اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد

رضا خلیلی، رئیس اتاق مشترک سوئد و ایران و سعید حکیم زاده پرستار خواننده ایرانی مهمانان امشب شب نشینی هستند.

در بخش اول گفتگو رضا خلیلی گفت: در سن ۱۷ سالگی به سوئد مهاجرت کردم و در حال حاضر دکترای مدیریت بیمارستان دارم.

او ادامه داد: من در ایران در کلاس پنجم رد شدم، در واقع ما یک خانواده از قشر ضعیف بودیم که در آستانه اشرفیه زندگی می‌کردیم و تابستان‌ها را کار می‌کردیم البته شغل خانوادگی ما کشاورزی بود و دلیل اصلی مهاجرت ما به سوئد نیز کاری بود.

خلیلی گفت: در سن ۱۸ سالگی در سوئد به مدرسه بزرگسالان رفتم و در آنجا شروع به یادگیری زبان انگلیسی کردم. بعد از مدت یکسال با مرد بزرگسالی که در کلاس زبان با او آشنا شده بودم، شروع به تجارت کردم. این موضوع باعث شد اولین سوپر مارکت آن شهر را تاسیس کنم.

وی اظهار کرد: من در یکی از شهر‌های کوچک در شمال سوئد زندگی می‌کردم. در گذشته سوئد مثل الان نبود که ۲۵ درصد جمعیت آن را مهاجر‌ها تشکیل دهند و در واقع در آن شهر‌ها چیزی به نام غذای مهاجرین وجود نداشت و همه چیز به تعداد کم خرید و فروش می‌شد.

به واسطه شمالی بودنم و اینکه آدم‌های اطرافم می‌گفتند برنج را خوب میشناسی، شروع به واردات برنج کردم و کم کم وارد حوزه تجارت شدم. اما قصه همینجا تمام نشد آن فردی که با او تجارت را شروع کرده بودم با یک سرمایه گذار کار خود را ادامه داد و من بیکار شدم.

برای ادامه کار مجبور شدم به اداره کار بروم و درخواست کار کنم. وقتی تست کار از من گرفته شد به دلیل شباهت دو واژه "نقاشی" و "هدف" در زبان سوئدی، من اشتبا‌ها به جای نوشتن هدف در آن قسمت نقاشی کردم در همین راستا چند هفته بعد من را برای کار به یک سازمان معرفی کردند.

رئیس اتاق مشترک سوئد و ایران گفت: وقتی وارد کلاس در این سازمان شدم، تمام افرادی که از طرف اداره کار آمده بودند پزشک بودند به همین دلیل رفتم و به معلم آن قسمت گفتم من اشتباه آمدم، اما او گفت تو درست آمدی، ولی من همچنان پافشاری کردم تا بالاخره معلم با دفتر اداره کار تماس گرفت.

او ادامه داد: کارمند اداره سازمان کار هم گفت که این فرد با توجه به رزومه‌ای که پر کرده نشان می‌دهد کسی است که به کمک کردن به دیگران علاقه دارد، البته من متوجه شدم که کلمه هدف با نقاشی اشتباه شده؛ برای همین او را به این مجموعه فرستادم تا زبان تخصصی یاد بگیرد.

خلیلی درباره ادامه کار خود بعد از کلاس‌های تخصصی زبان گفت: بعد از یک دوره ۳۸ ماهه، یک بیمارستان در شهر بروس مرا استخدام کرد و من مدیر بخش دارو مراقبت‌های بیماری بیمارستان شدم.

او ادامه داد: من اولین نفری هستم که به عنوان نماینده مجلس تا سال ۲۰۰۶ وارد مجلس سوئد شدم و بعد از من خانم مریم یازرلو وارد این پارلمان شدند. زمانی که در بیمارستان بودم با یک خانمی که مسئول حزب راست سوئد بود، در یک زمانی وقتی بحث هم پیوندی در این حزب رخ داد شروع به مباحثه و مناظره کردم و به او گفتم کار شما نادرست است. همین موضوع باعث شد این خانم من را به پارلمان دعوت کند و بدین ترتیب من اولین مهاجری بودم که به عنوان "مدیر هم پیوندی حزب" استخدام شد.

خلیلی اظهار کرد: ورود من به اتاق بازرگانی ریشه در همین پارلمان دارد، در سال ۱۳۹۹ قرار شد نمایشگاهی در امارات ایجاد شود. وقتی من در این نمایشگاه شرکت کردم، این شرکت در راستای گسترش روابط تجاری با کشور‌های اسکاندیناوی و کشور‌های خاورمیانه سرمایه گذاری می‌کردند.

او ادامه داد: در این نمایشگاه از من خواستند که پیشنهادی بدم و من نیز سرمایه گذاری در امارات را اشتباه دانستم. یکی از وزرا من را مدیر پروژه سرمایه گذاری کرد و من وقتی بررسی کردم متوجه شدم اتاق‌های مشترک فراوانی در سوئد با کشور‌های دیگر دارد. در همین راستا به تعداد زیادی مهاجر بیکار ، پیشنهاد دادم تا با ۱۸ تا از اتحادیه‌های سراسری مهاجرین در کشور سوئد ارتباط بگیرم و در پی این کار بسیاری از افراد را در آن عضو کردم.

رئیس اتاق مشترک سوئد و ایران گفت: یکی از وزرا مشاور من بوده و در یک حزب دیگر کار میکرد، اما این موضوع برای من مهم نبود. من سعی کردم سیاست هم پیوندی که  از اول هم به آن اعتقاد داشتم را پیاده کنم و هم اشتغال زایی کنم. این کار باعث شد تا افرادی که مهاجر در کشور سوئد هستند راحت‌تر بتوانند با کشور خودشان ارتباط برقرار کنند.

خلیلی گفت: رابطه ایران با سوئد به بیش از ۱۱۰ سال پیش بر می گردد در واقع در زمان درگیری‌های قبل از مشروطه سوئد سعی می‌کرد به ایران کمک و حتی برخی ساختمان‌های را در ایران تاسیس کند. ایران برای سوئد یک کشور مهم از نظر تجاری است. همچنین از لحاظ میزان مهاجرت به این کشور فکر میکنم در رتبه دوم یا سوم قرار داریم.

او در پایان گفت: افرادی که در سوئد زندگی می‌کنند علاقه زیادی به آداب و رسوم این کشور دارند. سفرای سوئدی نیز خیلی علاقه دارند که بتوانند در تمامی زمینه‌ها با کشور ایران فعالیت داشته باشند.

در بخش دوم گفتگو سعید حاکم زاده بیان کرد: من حس میکنم شغل پرستاری من خیلی مربوط به شانس من در کنکور بود. وقتی وارد دانشگاه شدم و درس‌ها را دیدم متوجه شدم که میتوانم با این شغل ارتباط برقرار کنم.

او ادامه داد: وقتی وارد شغل پرستاری شدم، در طول این کار تجربه زیادی کسب کردم، زیرا در این شغل هم با جسم و هم با روح بیماران در ارتباط هستید و گاهی بیمار فقط نیاز دارد برخورد خوبی با او شود.

حاکم زاده درباره شیوع بیماری کرونا گفت: اوایل این بیماری خیلی سخت بود من زمان همه گیری این بیماری می‌ترسیدم که اگر با یک بیمار کرونایی برخورد کنم و مراقبت‌ها از یادم رود چه اتفاقی خواهد افتاد. اولین کشیک کرونایی من عید سال ۱۳۹۹ بود، مریض من از یک بیمارستان دیگر آمده بود و نیاز به احیا داشت، من بعد از احیا کردن بیمار تازه به خودم آمدم که من میترسیدم که با یک کرونایی رو به رو شوم، اما در آن لحظه تعصب پرستاری جلوتر از ترس حرکت می‌کند.

او درباره موسیقی گفت: حالی که از بیماران می‌گیرم روی موسیقی من تاثیر دارد و من گاهی برای بیمارانم شروع به خواندن میکنم.

حمیده آریا صفت، پرستار بیمارستان در خصوص حرفه خود گفت: من به بیمارستان علاقه زیادی داشتم در واقع از زمان بچگی وقتی پرستار را می‌دیدم حال خوبی به من دست میداد شاید یکی از عواملی که باعث شد من وارد شغل پرستاری شوم این بود.

او ادامه داد: من وقتی نزدیک بیمار می‌شوم گاهی نیاز نیست تب او را بگیرم و فقط وقتی حال او را می‌بینم متوجه تب او می‌شوم. حس میکنم علاقه ام به شغل پرستاری را مدیون پرستار کودکی ام هستم که هر موقع می دیدمش درد از یادم می‌رفت.

آریا صفت در پایان گفت: در زمان شیوع ویروس کرونا ما در کنار مردم راه را ادامه دادیم وقتی که مردم از ما تشکر می‌کردند من گریه ام می‌گرفت. وقتی کسی در بیمارستان فوت می‌کرد انگار اعضای خانواده خودمان بودند و این موضوع خیلی برای من سخت بود.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا پنجشنبه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز عباس درویش است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini.irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

حضور رکورددار دارنده مدارک تحصیلی در شب نشینی تفاوت مخاطبان داخل و خارج از کشور از نگاه وحید رونقی بررسی آخرین تحولات غزه در کنکاش ژرفا و سبک زندگی شب نشینی با یک میهمان خوش صدا تئاتر؛ بازیگر را نمک گیر می کند سوگواره ای از کرمانشاه قطعه ای دیگر از روایت غمبار نینوا ژرفای 22مرداد با محوریت تاریخ و تمدن بازیگر ترورشده سریال بچه مهندس به استودیوی شب نشینی می آید نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس گل و گیاه است نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا ژرفا و مبانی اندیشه دینی و اعتقادی قطعه ای عاشورایی از شمال کشور در باب روایت کربلا مسافری از ژاپن در شب نشینی امشب با مقوله گردشگر مذهبی بیشتر آشنا می شویم. اهمیت هویت دینی در خانواده با الگوبرداری از مکتب حسینی نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع پخت فطیر حلوا در بخش آشپزی خانه مهر چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟ ژرفا و حکومت دینی شب سیزدهم محرم منتسب به بانوی آب و آیینه آیین بیل زنی قطعه ای دیگر از روایت کربلا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن صبح پارسی چهارشنبه میزبان رییس دانشگاه شهید بهشتی «شب نشینی» امشب میزبان استاد خوشنویسی و نقاشی حماسی می‌شود نگاهی به آیین‌های عزاداری استان خوزستان صبر حضرت زینب (س) یک ویژگی انسان‌ساز و پربرکت برای بشریت است ژرفا با محوریت اندیشه ورزی روایت قطعه ای از کربلا با تعزیه شب دوازدهم محرم منتسب به مرد محراب و سجاده ؛سیدالساجدین (ع) آداب مداحی در خوزستان شب نشینی امشب میزبان یک همکار مطبوعاتی است یکی از اهداف قیام عاشورا حفظ حقانیت اسلام بود ژرفا با محوریت شعر و ادبیات غروب کربلای خونین، قطعه ای جانگداز از یک روایت شب یازدهم و غربت شام غریبان سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن امشب استودیوی شب نشینی حال و هوای عاشورا دارد ماجرای ۱۰ سال اسارت از زبان جانباز دوران دفاع مقدس شب دهم و روضه حرم ابا عبدالله علیه السلام ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ قطعه یک روایت از صفویه تا یزد لبیک یا حسین (ع) حسین گاردی که بود؟ نگاهی به روایت شهادت حضرت علی اکبر (ع) در ظهر عاشورا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن ژرفا و سبک زندگی باید اتمسفر دنیای معاصر را به نقاشی قهوه خانه ای وارد کرد. شب نهم؛ منتسب به سقای آب و ادب

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها