اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چگونه از عقل و دل با هم استفاده کنیم؟/ شعبده‌بازی که از آغاز راهش می‎گوید

برنامه شب‎ نشینی سه‌شنبه، سی‌ام فروردین ماه با اجرایی زیبا از مرشد و بچه مرشد، صحبت‎های مستوره سادات مدرسی و تردستی محمد حیدری بر روی آنتن رفت.


مستوره سادات مدرسی، کارشناس مذهبی با حضور در بخش اول برنامه گفت: فکر کردن موهبتی است که خدا فقط به انسان داده است، وقتی فکر نمی‌کنیم، هیچ تغییری هم اتفاق نمی‌افتد و انسان مانند مرداب راکد می‌شود. نه تنها عقل نه تنها دل، هردو در کنار هم از فرد، یک آدم خوب و قابل قبول می‌سازند، اما نه قابل قبول برای همه انسان ها، چون خود خدا هم نتوانسته همه بنده هایش را راضی نگه دارد و همیشه برخی شکوه دارند. اما ما باید با دل خودمان روراست باشیم و خود را برای خدا ثابت و قابل قبول کنیم.

او ادامه داد: برای این کار لازم است خیلی به شیوه زندگی اهل بیت نگاه کنیم و به عنوان معیار در نظر بگیریم. ما تبیین درستی از شیوه عملی اهل بیت نداشتیم و فقط فکر می‌کنیم که آن‌ها را به درستی می‌شناسیم. باید بدانیم آن‌ها، هم دلدادگی داشتند هم روند عقلانی را در پیش گرفته بودند. ما در زندگی خیلی از آن‌ها فاصله داریم، اما جای امیدواری است که به آن‌ها نزدیک شویم.

مدرسی گفت: پس بین عقل و دل تعامل دوستانه وجود دارد و عبارت جدال عقل و قلب درست نیست. فقط ما در بیشتر مواقع حوصله درست فکر کردن نداریم و آن را به پای اختلاف بین عقل و دل می‎زنیم. اما در واقع هرکس فکر نکند و دلش را به سوی جهان هستی باز نکند زندگی را باخته است. 

او اضافه کرد: همانطور که از فکر کردن می‎گوییم، باید بدانیم دل دادن و دلدادگی هم زیبا و لازم است، وقتی آدم عاشق می‌شود همه وجودش همان کسی می‌شود که به او دل داده و حتی اگر بداند ایرادی دارد، برای خود دلیل می‌آورد. این حس‌ها برای او زیبا است هرچند که منطقی نباشد، اما نمی‎شود گفت که نباید وجود داشته باشد.

او گفت: زنده دلی مهم‌ترین اتفاق زندگی ما است. برخی با ۹۰ سال هنوز حس خوب می‌دهند و برخی با ۲۰ سال حس ناخوشایندی نسبت به زندگی دارند. انقدر طبعیت با تمام اتفاقاتش جذاب است. کاش بتوانیم دلمان را در زیباترین حال ممکن به صاحب آن که هنوز کامل نشناختیمش و برای شناختتش تلاش می‌کنیم برگردانیم.

در بخش دوم برنامه، محمد حیدری صفری، شعبده باز هنر‌های نمایشی، با اجرایچند تردستی، به معرفی خود پرداخت: متولد سال ۶۷ هستم و شیمی خوانده ام. به دلیل شغل پدرم از دو سه سالگی به سینما می‌رفتم. در آنجا یک خانه نمایش بود که گروه‌های هنری نمایش اجرا می‌کردند و من عاشق شعبده بازی شده بودم؛ و از آن‌ها یاد می‌گرفتم. بعد از آن از طریق فضای مجازی شعبده بازی را فراگرفتم و با شعبده باز‌های خارجی هم رابطه برقرار کردم. همه این‌ها یک ترفند دارند که اگر یکی از آن‌ها را یاد بگیریم می‌توانیم مشابهشان را هم با همان ترفند انجام دهیم.

او درباره واکنشی که از مخاطبان خود می‎گیرد گفت: زمانی به شگفت زده کردن آدم‌ها علاقه‎مند شدم که اولین بار روی صحنه اجرا کردم و وقتی تعجبشان را می‎دیدم انگیزه بیشتری می‎گرفتم. بیشتر از همه دوست دارم سلبریتی‌ها و افراد شناخته شده مطرح را غافلگیر کنم.

در پایان این بخش، ترفند غیبت کردن را نیز به بینندگان آموزش داد.

این برنامه شب‎نشینی، همانطور که با اجرای مرشد و بچه مرشد آغاز شده بود، با اجرای آن‌ها نیز به پایان رسید.

آخرین اخبار

قهرمان ناشنوای کاتا مهمانان برنامه «شب نشینی» امشب معرفی خدمات اداره تایید اسناد وزارت امورخارجه برای ایرانیان خارج از کشور آموزش رایگان و اشتغال‌زایی برای بیش از ۹۰۰ معلول توسط موسسه خیریه نگاهی دقیق به اهداف ائمه برای هدایت مردم در نسل‌های مختلف به مناسبت روز قانون: بررسی جایگاه قانون در کشور ما فناوری اطلاعات، یکی از ضروریات جامعه بشری امروز درباره آبله میمونی بیشتر بدانیم «صبح پارسی» فردا با موضوع تله‌های شخصیتی آغاز می‌شود اثرات سیگار بر ریه ورزش ایران این هفته و گفتگو با تنیسورها سلام به فرمانده در شبکه جام جم «صبح پارسی» پنجشنبه به طبیعت گردی می پردازد رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به شب نشینی دعوت شد نقش و نگار گلابتون دوزی نماد گرمی وجود مردمان جنوب سرافرازانی از دیار لاله های خون در قاب شب نشینی صبح پارسی 4 خرداد با موضوع کتاب جنگ 33 روزه به روی آنتن می رود قائم مقام انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به برنامه «شب نشینی» امشب می‌آید امروز درباره سرطانهای شایع زنان صحبت می کنیم خواندن نماز شکر به هنگام بازگشت به خرمشهر خرمشهر نماد صلابت و مقاومت چرا افراد باید به فرهنگ و مراسم خانوادگی یکدیگر در زندگی مشترک احترام بگذارند با خانه مهر اولین روز هفته میهمان مخاطبان هستیم اهمیت علاقه و اعتقاد بازیگر به نقش از نگاه آتش‌تقی‌پور معیارهای درست ازدواج چیست؟ رئیس هیت مدیره خانه معدن ایران به شب نشینی دعوت شد مهمانی شب نشینی بازیگری از خطه سرسبز شمال بررسی صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایات ایرانیان مقیم خارج واکنش های غرب به اتفاقات اخیر خاورمیانه میلاد کاکاوند مهمان امشب برنامه «شب نشینی» اهدای عضو اهدای زندگی با خانواده تا بهشت خانواده تلویزیونی میهمان شب نشینی پنجشنبه اهمیت دانش کارشناسی برای ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری  / گفت‌وگو با علیرضا محمودی، نویسنده کتاب‌های دانشگاهی درباره روز ملی جمعیت بیشتر بدانیم در شب نشینی امشب با فعالیت " باغ موزه نفت کرمان" بیشتر آشنا خواهیم شد. گفتگو درباره تالیف ۳۴ عنوان کتاب در برنامه «صبح پارسی» فردا چرا نمی توانیم خوب بخوابیم؟ نقش ایرانیان خارج از کشور در ترویج آثار ادبیات فارسی اهمیت ارتباطات سالم با ایرانیان خارج از کشور فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای، میراث معنوی ایرانیان سوزن دوزی ، هنر فاخر دست زنان بلوچ سخنگوی پیشین وزارت خارجه مهمان اصلی برنامه «شب نشینی» امشب چگونه دکور خانه را با هویت خود ترکیب کنیم؟ تاثیر «درک متقابل» در تعارف کردن در برنامه مشاور مطرح شد: کیک اقتصادی کشور با سرمایه گذار خارجی بزرگ می شود 27 اردیبهشت روز جهانی روابط عمومی ها شب نشینی یک شب بهاری در کنار قهرمان دره نورد تاثیر جامعیت شاهنامه فردوسی در ماندگاری آن برای رفع خستگی چه کارهایی انجام دهیم مسابقه فرهنگی، هنری «آفتاب هشتم»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها