اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چرا گردشگری یک کالای اساسی در زندگی به حساب می‌آید؟

تغذیه نوزادان در هزار روز ابتدایی زندگی آن‌ها از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بودند.

در بخش اول برنامه متخصص تغذیه گفت: تبلیغات و گردش اقتصادی که برای جلوگیری چاقی در جهان صورت می‌گیرد توانسته به مبلغی چون ۲ تریلیون برسد که تنها ۱۰۰ میلیارد دلار از بازار اسلحه کمتر است. تا کنون بیش از ۶۰ هزار نوع رژیم جادویی معرفی شده اما همواره ما شاهد آن بودیم که هرچقدر رژیم‌ها تاثیر گذار باشند پس از ۵ سال نتایج آن‌ها برمی‌گردند و حتی افزایش وزن بیشتری صورت می‌گیرد. چندسالی می‌شود که در ایران و جهان مسئله چاقی کودکان بسیار افزایش پیدا کرده؛ تا جایی که سازمان جهانی بهداشت توصیه کرده برای پیشگیری از این بیماری‌ها باید اقدامات جدی صورت گیرد. پس از تحقیقات بسیار محققان متوجه شدند که هزار روز ابتدایی انسان یعنی از زمان شکل‌گیری در رحم تا تولد و بعد بیشترین تاثیر را روی سلامت جسمی دارد.

مظهری ادامه داد: ژن‌هایی که از طریق والدین به فرزند انتقال پیدا می‌کنند بر اساس شرایط محیطی عملکرد خود را نشان می‌دهند و این شرایط می‌تواند باعث تجلی پیدا کردن آن‌ها و یا افت کیفیتشان بشود. به طور کلی ۲۷۰ روز ابتدایی از آن هزار روز زمانی است که کودک در رحم مادر وجود دارد و به زمان تولد می‌رسد. به دنبال این مسئله والدین باید بدانند تغذیه مادران به هنگام بارداری بسیار اهمیت دارد. افراد باید در نظر داشته باشند که تغذیه پیش از بارداری نیز بر روی سلامت فرزندان تاثیرگذار است. از این رو والدین باید بر روی تغذیه دختران خود توجه بسیاری داشته باشند چرا که این دختران هستند که ۱۰۰ درصد جامعه را به دنیا می‌آورند.

وی افزود: در ظاهر افراد نمی‌توانند متوجه ژن‌های چاقی در خود و دیگران بشوند در نتیجه آن‌ها باید در انتخاب همسر خود بسیار محتاط رفتار کنند. عوامل محیطی بر ژن همسرانی که از لحاظ فیزیکی تعادل دارند می‌تواند بین ۶ الی ۹ درصد تاثیر گذار باشد و باعث چاقی فرزندشان شود اما اگر یکی از آن‌ها چاق و دیگری لاغر باشد این عدد تا ۴۰ الی ۵۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. بنابراین با یک مدیریت ساده می‌توانند شرایط سلامت جسمانی فرزند خود را کنترل کنند.

او گفت: از آنجایی که محل رشد فرزند در رحم مادر است مسائلی همچون سلامت و تغذیه مادر اهمیت بسیار بالایی دارد. افراد باید با برنامه‌ریزی و شناخت درست اقدام به بارداری کنند چرا که این مسئله بسیار مهم است و در صورت عدم تحقیق مناسب می‌تواند مشکلات سلامتی به وجود بیاورد. مادران باید پیش از باردار شدن وزن خود را به عدد مناسب نسبت به قد خود برسانند تا بتوانند فرزندی سالم به دنیا بیاورند و خود دچار مشکل نشوند. مادران باید در دوران ۴۰ هفته بارداری باید میزان دریافت وزن خود را مدیریت کنند. برای این کار جداولی وجود دارد که تغذیه دوران بارداری در هر هفته را مشخص می‌کند.

متخصص تغذیه در رابطه با تغذیه مادران و گیاه‌خواری گفت: در تغذیه مادران بر خلاف تصور عامه مسئله گوشت مطرح نیست. مادران نیازی به بالا بردن میزان تغذیه خود ندارند بلکه باید منابع غذایی کاملی داشته باشند. افرادی که گیاه‌خوار هستند نیز می‌توانند با کسب اطلاع صحیح از رژیم مناسبی برخوردار شوند و ویتامین‌های لازم را به دست بیاورند. بهترین حالت برای کسب ویتامین‌ها تلفیق آن‌ها با تغذیه و عدم استفاده از قرص‌ها است اما مصرف این داروها نیز مشکلی ندارد.

مظهری افزود: امروزه به دلیل افزایش ضررهای وارد شده از منابع غذایی، افزایش استفاده از سبزیجات بسیار توصیه می‌شود اما افراد باید این کار را با آگاهی از رژیم مناسب انجام دهند. مادران در دوران بارداری باید مراقب فرصت‌های طلایی باشند؛ این افراد نباید در آن دوران تغذیه خود را بسیار بالا ببرند چرا که باعث چاقی و همچنین افزایش اشتها کودک در آینده می‌شودهمچنین مادرانی که از کمبود وزن برخوردارند باید پیش از بارداری تغذیه مناسبی داشته باشند چرا که در ابتدای بارداری با تغییرات بسیاری مواجه می‌شوند که می‌تواند حال جسمی آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. این افراد باید ذخایر مناسب در بدن خود داشته باشند و مشکلاتی همچون کم‌خونی و تیروئید نداشته باشند.

او اظهار کرد: کودکانی که در سوءتغذیه رشد کردند با نوزادانی که با پرخوری مادر در رحم بزرگ شدند هر دو در زندگی خود به سوی چاقی پیش خواهند رفت. سریع‌ترین رشد افراد درست پس از تولد صورت می‌گیرد و کودکان در سال اول می‌توانند تا ۳۰ سانت رشد قد داشته باشند. والدین باید در نظر داشته باشند برای رشد فرزندان خود باید به او شیر مادر دهند چرا که این بهترین تغذیه برای کودک است. پادتن‌های موجود در بدن‌ مادر از طریق شیر دادن به کودک انتقال داده می‌شود و این مسئله تنها به این شکل صورت می‌گیرد. شیر مادر خدمات بسیاری از نظر رشد هوش، میزان مقاومت بدنی و سلامت به کودکان ارائه می‌دهد.

در بخش دوم برنامه کارشناس گردشگری گفت: خداوند از انسان توقع دارد که از ظرفیت‌های خود استفاده کند؛ یکی از ظرفیت‌های اصلی کشور ما نمونه‌های فرهنگی و طبیعی است که در سراسر ایران دیده می‌شود. گردشگری در واقع فرآیند خروج یک فرد از محل زندگی خود و اقامت حداقل یک شب در مکانی دیگر است. در تحقیقات علمی سه نکته مهم در گردشگری که شامل آب، تغذیه و اقامت می‌شود وجود دارد. طی سال‌های اخیر یک نکته دیگر نیز به این موارد اضافه شده و آن معنا داشتن است.

شفیعا ادامه داد: یکی از معتبرترین شاخصه‌های جهان آثار ثبت شده در سازمان یونسکو است. ایران با ثبت ۲۴ اثر فرهنگی و ۲ اثر طبیعی کشور نهم دنیا به حساب می‌آید. ایران به صورتی است که افراد می‌توانند ساعتی را در جنوب کشور از آب گرم دریا استفاده کنند و در کمتر از نصف روز به کوهنوردی در شمال کشور بپردازند. مردم می‌توانند از فرهنگ‌های متفاوت شمال کشور یا بخش‌های کویری استفاده کنند.

گردشگری یک فرهنگ اصلی برای نشاط خانواده‌ها به حساب می‌آید؛ در ایام کرونا افراد نتوانستند برای دو سال به سفر بروند اما با آمدن واکسن‌ها ما شاهد آن بودیم که امسال میزان بازدید از مکان‌های تاریخی و فرهنگی چهار برابر افزایش داشت. کرونا به اشخاص ثابت کرد که زندگی خیلی کوتاه است و اکنون حدود ۶۴ درصد از خانواده‌های ایرانی هر سال سفر کردن را تجربه می‌کنند. با این وجود می‌توان گردشگری و سفر کردن را جزو کالا‌های اساسی زندگی حساب کرد.

وی گفت: گردشگری به عنوان یک رویکرد برای آشنایی فرهنگ‌ها و کاهش جنگ‌های فرهنگی شناخته می‌شود. برای مثال گردشگری از آلمان به کشور آمده بود و اکنون هر جا می‌رود تبلیغ فرهنگ ایران به حساب می‌آید. آشنایی فرهنگ‌ها حتی بین قوم‌های داخل ایران نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و ما با شناخت یکدیگر باید همدلی را در کشور بالا ببریم.

شفیعا درباره وسعت صنعت گردشگری گفت: ایجاد یک شرکت در صنایعی مانند کشتیرانی باعث اشتغال‌زایی بسیاری می‌شود به طوری که آن را از صنایع مادر می‌دانند. گردشگری نیز به همین صورت باعث اشتغال‌زایی و افزایش درآمد کسب‌وکارهای مردم محلی می‌شود. گردشگران با تزریق پول به جامعه محلی میزان درآمدزایی منطقه را افزایش می‌دهند و سودآوری را بالا می‌برند. اکنون مردم تمایل پیدا کرده‌اند تا سفرهای خود را معنادارتر کنند و تنها برای تفریح‌های بی‌هدف به سفر نروند. مردم امروزه می‌خواهند مباحث جدید را بیاموزند و مناطق متفاوت را ببینند. ایران کشوری است که هر قسمت آن مناطقی برای یادگیری و آموزش وجود دارد که شامل مناظری مانند کوه، دشت، صحرا و دریا می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که آموزش‌هایی که در سفر به انسان انتقال داده می‌شود از مواردی که در مدارس آموزش داده می‌شوند بسیار بهتر است.

وی افزود: دولت‌ها همواره برنامه‌هایی برای افزایش میزان سفر مردمان کشور خود دارند؛ برای مثال ترکیه برای تشویق مردمان خود برنامه‌ریزی‌های متفاوتی دارد و در کره جنوبی نیز برای بازنشستگان تخفیفات بسیاری در نظر می‌گیرد تا آن‌ها را به سفر برساند. در دولت ما نیز بودجه‌ای برای وزارت گردشگری در نظر گرفته شد تا برای افرادی که تولید محتوا در جهت نمایش منابع طبیعی ایران انجام می‌دهند بخشودگی‌های مالیاتی صورت بگیرد. از طرف دیگر قانونی وجود دارد که مجوز بخشودگی‌ها را به صورت ثابت و جدا از بودجه‌ها به وزارت گردشگری می‌دهد.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارتاز شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع تغذیه صحیح در هزار روز ابتدایی زندگی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها، نماهنگ وخواندن خبر صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و سارا شاکری با سید ضیاءالدین مظهری، دکتر تغذیه و شفیعا کارشناس گردشگری و محیط زیستبه گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

قهرمان ناشنوای کاتا مهمانان برنامه «شب نشینی» امشب معرفی خدمات اداره تایید اسناد وزارت امورخارجه برای ایرانیان خارج از کشور آموزش رایگان و اشتغال‌زایی برای بیش از ۹۰۰ معلول توسط موسسه خیریه نگاهی دقیق به اهداف ائمه برای هدایت مردم در نسل‌های مختلف به مناسبت روز قانون: بررسی جایگاه قانون در کشور ما فناوری اطلاعات، یکی از ضروریات جامعه بشری امروز درباره آبله میمونی بیشتر بدانیم «صبح پارسی» فردا با موضوع تله‌های شخصیتی آغاز می‌شود اثرات سیگار بر ریه ورزش ایران این هفته و گفتگو با تنیسورها سلام به فرمانده در شبکه جام جم «صبح پارسی» پنجشنبه به طبیعت گردی می پردازد رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به شب نشینی دعوت شد نقش و نگار گلابتون دوزی نماد گرمی وجود مردمان جنوب سرافرازانی از دیار لاله های خون در قاب شب نشینی صبح پارسی 4 خرداد با موضوع کتاب جنگ 33 روزه به روی آنتن می رود قائم مقام انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به برنامه «شب نشینی» امشب می‌آید امروز درباره سرطانهای شایع زنان صحبت می کنیم خواندن نماز شکر به هنگام بازگشت به خرمشهر خرمشهر نماد صلابت و مقاومت چرا افراد باید به فرهنگ و مراسم خانوادگی یکدیگر در زندگی مشترک احترام بگذارند با خانه مهر اولین روز هفته میهمان مخاطبان هستیم اهمیت علاقه و اعتقاد بازیگر به نقش از نگاه آتش‌تقی‌پور معیارهای درست ازدواج چیست؟ رئیس هیت مدیره خانه معدن ایران به شب نشینی دعوت شد مهمانی شب نشینی بازیگری از خطه سرسبز شمال بررسی صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایات ایرانیان مقیم خارج واکنش های غرب به اتفاقات اخیر خاورمیانه میلاد کاکاوند مهمان امشب برنامه «شب نشینی» اهدای عضو اهدای زندگی با خانواده تا بهشت خانواده تلویزیونی میهمان شب نشینی پنجشنبه اهمیت دانش کارشناسی برای ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری  / گفت‌وگو با علیرضا محمودی، نویسنده کتاب‌های دانشگاهی درباره روز ملی جمعیت بیشتر بدانیم در شب نشینی امشب با فعالیت " باغ موزه نفت کرمان" بیشتر آشنا خواهیم شد. گفتگو درباره تالیف ۳۴ عنوان کتاب در برنامه «صبح پارسی» فردا چرا نمی توانیم خوب بخوابیم؟ نقش ایرانیان خارج از کشور در ترویج آثار ادبیات فارسی اهمیت ارتباطات سالم با ایرانیان خارج از کشور فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای، میراث معنوی ایرانیان سوزن دوزی ، هنر فاخر دست زنان بلوچ سخنگوی پیشین وزارت خارجه مهمان اصلی برنامه «شب نشینی» امشب چگونه دکور خانه را با هویت خود ترکیب کنیم؟ تاثیر «درک متقابل» در تعارف کردن در برنامه مشاور مطرح شد: کیک اقتصادی کشور با سرمایه گذار خارجی بزرگ می شود 27 اردیبهشت روز جهانی روابط عمومی ها شب نشینی یک شب بهاری در کنار قهرمان دره نورد تاثیر جامعیت شاهنامه فردوسی در ماندگاری آن برای رفع خستگی چه کارهایی انجام دهیم مسابقه فرهنگی، هنری «آفتاب هشتم»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها