اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س)

ذکر فضائل اخلاقی حضرت زهرا (س) و تلفیق شعر و نقاشی در زندگی هنری بانوی ایرانی موضوعات اصلی «شب نشینی» شبکه جام جم بود.

در بخش اول برنامه گفت و گو محور «شب نشینی» افسانه پایمرد کارشناس الهیات و ادیان گفت: اگر مجموعه فضائل اخلاقی را به شکل یک هرم در نظر بگیریم ایثار در راس آن است و کسی که ایثار دارد از مراتب کمال بیشتری برخوردار بوده و تکامل معنوی و روحی او بیشتر است. در ایثار به خاطر هدف والا و مقدسش دیگری را بر خود ترجیح می دهد و انتخاب آگاهانه دارد و به خاطر هدف مقدسش با خدا معامله می کند و در ازای آن ایثار هم توقعی ندارد و در عوض آن رضایت خدا را می گیرد.

پایمرد تصریح کرد: در تاریخ زندگی حضرت زهرا (س) یک بار امام حسن (ع) و امام حسین (ع)بیمار شدند و مادر و پدرشان تصمیم گرفتند سه روز را روزه بگیرند تا ضمن درمان کردن فرزندانشان از خداوند کمک بگیرند تا به آن ها شفا دهد. بعد از این وفای عهد روز اول هنگام غروب آفتاب مسکینی در خانه را می زند و حضرت فاطمه (س) همه آن چیزی که برای افطار داشتند را به او می دهند و روز دوم به یتیم و روز سوم به اسیر. این واقعه شان نزول آیه ای از قرآن است و این نمونه از تربیت که پیش چشمان امام حسن(ع) و امام حسین(ع) رخ داد سال ها بعد در واقعه عاشورا که عالی ترین جلوه ایثار است توسط امام حسین (ع) صورت گرفت.

وی افزود: یکی از واعظان نظریه یادگیری اجتماعی در قرن حاضر یادگیری مشاهده ای را مهم ترین نوع یادگیری عنوان کرده و والدین را اولین معلمان فرزندان معرفی کرده است. 1400 سال پیش حضرت زهرا (س) با تکنیک ها و با مهارت هرچه تمام تر به تربیت فرزندان پرداخته و با التزام عملی خودشان آموزه های دینی را به آن ها آموخته اند نه صرفا با امر و نهی.

این کارشناس مذهبی بیان کرد: روانشناسان برای بررسی شخصیت افراد به دوران کودکی فرد و افراد و محیط اطراف او مراجعه می کنند؛ حضرت زهرا (س) در دامان اولین زن مسلمان و فداکار رشد کردند و خود پیامبر (ص) هم برای مکارم اخلاق مبعوث شدند و همه این ها باعث ایجاد این فضائل در وجود حضرت فاطمه (س) شده است.

پایمرد ادامه داد: گذشت از همه تعلقات شخصی و عاطفی ویژگی برجسته حضرت زهرا (س) است که شاید افراد عادی نتوانند به این درجه و مرتبه رسیده و اینگونه از خواستنی های خود بگذرند.

وی درباره روش های ایجاد کردن مکارم اخلاقی در وجود انسان اظهار داشت: منشا اخلاق یا وراثت است و یا فطری است و یا آموزشی است که با تمرین و ممارست به وجود می آید. فرد با تصمیم یک ویژگی اخلاقی را در خود ایجاد می کند و با ممارست آن را در وجود خود توسعه داده و سپس تثبیت می کند.

این کارشناس ادیان و مذاهب افزود: ائمه و بزرگان نیز انسان هایی هستند که اگرچه نظر خاص خدا را داشته اند اما آن ها هم به واسطه تمرین و تکرار برخی صفات را در خودشان زنده کرده اند. وقتی شخصی روح تکامل یافته ای دارد هیچ تعلق و وابستگی به دنیا ندارد و حتی لباس عروسی خود را به فقیر می بخشد. در چنگال دنیا اسیر نبودن و دنبال حواشی نبودن یعنی همان زهد که در حضرت زهرا (س) دیده می شود و گذشت برای آن ها کار آسانی است.

پایمرد درباره انفاق نیز گفت: واژه انفاق در قرآن کریم بیش از 70 بار تکرار شده و معصومان نیز با قرآن بسیار مانوس بوده اند و به همین دلیل این ویژگی اخلاقی در وجود این بزرگواران به وفور دیده می شود. وقتی بر روی یک موضوع اخلاقی تاکید می شود جلوه های آن را در حضرت زهرا (س) بیشتر می بینیم. حضرت مطابق آیه قرآن می گفتند بخشی از اموال ما حق سائل و مسکین است.

وی تصریح کرد: فردی که انفاق می کند بر اساس اعلام قرآن کریم 700 برابر می شود؛ درست که افراد با این قصد و نیت انفاق نمی کنند اما این کار آن ها بی پاسخ نمی ماند.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: یکی از تذکرهای حضرت زهرا (س) احسان به والدین است که چهار بار هم در قرآن کریم در کنار توحید بیان شده است. توصیه می شود خصوصا در دوران سالمندی توجه کافی به والدین خود داشته باشیم. همه این ها اخلاق محوری است.

پایمرد در خصوص ضرورت همراهی تلاش و توکل اظهار داشت: تلاش برای رسیدن به آرزوها و محقق شدن خواسته ها منافاتی با توکل ندارد یعنی فرد باید تلاش خودش را در مسیری که فکر می کند درست است انجام دهد و کارهایی که لازم است را به سرانجام برساند و در اثنای این فرایند توکل به خدا هم داشته باشد.

وی در پایان بیان کرد: با تمرین و محاسبه نفس و مشارطه و مراقبه می توانیم نفسمان را به مرتبه ای برسیم که علم به برخی از امور را بیابیم و از انسان های عادی فراتر فکر کنیم و بدانیم.

در بخش دوم گفت و گو "سمیه مومنی" شاعر و نقاش هنرمند گفت: برایم شعر و نقاشی آمیخته به هم است. وقتی نقاشی می کشم به شعر فکر می کنم و وقتی شعر می گویم و می خوانم به نقاشی فکر می کنم. نمی توانم هیچ کدام را کنار گذاشت. شاید از شاعر جماعت انتظار می رود که همواره به فرمان دل باشد اما قطعا گاهی هم باید به عقل رجوع کرد.

مومنی تصریح کرد: در خانواده ای بزرگ شدم که همه اهل هنر و علاقه مند به هنر هستند. سال ها بود به نقاشی علاقه داشتم اما فرصتی برای تحصیلات آکادمیک نبود. وقتی بچه هایم از آب و گل درآمدند فرصت بیشتری برایم بود. قبل از آن از دوره نوجوانی شعر می نوشتم اما به صورت تخصصی تقریبا 6 سال پیش شروع کردم و نقاشی را از 10 سال پیش آغاز کردم و همواره برایم همراه هم بوده است.

وی افزود: گاهی ممکن است یک کلمه به ذهن خطور کند و مسبب نوشتن یک شعر شود اما لزوما قبل از آن باید فرد مطالعاتی داشته باشد و تخصصی در زمینه شعر یافته باشد که به آن جوشش کمک می کند؛ این می شود تلفیقی از جوشش و کوشش.

این بانوی هنرمند ادامه داد: نقاشی تدریس می کنم و قبل از کرونا هم در هنرستان دینی درس می دادم. با برنامه ریزی درست می توان به همه این ها رسید اما به طور طبیعی سخت می گذرد. سعی می کنم این سختی متوجه خودم باشد و از وقتی که برای خانواده می گذارم برای کارهایم کم نگذارم. دو فرزند دارم که یکی 17 ساله و یکی 12 ساله است، همسرم با من همراه است و صمیمانه از او ممنون هستم چون شعر و نقاشی سکوت و آرامش می طلبد و خانواده همیشه همراهم بوده اند.

وی درباره تاثیر متقابل شعر و نقاشی بیان کرد: از شعر ایده می گیرم برای نقاشی و از نقاشی ایده برای شعر می گیرم. برخی از اشعار تصویرسازی های خوبی دارند که می تواند ایده های خوبی برای نقاشی باشند و عکس این قضیه هم صادق است. رنگ و روغن، آبرنگ و سیاه قلم کار می کنم قالب های شعری من هم بیشتر غزل و گاهی هم رباعی است. دخترم هنرستان رشته طراحی و دوخت است ولی پسرم به نقاشی علاقه ندارد.

مومنی اظهار داشت: فضایی که احساس و عاطفه را درگیر می کند می تواند کمک بیشتری به شاعر بکند. برای من هم پیش آمده که در ماشین یا پشت فرمان به من احساسی دست داده و روحم رقیق شده که انگار هجوم کلمه است و دوست داریم که بنویسیم. وقتی کار نقاشی انجام می دهم کتاب صوتی شعر گوش می کنم.

این هنرمند نقاش و شاعر ایرانی خاطرنشان کرد: سند مظلومیت حضرت فاطمه همین بی نشان بودن ایشان است و اگر به لطف خدا روزی صحن و سرایی برای ایشان ساخته شد این روزها را از یاد نبریم که حضرت زهرا (س) سالیان سال بدون بارگاه بوده اند تا نشانی از مظلومیت ایشان باشد.

مومنی ادامه داد: تلاش کردم زندگی و زیستم آغشته با هنر باشم نه اینکه فقط قلمی دست بگیرم. اینکه حتی در مسافرت ها به ویژه مسافرت های مذهبی ابزارم همراهم بوده است از علاقه من نشأت گرفته و در جنبه های مختلف زندگی تاثیر گذاشته است. دیدگاه یک نقاش و شاعر باید متفاوت باشد و به جزئیات توجه داشته باشد و همین دیدگاه او را از دیگران متمایز می کند.

وی گفت: دوست داشتم بچه هایم لذت کار هنری که خودم دریافت می کنم را احساس کنند. بسیاری از مواقع فرزندانم در مسائل ریز نشان می دهند که از هنر من تاثیر پذیرفته اند.

شاعر توانمند کشور تصریح کرد: وقتی در طبیعت نقاشی های خاص خدا را می بینیم قطعا لذت می بریم فقط کافی است کمی دقت کنیم و جزئی تر نگاه کنیم.

مومنی درخصوص سرودن اشعاری در وصف اهل بیت (ع) افزود: کارهای اهل بیت (ع)مراقبت خاصی نیاز دارد. کلماتی که برای شعر آئینی استفاده می کنیم باید کلمات مقدسی باشند. باید مستند صحبت کنیم و روایتی شاعرانه در همه وقایع داشته باشیم. در بحث نقاشی هم همینطور است ما این اجازه را نداریم که چهره این حضرات را بکشیم و فقط می توانیم از تمثال استفاده کنیم. در نقاشی سخت تر است چون در شعر آیات و روایات کلمه ها به کمک ما می آیند اما در نقاشی صرفا با تصویری مواجه هستیم که باید همزمان احساس و روایت را منتقل کنیم اما اگر این اتفاق بیفتد تاثیرش می تواند از شعر جلو بزند.

وی خاطره ای از سرودن یک شعر جوششی در وصف حضرت فاطمه (س) را شرح داد: سه سال پیش ایام ولادت حضرت زهرا (س) برنامه ای داشتیم. شعر داشتم ولی شعری که خودم دوست داشته باشم در این محفل بخوانم نداشتم و هرچقدر هم تلاش کردم شعری بنویسم نتوانستم تا اینکه شب قبل از محفلمان در خواب بودم و باران می بارید و از صدای باران از خواب بیدار شدم، قبل از آن هم با ناراحتی زیاد از این ناتوانی ام خوابیدم و وقتی بیدار شدم از ساعت 3 شب تا نماز صبح شعری که می خواستم را سرودم و خیلی حس خوبی به آن دارم حتی اگر از نظر فنی هم چندان خوب نباشد.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا پنجشنبه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود و تهیه کننده این برنامه نیزعلی شعبانی است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini.irani بارگذاری می شود.

آخرین اخبار

چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید کوتاهی عمر ام ابیها(س) یکی از علل شناخت محدود بشر از فضائل ایشان نمایش «کوچه های بنی هاشم» نمایشی میدانی که در نوع خود بی نظیر است چاپ چند کتاب به زبان انگلیسی توسط مترجمی که دچار فلج اطفال بود/ حسن اسدی: از تاثیر نقش تئاتر جدیدم پرخاشگر شده ام!؛ در جوانی مانیتورهای اتاق فرمان برایم شبیه سفینه ها بود سوگواره یاس کبود در شب نشینی جام جم راه هایی برای شناخت بهتر نیما یوشیج و خدمات او به شعر و ادب فارسی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها