اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چرا در «بسم الله الرحمن الرحیم» دو واژه مترادف به کار رفته؟ / سید مهدی سید بابایی: افراد بد سرپرست نیز در موسسه خیریه «مثل پدر» حمایت می شوند

محسن زعفرانی کارشناس مذهبی و سید مهدی سید بابایی مدیر موسسه خیریه مثل پدر، مهمانان برنامه شب نشینی امشب بودند.

در بخش اول گفتگو محسن زعفرانی گفت: خداوند در یکی از آیات قرآن حکیم می‌فرماید: ای کسانی که در گناه زیاده روی کرده و به خود ظلم کرده‌اید از رحمت خداوند ناامید نشوید که این آیه باز بودن در توبه به سمت خدا اشاره دارد.

او ادامه داد: وقتی ما بسم الله الرحمن الرحیم می‌گوییم، دو واژه مترادف در کنار هم قرار می‌گیرند اما در تفاسیر نشان داده می‌شود که الرحمن برای مهربان بودن خدا در معنای عام یعنی برای انسان و حیوان است.

الرحیم، رحمت خاص خداوند است که ویژه مومنین و مسلمین است، اما با این حال ثابت می‌شود رحمت خداوند شامل حال همه افراد است.

وی افزود: خداوند در قرآن کریم درباره توکل کردن گفته است که کسانی که در کارهایشان به من توکل نمی‌کنند و به سراغ کس دیگری می‌روند، من سرنوشت آن کار را به همان آدم واگذار می‌کنم.

کسی که به رحمت خداوند امید داشته باشد، توبه می‌کند. افرادی که می‌گویند ما دیگر بخشیده نخواهیم شد از امید خود را نسبت به خداوند از دست داده اند.

او ادامه داد: اگر ما به رحمت خداوند امید داشته باشیم در همین شب‌های قدر، توبه خواهیم کرد و خودمان را از اسارت امید بستن به افراد دیگر رها خواهیم کرد.

ما همانطور که به خداوند امید داریم باید در کنار آن هم باید به خدا توکل کنیم، زیرا خداوند گاهی آرزوهای ما می‌شنود اما صلاح ما در چیز دیگری قرار دارد.

وی افزود: حالا بعد از توکل کردن، ما باید تلاش کنیم زیرا فقط توکل کردن کافی نیست. در و آخر اینگونه میتوان در شب‌های قدر از رحمت خداوند بیشتر بهره‌مند شد.

زعفرانی توضیح داد: سعی کنیم در زندگی و حریم شخصی دیگران دخالت نکنیم و به گونه‌ای زندگی کنیم که به افراد از سمت ما آسیب نبینند.

در بخش دوم گفتگو سید مهدی سید بابایی گفت: ما در سال ۱۳۸۶ شروع به فعالیت‌های آموزشی و تربیتی کردیم و موضوع مهم برای ما این بود که بتوانیم تربیت را نهادینه کنیم.

او ادامه داد: ما در سال ۱۳۹۰ در کنار موضوع تربیت، کمک‌های مومنانه را هدف قرار دادیم. درواقع ما حداکثر به ۳ الی ۴ نفر می‌توانستیم در آن زمان کمک کنیم چون بودجه کمی داشتیم.

در سال ۱۳۹۳ با طرح شیخ محمد ناصری مدیر مجموعه، گروه خیرین فاطمی تشکیل شد.

بعد از آن در سال ۱۳۹۵ به همت حامیان ، توانستیم طرحی را با عنوان طرح نخبه‌پروری شروع کنیم که معمولا نوجوانان ۹ تا ۱۲ سال را در بر می‌گرفت.

سید بابایی توضیح داد: در مجموعه رسانه‌ای بصیر، حدود ۱۰ نفر فعالیت می‌کنند که نزدیک به ۴۲۰ فیلم تولید کردند.

وی افزود: شیوع کرونا به وضع زندگی بسیاری از خانوارها لطمه زد، به همین دلیل ما تا اواخر آبان ماه پارسال حدود ۱۰ هزار بسته معیشتی میان نیازمندان توزیع کردیم.

سید بابایی اظهار کرد: در آبان ماه ۱۴۰۰ طرحی را عنوان کردیم با نام مثل پدر. در این طرح قرار شد افرادی که می‌توانند سرپرستی چند کودک را قبول کنند.

او ادامه داد: البته این طرح فقط شامل کودکان بی‌سرپرست نبودند بلکه بد سرپرستان را هم در برمی گرفت. در ضمن فقط اینگونه نبود که ما یک بسته معیشتی به آن‌ها بدهیم و کار تمام شود.

ما سعی کردیم بحث تربیتی و آموزشی آن‌ها نیز توجه کنیم، یعنی مبلغی را برای آموزش این افراد کنار گذاشتیم.

وی افزود: ما ۶ پایگاه در نقاط مختلف کشور داریم و بنا داریم که این حمایت‌ها را از ۵۰۰ نفر به ۵ هزار نفر برسانیم و همچنین می‌خواهیم این فرهنگ را در جامعه نهادینه کنیم.

سید بابایی توضیح داد: یک روز ما به منزل مادری رفتیم که با ۱ میلیون ۲۰۰ هزار تومان خرج زندگی خودش و کودکش را تقبل می‌کرد، این موضوع خیلی من را تحت تاثیر قرار داد و وتی این موضوع را در موسسه بیان کردم سریع این خانواده تحت حمایت قرار گرفتند.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز عباس درویش است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

قهرمان ناشنوای کاتا مهمانان برنامه «شب نشینی» امشب معرفی خدمات اداره تایید اسناد وزارت امورخارجه برای ایرانیان خارج از کشور آموزش رایگان و اشتغال‌زایی برای بیش از ۹۰۰ معلول توسط موسسه خیریه نگاهی دقیق به اهداف ائمه برای هدایت مردم در نسل‌های مختلف به مناسبت روز قانون: بررسی جایگاه قانون در کشور ما فناوری اطلاعات، یکی از ضروریات جامعه بشری امروز درباره آبله میمونی بیشتر بدانیم «صبح پارسی» فردا با موضوع تله‌های شخصیتی آغاز می‌شود اثرات سیگار بر ریه ورزش ایران این هفته و گفتگو با تنیسورها سلام به فرمانده در شبکه جام جم «صبح پارسی» پنجشنبه به طبیعت گردی می پردازد رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به شب نشینی دعوت شد نقش و نگار گلابتون دوزی نماد گرمی وجود مردمان جنوب سرافرازانی از دیار لاله های خون در قاب شب نشینی صبح پارسی 4 خرداد با موضوع کتاب جنگ 33 روزه به روی آنتن می رود قائم مقام انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به برنامه «شب نشینی» امشب می‌آید امروز درباره سرطانهای شایع زنان صحبت می کنیم خواندن نماز شکر به هنگام بازگشت به خرمشهر خرمشهر نماد صلابت و مقاومت چرا افراد باید به فرهنگ و مراسم خانوادگی یکدیگر در زندگی مشترک احترام بگذارند با خانه مهر اولین روز هفته میهمان مخاطبان هستیم اهمیت علاقه و اعتقاد بازیگر به نقش از نگاه آتش‌تقی‌پور معیارهای درست ازدواج چیست؟ رئیس هیت مدیره خانه معدن ایران به شب نشینی دعوت شد مهمانی شب نشینی بازیگری از خطه سرسبز شمال بررسی صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایات ایرانیان مقیم خارج واکنش های غرب به اتفاقات اخیر خاورمیانه میلاد کاکاوند مهمان امشب برنامه «شب نشینی» اهدای عضو اهدای زندگی با خانواده تا بهشت خانواده تلویزیونی میهمان شب نشینی پنجشنبه اهمیت دانش کارشناسی برای ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری  / گفت‌وگو با علیرضا محمودی، نویسنده کتاب‌های دانشگاهی درباره روز ملی جمعیت بیشتر بدانیم در شب نشینی امشب با فعالیت " باغ موزه نفت کرمان" بیشتر آشنا خواهیم شد. گفتگو درباره تالیف ۳۴ عنوان کتاب در برنامه «صبح پارسی» فردا چرا نمی توانیم خوب بخوابیم؟ نقش ایرانیان خارج از کشور در ترویج آثار ادبیات فارسی اهمیت ارتباطات سالم با ایرانیان خارج از کشور فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای، میراث معنوی ایرانیان سوزن دوزی ، هنر فاخر دست زنان بلوچ سخنگوی پیشین وزارت خارجه مهمان اصلی برنامه «شب نشینی» امشب چگونه دکور خانه را با هویت خود ترکیب کنیم؟ تاثیر «درک متقابل» در تعارف کردن در برنامه مشاور مطرح شد: کیک اقتصادی کشور با سرمایه گذار خارجی بزرگ می شود 27 اردیبهشت روز جهانی روابط عمومی ها شب نشینی یک شب بهاری در کنار قهرمان دره نورد تاثیر جامعیت شاهنامه فردوسی در ماندگاری آن برای رفع خستگی چه کارهایی انجام دهیم مسابقه فرهنگی، هنری «آفتاب هشتم»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها