اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است

کارشناس برنامه «صبح پارسی» درباره راهکارهای امیدوارانه زندگی کردن و مبارزه با ناامیدی صحبت کرد.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع زندگی صحیح بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، شمیم علیزاده و محمد امین نبی اللهی با مژده شریعتمداری کارشناس روانشناسی مثبت گرا به گفت و گو نشستند.

شریعتمداری با اشاره به شعری از حافظ گفت: اینکه از امید و امیدواری صحبت کنیم باید به دنبال مهارت های اصیل و کاربردی باشیم. امید را می توان از باغبان آموخت که نگران خزان و اینکه دانه او چقدر می خواهد شکوفا بماند نیست بلکه او به کار خودش ادامه می دهد و امید به ثمره زحماتش دارد. یکی از مهارت های کاربردی در امیدواری تاب آوری است؛ اینکه بدانیم تاب آوری کجای زندگی ما قرار می گیرد. تاب اوری در مفهوم اصلی به معنای قدرت بلند شدن است که در مسیر بتواند در مقابل چالش های پیش رویش بایستد و بعد از همه آن ها دوباره به زندگی عادی اش ادامه دهد.

وی تصریح کرد: باید گاهی از خودمان بپرسیم که به انعطاف پذیری خودمان در مقابل تغییرات زندگی چه نمره ای می دهیم و با این روش به خودمان تلنگر بزنیم که هر چه نمره ما کمتر باشد تاب آوری کمتری را تجربه می کنیم و هرچه تاب آوری کمتری داشته باشیم بیشتر ناامید هستیم.در مسیر امیدوارانه زندگی کردن اتفاقاتی رخ می دهد که باب میل ما نیست و مسیر ما را تغییر می دهد اما باید قدرت و مهارتی داشته باشیم که بتوانیم با قدرت دوباره آغاز کرده و به مسیرمان ادامه دهیم.

کارشناس روانشناسی مثبت گرا افزود: نباید اراده مان را از دست بدهیم، هدف و ارزشمندی آن را فراموش نکنیم، قدرت خردمندانه زیستن را داشته باشیم و راهکارهای نوآورانه داشته باشیم و پرسش های راهگشا داشتن را فراموش نکنیم.

شریعتمداری عنوان کرد: ممکن است لحظاتی از زندگی ما فروبستگی باشد اما این موضوع مهم است که ما مانند باد بهاری این گره ها را از زندگی مان باز کنیم. باید تلاش کنیم که زندگی مان را سرشار از امید کنیم و احتمالا در اطرافیان ما هم از این موضوع تاثیر می گیرند.

وی ادامه داد: تاب آوری به ما کمک می کند که هدف ما لغزان نباشد و اگر ناامیدی به سراغ ما آمد با تاب آوری آن را رفع کنیم. تاب آوری به ما کمک می کند که اگر در هدف ما به هر دلیلی چالشی به وجود آمد که مجبور شدیم در زمان دیگر و یا از مسیر دیگری به آن برسیم پا پس نکشیم و همچنان به مسیر خودمان ادامه دهیم.

این کارشناس صبح پارسی درباره مهارت های تاب آوری در زندگی اظهار داشت: تاب آوری چندین مهارت دارد که یکی از اولین آن ها اجتناب از واکنش به عنوان قربانی است. تاب آوری به ما می گوید اگر مدام احساس کنیم اجتماع، محیط و افراد دیگر مانع از پیشرفت ما شده اند آدم تاب آوری نیستیم و توان مقابله با موانع را نداریم. درست است که شرایط بیرونی تاثیر زیادی دارند اما رویکرد ما نسبت به آن عوامل باعث می شود که ما از رسیدن به اهداف خود دست نکشیم.

شریعتمداری گفت: دومین مهارت عبور از احساسات منفی است. همه ما با احساسات منفی رو به رو می شویم اما باید قدرت این را داشته باشیم که بتوانیم از این احساسات به درستی عبور کنیم. مهم این است که از آن اتفاق ناگوار به درستی و با روشنگری و دید درست عبور کنیم. بسیاری از افراد سالها در سوگ خود می مانند و این موضوع می تواند آسیب رسان باشد. هرچقدر فرد توان عبور از این احساسات را بیشتر داشته باشد توان تاب آوری و امید بیشتری خواهد داشت.

وی تصریح کرد: هر لحظه ای که در مسیر یک هدف ارزشمند قدم برمیداریم احساس امیدواری می کنیم. تاب آوری به ما کمک می کند که اگر شب را با حالت منفی خوابیده ایم بازهم آن ها را بپذیریم و صبح امیدوارانه ای را آغاز کنیم.

کارشناس روانشناسی مثبت گرا ویژگی های هدف صحیح را تشریح کرد و افزود: بسیاری از مواقع درگیر امیدهای واهی می شویم تشخیص اصالت و کارآمدی هدف به این صورت است که در هدف گذاری باید هدف واضع، شفاف و مشخص باشد و بتوانیم به صورت واضح آن را تعریف کنیم. هدف ما باید قابل دسترس بودن و زمینه های آن برایمان مشخص باشد، واقع بینانه و زمان دار باشد. افراد بازه زمانی را برای اهدافشان مشخص نمی کنند و به همین دلیل موفقیتشان گاهی به تعویق می افتد.

شریعتمداری با تاکید بر ضرورت قدرت ایستادن بعد از شکست ها بیان کرد: برای مواجهه با شکست ها باید با هنر عبور از شکست ها همراه باشد و مجموعه ای هستند که ما را به زندگی امیدوار می کنند.

وی ادامه داد: یکی از تمرینات برای رهایی از ناامیدی در برخی از مواقع، تجسم رویدادها به همراه یک دورنما است. وقتی دچار شکست و فقدان می شویم فکر می کنیم همیشه قرار است در آن بمانیم درصورتی که اگر به این فکر کنیم که آن اتفاق چه بازه زمانی از عمر ما را شامل می شود اولین قدم برای فاصله گرفتن از آن غم است و باید بدانیم که سال های طولانی را در زندگی پیش رو داریم که باید آن ها را بسازیم و با رسیدن غم ها همه چیز تمام نمی شود. به این فکر کنیم که اگر فقط یک کار بتوانیم برای عبور از مشکلمان انجام دهیم آن کار چیست.

این کارشناس همچنین افزود: در سطح اجتماعی هنجارها و قوانینی داریم که درست و غلط را به ما نشان می دهد. به علاوه باید دانش ما به همراه کاری که می خواهیم انجام دهیم باشد تا بتوانیم اهداف درست را برای خود قرار دهیم. همچنین قرار نیست با یک انتخاب همه زندگی خودمان را دچار چالش کنیم و راهی را باید برای موانعی که در مسیر برایمان پیش می آید بگذاریم.

شریعتمداری اظهار داشت: زندگی و آینده هیچ چیز قطعی ندارد و این یکی از راه های معنوی زیستن است. زندگی قرار نیست همیشه طبق چیزی که ما فکر می کنیم پیش برود و هرروز آن چالشی است برای اینکه قدرت روحی ما و ظرفیت تصمیم گیری ما سنجیده شود و ما را برای رشد و کمال آماده کند.

وی ادامه داد: اینکه ما اراده کنیم به هدفمان برسیم بسیار مهم است اما کافی نیست. این اراده هم به همراه شکست ها و دوباره بلند شدن ها و قدرت گرفتن ها است و مهم این است که ما چه بازی هنرمندانه ای مقابل شکست ها داشته باشیم. شکست ها ما را با قدرتی مواجه می کنند و از یک نواختی دور می کنند تا بتوانیم در مسیر زندگی قدم بزنیم و اگر زندگی بدون شکست ها بود لذت رسیدن به اهداف وجود نخواهد داشت.

شریعتمداری در پایان راه هایی را برای مبارز با ناامیدی برشمرد و گفت: بخشی که ناامیدی سراغ ما می آید ناشی از باورهای مخربی است که خودمان داریم. نمی توانم ها و یادآوری تجربه های تلخ گذشته می تواند ناامیدی را در وجود ما افزایش دهد. بخش خرابکار درون ما را هیچ چیز به اندازه خردمند درونمان نمی تواند ساکت کند. امید اصیل و کاربردی داشتن یکی از روش های زندگی خردمندانه است؛ باید با سوالات هوشمندانه و خردمندانه بخش خرابکار درونمان را ساکت کنیم. روزهایی که از فقدان هایمان عبورکردیم را برای خودمان پررنگ تر بنویسیم تا به کمک آن ها بتوانیم از سختی ها عبور کنیم.

آخرین اخبار

حضور رکورددار دارنده مدارک تحصیلی در شب نشینی تفاوت مخاطبان داخل و خارج از کشور از نگاه وحید رونقی بررسی آخرین تحولات غزه در کنکاش ژرفا و سبک زندگی شب نشینی با یک میهمان خوش صدا تئاتر؛ بازیگر را نمک گیر می کند سوگواره ای از کرمانشاه قطعه ای دیگر از روایت غمبار نینوا ژرفای 22مرداد با محوریت تاریخ و تمدن بازیگر ترورشده سریال بچه مهندس به استودیوی شب نشینی می آید نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس گل و گیاه است نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا ژرفا و مبانی اندیشه دینی و اعتقادی قطعه ای عاشورایی از شمال کشور در باب روایت کربلا مسافری از ژاپن در شب نشینی امشب با مقوله گردشگر مذهبی بیشتر آشنا می شویم. اهمیت هویت دینی در خانواده با الگوبرداری از مکتب حسینی نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع پخت فطیر حلوا در بخش آشپزی خانه مهر چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟ ژرفا و حکومت دینی شب سیزدهم محرم منتسب به بانوی آب و آیینه آیین بیل زنی قطعه ای دیگر از روایت کربلا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن صبح پارسی چهارشنبه میزبان رییس دانشگاه شهید بهشتی «شب نشینی» امشب میزبان استاد خوشنویسی و نقاشی حماسی می‌شود نگاهی به آیین‌های عزاداری استان خوزستان صبر حضرت زینب (س) یک ویژگی انسان‌ساز و پربرکت برای بشریت است ژرفا با محوریت اندیشه ورزی روایت قطعه ای از کربلا با تعزیه شب دوازدهم محرم منتسب به مرد محراب و سجاده ؛سیدالساجدین (ع) آداب مداحی در خوزستان شب نشینی امشب میزبان یک همکار مطبوعاتی است یکی از اهداف قیام عاشورا حفظ حقانیت اسلام بود ژرفا با محوریت شعر و ادبیات غروب کربلای خونین، قطعه ای جانگداز از یک روایت شب یازدهم و غربت شام غریبان سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن امشب استودیوی شب نشینی حال و هوای عاشورا دارد ماجرای ۱۰ سال اسارت از زبان جانباز دوران دفاع مقدس شب دهم و روضه حرم ابا عبدالله علیه السلام ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ قطعه یک روایت از صفویه تا یزد لبیک یا حسین (ع) حسین گاردی که بود؟ نگاهی به روایت شهادت حضرت علی اکبر (ع) در ظهر عاشورا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن ژرفا و سبک زندگی باید اتمسفر دنیای معاصر را به نقاشی قهوه خانه ای وارد کرد. شب نهم؛ منتسب به سقای آب و ادب

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها