اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است

کارشناس برنامه «صبح پارسی» درباره راهکارهای امیدوارانه زندگی کردن و مبارزه با ناامیدی صحبت کرد.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع زندگی صحیح بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، شمیم علیزاده و محمد امین نبی اللهی با مژده شریعتمداری کارشناس روانشناسی مثبت گرا به گفت و گو نشستند.

شریعتمداری با اشاره به شعری از حافظ گفت: اینکه از امید و امیدواری صحبت کنیم باید به دنبال مهارت های اصیل و کاربردی باشیم. امید را می توان از باغبان آموخت که نگران خزان و اینکه دانه او چقدر می خواهد شکوفا بماند نیست بلکه او به کار خودش ادامه می دهد و امید به ثمره زحماتش دارد. یکی از مهارت های کاربردی در امیدواری تاب آوری است؛ اینکه بدانیم تاب آوری کجای زندگی ما قرار می گیرد. تاب اوری در مفهوم اصلی به معنای قدرت بلند شدن است که در مسیر بتواند در مقابل چالش های پیش رویش بایستد و بعد از همه آن ها دوباره به زندگی عادی اش ادامه دهد.

وی تصریح کرد: باید گاهی از خودمان بپرسیم که به انعطاف پذیری خودمان در مقابل تغییرات زندگی چه نمره ای می دهیم و با این روش به خودمان تلنگر بزنیم که هر چه نمره ما کمتر باشد تاب آوری کمتری را تجربه می کنیم و هرچه تاب آوری کمتری داشته باشیم بیشتر ناامید هستیم.در مسیر امیدوارانه زندگی کردن اتفاقاتی رخ می دهد که باب میل ما نیست و مسیر ما را تغییر می دهد اما باید قدرت و مهارتی داشته باشیم که بتوانیم با قدرت دوباره آغاز کرده و به مسیرمان ادامه دهیم.

کارشناس روانشناسی مثبت گرا افزود: نباید اراده مان را از دست بدهیم، هدف و ارزشمندی آن را فراموش نکنیم، قدرت خردمندانه زیستن را داشته باشیم و راهکارهای نوآورانه داشته باشیم و پرسش های راهگشا داشتن را فراموش نکنیم.

شریعتمداری عنوان کرد: ممکن است لحظاتی از زندگی ما فروبستگی باشد اما این موضوع مهم است که ما مانند باد بهاری این گره ها را از زندگی مان باز کنیم. باید تلاش کنیم که زندگی مان را سرشار از امید کنیم و احتمالا در اطرافیان ما هم از این موضوع تاثیر می گیرند.

وی ادامه داد: تاب آوری به ما کمک می کند که هدف ما لغزان نباشد و اگر ناامیدی به سراغ ما آمد با تاب آوری آن را رفع کنیم. تاب آوری به ما کمک می کند که اگر در هدف ما به هر دلیلی چالشی به وجود آمد که مجبور شدیم در زمان دیگر و یا از مسیر دیگری به آن برسیم پا پس نکشیم و همچنان به مسیر خودمان ادامه دهیم.

این کارشناس صبح پارسی درباره مهارت های تاب آوری در زندگی اظهار داشت: تاب آوری چندین مهارت دارد که یکی از اولین آن ها اجتناب از واکنش به عنوان قربانی است. تاب آوری به ما می گوید اگر مدام احساس کنیم اجتماع، محیط و افراد دیگر مانع از پیشرفت ما شده اند آدم تاب آوری نیستیم و توان مقابله با موانع را نداریم. درست است که شرایط بیرونی تاثیر زیادی دارند اما رویکرد ما نسبت به آن عوامل باعث می شود که ما از رسیدن به اهداف خود دست نکشیم.

شریعتمداری گفت: دومین مهارت عبور از احساسات منفی است. همه ما با احساسات منفی رو به رو می شویم اما باید قدرت این را داشته باشیم که بتوانیم از این احساسات به درستی عبور کنیم. مهم این است که از آن اتفاق ناگوار به درستی و با روشنگری و دید درست عبور کنیم. بسیاری از افراد سالها در سوگ خود می مانند و این موضوع می تواند آسیب رسان باشد. هرچقدر فرد توان عبور از این احساسات را بیشتر داشته باشد توان تاب آوری و امید بیشتری خواهد داشت.

وی تصریح کرد: هر لحظه ای که در مسیر یک هدف ارزشمند قدم برمیداریم احساس امیدواری می کنیم. تاب آوری به ما کمک می کند که اگر شب را با حالت منفی خوابیده ایم بازهم آن ها را بپذیریم و صبح امیدوارانه ای را آغاز کنیم.

کارشناس روانشناسی مثبت گرا ویژگی های هدف صحیح را تشریح کرد و افزود: بسیاری از مواقع درگیر امیدهای واهی می شویم تشخیص اصالت و کارآمدی هدف به این صورت است که در هدف گذاری باید هدف واضع، شفاف و مشخص باشد و بتوانیم به صورت واضح آن را تعریف کنیم. هدف ما باید قابل دسترس بودن و زمینه های آن برایمان مشخص باشد، واقع بینانه و زمان دار باشد. افراد بازه زمانی را برای اهدافشان مشخص نمی کنند و به همین دلیل موفقیتشان گاهی به تعویق می افتد.

شریعتمداری با تاکید بر ضرورت قدرت ایستادن بعد از شکست ها بیان کرد: برای مواجهه با شکست ها باید با هنر عبور از شکست ها همراه باشد و مجموعه ای هستند که ما را به زندگی امیدوار می کنند.

وی ادامه داد: یکی از تمرینات برای رهایی از ناامیدی در برخی از مواقع، تجسم رویدادها به همراه یک دورنما است. وقتی دچار شکست و فقدان می شویم فکر می کنیم همیشه قرار است در آن بمانیم درصورتی که اگر به این فکر کنیم که آن اتفاق چه بازه زمانی از عمر ما را شامل می شود اولین قدم برای فاصله گرفتن از آن غم است و باید بدانیم که سال های طولانی را در زندگی پیش رو داریم که باید آن ها را بسازیم و با رسیدن غم ها همه چیز تمام نمی شود. به این فکر کنیم که اگر فقط یک کار بتوانیم برای عبور از مشکلمان انجام دهیم آن کار چیست.

این کارشناس همچنین افزود: در سطح اجتماعی هنجارها و قوانینی داریم که درست و غلط را به ما نشان می دهد. به علاوه باید دانش ما به همراه کاری که می خواهیم انجام دهیم باشد تا بتوانیم اهداف درست را برای خود قرار دهیم. همچنین قرار نیست با یک انتخاب همه زندگی خودمان را دچار چالش کنیم و راهی را باید برای موانعی که در مسیر برایمان پیش می آید بگذاریم.

شریعتمداری اظهار داشت: زندگی و آینده هیچ چیز قطعی ندارد و این یکی از راه های معنوی زیستن است. زندگی قرار نیست همیشه طبق چیزی که ما فکر می کنیم پیش برود و هرروز آن چالشی است برای اینکه قدرت روحی ما و ظرفیت تصمیم گیری ما سنجیده شود و ما را برای رشد و کمال آماده کند.

وی ادامه داد: اینکه ما اراده کنیم به هدفمان برسیم بسیار مهم است اما کافی نیست. این اراده هم به همراه شکست ها و دوباره بلند شدن ها و قدرت گرفتن ها است و مهم این است که ما چه بازی هنرمندانه ای مقابل شکست ها داشته باشیم. شکست ها ما را با قدرتی مواجه می کنند و از یک نواختی دور می کنند تا بتوانیم در مسیر زندگی قدم بزنیم و اگر زندگی بدون شکست ها بود لذت رسیدن به اهداف وجود نخواهد داشت.

شریعتمداری در پایان راه هایی را برای مبارز با ناامیدی برشمرد و گفت: بخشی که ناامیدی سراغ ما می آید ناشی از باورهای مخربی است که خودمان داریم. نمی توانم ها و یادآوری تجربه های تلخ گذشته می تواند ناامیدی را در وجود ما افزایش دهد. بخش خرابکار درون ما را هیچ چیز به اندازه خردمند درونمان نمی تواند ساکت کند. امید اصیل و کاربردی داشتن یکی از روش های زندگی خردمندانه است؛ باید با سوالات هوشمندانه و خردمندانه بخش خرابکار درونمان را ساکت کنیم. روزهایی که از فقدان هایمان عبورکردیم را برای خودمان پررنگ تر بنویسیم تا به کمک آن ها بتوانیم از سختی ها عبور کنیم.

آخرین اخبار

کارگردان خنده بازار در شب نشینی ورزشهای جداب "قایقرانی" و "هندبال" محور گفتگوی ورزش ایران طب ایرانی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بیش از ۵۰٪ ژن ما متعلق به ۴۰ هزار سال پیش است / مزایا و معایب فضای مجازی چیست؟ بازیگر معروف شب‌های برره از سوسک می‌ترسد/ مژگان شکوری: می‌توانم حدود ۱۵۰ ثانیه نفسم را زیر آب حبس کنم/ شاعران ایرانی چه تاثیری بر ادبیات غرب داشتند؟ کیانوش گرامی: من با دلم بازی می کنم/ پتینه کاری که با انجام یک اثر هنری از کویت اقامت رفت بگوری برره امشب به «شب نشینی» می آید "فرزانه " خروس جنگی میهمان شب نشینی می شود چگونه انواع بیش‌فعالی را بشناسیم و آن را درمان کنیم؟ بررسی بیماری های دهان و دندان در زیتون زنی که با وجود‌ام اس قله دماوند را فتح کرد/ زهره حمیدی: فرزندانم دوست داشتند بازیگری کنم ارتباط صحیح و موثر فرزندان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مفهوم اصلی واژه فرهنگ چیست/ فرهنگ‌نامه دهخدا بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی تاریخ زبان فارسی دستاوردهای سفر رییس جمهور به روسیه "تولدی دیگر" در شب نشینی حمایت‌های سازمان توسعه تجارت ایران از تجّار ایرانی خارج از کشور با پرورش گل و گیاه حس خوب را تجربه کنیم بانویی که کمر همت به بازتولید عروسک های بومی فرهنگی ایران بست در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه چه گذشت؟ دانشجوی نخبه‌ای که توانست دو اختراع خود را ثبت کند مسافر چین میهمان ورزش ایران وجود رقابت ناسالم در محیط پیرامون ما برای کشف توانایی ها لازم است/ بازی استاندارد برای کودکان چه ویژگی هایی دارد؟ خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها