اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد

وزیر امور خارجه در برنامه «کنکاش» ۱۸ دی ماه درباره موضوع ارائه تسهیلات به ایرانیان خارج از کشور گفتگو کرد.

ارائه تسه یلات به ایرانیان خارج از کشور

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه، درباره ضرورت شکل گیری شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بیان کرد: بدلیل توجه ویژه حجت الاسلام والملسلمین آقای دکتر رئیسی، شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد. برای آسیب شناسی و بررسی مشکلات ایرانیان خارج از کشور، اعضای جدیدی به این شورا اضافه شدند. همچنین درمورد مشکلات مشمولین نظام وظیفه، معاون نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح به این ترکیب اضافه شد.

استقبال از تردد ایرانیان  خارج از  کشور

وی درباره اقدامات ایران هراسی در فضای مجازی اظهار کرد: به موازات نشست شورای عالی ایرانیان، اقدامات دیگری در حوزه ایران هراسی توسط رسانه ها و برخی تشکل ها در فضای مجازی انجام می شود که ایرانیان خارج از کشور، در بدو ورود به کشور با حکم قضایی ممنوع الخروج از کشور خواهند شد.

وی افزود: طی صحبت انجام شده با حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر اژه ای رئیس محترم قوه قضاییه راجع به این موضوع، ایشان اعلام کردند که ما با روی گشاده از تردد ایرانیان خارج از کشور استقبال می کنیم.

به کارگیری سامانه پرسم ان تردد

وزیر امور خارجه بیان کرد: همچنین در هماهنگی با بخش های امنیتی و قوه قضاییه، در سامانه میخک وزارت امور خارجه که هم میهنان خارج از کشور ما برای اقدامات کنسولی به این سایت مراجعه می کنند، در ورود به این سایت محیطی را تحت عنوان پرسمان تردد قرار دادیم که ایرانیان خارج از کشور می توانند با کمترین اطلاعات وارد شده و در سامانه وزارت امور خارجه رصد شده و  با توجه به لینک بودن وزارت امور خارجه با بخش های امنیتی و قوه قضاییه، پاسخ را در کمتر از ده روز دریافت کرده و به مخاطب ایرانی اعلام می شود که بدون نگرانی به ایران سفر کند.

وی افزود: حتما وزارت امور خارجه به عنوان یک نهاد حاکمیتی در جمهوری اسلامی ایران این مورد را تضمین می کند.همچنین کمیته ای را تشکیل دادیم که پاسخ هم وطنان را در بازه حداکثر ده روزه بدهیم . علی رغم جوسازی های شدیدی که بعد از به کارگیری سامانه پرسمان تردد ایجاد شده است ، این امکان فراهم آمده است که ایرانیان خارج از کشور به راحتی به ایران سفر کنند.

لزوم تصویب قانون حمایت از ایرانیان خارج  از کشور

امیر عبداللهیان بیان کرد: در چهارماه گذشته کارگروه های هفت گانه شورای عالی ایرانیان خارج از کشور جلسات فشرده ای داشته اند. اگر به معنای واقعی و با روشی اطمینان بخش بتوانیم حمایت های ایران را از ایرانیان خارج از کشور شرح دهیم، و قانون حمایت از ایرانیان خارج از کشور را به تصویب برسانیم، هم وطنان ما و بخش های اجرایی ذی ربط از سقف و کف این حمایت ها اطلاع پیدا خواهند کرد.

وی افزود: در حال حاضر ، چند میلیون ایرانی در خارج از کشور، علاوه بر حفظ تابعیت خود، تابعیت کشور مقیم را هم دارند. طبق قانون اساسی ، افراد دارای تابعیت مضاعف را نمی توانیم به رسمیت بشناسسیم و نمی توان تابعیت غیر ایرانی آن ها را ملاک قرار داد. بنابراین در ترکیب جدید شورای عالی ایرانیان خارج از کشور، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی را به عنوان عضو جدید آوردیم تا از ظرفیت مجلس شورای اسلامی برای تدوین و تصویب این قانون استفاده کنیم. 

اقدامات چندوجهی جهت حل مشکلات ایرانیان خارج از کشور

وی اظهار کرد: ایرانیان خارج از کشور در نشست ما، نماینده ای ندارند. در گام اول، باید در جمع جامعه ایرانیان خارج از کشور ، در هرمنطقه ای که تعداد قابل توجهی از ایرانیان مقیم وجود دارند، ۵ تا ۷ نفر از معتمدین جامعه ایرانیان، در حوزه های مختلف تعیین شوند و بتوانیم با ساز و کاری با این معتمدان در ارتباط باشیم. اقدامات چندوجهی را از قوه مقننه در مجلس تا قوه قضاییه و قوه مجریه و دولت را انجام دادیم تا اقدامات اثربخشی را در خصوص حل مشکلات ایرانیان خارج از کشور داشته باشیم.

وی افزود: از جمله مشکلات رصد شده این بود که تعداد زیادی  فرزندان بالای  ۱۵ سال ایرانیان، نتوانسته بود کارت ملی دریافت کنند. این ایراد در کار بخش کنسولی ما بوده است که در این راستا، با اقدامات به عمل آمده در حوزه فنی و ای تی, هماهنگی سامانه وزارت امور خارجه با سازمان ثبت احوال انجام شد. همچنین در بعضی از کشورها همچون کانادا که فاقدکنسول گری است، می توانند در سفر به ایران اقدامات احراز هویتی همچون اثر انگشت را انجام دهند و یا به یکی از نزدیکترین سفارتخانه های کشورهای خارجی مراجعه کنند‌.

رویکرد اقتصادی دولت جدید

وزیر امور خارجه بیان کرد: مطلوب است که سرمایه ایرانی در داخل ایران رشد کند و در خدمت توسعه کشور قرار گیرد. یکی از اقدامات وزارت امور خارجه در چهار ماه اخیر، تسهیل ارزآوری در داخل کشور است، اما در ارتباط با ایرانیان خارج از کشور، تسهیل تردد ایرانیان و مشکلات کنسولی ایرانیان است. در چارچوب حمایت از ایرانیان خارج از کشور، باید یک قانون پشتیبان سرمایه گذاری آنان باشد.

وی ادامه داد: وزارت امور خارجه در چند سال گذشته بر رویکردهای سیاسی ، کنسولی و فرهنگی متمرکز بوده است.  رویکرد دولت جدید تقویت تجارت خارجی و تجارت بین المللی در حوزه دیپلماسی اقتصادی است. لذا یکی از وظایف معاون دیپلماسی ما و ادارات زیر نظر این وزارت،  تلاش برای ارزآوری در کشور و حل و فصل و رفع مشکلات تجارت بین المللی است. .

وجود انبوه واکسن در سراسر کشور

وزیر امور خارجه بیان کرد: این قول به مردم داده می شود که سفارت خانه ها در تلاش برای واردات واکسن و به موازات آن حمایت از تولید داخلی در ابتدای دولت هستند.هفته پیش کشوری پیشنهاد 2میلیون دوز واکسن به ایران را داده است. مقامات وزارت بهداشت اعلام پر بودن انبار و عدم امکان دریافت را اعلام داشته اند. هدیه را گرفتیم و در منطقه یمن سوریه و افغانستان مازاد را استفاده می کنیم.

وی ادامه داد: در جلسه ای با وزارت بهداشت در اوایل دولت ، برخی اعلام کردند چون FATF را تایید نکردیم ، چطور پول واکسن را پرداخت کنیم. چراکه امکان تبادل بانکی نداریم. و بانک مرکزی علی رغم شرایط سخت، و دیگر بخش ها به وظایف خود عمل کرده و انبوه واکسن در حال حاضر در سراسر کشور موجود می باشد.

وی ادامه داد: نزدیک به 4میلیون افغان نیز از این خدمات بهره مند شده اند. در تماس تلفنی با وزیر امور خارجه نروژ اعلام کردم که در اتفاقات اخیر افغانستان نیز نزدیک به 700 هزار افغان را نیز سامان دهی کردیم. روزانه بیش از 5 هزار افغان وارد کشور می شوند که نیاز به اسکان آنها و واکسناسیون داریم.

امیرعبداللهیان بیان کرد: جذب واکسن برای مهار کرونا در دولت جدید با موفقیت انجام شد. امیدوار هستیم که در بحث وظیفه توسعه همکاری های اقتصادی با سایر بخش های کشور موفقیت های بیشتری را داشته باشیم. تلاش می کنیم که نتیجه اقدامات اقتصادی به گونه ای  باشد که مردم آثار آن را در زندگی و سفره خود ببینند.

بحران های مهاجرت از طرف افغانستان

وزیر امور خارجه بیان کرد: مشکلی که با برخی از نهادهای بین المللی وجود دارد و برخی از کشورهای اروپایی علی رغم ابراز هم دردی، خیلی محدود کمک کرده یا اصلا کمک نمی کنند، مربوط به پدیده مهاجرت از طرف افغانستان و بحران های حال حاضر این کشور است.

وی افزود: در اروپا اگر 200 آواره وارد جایی شوند ممکن است بحران ایجاد شود.  برای اروپاییان عجیب است که ایران چه ظرفیتی برای پذیرش روزانه 5000 نفر افغان و اسکان و پذیرایی و نگاه کاملا انسانی در شرایط سخت تحریم به آن ها دارد. البته ما در کنار آن با هیئت حاکمه افغانستان مرتبا در تماس هستیم و تلاش می کنیم این آوارگان در داخل خاک افغانستان اسکان داده شوند. همچنین کمک های بین المللی را جذب کرده و اروپا راتشویق به کمک کنیم ؛ تا به سمت اروپا سرازیر نشده و دچار بحران نشوند، تا افغانستان از این وضعیت سخت عبور کند.

حجم تبادلات تجاری

وزیر امور خارجه اظهار کرد: در بعضی از حوزه ها حجم تبادل تجاری در سه ماه گذشته تا 3 برابر افزایش داشته است. ضمن اینکه ظرفیت های فراوان و گذرگاه های فراوان بین ایران و کشورهای همسایه وجود دارد. ایجاد زیرساخت های ترانزیت در منطقه به صورت ریلی و جاده ای و ایجاد شبکه ترانزیت صادرات گاز و انرژی در منطقه،  به نفع کل منطقه و ایران است.

وی ادامه داد: هرچه همکاری های اقتصادی، تجاری و توریسم بین همسایگان و ایران و در منطقه تقویت شود، باعث رشد منطقه و اقدام علیه سیاست های تحریمی شده و سبب پایداری ملت های منطقه می شود. پیام دولت جدید را همسایگان در مراسم تحلیف دریافت کردند، همچنین دو سفر، ریاست جمهوری به ترکمنستان و تاجیکستان و به زودی به روسیه خواهند داشت.

دیپلماسی پویا و هوشمند دولت سیزدهم

وی افزود:  ایرانیان مقیم اروپا در پیام های خود ابراز نگرانی از حرکت کشور به سمت روسیه و چین می کنند و می گویند اینجا هم ما هستیم، به صراحت بیان می کنم الگوی سیاست خارجی دولت سیزدهم سیاستی خارجه متوازن، دیپلماسی پویا و هوشمند است. متوازن یعنی شعار سردر وزارت خارجه " نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی" را در حوزه استقلال سیاسی کشور حفظ می کنیم. نه به امریکا باج خواهیم داد نه به روسیه و نه به هیچ کشور دیگری. اما در حوزه مناسبات سیاسی البته می گوییم هم شرق و هم غرب. همه بخش های جهان. و کشور را در دامن هیچ کدام از این دو بلوک قرار نخواهیم داد. از مزایای موجود در شرق و غرب برای توسعه و پیشرفت کشور استفاده خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در ماه سپتامبر در نیویورک بخش عمده ای از ملاقات های بنده با 80 درصد وزرای خارجه حوزه اروپا بود. در همین شرایط تحریم، شرکت های متوسط اروپایی از برخی کشورها در ایران سرمایه گذاری و فعالیت کرده اند. از ظرفیت هایی چون روسیه همسایه ایران و چین قدرت نوظهور اقتصادی در جهان استفاده می کنیم. فراموش نکنیم که در حوزه سیاست خارجی ان چیزی که تعیین کننده است منافع کشورها است. هنر ما باید این باشد که در منافع مشترک ، کشور ما سود ببرد، تا از این بحران ها عبور کنیم. برنامه توسعه پایدار اقتصادی در کشور یکی از برنامه های دولت آقای رییسی است. ما نیز در وزارت خارجه وظیفه لغو تحریم ها سخت و پرکار،منطقی و حکیمانه  و با رفتاری متین و قوی حقوق ملت را در میز مذاکرات وین بدست آوریم .

کمک به ارز آوری و تقویت دیپلماسی اقتصادی

وی درباره  مذاکرات وین بیان کرد: وظیفه تیم اقتصادی این است که در راستای بی اثر کردن تحریم ها عمل کند. یعنی  قرار نیست سال ها معطل مذاکرات وین بمانیم. در جلسات دولت هم به همکاران گفتم وظایف ذاتی خود را با فرض اینکه تحریم ها به همین شکل است دنبال کنید. تاکید رییس جمهور هم این است که تیم اقتصادی نگاهشان به وین نباشد  و کشور را به مذاکرات گره نزنیم.

وی ادامه داد: وظیفه ما در بخش اول کمک به ارز آوری و تقویت دیپلماسی اقتصادی است. بخش دیگری از وظیفه ما هنر دیپلماسی در میز مذاکره است که وظیفه ذاتی وزارت خارجه می باشد. با منطقی متین و قوی مذاکرات را ادامه می دهیم و راهکارهای قابل توجهی را در مذاکرات به طرف مقابل ارائه داده ایم. دولت آقای رییس عمل گرا است، لذا در مذاکرات مصمم هستیم با رفتارای عملگرایانه مبتنی بر منافع ملی که رویکرد دولت سیزدهم است ؛بتوانیم میز مذارکات را به نتیجه برسانیم .

وی افزود: پیشنهادات ما شفاف و واضح روی میز مذاکره است. طرف های مقابل مابه ویژه غربی ها باید حسن نیت نشان دهند.  در سفر به نیویورک برخی از افراد اقای جو بایدن دنبال مذاکره در نیویورک بودند، من گفتم شما نشانه و رفتاری که در عمل نشان دهد که رفتارتان در قبال ایران تغییر کرده را از خودتان بروز دهید. اگر صداقت در گفت و گو دارید، پول های توقیف شده ما در خارج از کشور را(10 میلیارد دلارش را ) به نشانه حسن نیت ما برای برگشت به برجام آزاد اعلام کنید.

وی افزود: دو دور اول مذاکرات در رسیدن به ادبیات مشترک سخت بود. تمام مذاکرات شش دور قبل در جلوی ما قرار دارد در عین حال ما هم پیشنهاداتی داریم. یعنی اصلا تعارف نداریم و به طرف های مذاکرات گفته ایم که این حق طبیعی ما است که به عنوان دولت جدید بر توافقات دولت قبلی، مروری داشته باشیم. رویکرد دولت قبل شتاب زدگی در انتها بود. دولت جدید حتما نگاه فرصت مطالعه و مذاکره دارد و اصلا فرصتی برای اشتباه نداریم و با دقت به وظایفمان در میز مذاکره می پردازیم.

وی ادامه داد:در همین مذاکرات در تبادل NON PAPER بین ایران و آمریکا، طرف آمریکایی 10 امتیاز برای خود ذکر می کند و 1 امتیاز به صورت نسیه می خواهد به ایران بدهد. طبعا میز مذاکره ساده ای نیست اما ابتکارات طرف ایرانی و مذاکرات صورت گرفته ما را در مسیر مناسب و خوبی قرار داده است. ما به توافق خوب امروز نزدیک شده ایم، اما این توافق خوب را می توانیم در کوتاه مدت به نتیجه برسانیم یا نه، می بایست در طرف مقابل مورد پیگیری قرار گیرد. اعلام کردیم که اگر حسن نیت و اراده جدی دارند، همه چیز روشن است.آن چیزی که مربوط به تصمیم ماست اگر همه طرف های ما به تعهدات خود به برجام برگردند( که ناقضین برجام به طور ویژه امریکا است که ار برجام خارج شده و سه کشور اروپایی که از امریکا تبعیت کردند،) ما نیز به نقطه توافق برجام بر می گردیم.

وی افزود: امیدوارم هرچه زودتر توافق خوب در مقطع زمانی کوتاه شکل بگیرد. دنبال فرسایشی کردن مذاکرات نیستیم. و حاضر هم نیستیم که 10 امتیاز بدیم و یک امتیاز بگیریم. حتما برای ما مهم  است که از حقوق و منافع کشورمان دفاع کنیم. منطق مذاکره بده بستان می باشد. اگر اراده جدی داشته باشیم می توانیم در کوتاه ترین زمان به یک توافق خوب برسیم. در نقطه امروز روند را مثبت و رو به جلو ارزیابی می کنیم. اما در نقطه دیروز فرانسه نقش پلیس بد را بازی می کرد. اما امروز رفتار معقولی دارند . دیروز طرف امرکایی مطالبات غیرقابل قبول داشت اما امروز تصور می کنیم طرف امریکایی در  NON PAPER های خود ، با واقعیت های صحنه وفق پیدا کرده. در نهایت، توافق خوب توافقی است که همه طرف ها احساس رضایت داشته باشند.

وی گفت: در داخل کشور نیز این توافق برای دیدن منافع وجود دارد. در جلسات دو ماه گذشته با تمام سردبیران و مدیران مسئول تمامی رسانه ها) چپ، راست، مستقل و ...،) صرف نظر از گرایش ها در مجموع با نگاه به منافع ملی اصحاب رسانه تا این لحظه اتفاق نظر خوبی داشتند و پشتوانه خوی برای ما هستند. همه برای ایران پیشرفته توسعه یافته و متحد دل می سوزانند. 

برنامه زنده و تلویزیونی «کنکاش» شب گذشته ۱۸ دی ماه درباره موضوع ارائه تسهیلات به ایرانیان خارج از کشور، روی آنتن شبکه جام جم رفت.

برنامه تلویزیونی «کنکاش» با اجرای امیر علی‌عسگری شنبه‌ها ساعت 21:45 به وقت تهران از شبکه جهانی جام جم پخش می‌شود.

آخرین اخبار

حضور رکورددار دارنده مدارک تحصیلی در شب نشینی تفاوت مخاطبان داخل و خارج از کشور از نگاه وحید رونقی بررسی آخرین تحولات غزه در کنکاش ژرفا و سبک زندگی شب نشینی با یک میهمان خوش صدا تئاتر؛ بازیگر را نمک گیر می کند سوگواره ای از کرمانشاه قطعه ای دیگر از روایت غمبار نینوا ژرفای 22مرداد با محوریت تاریخ و تمدن بازیگر ترورشده سریال بچه مهندس به استودیوی شب نشینی می آید نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس گل و گیاه است نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا ژرفا و مبانی اندیشه دینی و اعتقادی قطعه ای عاشورایی از شمال کشور در باب روایت کربلا مسافری از ژاپن در شب نشینی امشب با مقوله گردشگر مذهبی بیشتر آشنا می شویم. اهمیت هویت دینی در خانواده با الگوبرداری از مکتب حسینی نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع پخت فطیر حلوا در بخش آشپزی خانه مهر چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟ ژرفا و حکومت دینی شب سیزدهم محرم منتسب به بانوی آب و آیینه آیین بیل زنی قطعه ای دیگر از روایت کربلا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن صبح پارسی چهارشنبه میزبان رییس دانشگاه شهید بهشتی «شب نشینی» امشب میزبان استاد خوشنویسی و نقاشی حماسی می‌شود نگاهی به آیین‌های عزاداری استان خوزستان صبر حضرت زینب (س) یک ویژگی انسان‌ساز و پربرکت برای بشریت است ژرفا با محوریت اندیشه ورزی روایت قطعه ای از کربلا با تعزیه شب دوازدهم محرم منتسب به مرد محراب و سجاده ؛سیدالساجدین (ع) آداب مداحی در خوزستان شب نشینی امشب میزبان یک همکار مطبوعاتی است یکی از اهداف قیام عاشورا حفظ حقانیت اسلام بود ژرفا با محوریت شعر و ادبیات غروب کربلای خونین، قطعه ای جانگداز از یک روایت شب یازدهم و غربت شام غریبان سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن امشب استودیوی شب نشینی حال و هوای عاشورا دارد ماجرای ۱۰ سال اسارت از زبان جانباز دوران دفاع مقدس شب دهم و روضه حرم ابا عبدالله علیه السلام ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ قطعه یک روایت از صفویه تا یزد لبیک یا حسین (ع) حسین گاردی که بود؟ نگاهی به روایت شهادت حضرت علی اکبر (ع) در ظهر عاشورا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن ژرفا و سبک زندگی باید اتمسفر دنیای معاصر را به نقاشی قهوه خانه ای وارد کرد. شب نهم؛ منتسب به سقای آب و ادب

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها