید اتمسفر دنیای معاصر را به نقاشی قهوه خانه ای وارد کرد. شب نهم؛ منتسب به سقای آب و ادب

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها