اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تفاوت هوش و خلاقیت چیست؟ / اهمیت زاویه، اتصالات و نقطه شروع حروف در خوش‌خط بودن

موانع رشد خلاقیت در کودکان از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بودند.

در بخش اول برنامه دکتر روانشناس کودک گفت گفت: خلاقیت در واقع توانایی خلق هر چیزی به حساب می‌آید در حالی که هوش توانایی پردازش است. زمانی که کودک با چالش‌های مختلف و موقعیت‌های متفاوت روبه‌رو می‌شود ذهن او به سمت خلاقیت حرکت می‌کند و هرچه این اتفاق بیشتر رخ دهد سوالات بیشتری از خود می‌پرسد. والدین با قرار دادن کودکان خود در موقعیت‌ها و فضاهای مختلف می‌توانند قدرت ذهن فرزندان خود را توسعه دهند. تحقیقات نشان داده که افراد باهوش لزوما خلاق نیستند اما برای داشتن خلاقیت یک سطح حداقلی از هوش نیاز است. در نتیجه آدم‌های خلاق لزوما باهوش هستند.

دکتر زینالی افزود: برای مثال آدم‌های باهوش می‌توانند بر اساس تجربیات خود مسائل را حل کنند اما افراد خلاق راه جدیدی برای حل کردن مسائل ایجاد می‌کنند. کودکانی که از ابتدا سوالات بسیاری می‌پرسند ذهن خود را به سمت خلاقیت می‌برند. زمانی که کودکان از پدر و مادر خود سوال می‌پرسند، والدین باید پاسخ صحیحی به آن‌ها بدهند چرا که در صورت عدم انجام این کار کودکان سر خورده می‌شوند و دیگر سوال نخواهند پرسید.

کودکان همواره از رفتار والدین الگوبرداری می‌کنند؛ زمانی که یک پدر یا مادر رفتاری خلاقانه انجام می‌دهد فرزند او متوجه امکان‌پذیری انجام کارها به صورت متفاوت می‌شود. در اینجا باید اشاره کنیم که هوش مربوط به نیم‌کره چپ و خلاقیت مربوط به نیم‌کره راست مغز می‌شود در نتیجه هوش و خلاقیت می‌توانند با یکدیگر ارتباط نداشته باشند. برای مثال افرادی وجود دارند که در یک رشته دانشگاهی پیشرفت می‌کنند و با پشتکاری که دارند در آن بسیار موفق می‌شوند. این افراد باهوش هستند اما تنها با پشتکار توانسته‌اند رشد کنند و خلاقیتی به کار نگرفته‌اند. انسان‌های خلاق از این گروه متفاوت هستند و می‌توانند از بحران برای خود فرصت بسازند و در موقعیت‌های مختلف راهکار متفاوت داشته باشند.

او اظهار کرد: موانعی برای خلاقیت وجود دارد که از تعریف نادرست والدین از خلاقیت شکل می‌گیرند. در این حالت خانواده‌ها هوش و خلاقیت را یکی می‌دانند، به دنبال ابزار سنجش تست هوش می‌روند و با کمک‌ آن‌ها سعی دارند میزان خلاقیت فرزند را بررسی کنند. اوج خلاقیت انسان‌ها از ۳ الی ۵ سالگی است و تا ۱۲ سالگی نیز ادامه دارد. رفتار والدین با فرزند در این سال‌ها تاثیر بسیاری روی خلاقیت کودک می‌گذارد. بهترین رفتار آن است که والدین به کودکان خود فضای کافی برای آزادانه خلاق بودن را بدهند و در آن سنین درگیر چهارچوب‌های آموزشی نشوند. والدین نباید رفتارهای کودک خود را بسیار تحت کنترل قرار دهند و بگذارند فرزندان آزادانه به کنجکاوی‌های خود را داشته باشند.

روانشناس کودک گفت: خلاقیت متاثر از دو بعد است که شامل ژنتیک و والدین می‌شود؛ برای مثال تفاوت پزشک خلاق و غیر خلاق آن است که مورد اول به هنگام رویارویی با مشکلات مسیرهای جدید را انتخاب می‌کند و می‌تواند راهی را با سریع‌ترین نتیجه پیدا کند. پزشکان خلاق توانستند در دوران کرونا راه‌های جدیدی برای ویزیت و درمان بیماران خود پیدا کنند و به این صورت تاثیر بسیاری در کنترل این ویروس داشتند.

زینالی ادامه داد: والدین نباید کنترل‌گرا باشند و با توضیحات کافی به فرزندان خود می‌توانند در خلاقیت او را تقویت کنند. برای مثال لازم نیست والدین جلوی نقاشی کردن کودکان روی دیوار را بگیرند تنها کافی است فرزند خود را در محیط مناسب مانند حمام قرار دهند تا پس از انجام نقاشی‌ها به راحتی بتوانند آن‌ها را بشویند.

او گفت: تاکید بسیار بر جنسیت فرزندان می‌تواند جلوی خلاقیت او را بگیرند؛ این که والدین اسباب‌بازی‌های فرزندان خود را بر اساس جنسیت‌ آن‌ها جدا می‌کنند و اجازه تنوع در آن‌ها را نمی‌دهند یک مانع برای رشد خلاقیت به حساب می‌آید. از طرف دیگر وابسته کردن بیش از اندازه فرزند به والدین یا در اختیار قرار دادن تبلت و گوشی‌ها از سنین کم به کودکان جلوی رشد آن‌ها را می‌گیرد. از دیگر موانع رشد خلاقیت نیز می‌توان به قوانین سختگیرانه والدین اشاره کرد که شامل مواردی همچون عدم اجازه استفاده داشتن از اسباب‌بازی‌ها می‌شود

وی افزود: یکی از بهترین کارهایی که نیم‌کره راست و خلاقیت انسان را فعال می‌کند جملات و داستان‌های نیمه‌ تمام هستند. نمونه دیگر گفت‌وگوی سقراطی با کودک است که می‌تواند خلاقیت او را بسیار افزایش دهد. این کار به فرزندان اجازه فکر کردن می‌دهد و باعث می‌شود افکار مختلف را بررسی کند.  یکی دیگر از مواردی که می‌تواند خلاقیت فرزند را افزایش دهد دوستان خیالی هستند که از ۳ سالگی تا ۹ سالگی می‌توانند حضور داشته باشند. این دوستان خیالی در مواجهه با تمامی رفتارهای کودک می‌توانند خود را نشان دهند اما والدین باید در نظر داشته باشند که این دوست خیالی حضور بسیار پررنگی پیدا نکند. البته والدین نباید از حضور دوست خیالی فرزندان خود نگران شوند و در صورت داشتن سوال می‌توانند از متخصصان روانشناسی کودک پرس و جو کنند.

در بخش دوم برنامه استاد خوشنویسی گفت: مهم‌ترین اصل خوش‌خط بودن افراد به دوران مدرسه بر می‌گردد؛ طی سال‌های اخیر توجه به آموزش خط بیشتر شده و افراد علاقه بیشتری به آن نشان می‌دهند. اکنون دیگر نمی‌شود اصول خوشنویسی دیگر با روش سنتی قدیم آموزش داد. با وجود آن که نوشتن از قسمت‌های جدا نشدنی زندگی است اما نمی‌توان آن را به سبک قدیم آموزش داد. آموزش خط به صورت قدیمی برای نسل جدید تاثیرگذاری بسیاری ندارد و افراد باید راه‌های متفاوت‌تری را امتحان کنند.

استاد خانی ادامه داد: سه نکته اصلی برای نوشتار و خوش‌خطی وجود دارد که شامل زاویه، روی خط نویسی و اندازه حروف می‌شود. زمانی که حروف با قلم مرکب نوشته می‌شوند ما می‌توانیم نقطه‌ها را به درستی بنویسیم اما در خط تحریری نمی‌توانیم نقطه‌ها را به صورت دقیق در بیاوریم. افراد باید در خط تحریری معیار تمام سطر خود را اولین حرفی که نوشتند بگذارند تا به اندازه مناسبی در نوشتار برسند. در ادامه افراد باید قالب نوشتار خود را در سطر مستقیم قرار دهند و با حفظ اندازه حروف می‌توانند به خوش‌خطی برسند. چشم انسان به نوعی فعالیت می‌کند که با گذر زمان اندازه حروف را حفظ می‌کند.

وی افزود: در ادامه مهم‌ترین اصلی که افراد باید به آن دقت کنند زاویه نوشتاری است که با اجرای دقیق آن می‌توان به زیبایی فوق‌العاده‌ای رسید. رعایت زوایا بیشتری تاثیر را بر زیبایی خط دارند که در خط نستعلیق نیز دیده می‌شود. پس از رعایت اندازه، سطر و زاویه افراد باید به اتصالات حروف توجه کنند. نقاط شروع حروف بسیار در زیبایی آن‌ها اهمیت دارد و افراد باید بسیار به آن دقت کنند. عدم رعایت نقاط شروع می‌تواند ظاهر نامناسبی به نوشتار بدهد. هر حرف به صورت جداگانه نکات متفاوتی برای نوشتار صحیح دارد که باید به آن‌ها توجه شود. افراد برای خوش‌خط شدن باید تمامی حروف را بیاموزند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع خلاقیت کودکان بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها، نماهنگ وخواندن خبر صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و سارا شاکری با مریم زینالی، روانشناس کودک و  لطفعلی خانی، مدرس خطاطی و خوشنویسی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

قهرمان ناشنوای کاتا مهمانان برنامه «شب نشینی» امشب معرفی خدمات اداره تایید اسناد وزارت امورخارجه برای ایرانیان خارج از کشور آموزش رایگان و اشتغال‌زایی برای بیش از ۹۰۰ معلول توسط موسسه خیریه نگاهی دقیق به اهداف ائمه برای هدایت مردم در نسل‌های مختلف به مناسبت روز قانون: بررسی جایگاه قانون در کشور ما فناوری اطلاعات، یکی از ضروریات جامعه بشری امروز درباره آبله میمونی بیشتر بدانیم «صبح پارسی» فردا با موضوع تله‌های شخصیتی آغاز می‌شود اثرات سیگار بر ریه ورزش ایران این هفته و گفتگو با تنیسورها سلام به فرمانده در شبکه جام جم «صبح پارسی» پنجشنبه به طبیعت گردی می پردازد رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به شب نشینی دعوت شد نقش و نگار گلابتون دوزی نماد گرمی وجود مردمان جنوب سرافرازانی از دیار لاله های خون در قاب شب نشینی صبح پارسی 4 خرداد با موضوع کتاب جنگ 33 روزه به روی آنتن می رود قائم مقام انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به برنامه «شب نشینی» امشب می‌آید امروز درباره سرطانهای شایع زنان صحبت می کنیم خواندن نماز شکر به هنگام بازگشت به خرمشهر خرمشهر نماد صلابت و مقاومت چرا افراد باید به فرهنگ و مراسم خانوادگی یکدیگر در زندگی مشترک احترام بگذارند با خانه مهر اولین روز هفته میهمان مخاطبان هستیم اهمیت علاقه و اعتقاد بازیگر به نقش از نگاه آتش‌تقی‌پور معیارهای درست ازدواج چیست؟ رئیس هیت مدیره خانه معدن ایران به شب نشینی دعوت شد مهمانی شب نشینی بازیگری از خطه سرسبز شمال بررسی صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایات ایرانیان مقیم خارج واکنش های غرب به اتفاقات اخیر خاورمیانه میلاد کاکاوند مهمان امشب برنامه «شب نشینی» اهدای عضو اهدای زندگی با خانواده تا بهشت خانواده تلویزیونی میهمان شب نشینی پنجشنبه اهمیت دانش کارشناسی برای ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری  / گفت‌وگو با علیرضا محمودی، نویسنده کتاب‌های دانشگاهی درباره روز ملی جمعیت بیشتر بدانیم در شب نشینی امشب با فعالیت " باغ موزه نفت کرمان" بیشتر آشنا خواهیم شد. گفتگو درباره تالیف ۳۴ عنوان کتاب در برنامه «صبح پارسی» فردا چرا نمی توانیم خوب بخوابیم؟ نقش ایرانیان خارج از کشور در ترویج آثار ادبیات فارسی اهمیت ارتباطات سالم با ایرانیان خارج از کشور فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای، میراث معنوی ایرانیان سوزن دوزی ، هنر فاخر دست زنان بلوچ سخنگوی پیشین وزارت خارجه مهمان اصلی برنامه «شب نشینی» امشب چگونه دکور خانه را با هویت خود ترکیب کنیم؟ تاثیر «درک متقابل» در تعارف کردن در برنامه مشاور مطرح شد: کیک اقتصادی کشور با سرمایه گذار خارجی بزرگ می شود 27 اردیبهشت روز جهانی روابط عمومی ها شب نشینی یک شب بهاری در کنار قهرمان دره نورد تاثیر جامعیت شاهنامه فردوسی در ماندگاری آن برای رفع خستگی چه کارهایی انجام دهیم مسابقه فرهنگی، هنری «آفتاب هشتم»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها