اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟

برکات وجودی و فضائل حضرت زهرا (س) مهم ترین موضوع برنامه صبح پارسی امروز بود.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندیاز شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع سالگرد شهادت حضرت فاطمه (س) بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با صدای مداحان کشور در وصف بانوی دو عالم و همچنین ارتباط زنده با مراسم تشییع شهدای گمنام در دانشگاه تهران، محمد امین نبی اللهی و شمیم علیزاده با طیبه یزدی کارشناس مذهبی برنامه صبح پارسی به گفت و گو نشستند.

یزدی گفت: حضرت زهرا (س) ویژگی های بسیار اخصی که داشتند بسیار مورد توجه است و با وجود عمر کوتاهشان اثرات زیاد در زندگی بشری داشته اند. یکی از این اثرات این است که تبدیل به به اسوه برای تمام دوران شدند. تفاوت اسوه و الگو این است که الگو زمان پذیر، مکان پذیر و دوره پذیر است اما اسوه فرازمانی و فرامکانی است و به همین دلیل ایشان اسوه حسنه شده اند.

وی تصریح کرد: عمر کوتاه حضرت صدیقه طاهره(س) باعث شده رفتارهایشان، تاکیدهایشان بر نقش اجتماعی و تربیت فرزندانشان آنقدر عمیق است که در هر دوره ای تاثیرگذار باشد. ممکن است بسیاری دینشان جدای از دین اسلام باشد اما آن ها هم می توانند از ویژگی های ایشان استفاده کنند. حضرت فاطمه (س) در باب همسری آنقدر توجه دارند که ادب و احترام را از پایه های اصلی یک خانواده می دانند.

این کارشناس مذهبی افزود: در آن زمان به خاطر اختلاف نظر و سلیقه ها جنگ هایی بین مردم پیش می آمد و امیرالمومنین (ع) در این نبردها شرکت می کردند، حضرت زهرا (س) برای حضرت علی(ع) امدادگری روح و جسم انجام می دادند و به التیام جسم و روح ایشان توجه می کردند. انسان در نبردها روحش آسیب می بیند و حضرت زهرا (س) به این نکته بسیار توجه می کردند.

یزدی بیان کرد: زمانی که حضرت زهرااز دنیا رفتند فرزندان آن ها خردسال بودند ولی ادب و احترام سرشاری در رفتار کودکانشان وجود دارد. با سن کمشان پس از ازدواج مجدد حضرت علی (ع) به راحتی نامادری را می پذیرند که ناشی از این تربیت درست است. در زمانی که در بستر بیماری بودند به وضعیت تغذیه، بهداشت و شرایط روحی بچه هایشان توجه می کرده اند و این الگوهای نمادینی است که نشان از تاثیر عمیق نقش مادر در خانواده دارد. حضور مادر در خانواده، آغوش گرم مادر و کلام پر مهر او تا زمانی که فرزند زنده است بر او تاثیر دارد.

وی با اشاره به مقام علمی حضرت زهرا (س) و اینکه فرزند پیامبر خدا (ص) بوده اند اظهار داشت: در مسائل ریز در زندگی نیز توجهات حضرت زهرا این روزها هم مورد استفاده است. با وجود اینکه دختر پیغمبر هستند بازهم مقام همسرشان را در خانه نگه می دارند و برای جایگاه ایشان ارزش و اهمیت قائل هستند که همین توجهات در بین اعضای خانواده به ویژه فرزندان و به تبع در بین جامعه بسیار غنی و ارزش گذار است.

کارشناس مذهبی صبح پارسی ادامه داد: حضرت زهرا (س) با دقت و هوشمندی که در بحث خانواده دارند از مسائل اجتماعی و وضعیت زنان و مردان همنوع خود نیستند. ایشان با زنان مدینه مرتبا کلاس هایی را برگزار می کردند به آن ها مسائلی را می آموختند و به آن ها سر می زدند و با زنان همواره در ارتباط بودند.

یزدی افزود: این حضرت در مسائل علمی مشارکت داشتند و به مسائل اجتماعی متعددی که زندگی باآن در ارتباط است را مسلط بودند و این یعنی زنی موفق است که از جامعه خود اطلاع داشته باشد. این دقت و فراست به ما می آموزد که وقتی زنی دارد همسری و مادری می کند باید از همه مسائل زندگی مطلع باشد. علم به روز زنان باعث می شود مضرات و معایب علم روز را متوجه شده و در سنین مختلف در فرزندان خود برای استفاده کردن از آن علم به هوش عمل می کند.

وی عنوان کرد: یک خانم با رفتارهای متفاوت بچه ها و همسرش رو به رو است و اگر این خانم اطلاعات قوی نداشته باشد هنگام ارتباط برقرار کردن با فرد خودش و خانواده تخریب می شود و ممکن است به یک جنجال سر بزند. اگر روانشناسی خانواده صحیح مدیریت نشود چالش به وجود می آید اما اطلاع خانم ها از چالش ها جلوگیری می کند چون نحوه صحیح را می داند.

این کارشناس مذهبی گفت: تمام زن ها در هر دوره و مربوط به هر نژاد، ملت و دینی که هستند چون سلامت یک جامعه و خانواده را به همراه دارند باید نحوه درست رفتارکردن را بدانند.

یزدی تصریح کرد: مهم ترین مسئله ای که حضرت زهرا داشتند این بود که متوجه رفتار خود بودند و خودشان را می ساختند و اینطور نبود که فقط دیگران را تعلیم و تربیت دهند بلکه ابتدا در وجود خودشان نهادینه می کردند، در این مسیر از خدا استمدادجویی می کردند و خودشان را قوی می کردند. همانطور که باید مراقب جسممان هستیم مراقب آگاهی و روحمان افکار و اندیشه هایمان باشیم تا بتوانیم در دنیا موفق شویم.

وی افزود: زنان باید در همه چیز دستی داشته باشند از روانشناسی، اطلاعات اجتماعی و علمی در زمینه های مختلف تا بتوانند خانواده ای صحیح را بسازند.

 

آخرین اخبار

حضور رکورددار دارنده مدارک تحصیلی در شب نشینی تفاوت مخاطبان داخل و خارج از کشور از نگاه وحید رونقی بررسی آخرین تحولات غزه در کنکاش ژرفا و سبک زندگی شب نشینی با یک میهمان خوش صدا تئاتر؛ بازیگر را نمک گیر می کند سوگواره ای از کرمانشاه قطعه ای دیگر از روایت غمبار نینوا ژرفای 22مرداد با محوریت تاریخ و تمدن بازیگر ترورشده سریال بچه مهندس به استودیوی شب نشینی می آید نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس گل و گیاه است نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا ژرفا و مبانی اندیشه دینی و اعتقادی قطعه ای عاشورایی از شمال کشور در باب روایت کربلا مسافری از ژاپن در شب نشینی امشب با مقوله گردشگر مذهبی بیشتر آشنا می شویم. اهمیت هویت دینی در خانواده با الگوبرداری از مکتب حسینی نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع پخت فطیر حلوا در بخش آشپزی خانه مهر چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟ ژرفا و حکومت دینی شب سیزدهم محرم منتسب به بانوی آب و آیینه آیین بیل زنی قطعه ای دیگر از روایت کربلا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن صبح پارسی چهارشنبه میزبان رییس دانشگاه شهید بهشتی «شب نشینی» امشب میزبان استاد خوشنویسی و نقاشی حماسی می‌شود نگاهی به آیین‌های عزاداری استان خوزستان صبر حضرت زینب (س) یک ویژگی انسان‌ساز و پربرکت برای بشریت است ژرفا با محوریت اندیشه ورزی روایت قطعه ای از کربلا با تعزیه شب دوازدهم محرم منتسب به مرد محراب و سجاده ؛سیدالساجدین (ع) آداب مداحی در خوزستان شب نشینی امشب میزبان یک همکار مطبوعاتی است یکی از اهداف قیام عاشورا حفظ حقانیت اسلام بود ژرفا با محوریت شعر و ادبیات غروب کربلای خونین، قطعه ای جانگداز از یک روایت شب یازدهم و غربت شام غریبان سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن امشب استودیوی شب نشینی حال و هوای عاشورا دارد ماجرای ۱۰ سال اسارت از زبان جانباز دوران دفاع مقدس شب دهم و روضه حرم ابا عبدالله علیه السلام ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ قطعه یک روایت از صفویه تا یزد لبیک یا حسین (ع) حسین گاردی که بود؟ نگاهی به روایت شهادت حضرت علی اکبر (ع) در ظهر عاشورا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن ژرفا و سبک زندگی باید اتمسفر دنیای معاصر را به نقاشی قهوه خانه ای وارد کرد. شب نهم؛ منتسب به سقای آب و ادب

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها