اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

مفهوم اصلی واژه فرهنگ چیست/ فرهنگ‌نامه دهخدا بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی تاریخ زبان فارسی

انواع فرهنگ، نحوه شکل‌گیری مفهوم آن، فرهنگ‌نامه دهخدا در کنار آموزش پرورش گیاه پوتوس موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بود.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع فرهنگ بر روی آنتن رفت. در این برنامه پخش آیتم‌هایی با وحوریت روز مادر و نماهنگ‌های علی زند وکیل صورت گرفت؛ فرشید فهیم و آلا خامه‌یار با حسین علی رحیمی دکتر زبان فارسی به گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گو رحیمی گفت: فرهنگ به زبان فارسی دو معنی دارد، یک معنی رایج آن علم، دانش و اخلاق یاد می‌شود که غربی‌ها نیز به آن‌ Culture می‌گویند و ما نیز در حرف‌هایمان از فرهنگ به همین معنی استفاده می‌کنیم، اما معنی دیگری که موضوع صحبت‌ ما نیز هست، فرهنگ به معنای کتاب هنر است.

وی افزود: فرهنگ اولین بار در قرن هشتم به منظور کتاب لغت استفاده شده و پیش از آن به معنای اولی که بیان شد استفاده می‌شد. فرهنگ نویسان شبه قاره هند که برای ایرانیان کتاب لغت می‌نوشند این کلمه را انتخاب کردند. از آن زمان ما به کتاب‌های این چنینی فرهنگ‌نامه می‌گوییم. افرادی که این کلمه را انتخاب کردند به این نکته توجه داشته‌اند که مجموعه واژه‌هایی که ما استفاده می‌کنیم به نوعی نمایانگر فرهنگ ما هستند. زیرا زمانی که مجموعه واژگان دیده‌ می‌شود می‌توان برداشتی از فرهنگ یک زبان پی برد.

دکتر و متخصص زبان فارسی افزود:  فرهنگ بر محور نیاز کاربران شکل می‌گیرد. زمانی که ما نیاز به واژگان مناسب داریم به سراغ فرهنگ می‌رویم. این احساس نیاز فقط مربوط به ما نیست، در زبان انگلیسی دو رویکرد فرهنگ نویسی بود؛ اول دیکشنری‌هایی که به دلیل وجود مستمری‌ها نوشته می‌شد بودند که رویکرد آموزشی داشتند. اما در آمریکا شخصی به نام وبستر که پدر فرهنگ‌شناسی آنجا است نیاز استانداردسازی را شناسایی کرد و رویکرد جدیدی ایجاد ساخت. در کشور ما هم چنین روندی داشت چرا که زبان فارسی دری با زبان در بخش‌های غربی ایران متفاوت بود. ما دوره دیگری داریم که زبان فارسی به هند رفت. این سبب شد تا واژه نامه‌های بسیاری به زبان‌های فارسی، عربی و هندی نوشته شد که یک بخش فرهنگ لغات فارسی آنجا شکل گرفت. سپس به دوره معاصر با نیاز‌های جدید رسیدیم که متناسب با نیاز‌ها فرهنگ‌ لغات جدیدی شکل گرفت.

در بخش دوم گفت‌وگو رحیمی گفت: فرهنگ‌ها به دو دسته عمومی و تخصصی تقسیم می‌شوند. بخشی از واژه‌های تخصصی به حوزه عمومی نیز وارد می‌شوند و شکل خود را از تخصصی به عمومی تغییر می‌دهند. برای مثال واژگان مربوط به بیماری کرونا طی مدت زمان اخیر به زبان عمومی آمده‌اند.

وی بیان کرد: نوع تقسیم بندی دیگر شامل فرهنگ‌های یک زبانه برای اهل زبان می‌شود که اطلاعاتی از زبان خود دارند و می‌خواهند لغات بیشتری را بشناسند. همچنین ما فرهنگی برای گروه‌های سنی خاص داریم؛ فرض کنید کودکی دو ساله وجود دارد که نمی‌تواند فرهنگ‌نامه دهخدا را بخواند، در نتیجه متناسب با نیاز‌های او فرهنگ‌نامه‌های متفاوتی تعریف شده است. در ادامه برای مترجم‌ها نیز فرهنگ‌نامه متفاوتی وجود دارد؛ این گستردگی به دلیل وسعت نیاز‌های ما است و در نتیجه انواع زیادی از فرهنگ وجود دارد.

این کارشناس زبان و ادبیات فارسی افزود: معروف‌ترین فرهنگ‌نامه که حتی بیش از فرهنگ‌نامه شناسایی می‌شود لغت‌نامه دهخدا است. این کتاب بزرگ‌ترین کتاب فرهنگی در تاریخ زبان فارسی است. این کتاب نه تنها فرهنگ‌لغت است بلکه یک دانشنامه نیز به حساب می‌آید و اثر بسیار ارزشمندی شناخته می‌شود. خوشبختانه افرادی که نیاز دارند می‌توانند نسخه‌های رسمی رایانه‌ای این کتاب را دریافت کنند. پس از لغت‌نامه دهخدا می‌توانیم به فرهنگ شش جلدی معین اشاره کنیم که می‌توان گفت از روش فرهنگ‌نگاری بروزتر از فرهنگ‌نامه دهخدا است. این کتاب بر اساس مطالعات فرهنگ‌نویسی آن زمان و بررسی فرهنگ‌های متفاوت نوشته شده که نرم‌افزارهای آن نیز وجود دارد. این فرهنگ سه بخش هست که شامل اسم‌های خاص، لغات فارسی و لغاتی که از زبان‌های دیگر آمده‌اند می‌شود.

در بخش سوم برنامه پس از پخش نماهنگ فرزانه رضایی، کارشناس آشپزی، دمنوش زنجبیل و عسل را آموزش داد.

در بخش چهارم فاطمه پیرزمانی، کارشناس حوزه پرورش گل و گیاه، مهمان برنامه صبح پارسی بود. وی در این قسمت توضیحاتی درباره نحوه پرورش گیاه پوتوس داد و گفت:  گیاه پتوس که در جنگل‌های استوایی زیست می‌کند نیاز دارد تا شرایط مشابه‌ای را در خانه داشته باشد. این گیاه نیاز به نور غیرمستقیم دارد و آبیاری آن به زمان خشک شدن سطح خاک صورت می‌گیرد. کود‌دهی این گیاه باید در طی سال حفظ شود. طول شاخه‌های این گیاه در صورت نظم در تغذیه آن تا ۳ الی ۴ سال نیز می‌رسد. میزان آب‌دهی گیاه نباید به صورت تقویمی باشد بلکه باید با توجه به رطوبت خاک آن به صورت کامل انجام شود. برای بالا بردن تخلخل خاک و حفظ رطوبت از بستر کشت پرلیت استفاده می‌شود. شما می‌توانید برای تکثیر پتوس یکی از ساقه شاخه‌ها آن را قطع کنید و از آن استفاده کنید. برای تکثیر می‌شود از بند‌های بلند و قلمه‌های تک برگ استفاده کرد و آن‌ها را در بستر کشت پرلیت قرار داد. آبیاری این بستر نیز به صورت کامل صورت می‌گیرد و پس از جذب رطوبت توسط پرلیت می‌توان دوباره آبیاری کرد و پس از دو هفته شاهد ریشه‌دهی گیاهان شد. از آن‌جا که تکثیر در خاک سخت‌تر هست باید در صورت نیاز این کار در فصل بهار انجام شود. برای تغذیه این گیاه می‌توان از کود جلبک دریایی استفاده کرد.

آخرین اخبار

صبح پارسی 4 خرداد با موضوع کتاب جنگ 33 روزه به روی آنتن می رود قائم مقام انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به برنامه «شب نشینی» امشب می‌آید امروز درباره سرطانهای شایع زنان صحبت می کنیم خواندن نماز شکر به هنگام بازگشت به خرمشهر خرمشهر نماد صلابت و مقاومت چرا افراد باید به فرهنگ و مراسم خانوادگی یکدیگر در زندگی مشترک احترام بگذارند با خانه مهر اولین روز هفته میهمان مخاطبان هستیم اهمیت علاقه و اعتقاد بازیگر به نقش از نگاه آتش‌تقی‌پور سوم خرداد، روز مقاومت، ایثار و پیروزی معیارهای درست ازدواج چیست؟ رئیس هیت مدیره خانه معدن ایران به شب نشینی دعوت شد مهمانی شب نشینی بازیگری از خطه سرسبز شمال بررسی صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایات ایرانیان مقیم خارج واکنش های غرب به اتفاقات اخیر خاورمیانه میلاد کاکاوند مهمان امشب برنامه «شب نشینی» اهدای عضو اهدای زندگی با خانواده تا بهشت خانواده تلویزیونی میهمان شب نشینی پنجشنبه اهمیت دانش کارشناسی برای ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری  / گفت‌وگو با علیرضا محمودی، نویسنده کتاب‌های دانشگاهی درباره روز ملی جمعیت بیشتر بدانیم در شب نشینی امشب با فعالیت " باغ موزه نفت کرمان" بیشتر آشنا خواهیم شد. گفتگو درباره تالیف ۳۴ عنوان کتاب در برنامه «صبح پارسی» فردا چرا نمی توانیم خوب بخوابیم؟ نقش ایرانیان خارج از کشور در ترویج آثار ادبیات فارسی اهمیت ارتباطات سالم با ایرانیان خارج از کشور فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای، میراث معنوی ایرانیان سوزن دوزی ، هنر فاخر دست زنان بلوچ سخنگوی پیشین وزارت خارجه مهمان اصلی برنامه «شب نشینی» امشب چگونه دکور خانه را با هویت خود ترکیب کنیم؟ تاثیر «درک متقابل» در تعارف کردن در برنامه مشاور مطرح شد: کیک اقتصادی کشور با سرمایه گذار خارجی بزرگ می شود 27 اردیبهشت روز جهانی روابط عمومی ها شب نشینی یک شب بهاری در کنار قهرمان دره نورد تاثیر جامعیت شاهنامه فردوسی در ماندگاری آن برای رفع خستگی چه کارهایی انجام دهیم مسابقه فرهنگی، هنری «آفتاب هشتم» میثاق فجر: کودکان برای نقالی، اول باید داستان شاهنامه را بدانند در شب نشینی یکشنبه درباره پیشینه نقالی گفتگو می کنیم چرا برخی جوانان از زندگی مشترک هراس دارند؟ میترا نوری: هندبال ایران در وضعیت خوبی قرار دارد راههای جذب سرمایه گذاری (موانع و فرصتها) تجربه اندوزی از کت جادویی تا معمای شاه تقویت مناسبات منطقه ای پخش مستیم فوتبال حضور پر افتخار‌ترین بانوی ورزشی رشته وشو در برنامه «شب‌نشینی» یانوان طلایی در ورزش ایران بررسی اهمیت آزمایشهای ژنتیک از چه دوره ای در شاهنامه دوره قانون‌گذاری یاد می‌شود؟ جوانی که با وجود محدودیت توانست مدال طلای پاراکانو را کسب کند معلم خوشنویسی که بازیگر شد

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها