اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم

روانشناس برنامه صبح پارسی درباره راه حل هایی برای نو شدن و کنار گذاشتن عادت ها صحبت کرد.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع زندگی صحیح بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، فرشید فهیم و آلاء خامه‌یار با مهدی اخوان روانشناس برنامه صبح پارسی به گفت و گو نشستند.

اخوان گفت: ریشه ترس جهالت است و هر ندانستنی تولید ترس می کند. مغز انسان طوری تعبیه شده که می خواهد حالت ساختاری ثابت داشته باشد . تمایل دارد عادت سازی کند و نمی تواند وضعیت جدیدی را بپذیرد، مغز دوست دارد در همان وضعیت گذشته خودش باقی بماند.

وی تصریح کرد: ما باید عاشق تغییر باشیم. باید بدانیم که به لحاظ مغزی به سمتی می رویم که می خواهیم در حالت ثابت خودمان باشیم اما برای تغییر وضعیت و کنار آمدن با ترس هایمان روش های خاص خود را دارد.

روانشناس صبح پارسی علل مقاومت افراد دربرابر تغییر را عنوان کرد و افزود: به دو دلیل نمی توانیم تغییر کنیم و می ترسیم؛ یکی به خاطر عدم شناخت صحیح از خود و یکی عدم شناخت صحیح از هدف است. به علاوه این دو نحوه قدم برداشتن نیز مهم است. وقتی اندازه خودمان را نمی دانیم در مسیر پیشرفت دچار مشکل می شویم. اگر اندازه خودمان را بدانیم کمتر از آن حد شروع می کنیم تا عادت را برای خودمان ایجاد کنیم و بعد رفته رفته میزان این عادت را افزایش دهیم.

اخوان بیان کرد: گاهی چون از اهدافمان برای خودمان هیولا می سازیم. نمی توانیم کاری را شروع کنیم. ولی اگر اهدافمان را با قدم های کوچک آغاز کنیم می توانیم عادت ها را تغییر دهیم. قدم بعدی برای این تغییر شرطی سازی است. مغز را می توان شرطی سازی کرد؛ به این صورت که وقتی کاری را می خواهیم انجام دهیم استارت کار را می زنیم و در ازای آن چیزی که ما را خوشحال کند و برای مغز مفید باشد را انجام دهیم که می تواند یک خوراکی باشد.

وی اظهار داشت: روزمرگی یکی از سم های روان است، انجام کارهای روزانه که ما را بی انگیزه کند و حال خوب ما را بگیرد ما را خسته می کند. حتی در روابط هم اگر دچار روزمرگی شویم مشکل ساز می شود و بسیاری از لذت ها دیدنی و لمس کردنی نیستند. باید یاد بگیریم از تمام موقعیت های زندگی لذت ببریم تا دچار روزمرگی نشویم.

این روانشناس ادامه داد: شرط بیرون آمدن از روزمرگی این است که چطور یاد بگیریم که راضی باشیم. در بحث روانشناسی موضوعی که به آن اشاره می شود محیط است که تاثیر بر روح و روان ما می گذارد. بعضی از افراد برای ما ترمز می شوند و وقتی کاری را شروع می کنیم شروع به بدبینی می کنند و  از مضرات آن کار برای ما می گویند، اگر به دنبال نو شدن هستیم باید خودمان مطالعه کنیم و دربرابر حرف های دیگران ناشنوا باشیم.

اخوان گفت: باید اصولی را بپذیریم و طبق آن اصول خودمان را سازگار کنیم و برای این سازگارشدن باید اصول درونی مان را هرروز محکم تر از قبل کنیم. هرچقدر خدا پنداری ما قوی تر شویم و بفهمیم که هر چیزی یک نظم و ترتیبی دارد و این حس باعث می شود انسان نو گرا باشد.

وی تصریح کرد: گاهی برای نو شدن از تمسخر می ترسیم درصورتی که گاهی باید در این چالش ها قرار بگیریم. باید برای خودمان چالش بسازیم، درست است وقتی در حال انجام آن چالش هستیم احساس بدی داریم اما بعد از انجام آن می فهمیم چقدر حس خوبی داریم و چه کار خوبی کرده ایم. اگر خودمان برای خودمان چالش نسازیم زندگی چالش های بدتری برای ما کنار می گذارد.

روانشناس صبح پارسی افزود: وقتی روی درون و ویژگی های درونی خودمان کار نکنیم و فکر کنیم ما بهترین و عالی ترین هستیم دچار خودشیفتگی شده ایم. همه ما اختلال داریم و گاهی اشتباه فکر می کنیم و همیشه باید جای خالی برای انتقادها از خودمان بگذاریم. اگر از من انتقاد شود و انتقاد پذیر باشیم می توانیم خلا های وجودی خودمان را رفع کنیم در غیر این صورت فقط درجا می زنیم. البته این موضوع نباید به کاهش اعتماد به نفس ما شود.

اخوان ادامه داد: یکی از چیزهایی که ما را نو می کند مشاوره کردن است و این امر خدا است. خود آن مشاور باید نگاه آلوده نداشته باشد، حسادت نداشته باشد و نسبت به کاری که می خواهی انجام دهی آگاهی بالایی داشته باشد و خود را به سمت نو شدن و تازه بودن ببریم.

وی افزود: تمام ذرات این عالم هوشمند هستند و هوشمندانه رفتار می کنند. ما هم ناخودآگاه هوشمندانه عمل می کنیم . جایی شاید نقطه عطف زندگی ما است و از زمانی که صرف برخی از کارها کرده ایم تجربه کسب کرده ایم. برخی از کارها ذهن ما را پرورش می دهند حتی اگر در ظاهر تاثیری که برای ما محسوس باشد برایمان نداشته باشد. هرچه در زندگی ما پیش آمده باید پیش می آمده است و وقتی در ادامه مسیر می بینیم که مسیرمان دیگر پیش نمی رود ادامه دادن به آن صلاح نیست و باید با اعتماد به هدایت الهی مسیری جدید را طی کنیم.

این روانشناس در پایان اظهار داشت: بعضی مواقع سدهای ما در زندگی باعث می شود که اتفاقات بهتری برای ما بیفتد که بعد از ناکامی به آن می رسیم.

آخرین اخبار

کارگردان خنده بازار در شب نشینی ورزشهای جداب "قایقرانی" و "هندبال" محور گفتگوی ورزش ایران طب ایرانی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بیش از ۵۰٪ ژن ما متعلق به ۴۰ هزار سال پیش است / مزایا و معایب فضای مجازی چیست؟ بازیگر معروف شب‌های برره از سوسک می‌ترسد/ مژگان شکوری: می‌توانم حدود ۱۵۰ ثانیه نفسم را زیر آب حبس کنم/ شاعران ایرانی چه تاثیری بر ادبیات غرب داشتند؟ کیانوش گرامی: من با دلم بازی می کنم/ پتینه کاری که با انجام یک اثر هنری از کویت اقامت رفت بگوری برره امشب به «شب نشینی» می آید "فرزانه " خروس جنگی میهمان شب نشینی می شود چگونه انواع بیش‌فعالی را بشناسیم و آن را درمان کنیم؟ بررسی بیماری های دهان و دندان در زیتون زنی که با وجود‌ام اس قله دماوند را فتح کرد/ زهره حمیدی: فرزندانم دوست داشتند بازیگری کنم ارتباط صحیح و موثر فرزندان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مفهوم اصلی واژه فرهنگ چیست/ فرهنگ‌نامه دهخدا بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی تاریخ زبان فارسی دستاوردهای سفر رییس جمهور به روسیه "تولدی دیگر" در شب نشینی حمایت‌های سازمان توسعه تجارت ایران از تجّار ایرانی خارج از کشور با پرورش گل و گیاه حس خوب را تجربه کنیم بانویی که کمر همت به بازتولید عروسک های بومی فرهنگی ایران بست در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه چه گذشت؟ دانشجوی نخبه‌ای که توانست دو اختراع خود را ثبت کند مسافر چین میهمان ورزش ایران وجود رقابت ناسالم در محیط پیرامون ما برای کشف توانایی ها لازم است/ بازی استاندارد برای کودکان چه ویژگی هایی دارد؟ خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها