اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد

رضا خلیلی، رئیس اتاق مشترک سوئد و ایران و سعید حکیم زاده پرستار خواننده ایرانی مهمانان امشب شب نشینی هستند.

در بخش اول گفتگو رضا خلیلی گفت: در سن ۱۷ سالگی به سوئد مهاجرت کردم و در حال حاضر دکترای مدیریت بیمارستان دارم.

او ادامه داد: من در ایران در کلاس پنجم رد شدم، در واقع ما یک خانواده از قشر ضعیف بودیم که در آستانه اشرفیه زندگی می‌کردیم و تابستان‌ها را کار می‌کردیم البته شغل خانوادگی ما کشاورزی بود و دلیل اصلی مهاجرت ما به سوئد نیز کاری بود.

خلیلی گفت: در سن ۱۸ سالگی در سوئد به مدرسه بزرگسالان رفتم و در آنجا شروع به یادگیری زبان انگلیسی کردم. بعد از مدت یکسال با مرد بزرگسالی که در کلاس زبان با او آشنا شده بودم، شروع به تجارت کردم. این موضوع باعث شد اولین سوپر مارکت آن شهر را تاسیس کنم.

وی اظهار کرد: من در یکی از شهر‌های کوچک در شمال سوئد زندگی می‌کردم. در گذشته سوئد مثل الان نبود که ۲۵ درصد جمعیت آن را مهاجر‌ها تشکیل دهند و در واقع در آن شهر‌ها چیزی به نام غذای مهاجرین وجود نداشت و همه چیز به تعداد کم خرید و فروش می‌شد.

به واسطه شمالی بودنم و اینکه آدم‌های اطرافم می‌گفتند برنج را خوب میشناسی، شروع به واردات برنج کردم و کم کم وارد حوزه تجارت شدم. اما قصه همینجا تمام نشد آن فردی که با او تجارت را شروع کرده بودم با یک سرمایه گذار کار خود را ادامه داد و من بیکار شدم.

برای ادامه کار مجبور شدم به اداره کار بروم و درخواست کار کنم. وقتی تست کار از من گرفته شد به دلیل شباهت دو واژه "نقاشی" و "هدف" در زبان سوئدی، من اشتبا‌ها به جای نوشتن هدف در آن قسمت نقاشی کردم در همین راستا چند هفته بعد من را برای کار به یک سازمان معرفی کردند.

رئیس اتاق مشترک سوئد و ایران گفت: وقتی وارد کلاس در این سازمان شدم، تمام افرادی که از طرف اداره کار آمده بودند پزشک بودند به همین دلیل رفتم و به معلم آن قسمت گفتم من اشتباه آمدم، اما او گفت تو درست آمدی، ولی من همچنان پافشاری کردم تا بالاخره معلم با دفتر اداره کار تماس گرفت.

او ادامه داد: کارمند اداره سازمان کار هم گفت که این فرد با توجه به رزومه‌ای که پر کرده نشان می‌دهد کسی است که به کمک کردن به دیگران علاقه دارد، البته من متوجه شدم که کلمه هدف با نقاشی اشتباه شده؛ برای همین او را به این مجموعه فرستادم تا زبان تخصصی یاد بگیرد.

خلیلی درباره ادامه کار خود بعد از کلاس‌های تخصصی زبان گفت: بعد از یک دوره ۳۸ ماهه، یک بیمارستان در شهر بروس مرا استخدام کرد و من مدیر بخش دارو مراقبت‌های بیماری بیمارستان شدم.

او ادامه داد: من اولین نفری هستم که به عنوان نماینده مجلس تا سال ۲۰۰۶ وارد مجلس سوئد شدم و بعد از من خانم مریم یازرلو وارد این پارلمان شدند. زمانی که در بیمارستان بودم با یک خانمی که مسئول حزب راست سوئد بود، در یک زمانی وقتی بحث هم پیوندی در این حزب رخ داد شروع به مباحثه و مناظره کردم و به او گفتم کار شما نادرست است. همین موضوع باعث شد این خانم من را به پارلمان دعوت کند و بدین ترتیب من اولین مهاجری بودم که به عنوان "مدیر هم پیوندی حزب" استخدام شد.

خلیلی اظهار کرد: ورود من به اتاق بازرگانی ریشه در همین پارلمان دارد، در سال ۱۳۹۹ قرار شد نمایشگاهی در امارات ایجاد شود. وقتی من در این نمایشگاه شرکت کردم، این شرکت در راستای گسترش روابط تجاری با کشور‌های اسکاندیناوی و کشور‌های خاورمیانه سرمایه گذاری می‌کردند.

او ادامه داد: در این نمایشگاه از من خواستند که پیشنهادی بدم و من نیز سرمایه گذاری در امارات را اشتباه دانستم. یکی از وزرا من را مدیر پروژه سرمایه گذاری کرد و من وقتی بررسی کردم متوجه شدم اتاق‌های مشترک فراوانی در سوئد با کشور‌های دیگر دارد. در همین راستا به تعداد زیادی مهاجر بیکار ، پیشنهاد دادم تا با ۱۸ تا از اتحادیه‌های سراسری مهاجرین در کشور سوئد ارتباط بگیرم و در پی این کار بسیاری از افراد را در آن عضو کردم.

رئیس اتاق مشترک سوئد و ایران گفت: یکی از وزرا مشاور من بوده و در یک حزب دیگر کار میکرد، اما این موضوع برای من مهم نبود. من سعی کردم سیاست هم پیوندی که  از اول هم به آن اعتقاد داشتم را پیاده کنم و هم اشتغال زایی کنم. این کار باعث شد تا افرادی که مهاجر در کشور سوئد هستند راحت‌تر بتوانند با کشور خودشان ارتباط برقرار کنند.

خلیلی گفت: رابطه ایران با سوئد به بیش از ۱۱۰ سال پیش بر می گردد در واقع در زمان درگیری‌های قبل از مشروطه سوئد سعی می‌کرد به ایران کمک و حتی برخی ساختمان‌های را در ایران تاسیس کند. ایران برای سوئد یک کشور مهم از نظر تجاری است. همچنین از لحاظ میزان مهاجرت به این کشور فکر میکنم در رتبه دوم یا سوم قرار داریم.

او در پایان گفت: افرادی که در سوئد زندگی می‌کنند علاقه زیادی به آداب و رسوم این کشور دارند. سفرای سوئدی نیز خیلی علاقه دارند که بتوانند در تمامی زمینه‌ها با کشور ایران فعالیت داشته باشند.

در بخش دوم گفتگو سعید حاکم زاده بیان کرد: من حس میکنم شغل پرستاری من خیلی مربوط به شانس من در کنکور بود. وقتی وارد دانشگاه شدم و درس‌ها را دیدم متوجه شدم که میتوانم با این شغل ارتباط برقرار کنم.

او ادامه داد: وقتی وارد شغل پرستاری شدم، در طول این کار تجربه زیادی کسب کردم، زیرا در این شغل هم با جسم و هم با روح بیماران در ارتباط هستید و گاهی بیمار فقط نیاز دارد برخورد خوبی با او شود.

حاکم زاده درباره شیوع بیماری کرونا گفت: اوایل این بیماری خیلی سخت بود من زمان همه گیری این بیماری می‌ترسیدم که اگر با یک بیمار کرونایی برخورد کنم و مراقبت‌ها از یادم رود چه اتفاقی خواهد افتاد. اولین کشیک کرونایی من عید سال ۱۳۹۹ بود، مریض من از یک بیمارستان دیگر آمده بود و نیاز به احیا داشت، من بعد از احیا کردن بیمار تازه به خودم آمدم که من میترسیدم که با یک کرونایی رو به رو شوم، اما در آن لحظه تعصب پرستاری جلوتر از ترس حرکت می‌کند.

او درباره موسیقی گفت: حالی که از بیماران می‌گیرم روی موسیقی من تاثیر دارد و من گاهی برای بیمارانم شروع به خواندن میکنم.

حمیده آریا صفت، پرستار بیمارستان در خصوص حرفه خود گفت: من به بیمارستان علاقه زیادی داشتم در واقع از زمان بچگی وقتی پرستار را می‌دیدم حال خوبی به من دست میداد شاید یکی از عواملی که باعث شد من وارد شغل پرستاری شوم این بود.

او ادامه داد: من وقتی نزدیک بیمار می‌شوم گاهی نیاز نیست تب او را بگیرم و فقط وقتی حال او را می‌بینم متوجه تب او می‌شوم. حس میکنم علاقه ام به شغل پرستاری را مدیون پرستار کودکی ام هستم که هر موقع می دیدمش درد از یادم می‌رفت.

آریا صفت در پایان گفت: در زمان شیوع ویروس کرونا ما در کنار مردم راه را ادامه دادیم وقتی که مردم از ما تشکر می‌کردند من گریه ام می‌گرفت. وقتی کسی در بیمارستان فوت می‌کرد انگار اعضای خانواده خودمان بودند و این موضوع خیلی برای من سخت بود.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا پنجشنبه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز عباس درویش است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini.irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید کوتاهی عمر ام ابیها(س) یکی از علل شناخت محدود بشر از فضائل ایشان نمایش «کوچه های بنی هاشم» نمایشی میدانی که در نوع خود بی نظیر است چاپ چند کتاب به زبان انگلیسی توسط مترجمی که دچار فلج اطفال بود/ حسن اسدی: از تاثیر نقش تئاتر جدیدم پرخاشگر شده ام!؛ در جوانی مانیتورهای اتاق فرمان برایم شبیه سفینه ها بود سوگواره یاس کبود در شب نشینی جام جم راه هایی برای شناخت بهتر نیما یوشیج و خدمات او به شعر و ادب فارسی بررسی تاثیر نمایش های مذهبی در جامعه در برنامه «صبح پارسی» فردا

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها