اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سازه هایی چوبی که الهام گرفته از تجسمات کودکی بود

شب نشینی چهارشنبه هفتم اردیبهشت، با حضور کارشناسان هنری و گفت‌وگو درباره اثرهنری ساخته شده از چوب، بر روی آنتن رفت.

مهدی کرمی، کارشناس مذهبی در بخش اول برنامه گفت: ما محدود به مکان و زمان هستیم و اگر جایگاه خود را درزمین فوتبال زندگی ندانیم و درست عمل نکنیم ممکن است گل بخوریم. در زندگی گاهی وقت‌ها دوست داریم جای دیگری باشیم و نقش او را ایفا کنیم اما وقتی جای خود و وظایف خود را درست بشناسیم احساس مهم بودن می‎کنیم و انگیزه می‎گیریم.

کرمی با اشاره به اینکه خدا در قرآن می گوید: رفقای من نه در آینده زندگی می‎کنند و نه در گذشته غرقند. پس در حال زندگی می‎کنند، گفت: گاهی پدر و مادر سعی دارند فرزند خود را طوری تربیت کنند که مثل خودشان باشد. اما این اشتباه است. پدرو مادرها باید اجازه دهند فرزندان براساس زمانه حال رشد کنند و زندگی را خودشان تجربه کنند نه اینکه تجربیات گذشته ما را مرور کنند. البته باید در بزنگاه‌ها حواسمان باشد و اگر لازم شد برای کمک به آن‌ها ورود پیدا کنیم. اما این را هم بدانیم که زمان حال با گذشته ما فرق می‎کند.

این کارشناس مذهبی درپاسخ به اینکه اگر در زندگی پیش بیاید که اشتباهی به جای خدا سمت مردم برویم چه باید بکنیم؟ توصیح داد: در این شرایط باید دوباره دنده عقب بگیریم و بدانیم هیچگاه دیر نیست و خدا همیشه ما را در آغوش می‌گیرد پس انگیزه خود را از دست ندهیم، چرا که همین ازدست دادن امید و انگیزه باعث می‎شود از خدا دورتر شویم.

علی خیابانچیان، خالق سازه‎های چوبی، درباره شروع کارش گفت: من کار چوب را از نیمه های سال 98 شروع کردم اما خب از کودکی تجسمات ذهنی خودم را با نقاشی یا گِل طراحی می‎کردم. برای شروع کارم خیلی تحقیق کردم راجع به مواد مختلفی که می‌توان با آن اثر خلق کرد، و چون چوب تجدیدپذیر است و به طبیعت برمی‎گردد، آن را انتخاب کردم. او با تاکید بر اینکه آثار خود را از چوب‌های بی استفاده خلق می‎کند گفت: چوب زنده و گیرا است و کار کردن با آن حس بسیار خوبی داردو حتی نیروهای منفی را می‎گیرد.

خیابانچیان گفت: خیلی اتفاق می افتد که شروع به کار می‌کردم بدون آنکه بدانم چه چیزی می‎خواهم خلق کنم و شاید جالب باشد بدانید که بعضی از ابزارم را هم خودم می‎ساختم. گاهی اوقات هرچقدر سعی می کنیم نمی‌توانیم انچه که می‎خواهیم را خلق بکنیم و این برای بسیاری از هنرمندان ممکن است پیش بیاید در چنین مواقعی، آن را کنار می گذارم و بعدتر به سراغش می‎روم و به بهترین شکل در زمان خودش انجامش می‎دهم.

امیرحسین نیکدل، معمار و ایده پرداز در ابتدای گفت‎وگو درباره اثر خیابانچیان گفت: چوب، بافت گرم و طبیعی دارد و مانند فلز سرد نیست برای همین لمس کردن آن حس بسیار خوبی برای آدم دارد.

مهدی زارع، آهنگساز در این باره گفت: این دست مرا به یاد داستان ضحاک انداخت که روی شانه‌های خود مارهایی داشت، عقربی که از انتهای این دست خارج شده هم به سمت خود آن برگشته است و تقریبا یادآورهمان موضوع است. زارع همچنین موسیقی‎ای را مختص به این اثر خلق کرد و نواخت.

آبتین جاوید، کارشناس هنرهای نمایشی حرکتی با اشاره به یک داستان بیان کرد: من با دیدن این اثر یاد حکایتی افتادم که یک مار وارد کارگاه نجاری شد به یک اره برخورد کرد و آن را دشمن خود تصور کرد. برای حمله به اره، آنقدر دور آن پیچید که بخاطر زخم‎های زیاد، خودش کشته شد. این کژدست هم برای من این مفهوم را داشت که یک فرد ممکن است خودش به خودش آسیب بزند.

ملیکا متولی پور، کارشناس ارشد سینما در این باره اضافه کرد: نکته جالبی که این کژدست برای من داشت اشاره به کارما است. من احساس می کنم دم عقربی که از این دست بیرون آمده به سمت خود آن دست برمی‌گردد. از این نماد می‌توان بیشتر در فیلم‎های کوتاه استفاده کرد، تا در کوتاه‎ترین زمان، مفهومی را به مخاطب منتقل کرد.

آخرین اخبار

قهرمان ناشنوای کاتا مهمانان برنامه «شب نشینی» امشب معرفی خدمات اداره تایید اسناد وزارت امورخارجه برای ایرانیان خارج از کشور آموزش رایگان و اشتغال‌زایی برای بیش از ۹۰۰ معلول توسط موسسه خیریه نگاهی دقیق به اهداف ائمه برای هدایت مردم در نسل‌های مختلف به مناسبت روز قانون: بررسی جایگاه قانون در کشور ما فناوری اطلاعات، یکی از ضروریات جامعه بشری امروز درباره آبله میمونی بیشتر بدانیم «صبح پارسی» فردا با موضوع تله‌های شخصیتی آغاز می‌شود اثرات سیگار بر ریه ورزش ایران این هفته و گفتگو با تنیسورها سلام به فرمانده در شبکه جام جم «صبح پارسی» پنجشنبه به طبیعت گردی می پردازد رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به شب نشینی دعوت شد نقش و نگار گلابتون دوزی نماد گرمی وجود مردمان جنوب سرافرازانی از دیار لاله های خون در قاب شب نشینی صبح پارسی 4 خرداد با موضوع کتاب جنگ 33 روزه به روی آنتن می رود قائم مقام انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به برنامه «شب نشینی» امشب می‌آید امروز درباره سرطانهای شایع زنان صحبت می کنیم خواندن نماز شکر به هنگام بازگشت به خرمشهر خرمشهر نماد صلابت و مقاومت چرا افراد باید به فرهنگ و مراسم خانوادگی یکدیگر در زندگی مشترک احترام بگذارند با خانه مهر اولین روز هفته میهمان مخاطبان هستیم اهمیت علاقه و اعتقاد بازیگر به نقش از نگاه آتش‌تقی‌پور معیارهای درست ازدواج چیست؟ رئیس هیت مدیره خانه معدن ایران به شب نشینی دعوت شد مهمانی شب نشینی بازیگری از خطه سرسبز شمال بررسی صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایات ایرانیان مقیم خارج واکنش های غرب به اتفاقات اخیر خاورمیانه میلاد کاکاوند مهمان امشب برنامه «شب نشینی» اهدای عضو اهدای زندگی با خانواده تا بهشت خانواده تلویزیونی میهمان شب نشینی پنجشنبه اهمیت دانش کارشناسی برای ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری  / گفت‌وگو با علیرضا محمودی، نویسنده کتاب‌های دانشگاهی درباره روز ملی جمعیت بیشتر بدانیم در شب نشینی امشب با فعالیت " باغ موزه نفت کرمان" بیشتر آشنا خواهیم شد. گفتگو درباره تالیف ۳۴ عنوان کتاب در برنامه «صبح پارسی» فردا چرا نمی توانیم خوب بخوابیم؟ نقش ایرانیان خارج از کشور در ترویج آثار ادبیات فارسی اهمیت ارتباطات سالم با ایرانیان خارج از کشور فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای، میراث معنوی ایرانیان سوزن دوزی ، هنر فاخر دست زنان بلوچ سخنگوی پیشین وزارت خارجه مهمان اصلی برنامه «شب نشینی» امشب چگونه دکور خانه را با هویت خود ترکیب کنیم؟ تاثیر «درک متقابل» در تعارف کردن در برنامه مشاور مطرح شد: کیک اقتصادی کشور با سرمایه گذار خارجی بزرگ می شود 27 اردیبهشت روز جهانی روابط عمومی ها شب نشینی یک شب بهاری در کنار قهرمان دره نورد تاثیر جامعیت شاهنامه فردوسی در ماندگاری آن برای رفع خستگی چه کارهایی انجام دهیم مسابقه فرهنگی، هنری «آفتاب هشتم»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها