اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

وجود رقابت ناسالم در محیط پیرامون ما برای کشف توانایی ها لازم است/ بازی استاندارد برای کودکان چه ویژگی هایی دارد؟

رقابت ناسالم و بازی های مناسب کودکان از جمله موضوعات مطرح شده در برنامه صبح پارسی بود.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع سوءتفاهم بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت،شمیم علیزاده و محمد امین نبی اللهی با مژده شریعتمداری روانشناس مثبت گرا و انسیه مجذوبی روانشناس بالینی حوزه کودک به گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گو شریعتمداری گفت: رفتارهای مخرب در ارتباطات و باورهای مخربی که گاهی داریم ممکن است از هم گسستگی ایجاد کند مثل رقابت ناسالم. یکی از زمان هایی که ما شروع به رقابت ناسالم می کنیم زمانی است که شناخت نامناسبی از توانایی ها و استعدادهای خود داریم. اگر نسبت به توانمندی های خود شناخت داشته باشیم به جای رقابت داشتن سعی می کنیم گفت و گوهای سازنده داشته باشیم و از تفاوت هایمان با دیگران حرف میزنیم.

وی تصریح کرد: رفتارهای مخرب و پیونددهنده در وجود هر انسانی وجود دارد؛ رفتارهایی مثل انتقاد و عیب جویی می تواند رابطه های ما را در سطحی تخریب کند. در زمانی که می خواهیم عیب کسی را در رقابت متوجه شویم باید ببینیم مبادا آن عیب در وجود خودمان هم باشد. گاهی تصویر خودمان را در دیگران می بینیم و از آن بدمان می آید؛ ابتدا باید کاستی های خودمان را شناسایی کنیم و آن ها را رفع کنیم.

روانشناس مثبت گرای صبح پارسی گفت: افرادی که به اصطلاح زیراب دیگران را می زنند و مسیر رشد را برای دیگران مسدود می کنند روابط اجتماعی سالمی نداشته و دوستان همدمی هم ندارند و اینکه مقطعی از موفقیت های آن ها را در سطح اجتماع می بینیم باید خلوت آن ها را هم باید مورد توجه قرار گیرد. اغلب افرادی که به مشاورها و روانشناس مراجعه می کنند در جامعه موفق هستند اما در خلوت میزان رضایت پایینی از زندگی دارند.

وی ادامه داد: میزانی که ما رضایت از زندگی داریم بستگی مستقیمی به این دارد که چقدر با فضیلت های زندگی مان زندگی می کنیم. عمر ما محدود است و همه رشدهای ما تمام می شود ولی کیفیت عبور ما از این مسیر بسیار مهم است. روابط مخرب داشتن آنقدر آسیب زا است که می تواند در سطح روابط خانوادگی افراد نیز تاثیرگذار باشد. یکی از آرمان ها و آرزوهای انسان جاودانگی است و هیچ چیز مثل نام نیکویی که از انسان بر جای بماند نمی تواند او را جاودانه کند.

شریعتمداری گفت: هرچقدر شناخت دقیق تری نسبت به مسیر پیش رویمان داشته باشیم بیشتر احساس آرامش را تجربه می کنیم. وقتی بدانیم در مسیر هدف خودمان هستیم باید مطمئن باشیم که راه درستی را می رویم گاهی زودتر به اهدافمان می رسیم و گاهی دیرتر؛ اما مهم این است که مسیر را با سلامت طی کرده و نسبت به مقصد شناخت دقیقی داشته باشیم. شاید به بعضی از موفقیت های ظاهری هم نرسیده ایم اما روابط سالم، همراهی خانواده و دوستان را داشته و حالمان خوب بوده است و همین یعنی گنج عافیت.

روانشناس مثبت گرای برنامه افزود: گاهی آدم سعی می کند به دنبال علایقش برود، باید توانایی های خودمان را بنویسیم و علایقمان را هم مشخص کنیم تا برایند آن بشود تجربه یک حال خوب. وقتی موفقیت کسی را میبینیم مسیری که او طی کرده است را در نظر نمی گیریم که مسیر پر پیچ و خمی را طی کرده و رابطه های مخرب را هم دیده اند. نباید دنبال آن باشیم که جایی قرار بگیریم که رقابت های ناسالم وجود ندارند زیرا رقابت های ناسالم توانایی های ما را متبلورتر کرده و به ما نشان می دهند که چطور قدم های بهتر و درست تری برداریم و رفتارهای ناسالمی که دیگران را ناراحت می کند کنار بگذاریم.

شریعتمداریدر پایان صحبتهایش گفت: شبکه های اجتماعی ویترینی را از زندگی افراد نشان می دهد و فارغ از اینکه این ویترین خوب یا بد است باید حواسمان باشد که فکر نکنیم با اینکه کسی چند پله بالا رفته بازی ما تمام شده است بلکه بازی ما همچنان ادامه داشته و لحظه ای غافل از این نباشیم . زندگی برای همه رنج دارد و این رنج ها برای شناختن ویژگی ها و ظرفیت های ما است و اینکه گاهی بفهمیم مسیری که آمده ایم با ذات ما همسو نبوده و می توانیم مسیرمان را تغییر دهیم.

در بخش دوم گفت و گو مجذوبی گفت: در قدیم بازی جزوی از زندگی بچه ها بود و مادرو پدرها حساسیت چندانی نداشتند اما اینکه بستر زندگی ها عوض شده باعث شد بازی ها هم عوض شده و روانشناسی کودک جایگاه دقیقتری پیدا کرد، تصمیم گرفته شد بازی های حذف شده به وسیله بعضی اسباب بازی ها به بازی های موجود اضافه شود اما این اتفاق باعث شد دنیای اسباب بازی ها آنقدر گسترده شود که حتی روانشناسان هم برای انتخاب بین آن ها مردد می مانند.

وی تصریح کرد: یکی از ویژگی های اسباب بازی این است که برنده و بازنده نداشته باشد چون بازی هایی که برنده و بازنده دارند باعث می شود لذتی که فرزند از بازی می برد کم شده و وقتی این رویکرد را از بازی های بچه ها برداریم به آن ها یاد می دهیم که پیشرفت و لذت به صورت جمعی خوب است.

روانشناس حوزه کودک افزود: اسباب بازی باید بستر کشف و خلاقیت داشته باشد. وقتی جهیزیه های آماده را برای بچه ها می خریم داریم خلاقیت را از آن می گیریم. این اسباب بازی ها به کودک یاد می دهد که زندگی طلایی این است و در بزرگسالی اگر به این وسایل و لوازم در زندگی اش دست نیافت با ذهنیت کودکی اش فکر می کند چقدر ضرر کرده است.

مجذوبی بیان کرد: بچه های زیر 7 سال در سن طلایی هستند و زمانی است که مغز فرزند بیشترین رشد را دارد و تفکر انتزاعی ندارند به همین دلیل همه چیز را می توانند به صورت عینی برای خودشان مجسم کنند و از یک جعبه کوچک ؛ اجاق گاز، میز نهارخوری و تخت برای عروسک بسازند. در این سن اسباب بازی باید بستر کشف و خلاقیت برای فرزند باشد و باعث می شود در آینده فرزند خلاقی شود.

وی عنوان کرد: یکی دیگر از ویژگی های بازی خوب این است که چندین مهارت را در بر بگیرد. برای مثال انواع لگوها و ساختنی ها هم اسباب بازی های خوبی هستند چون علاوه بر رشد خلاقیت فرزندان به آن ها می آموزد که ممکن است بارها و بارها چیزی را بسازی، بچینی و خراب شود. همه ما بازی های کودکی مان را در سنین بالاتر زندگی می کنیم و باید مراقب باشیم که چه ارزشی در حال اضافه شدن به زندگی فرزند ما است.

این روانشناس حوزه کودک و نوجوان ادامه داد: فضای مجازی بحث گسترده ای است به ویژه تبلت ها و کامپیوترها. مغز ما در دیدن فیلم ها و انیمیشن ها طوری تحلیل می کند که نیمی از آن مجاز و غیر حقیقی و نیم دیگر حقیقی است یعنی مغز ما تشخیص نمی دهد که همه این بازی یا فیلم غیر واقعی است و همین دلیل باعث می شود بچه ها ابعادی از بازی های کامپیوتر را در زندگی اصلی خود پیاده سازی می کند و باید دقیق مراقب بازی های کودکان باشیم.

مجذوبی خاطر نشان کرد: بازی های حقیقی و مجازی ارزشی را وارد زندگی و شخصیت بچه می کند و سبک زندگی به ما تحمیل می کنند حالا باید دید چه کسی می خواهد کشت و کشتار با چاقو و تفنگ یا آرایش ها و چهره های آنچنانی معیاری برای ارزشمندی در زندگی فرزندش شود.

وی بیان کرد: فرزند از بدو تولد تا دو سالگی باید بازی های حسی حرکتی انجام دهند یعنی بازی هایی که حواس آن ها را درگیر می کند. لازمه بچه ها در این سن کشف حس و حرکت است. دو تا شش سالگی بازی های نمادین و شناختی است و بعد از این سن بازی ها ادراکی و حرکتی می شود و فعالیت جزوی از بازی های او می شود.

روانشناس کودک صبح پارسی اظهار داشت: بازی هایی که در طبیعت و پارک و باغ رخ می دهد همه ویژگی های خاص خود را دارد و بازی هایی که در خانه با وسایل خانه انجام می گیرد نیز دارای ویژگی های یک بازی استاندارد است. کمترین ویژگی های بازی استاندارد در اسباب بازی ها هست و هرچقدر حرکت در بازی های بچه ها بیشتر باشد لازمه رشد آن ها است.

مجذوبی گفت: اینکه فرزندان در مهد کودک بچه های دیگر را می زنند بخشی از آن ناشی از این است که فرزند از لحاظ گفتار و بیان نیازش از راه گفت و گو کردن ضعیف است و خواسته های خودش را به وسیله کتک زدن بیان می کند و برخی از موارد هم ناشی از این است که فرزندان در معرض فیلم ها، بازی ها و حتی اسباب بازی های نامناسب با سنشان هستند.

وی افزود: در روند دورکردن بچه ها از بازی های نامناسب نباید گیوتین وار وارد عمل شد، لازم است بدانید که آن اسباب بازی ها سطح هیجان بسیار زیادی را به فرزند القا کرده و فرزند به آن سطح از هیجان معتاد شده است. باید با بازی دیگری آن حجم از هیجان را وارد زندگی کرد و به مرور آن بازی را حذف کنیم. وقتی به بچه می گوییم " این نه" باید "چه چیزی آره" را وارد زندگی بچه کرد.

آخرین اخبار

صبح پارسی 4 خرداد با موضوع کتاب جنگ 33 روزه به روی آنتن می رود قائم مقام انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به برنامه «شب نشینی» امشب می‌آید امروز درباره سرطانهای شایع زنان صحبت می کنیم خواندن نماز شکر به هنگام بازگشت به خرمشهر خرمشهر نماد صلابت و مقاومت چرا افراد باید به فرهنگ و مراسم خانوادگی یکدیگر در زندگی مشترک احترام بگذارند با خانه مهر اولین روز هفته میهمان مخاطبان هستیم اهمیت علاقه و اعتقاد بازیگر به نقش از نگاه آتش‌تقی‌پور سوم خرداد، روز مقاومت، ایثار و پیروزی معیارهای درست ازدواج چیست؟ رئیس هیت مدیره خانه معدن ایران به شب نشینی دعوت شد مهمانی شب نشینی بازیگری از خطه سرسبز شمال بررسی صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایات ایرانیان مقیم خارج واکنش های غرب به اتفاقات اخیر خاورمیانه میلاد کاکاوند مهمان امشب برنامه «شب نشینی» اهدای عضو اهدای زندگی با خانواده تا بهشت خانواده تلویزیونی میهمان شب نشینی پنجشنبه اهمیت دانش کارشناسی برای ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری  / گفت‌وگو با علیرضا محمودی، نویسنده کتاب‌های دانشگاهی درباره روز ملی جمعیت بیشتر بدانیم در شب نشینی امشب با فعالیت " باغ موزه نفت کرمان" بیشتر آشنا خواهیم شد. گفتگو درباره تالیف ۳۴ عنوان کتاب در برنامه «صبح پارسی» فردا چرا نمی توانیم خوب بخوابیم؟ نقش ایرانیان خارج از کشور در ترویج آثار ادبیات فارسی اهمیت ارتباطات سالم با ایرانیان خارج از کشور فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای، میراث معنوی ایرانیان سوزن دوزی ، هنر فاخر دست زنان بلوچ سخنگوی پیشین وزارت خارجه مهمان اصلی برنامه «شب نشینی» امشب چگونه دکور خانه را با هویت خود ترکیب کنیم؟ تاثیر «درک متقابل» در تعارف کردن در برنامه مشاور مطرح شد: کیک اقتصادی کشور با سرمایه گذار خارجی بزرگ می شود 27 اردیبهشت روز جهانی روابط عمومی ها شب نشینی یک شب بهاری در کنار قهرمان دره نورد تاثیر جامعیت شاهنامه فردوسی در ماندگاری آن برای رفع خستگی چه کارهایی انجام دهیم مسابقه فرهنگی، هنری «آفتاب هشتم» میثاق فجر: کودکان برای نقالی، اول باید داستان شاهنامه را بدانند در شب نشینی یکشنبه درباره پیشینه نقالی گفتگو می کنیم چرا برخی جوانان از زندگی مشترک هراس دارند؟ میترا نوری: هندبال ایران در وضعیت خوبی قرار دارد راههای جذب سرمایه گذاری (موانع و فرصتها) تجربه اندوزی از کت جادویی تا معمای شاه تقویت مناسبات منطقه ای پخش مستیم فوتبال حضور پر افتخار‌ترین بانوی ورزشی رشته وشو در برنامه «شب‌نشینی» یانوان طلایی در ورزش ایران بررسی اهمیت آزمایشهای ژنتیک از چه دوره ای در شاهنامه دوره قانون‌گذاری یاد می‌شود؟ جوانی که با وجود محدودیت توانست مدال طلای پاراکانو را کسب کند معلم خوشنویسی که بازیگر شد

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها