اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم

روانشناس برنامه صبح پارسی درباره راه حل هایی برای نو شدن و کنار گذاشتن عادت ها صحبت کرد.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع زندگی صحیح بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، فرشید فهیم و آلاء خامه‌یار با مهدی اخوان روانشناس برنامه صبح پارسی به گفت و گو نشستند.

اخوان گفت: ریشه ترس جهالت است و هر ندانستنی تولید ترس می کند. مغز انسان طوری تعبیه شده که می خواهد حالت ساختاری ثابت داشته باشد . تمایل دارد عادت سازی کند و نمی تواند وضعیت جدیدی را بپذیرد، مغز دوست دارد در همان وضعیت گذشته خودش باقی بماند.

وی تصریح کرد: ما باید عاشق تغییر باشیم. باید بدانیم که به لحاظ مغزی به سمتی می رویم که می خواهیم در حالت ثابت خودمان باشیم اما برای تغییر وضعیت و کنار آمدن با ترس هایمان روش های خاص خود را دارد.

روانشناس صبح پارسی علل مقاومت افراد دربرابر تغییر را عنوان کرد و افزود: به دو دلیل نمی توانیم تغییر کنیم و می ترسیم؛ یکی به خاطر عدم شناخت صحیح از خود و یکی عدم شناخت صحیح از هدف است. به علاوه این دو نحوه قدم برداشتن نیز مهم است. وقتی اندازه خودمان را نمی دانیم در مسیر پیشرفت دچار مشکل می شویم. اگر اندازه خودمان را بدانیم کمتر از آن حد شروع می کنیم تا عادت را برای خودمان ایجاد کنیم و بعد رفته رفته میزان این عادت را افزایش دهیم.

اخوان بیان کرد: گاهی چون از اهدافمان برای خودمان هیولا می سازیم. نمی توانیم کاری را شروع کنیم. ولی اگر اهدافمان را با قدم های کوچک آغاز کنیم می توانیم عادت ها را تغییر دهیم. قدم بعدی برای این تغییر شرطی سازی است. مغز را می توان شرطی سازی کرد؛ به این صورت که وقتی کاری را می خواهیم انجام دهیم استارت کار را می زنیم و در ازای آن چیزی که ما را خوشحال کند و برای مغز مفید باشد را انجام دهیم که می تواند یک خوراکی باشد.

وی اظهار داشت: روزمرگی یکی از سم های روان است، انجام کارهای روزانه که ما را بی انگیزه کند و حال خوب ما را بگیرد ما را خسته می کند. حتی در روابط هم اگر دچار روزمرگی شویم مشکل ساز می شود و بسیاری از لذت ها دیدنی و لمس کردنی نیستند. باید یاد بگیریم از تمام موقعیت های زندگی لذت ببریم تا دچار روزمرگی نشویم.

این روانشناس ادامه داد: شرط بیرون آمدن از روزمرگی این است که چطور یاد بگیریم که راضی باشیم. در بحث روانشناسی موضوعی که به آن اشاره می شود محیط است که تاثیر بر روح و روان ما می گذارد. بعضی از افراد برای ما ترمز می شوند و وقتی کاری را شروع می کنیم شروع به بدبینی می کنند و  از مضرات آن کار برای ما می گویند، اگر به دنبال نو شدن هستیم باید خودمان مطالعه کنیم و دربرابر حرف های دیگران ناشنوا باشیم.

اخوان گفت: باید اصولی را بپذیریم و طبق آن اصول خودمان را سازگار کنیم و برای این سازگارشدن باید اصول درونی مان را هرروز محکم تر از قبل کنیم. هرچقدر خدا پنداری ما قوی تر شویم و بفهمیم که هر چیزی یک نظم و ترتیبی دارد و این حس باعث می شود انسان نو گرا باشد.

وی تصریح کرد: گاهی برای نو شدن از تمسخر می ترسیم درصورتی که گاهی باید در این چالش ها قرار بگیریم. باید برای خودمان چالش بسازیم، درست است وقتی در حال انجام آن چالش هستیم احساس بدی داریم اما بعد از انجام آن می فهمیم چقدر حس خوبی داریم و چه کار خوبی کرده ایم. اگر خودمان برای خودمان چالش نسازیم زندگی چالش های بدتری برای ما کنار می گذارد.

روانشناس صبح پارسی افزود: وقتی روی درون و ویژگی های درونی خودمان کار نکنیم و فکر کنیم ما بهترین و عالی ترین هستیم دچار خودشیفتگی شده ایم. همه ما اختلال داریم و گاهی اشتباه فکر می کنیم و همیشه باید جای خالی برای انتقادها از خودمان بگذاریم. اگر از من انتقاد شود و انتقاد پذیر باشیم می توانیم خلا های وجودی خودمان را رفع کنیم در غیر این صورت فقط درجا می زنیم. البته این موضوع نباید به کاهش اعتماد به نفس ما شود.

اخوان ادامه داد: یکی از چیزهایی که ما را نو می کند مشاوره کردن است و این امر خدا است. خود آن مشاور باید نگاه آلوده نداشته باشد، حسادت نداشته باشد و نسبت به کاری که می خواهی انجام دهی آگاهی بالایی داشته باشد و خود را به سمت نو شدن و تازه بودن ببریم.

وی افزود: تمام ذرات این عالم هوشمند هستند و هوشمندانه رفتار می کنند. ما هم ناخودآگاه هوشمندانه عمل می کنیم . جایی شاید نقطه عطف زندگی ما است و از زمانی که صرف برخی از کارها کرده ایم تجربه کسب کرده ایم. برخی از کارها ذهن ما را پرورش می دهند حتی اگر در ظاهر تاثیری که برای ما محسوس باشد برایمان نداشته باشد. هرچه در زندگی ما پیش آمده باید پیش می آمده است و وقتی در ادامه مسیر می بینیم که مسیرمان دیگر پیش نمی رود ادامه دادن به آن صلاح نیست و باید با اعتماد به هدایت الهی مسیری جدید را طی کنیم.

این روانشناس در پایان اظهار داشت: بعضی مواقع سدهای ما در زندگی باعث می شود که اتفاقات بهتری برای ما بیفتد که بعد از ناکامی به آن می رسیم.

آخرین اخبار

حضور رکورددار دارنده مدارک تحصیلی در شب نشینی تفاوت مخاطبان داخل و خارج از کشور از نگاه وحید رونقی بررسی آخرین تحولات غزه در کنکاش ژرفا و سبک زندگی شب نشینی با یک میهمان خوش صدا تئاتر؛ بازیگر را نمک گیر می کند سوگواره ای از کرمانشاه قطعه ای دیگر از روایت غمبار نینوا ژرفای 22مرداد با محوریت تاریخ و تمدن بازیگر ترورشده سریال بچه مهندس به استودیوی شب نشینی می آید نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس گل و گیاه است نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا ژرفا و مبانی اندیشه دینی و اعتقادی قطعه ای عاشورایی از شمال کشور در باب روایت کربلا مسافری از ژاپن در شب نشینی امشب با مقوله گردشگر مذهبی بیشتر آشنا می شویم. اهمیت هویت دینی در خانواده با الگوبرداری از مکتب حسینی نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع پخت فطیر حلوا در بخش آشپزی خانه مهر چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟ ژرفا و حکومت دینی شب سیزدهم محرم منتسب به بانوی آب و آیینه آیین بیل زنی قطعه ای دیگر از روایت کربلا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن صبح پارسی چهارشنبه میزبان رییس دانشگاه شهید بهشتی «شب نشینی» امشب میزبان استاد خوشنویسی و نقاشی حماسی می‌شود نگاهی به آیین‌های عزاداری استان خوزستان صبر حضرت زینب (س) یک ویژگی انسان‌ساز و پربرکت برای بشریت است ژرفا با محوریت اندیشه ورزی روایت قطعه ای از کربلا با تعزیه شب دوازدهم محرم منتسب به مرد محراب و سجاده ؛سیدالساجدین (ع) آداب مداحی در خوزستان شب نشینی امشب میزبان یک همکار مطبوعاتی است یکی از اهداف قیام عاشورا حفظ حقانیت اسلام بود ژرفا با محوریت شعر و ادبیات غروب کربلای خونین، قطعه ای جانگداز از یک روایت شب یازدهم و غربت شام غریبان سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن امشب استودیوی شب نشینی حال و هوای عاشورا دارد ماجرای ۱۰ سال اسارت از زبان جانباز دوران دفاع مقدس شب دهم و روضه حرم ابا عبدالله علیه السلام ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ قطعه یک روایت از صفویه تا یزد لبیک یا حسین (ع) حسین گاردی که بود؟ نگاهی به روایت شهادت حضرت علی اکبر (ع) در ظهر عاشورا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن ژرفا و سبک زندگی باید اتمسفر دنیای معاصر را به نقاشی قهوه خانه ای وارد کرد. شب نهم؛ منتسب به سقای آب و ادب

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها