اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ماجرای شهادت مدافع حرم از دید مادر شهید /حمایت دولت حاضر از نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم

شهادت مسعود عسگری، مدافع حرم و نمایشگاه بین‌المللی قرآناز موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بودند.

در بخش اول گفت و گو با والدین شهید مسعود عسگری، پدر شهید گفت: مسعود عسگری متولد ۸ شهریور ۶۹ بود که با سن کم تمام فنون، مهارت و تخصص مانند غواصی،  تیراندازی، صخره نوردی، کوه نوردی و دیگر فنون دفاعی را یاد گرفت و در منطق سوریه از آن‌ها استفاده کرد. ایشان در تاریخ ۲۱ آبان ۹۴ به همراه سه تن از همرزمان خود به شهادت رسیدند.

مادر شهید گفت: فرزند ما در کودکی شجاع بود که خواسته‌هایش را در دل خود نگه می‌داشت. ایشان پس از ورود به بسیج مسیر خود را به کلی مشخص کرد و برای دفاع از مرز و پیوستن به مدافعان حرم اقدام کرد. ما همیشه در ماه رمضان جلسه دعای خانوادگی داریم که مسعود در یکی از جلسات که سه ماه قبل از شهادت او بود آرزوی شهادت کرد و با ما وداع گفت.

پدر شهید گفت: مسعود همواره در مجالس و هیئت‌ها فعال بود و از زمان به تکلیف رسیدن و حتی چندسال زودتر روزه گرفتن را آغاز کرد. من از سرنوشت او متوجه شدم که از قله‌ای که فرزندم فتح کرد عقب مانده‌ام و درس گرفتم که خواستن توانستن است همانطور که فرزند من آرزوی شهادت کرد و خداوند نیز آن را پذیرفت. در ادامه آموختم که انسان با عمل به نتیجه می‌رسد همانطور که پسر من برای دفاع از مرزها به جنگ با دشمنان پرداخت و شهید شد. فرزند من از شاگردان قاسم سلیمانی بود و همانطور که حاج قاسم سلیمانی توانست با عزت به شهادت برسد او نیز موفق شد به آن مرتبه دست پیدا کند. در دین اسلام نیز امامان همواره به شهادت رسیدند. ایستادگی و عزت در اسلام با شهادت فراهم می‌شود.

زهرا نبیری مادر این شهید بزرگ گفت: من از فرزند خود اخلاص، بی ریایی و توکل به خدا آموختم. او اهداف خود را تنها با خدا مطرح می‌کرد و هیچ‌کس از کارهای خیر او مطلع نبود. مسعود از کلمه "من" استفاده نمی‌کرد و بسیار اخلاص داشت. زمانی که یکی از دوستان او آمده بود تا مدارک او را تحویل بگیرد بسیار اندوهگین شد و گفت هیچ‌زمان نمی‌دانسته که مسعود چنین اقدامات با ارزشی انجام داده است.

وی ادامه داد: در ابتدا به دلیل آن که فرزند من عضو بسیج بود آن‌ها را به جمع مدافعان حرم نمی‌بردند. بعد از مدتی آنها را برای آزادسازی اسیران  بردند و پس از آن سه روز به زیارت پرداختند و برگشتند. چند بار دیگر نیز به ماموریت‌ها رفتند و بار آخر در ماموریتی که ۴۵ روزه بود به شهادت رسید. حال و هوای من در زمانی که مسعود به جمع مدافعان حرم می‌‌رفت پر از نگرانی و دل‌تنگی بود به صورتی که زمان نبودن او مداحی گوش می‌دادم و گریه می‌کردم.

دو روز قبل از شهادت، مسعود با ما تماس گرفت. در آن زمان تمامی اعضای خانواده بسیار دل‌تنگ بودیم. روز آخر محرم پس از خواندن زیارت عاشورا فشار نگرانی بسیاری داشتم و با اینکه دیگران نمی‌دانستند فرزندم در جمع مدافعان حرم است نمی‌توانستم جلوی آن‌ها آرام باشم. آن روز قلب من بسیار درد گرفت و احساس کردم که فرزندم یا مجروح شده و یا به شهادت رسیده است. بعدها متوجه شدم هم زمان با داشتن احساسات سخت من، مسعود نیز به شهادت رسیده بود.

در بخش دوم برنامه معاون بخش آثار فرهنگی و صنایع دستی قرآنی گفت: نمایشگاه بین المللی قرآن کریم سابقه چند دهه‌ای دارد و متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا دو سال برگزار نشد اما امسال با کمی تفاوت در محتوا و فرم برگزار شده است. خوشبختانه با هماهنگی‌های وزارت ارشاد و صنایع دستی اتفاقات بسیار خوبی در نمایشگاه امسال افتاده است. امسال برای اولین بار سالن ۲ هزار متری برای صنایع دستی مربوط به قرآن ارائه داده شده است. صنایع دستی ما همواره موضوع دینی در ایران دارند. برای مثال زیلو‌ها همواره در مساجد وجود داشتند و باطن دینی و اسلامی دارند.

علوی ادامه داد: اکنون در نمایشگاه بین‌المللی غرفه‌های بزرگ و بخش‌های آموزشی وجود دارد. وزارت میراث فرهنگی برای هنرمندانی که در بخش‌های آموزشی فعالیت دارند محلی برای اسکان فراهم کرده‌اند. خوشبختانه نمایشگاه‌ها در دولت جدید به صورت حمایتی برگزار شده و اقدامات بسیار مناسبی از سوی دولت صورت گرفته است.

 امسال به دلیل کرونا امکان برنامه‌ریزی بلند مدت برای برگزاری نمایشگاه وجود نداشت اما در نظر داریم برای سال‌های آینده برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشیم و برای حضور هنرمندان فراخوان بزنیم تا آثار بسیار ارزشمندی را به نمایشگاه بیاورند. ما هنرمندانی داریم با عبارات فاخر، مضامین دینی عرضه کردند و در نظر داریم برای آن‌ها نمایشگاه‌های تخصصی برگزار کنیم. در نمایشگاه بخش بزرگی از صنایع دستی مانند تراشکاری روی شیشه، معرق، منبت، میناکاری و زیلو داریم. در بخش آموزشی نمایشگاه هنرمندان تولید اثر به صورت زنده دارند و افراد می‌توانند از آن‌ها دیدن کنند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارتاز شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع مدافعان حرم بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها، نماهنگ وخواندن خبر صبح پارسی؛ سارا شاکری و محمد امین نبی اللهی با خانواده شهید مسعود عسگری و سید حسین علوی، معاون بخش آثار فرهنگی و صنایع دستی قرآنی به گفت و گو نشستند.

 

آخرین اخبار

قهرمان ناشنوای کاتا مهمانان برنامه «شب نشینی» امشب معرفی خدمات اداره تایید اسناد وزارت امورخارجه برای ایرانیان خارج از کشور آموزش رایگان و اشتغال‌زایی برای بیش از ۹۰۰ معلول توسط موسسه خیریه نگاهی دقیق به اهداف ائمه برای هدایت مردم در نسل‌های مختلف به مناسبت روز قانون: بررسی جایگاه قانون در کشور ما فناوری اطلاعات، یکی از ضروریات جامعه بشری امروز درباره آبله میمونی بیشتر بدانیم «صبح پارسی» فردا با موضوع تله‌های شخصیتی آغاز می‌شود اثرات سیگار بر ریه ورزش ایران این هفته و گفتگو با تنیسورها سلام به فرمانده در شبکه جام جم «صبح پارسی» پنجشنبه به طبیعت گردی می پردازد رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به شب نشینی دعوت شد نقش و نگار گلابتون دوزی نماد گرمی وجود مردمان جنوب سرافرازانی از دیار لاله های خون در قاب شب نشینی صبح پارسی 4 خرداد با موضوع کتاب جنگ 33 روزه به روی آنتن می رود قائم مقام انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به برنامه «شب نشینی» امشب می‌آید امروز درباره سرطانهای شایع زنان صحبت می کنیم خواندن نماز شکر به هنگام بازگشت به خرمشهر خرمشهر نماد صلابت و مقاومت چرا افراد باید به فرهنگ و مراسم خانوادگی یکدیگر در زندگی مشترک احترام بگذارند با خانه مهر اولین روز هفته میهمان مخاطبان هستیم اهمیت علاقه و اعتقاد بازیگر به نقش از نگاه آتش‌تقی‌پور معیارهای درست ازدواج چیست؟ رئیس هیت مدیره خانه معدن ایران به شب نشینی دعوت شد مهمانی شب نشینی بازیگری از خطه سرسبز شمال بررسی صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایات ایرانیان مقیم خارج واکنش های غرب به اتفاقات اخیر خاورمیانه میلاد کاکاوند مهمان امشب برنامه «شب نشینی» اهدای عضو اهدای زندگی با خانواده تا بهشت خانواده تلویزیونی میهمان شب نشینی پنجشنبه اهمیت دانش کارشناسی برای ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری  / گفت‌وگو با علیرضا محمودی، نویسنده کتاب‌های دانشگاهی درباره روز ملی جمعیت بیشتر بدانیم در شب نشینی امشب با فعالیت " باغ موزه نفت کرمان" بیشتر آشنا خواهیم شد. گفتگو درباره تالیف ۳۴ عنوان کتاب در برنامه «صبح پارسی» فردا چرا نمی توانیم خوب بخوابیم؟ نقش ایرانیان خارج از کشور در ترویج آثار ادبیات فارسی اهمیت ارتباطات سالم با ایرانیان خارج از کشور فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای، میراث معنوی ایرانیان سوزن دوزی ، هنر فاخر دست زنان بلوچ سخنگوی پیشین وزارت خارجه مهمان اصلی برنامه «شب نشینی» امشب چگونه دکور خانه را با هویت خود ترکیب کنیم؟ تاثیر «درک متقابل» در تعارف کردن در برنامه مشاور مطرح شد: کیک اقتصادی کشور با سرمایه گذار خارجی بزرگ می شود 27 اردیبهشت روز جهانی روابط عمومی ها شب نشینی یک شب بهاری در کنار قهرمان دره نورد تاثیر جامعیت شاهنامه فردوسی در ماندگاری آن برای رفع خستگی چه کارهایی انجام دهیم مسابقه فرهنگی، هنری «آفتاب هشتم»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها