اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد

روانشناس برنامه صبح پارسی درباره مراحل انتخاب درست و منطقی در این برنامه توضیح داد.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع آزمون و خطا در زندگی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت،فرشید فهیم و آلاء خامه‌یار با مهدی اخوان روانشناس صبح پارسی به گفت و گو نشستند.

اخوان گفت: باید قبل از انتخاب انگیزه کافی، علاقه مناسب و اطلاع از استعدادهای درونی مان را داشته باشیم. انتخاب های ما به خودشناسی ما بر می گردد. نباید فقط برای تایید گرفتن از دیگران انتخاب کنیم انتخاب باید آسایش و آرامش به دور از توهم به ما بدهد. انتخاب هم اصول خاص خود را دارد ابتدا باید ارزیابی اولیه از موضوع را داشته باشیم. اینکه اول انتخاب کنیم بعد ارزیابی کنیم منجر به برخی مشکلات می شود.

وی تصریح کرد: بعد از ارزیابی اولیه باید تحلیلگری داشته باشیم و انتخاب خود را از تمام جهت بررسی و تحلیل کنیم. بعد از آن باید پیامدهای آن را برای خودمان، خانواده مان و جامعه را بررسی کنیم و بعد برای آن نقشه بچینیم و سپس باید آن را به کار بگیریم و بسنجیم که آیا توان انجام آن را داریم یا نه و در آخر باید آن را بازیابی نهایی کنیم.

روانشناس برنامه صبح پارسی افزود: قسمتی از مغز مربوط به دغدغه تصمیم گیری و انتخاب هستند که این در تصویرهای مغزی مشخص می شود که این مشکل مغزی درمان دارد و باید طبع های خودش را تنظیم کند. انواع شخصیت را باید استخراج کرد و بر اساس ویژگی های شخصیت خود انتخاب کند.

اخوان ادامه داد: برای مثال در موضوع ازدواج و آشنایی اولیه گاهی عاشق می شویم که این اشتباه است. ابتدا آشنایی اولیه است و بعد باید ببینیم آیا می توانیم  با فرد به عنوان دوستمان رفتار کنیم. بعد از دوستی علاقه اتفاق می افتد و بعد از آن عاشق می شویم. بعد از آشنایی اولیه باید رفتار تحلیلگرایانه داشته باشیم و بعد پیامدهای شخصیتی او را مورد بررسی قرار دهیم. نباید در زمینه ازدواج و به طور کلی در انتخاب ها سر خودمان را کلاه بگذاریم، خودمان را گول بزنیم و به خودمان دروغ بگوییم. باید برای ازدواج خود نقشه راه بچینیم و بدانیم هدف ما از ازدواج کردن چیست.

وی اظهار داشت: وقتی می خواهیم انتخابی انجام دهیم ممکن است به اشتباه بیفتیم که دلایل آن تعصبات و کورکورانه رفتار کردن است. تعصب یعنی هر چیزی که خلاف آن انجام شود ما را به عصبانیت بیندازد. عدم شکیبایی در انتخاب کردن باعث انتخاب غلط ما می شود که عمده انتخاب هایی که از روی احساس صورت می گیرد نادرست و عمده انتخاب های منطقی درست است بنابر این باید ابتدا به 5 سوال چرایی پاسخ بدهیم و بعد آن کار را انجام دهیم. اگر جواب محکم برای این سوال ها داشته باشیم انتخاب درستی است.

این روانشناس گفت: احساساتی که منطق پشت آن باشد بهترین احساسات است و بهترین انتخاب ها را رقم می زند. وقتی قرار باشد از بعد احساسات وارد بعد منطق شویم می توان انتخاب خوبی داشته باشیم.

اخوان تصریح کرد: در بحث روانشناختی دسته ای از افراد که دچار اختلال در تصمیم گیری می شوند کمال گرا ها هستند چون از دید آن ها زندگی سا سفید است و یا سیاه و هیچ مطلقیتی در این عالم وجود ندارد. باید یاد بگیریم کمالگرایی را به سطوح پایین تر تقلیل دهیم تا بتوانیم انتخاب های راحت تر و درست تری داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه برخی از افراد سریعا از انتخاب های خود پشیمان می شوندافزود: ممکن است شخص دچار وسواس فکری شده باشد و گاهی هم افراد دهان بین هستند که باعث این اتفاق می شود. وقتی این اطلاعاتی که از دیگران می گیریم مناسب و درست باشد می توان از آن ها استفاده کرد اما اگر قبل از انتخاب اطلاعات کافی را کسب کرده باشیم بعد از آن هم به پای انتخاب خودمان می مانیم.

روانشناس صبح پارسی اظهار داشت: ممکن است گاهی افراد خودشان را در معرض انتخاب غلط می گذارند. اما به طور کلی اشخاص به صورت تصادفی سر راه ما قرار نمی گیرند. گاهی انتخاب های غلط ما که غیرقابل پرهیز هستند دلیل هوشمندانه ای داشته که قرار بوده درس هایی را به ما می دهند که هیچ جایی نمی توانستیم آن ها را یاد بگیریم.

اخوان ادامه داد: وارد شدن به رابطه ها گوی و میدانی هستند که باید خودسازی را در این میدان به معنای واقعی کلمه یاد بگیریم درحالی که ما از روابطمان توهم و تخیل می سازیم و با آن زندگی می کنیم و بعد که حقیقت موضوع برایمان مشخص می شود با توهماتمان تطابق ندارد و باعث می شود بهم بریزیم.

وی بیان کرد: در زندگی چیزی را یادگرفته ام که بعد از در نظر گرفتن عقل و منطق سپردن امورم به خدا می تواند مسیر را زیبا بچیند. زمان هایی که خدا برایم انتخاب کرده است همه چیز عالی اتفاق افتاده است چون کسی که به من عالم است و به او در زندگی عینیت بخشیده است می تواند به من کمک کند.

این روانشناس خاطرنشان کرد: برای همه ممکن است اتفاق بیفتد که تصمیماتی را می گیریم که بعد حسرت کارهایی را که نکرده ایم می خوریم؛ این موضوع را باید با این تفکر رفع کرد که سهم و رزق ما همین بوده و همین قرار بوده به ما برسد و باید با همین راضی و خشنود و قانع باشیم. بلد نیستیم از وضعیت موجودمان لذت ببریم و همین امر باعث می شود همیشه گلایه مند باشد.

اخوان در پایان گفت: تردیدهایی که در انتخاب هست را باید از امر خدا یعنی مشورت کردن کمک گرفت و آن ها را رفع کرد؛ در این زمینه باید وسواس و خودرای بودن را کنار بگذاریم تا بتوانیم از مشورت جمع استفاده کنیم. گاهی خدا با حس شادی یا ناراحتی در درون ما با ما صحبت می کند و می تواند راهنمای ما در انتخاب هایمان باشد.

آخرین اخبار

صبح پارسی 4 خرداد با موضوع کتاب جنگ 33 روزه به روی آنتن می رود قائم مقام انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به برنامه «شب نشینی» امشب می‌آید امروز درباره سرطانهای شایع زنان صحبت می کنیم خواندن نماز شکر به هنگام بازگشت به خرمشهر خرمشهر نماد صلابت و مقاومت چرا افراد باید به فرهنگ و مراسم خانوادگی یکدیگر در زندگی مشترک احترام بگذارند با خانه مهر اولین روز هفته میهمان مخاطبان هستیم اهمیت علاقه و اعتقاد بازیگر به نقش از نگاه آتش‌تقی‌پور سوم خرداد، روز مقاومت، ایثار و پیروزی معیارهای درست ازدواج چیست؟ رئیس هیت مدیره خانه معدن ایران به شب نشینی دعوت شد مهمانی شب نشینی بازیگری از خطه سرسبز شمال بررسی صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایات ایرانیان مقیم خارج واکنش های غرب به اتفاقات اخیر خاورمیانه میلاد کاکاوند مهمان امشب برنامه «شب نشینی» اهدای عضو اهدای زندگی با خانواده تا بهشت خانواده تلویزیونی میهمان شب نشینی پنجشنبه اهمیت دانش کارشناسی برای ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری  / گفت‌وگو با علیرضا محمودی، نویسنده کتاب‌های دانشگاهی درباره روز ملی جمعیت بیشتر بدانیم در شب نشینی امشب با فعالیت " باغ موزه نفت کرمان" بیشتر آشنا خواهیم شد. گفتگو درباره تالیف ۳۴ عنوان کتاب در برنامه «صبح پارسی» فردا چرا نمی توانیم خوب بخوابیم؟ نقش ایرانیان خارج از کشور در ترویج آثار ادبیات فارسی اهمیت ارتباطات سالم با ایرانیان خارج از کشور فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای، میراث معنوی ایرانیان سوزن دوزی ، هنر فاخر دست زنان بلوچ سخنگوی پیشین وزارت خارجه مهمان اصلی برنامه «شب نشینی» امشب چگونه دکور خانه را با هویت خود ترکیب کنیم؟ تاثیر «درک متقابل» در تعارف کردن در برنامه مشاور مطرح شد: کیک اقتصادی کشور با سرمایه گذار خارجی بزرگ می شود 27 اردیبهشت روز جهانی روابط عمومی ها شب نشینی یک شب بهاری در کنار قهرمان دره نورد تاثیر جامعیت شاهنامه فردوسی در ماندگاری آن برای رفع خستگی چه کارهایی انجام دهیم مسابقه فرهنگی، هنری «آفتاب هشتم» میثاق فجر: کودکان برای نقالی، اول باید داستان شاهنامه را بدانند در شب نشینی یکشنبه درباره پیشینه نقالی گفتگو می کنیم چرا برخی جوانان از زندگی مشترک هراس دارند؟ میترا نوری: هندبال ایران در وضعیت خوبی قرار دارد راههای جذب سرمایه گذاری (موانع و فرصتها) تجربه اندوزی از کت جادویی تا معمای شاه تقویت مناسبات منطقه ای پخش مستیم فوتبال حضور پر افتخار‌ترین بانوی ورزشی رشته وشو در برنامه «شب‌نشینی» یانوان طلایی در ورزش ایران بررسی اهمیت آزمایشهای ژنتیک از چه دوره ای در شاهنامه دوره قانون‌گذاری یاد می‌شود؟ جوانی که با وجود محدودیت توانست مدال طلای پاراکانو را کسب کند معلم خوشنویسی که بازیگر شد

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها