اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

فاطمه منتظری: خداوند به اندازه اسماء خود به ما استعداد داده است/ ابوالفضل ورمزیار: شاعر علی نامه قطعا شیعه دوازده امامی است

فاطمه منتظری پژوهشگر امور دینی و ابوالفضل ورمزیار علی نامه خوان، مهمانان برنامه شب نشینی امشب بودند.

در بخش اول گفتگو فاطمه منتظری گفت: ما در تمام ماه‌های سال وقت داریم خودشناسی کنیم اما وجه تمایز ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر این است که خدا این راه‌ها را برای ما کوتاه می‌کند، به روایتی عرش به زمین نزدیکتر می‌شود.

او ادامه داد: خداوند در آغاز خلقت به تعداد اسماء خودش به ما استعداد داد، یعنی اینکه خدا عادل است و به ما استعداد عدالت را داد، خدا رازق است و به ما استعداد رزق آوری داد.

وقتی ما به اسماء خدا رجوع می‌کنیم متوجه می‌شویم تمام آن‌ها زیبایی است، بنابراین خدا نیز برای ما هم در این دنیا و هم در آخرت زیبایی می‌خواهد.

هرگاه ما بخواهیم از استعدادهایی که خدا به ما داده یعنی همان اسماء خدا در زندگیمان استفاده کنیم باید اتفاقی در زندگی ما رخ دهد یعنی باید با چالشی رو به رو شویم تا بتوانیم از آن ویژگی استفاده کنیم.

او گفت: زندگی انسان اگر در یک خط صاف باشد و چالشی در آن وجود نداشته باشد هیچ وقت از استعدادهای خود بهره نخواهد برد.

او ادامه داد: در دعای جوشن کبیر هر کدام از استعدادهای ما کشف می‌شود، این استعدادها همان ذات خداست که با وجود ما آمیخته شده است، پس وقتی که ما این دعا را می‌خوانیم باید توجه کنیم که کدام یک از این ویژگی‌ها و استعدادها را در زندگیمان به کار بردیم.

منتظری توضیح داد: از نظر من مادرها نبی خانواده هستند یعنی رسالتشان آموزش فرهنگ در خانواده است و مردها مجری این فرهنگ هستند و باید در بزرگسالی فرزندان آن‌ها را در جامعه آموزش دهند.

کار زن و مرد در تربیت فرزند یکسان است اما کار مادر اولویت زمانی دارد یعنی اگر مادر در زمان کودکی فرهنگ درست را به کودک آموزش ندهد، در بزرگسالی پدر نیز با فرزند به مشکل خواهد خورد.

در علم ثابت شده است که زنان تیمارگری را بیشتر دوست دارند، یعنی زن‌ها شاید از آماده کردن غذا و خشنودی افراد خانواده بیشتر از غذا خوردن لذت می‌برند و یا حتی از اینکه افراد خانواده در کنارشان آرامش داشته باشند حال بهتری دریافت می‌کنند.

او ادامه داد: من همیشه پدر را به چتر تشبیه می‌کنم و می‌گویم خانواده زیر نظر این چتر احساس امنیت می‌کند و اگر این موضوع نباشند بنیان خانواده بهم می‌ریزد.

منتظری بیان کرد: امامان ما تلاش کردند تمام زندگی را در دعاها به ما بیاموزند و چگونگی گذر از چالش‌ها به ما یاد دهند.

در بخش دوم گفتگو ابوالفضل ورمزیار گفت: زندگی من به سمتی پیش رفت که در راه نقالی، علی نامه خوانی و سپس شاهنامه خوانی قرار گرفتم، یعنی شاید با اراده خودم نبود، اما امتداد و استمرار آن با میل خودم بود.

او ادامه داد: منظومه علی نامه هزار سال پیش سروده شده است و نقطه اعجاب آن این است که اصلا هیچ نسخه بدل یا رونویسی شده برای آن وجود ندارد.

این منظومه به شرح رشادت‌های امام علی (ع) در جنگ‌های مختلف می‌پرداز و توسط محمدرضا شفیعی کدکنی تصحیح و بوسیله انتشارات میراث مکتوب منتشر گردید.

وی افزود: علی نامه را شاعری ناشناس بنام «ربیع» سروده شده است و این شاعر قطعا شیعه دوازده امامی است و شما این را می‌توانید از شعر‌ها و نوع نگاه او به اهل بیت متوجه شوید.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز عباس درویش است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

 

آخرین اخبار

قهرمان ناشنوای کاتا مهمانان برنامه «شب نشینی» امشب معرفی خدمات اداره تایید اسناد وزارت امورخارجه برای ایرانیان خارج از کشور آموزش رایگان و اشتغال‌زایی برای بیش از ۹۰۰ معلول توسط موسسه خیریه نگاهی دقیق به اهداف ائمه برای هدایت مردم در نسل‌های مختلف به مناسبت روز قانون: بررسی جایگاه قانون در کشور ما فناوری اطلاعات، یکی از ضروریات جامعه بشری امروز درباره آبله میمونی بیشتر بدانیم «صبح پارسی» فردا با موضوع تله‌های شخصیتی آغاز می‌شود اثرات سیگار بر ریه ورزش ایران این هفته و گفتگو با تنیسورها سلام به فرمانده در شبکه جام جم «صبح پارسی» پنجشنبه به طبیعت گردی می پردازد رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به شب نشینی دعوت شد نقش و نگار گلابتون دوزی نماد گرمی وجود مردمان جنوب سرافرازانی از دیار لاله های خون در قاب شب نشینی صبح پارسی 4 خرداد با موضوع کتاب جنگ 33 روزه به روی آنتن می رود قائم مقام انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به برنامه «شب نشینی» امشب می‌آید امروز درباره سرطانهای شایع زنان صحبت می کنیم خواندن نماز شکر به هنگام بازگشت به خرمشهر خرمشهر نماد صلابت و مقاومت چرا افراد باید به فرهنگ و مراسم خانوادگی یکدیگر در زندگی مشترک احترام بگذارند با خانه مهر اولین روز هفته میهمان مخاطبان هستیم اهمیت علاقه و اعتقاد بازیگر به نقش از نگاه آتش‌تقی‌پور معیارهای درست ازدواج چیست؟ رئیس هیت مدیره خانه معدن ایران به شب نشینی دعوت شد مهمانی شب نشینی بازیگری از خطه سرسبز شمال بررسی صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایات ایرانیان مقیم خارج واکنش های غرب به اتفاقات اخیر خاورمیانه میلاد کاکاوند مهمان امشب برنامه «شب نشینی» اهدای عضو اهدای زندگی با خانواده تا بهشت خانواده تلویزیونی میهمان شب نشینی پنجشنبه اهمیت دانش کارشناسی برای ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری  / گفت‌وگو با علیرضا محمودی، نویسنده کتاب‌های دانشگاهی درباره روز ملی جمعیت بیشتر بدانیم در شب نشینی امشب با فعالیت " باغ موزه نفت کرمان" بیشتر آشنا خواهیم شد. گفتگو درباره تالیف ۳۴ عنوان کتاب در برنامه «صبح پارسی» فردا چرا نمی توانیم خوب بخوابیم؟ نقش ایرانیان خارج از کشور در ترویج آثار ادبیات فارسی اهمیت ارتباطات سالم با ایرانیان خارج از کشور فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای، میراث معنوی ایرانیان سوزن دوزی ، هنر فاخر دست زنان بلوچ سخنگوی پیشین وزارت خارجه مهمان اصلی برنامه «شب نشینی» امشب چگونه دکور خانه را با هویت خود ترکیب کنیم؟ تاثیر «درک متقابل» در تعارف کردن در برنامه مشاور مطرح شد: کیک اقتصادی کشور با سرمایه گذار خارجی بزرگ می شود 27 اردیبهشت روز جهانی روابط عمومی ها شب نشینی یک شب بهاری در کنار قهرمان دره نورد تاثیر جامعیت شاهنامه فردوسی در ماندگاری آن برای رفع خستگی چه کارهایی انجام دهیم مسابقه فرهنگی، هنری «آفتاب هشتم»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها