اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟

برکات وجودی و فضائل حضرت زهرا (س) مهم ترین موضوع برنامه صبح پارسی امروز بود.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندیاز شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع سالگرد شهادت حضرت فاطمه (س) بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با صدای مداحان کشور در وصف بانوی دو عالم و همچنین ارتباط زنده با مراسم تشییع شهدای گمنام در دانشگاه تهران، محمد امین نبی اللهی و شمیم علیزاده با طیبه یزدی کارشناس مذهبی برنامه صبح پارسی به گفت و گو نشستند.

یزدی گفت: حضرت زهرا (س) ویژگی های بسیار اخصی که داشتند بسیار مورد توجه است و با وجود عمر کوتاهشان اثرات زیاد در زندگی بشری داشته اند. یکی از این اثرات این است که تبدیل به به اسوه برای تمام دوران شدند. تفاوت اسوه و الگو این است که الگو زمان پذیر، مکان پذیر و دوره پذیر است اما اسوه فرازمانی و فرامکانی است و به همین دلیل ایشان اسوه حسنه شده اند.

وی تصریح کرد: عمر کوتاه حضرت صدیقه طاهره(س) باعث شده رفتارهایشان، تاکیدهایشان بر نقش اجتماعی و تربیت فرزندانشان آنقدر عمیق است که در هر دوره ای تاثیرگذار باشد. ممکن است بسیاری دینشان جدای از دین اسلام باشد اما آن ها هم می توانند از ویژگی های ایشان استفاده کنند. حضرت فاطمه (س) در باب همسری آنقدر توجه دارند که ادب و احترام را از پایه های اصلی یک خانواده می دانند.

این کارشناس مذهبی افزود: در آن زمان به خاطر اختلاف نظر و سلیقه ها جنگ هایی بین مردم پیش می آمد و امیرالمومنین (ع) در این نبردها شرکت می کردند، حضرت زهرا (س) برای حضرت علی(ع) امدادگری روح و جسم انجام می دادند و به التیام جسم و روح ایشان توجه می کردند. انسان در نبردها روحش آسیب می بیند و حضرت زهرا (س) به این نکته بسیار توجه می کردند.

یزدی بیان کرد: زمانی که حضرت زهرااز دنیا رفتند فرزندان آن ها خردسال بودند ولی ادب و احترام سرشاری در رفتار کودکانشان وجود دارد. با سن کمشان پس از ازدواج مجدد حضرت علی (ع) به راحتی نامادری را می پذیرند که ناشی از این تربیت درست است. در زمانی که در بستر بیماری بودند به وضعیت تغذیه، بهداشت و شرایط روحی بچه هایشان توجه می کرده اند و این الگوهای نمادینی است که نشان از تاثیر عمیق نقش مادر در خانواده دارد. حضور مادر در خانواده، آغوش گرم مادر و کلام پر مهر او تا زمانی که فرزند زنده است بر او تاثیر دارد.

وی با اشاره به مقام علمی حضرت زهرا (س) و اینکه فرزند پیامبر خدا (ص) بوده اند اظهار داشت: در مسائل ریز در زندگی نیز توجهات حضرت زهرا این روزها هم مورد استفاده است. با وجود اینکه دختر پیغمبر هستند بازهم مقام همسرشان را در خانه نگه می دارند و برای جایگاه ایشان ارزش و اهمیت قائل هستند که همین توجهات در بین اعضای خانواده به ویژه فرزندان و به تبع در بین جامعه بسیار غنی و ارزش گذار است.

کارشناس مذهبی صبح پارسی ادامه داد: حضرت زهرا (س) با دقت و هوشمندی که در بحث خانواده دارند از مسائل اجتماعی و وضعیت زنان و مردان همنوع خود نیستند. ایشان با زنان مدینه مرتبا کلاس هایی را برگزار می کردند به آن ها مسائلی را می آموختند و به آن ها سر می زدند و با زنان همواره در ارتباط بودند.

یزدی افزود: این حضرت در مسائل علمی مشارکت داشتند و به مسائل اجتماعی متعددی که زندگی باآن در ارتباط است را مسلط بودند و این یعنی زنی موفق است که از جامعه خود اطلاع داشته باشد. این دقت و فراست به ما می آموزد که وقتی زنی دارد همسری و مادری می کند باید از همه مسائل زندگی مطلع باشد. علم به روز زنان باعث می شود مضرات و معایب علم روز را متوجه شده و در سنین مختلف در فرزندان خود برای استفاده کردن از آن علم به هوش عمل می کند.

وی عنوان کرد: یک خانم با رفتارهای متفاوت بچه ها و همسرش رو به رو است و اگر این خانم اطلاعات قوی نداشته باشد هنگام ارتباط برقرار کردن با فرد خودش و خانواده تخریب می شود و ممکن است به یک جنجال سر بزند. اگر روانشناسی خانواده صحیح مدیریت نشود چالش به وجود می آید اما اطلاع خانم ها از چالش ها جلوگیری می کند چون نحوه صحیح را می داند.

این کارشناس مذهبی گفت: تمام زن ها در هر دوره و مربوط به هر نژاد، ملت و دینی که هستند چون سلامت یک جامعه و خانواده را به همراه دارند باید نحوه درست رفتارکردن را بدانند.

یزدی تصریح کرد: مهم ترین مسئله ای که حضرت زهرا داشتند این بود که متوجه رفتار خود بودند و خودشان را می ساختند و اینطور نبود که فقط دیگران را تعلیم و تربیت دهند بلکه ابتدا در وجود خودشان نهادینه می کردند، در این مسیر از خدا استمدادجویی می کردند و خودشان را قوی می کردند. همانطور که باید مراقب جسممان هستیم مراقب آگاهی و روحمان افکار و اندیشه هایمان باشیم تا بتوانیم در دنیا موفق شویم.

وی افزود: زنان باید در همه چیز دستی داشته باشند از روانشناسی، اطلاعات اجتماعی و علمی در زمینه های مختلف تا بتوانند خانواده ای صحیح را بسازند.

 

آخرین اخبار

شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید کوتاهی عمر ام ابیها(س) یکی از علل شناخت محدود بشر از فضائل ایشان نمایش «کوچه های بنی هاشم» نمایشی میدانی که در نوع خود بی نظیر است چاپ چند کتاب به زبان انگلیسی توسط مترجمی که دچار فلج اطفال بود/ حسن اسدی: از تاثیر نقش تئاتر جدیدم پرخاشگر شده ام!؛ در جوانی مانیتورهای اتاق فرمان برایم شبیه سفینه ها بود سوگواره یاس کبود در شب نشینی جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها