اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نقش ایران در مقاومت در برابر ظلم در منطقه خاورمیانه

اقدامات محور مقاومت در مقابله با رژیم صهیونیستی از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بودند.

 در بخش اول برنامه کارشناس مسائل سیاسی گفت: پیش از اشاره به نقش مخرب رژیم اشغالگر در منطقه باید به سخن رهبر انقلاب اشاره کنم که فرمودند روز قدس روز امت اسلام است. این سخن فراخوان دارد به کشورهای عربی که قبلا به آمریکا تکیه کرده بودند. پس از عقب‌نشینی آمریکا از عراق ما متوجه کاهش اعتماد کشورهایی مانند عربستان نسبت به آمریکا شدیم.

 آمریکا طی تلاش‌های متعدد برنامه‌ای را در خاورمیانه پیاده کرد و آن را معامله قرن خواند؛ در طی این معامله آمریکا با کشورهایی که ارتباط خود را با رژیم صهیونیستی  حفظ کرده بودند  بیشتر کرد و بستر را برای معاملات بیشتر فراهم ساخت. این کشورها شامل امارت متحده عربی، بحرین و عربستان سعودی بودند. این کشورها در منطقه اقداماتی صورت دادند که برای دیگر کشورهای خاورمیانه خوش‌آیند نبود. به دنبال این مسئله ایران طی چهار دهه گذشته طبق فرمان حضرت امام خمینی (ره) سعی داشته ندای مظلومیت طلبی و آزادی‌خواهی مردم فلسطین را به دیگر نقاط دنیا برساند.

وی افزود: رژیم صهیونیستی از آنجایی که فرزند نامشروع انگلیس و آمریکا به حساب می‌آید؛ از سال ۱۹۴۸ فعالیت خود را با اشغال سرزمین‌های فلسطین آغاز کرد و همواره تلاش دارد توطئه‌هایی را برای کشورهای مخالف خود شکل دهد. این رژیم اشغالگر در آخرین اقدامات خود ارتباطش را با امارات متحده و بحرین افزایش دادند. جمهوری اسلامی ایران از آنجایی که کشور بسیار قدرتمندی در برقراری امنیت منطقه استراتژیک است به کشورهای دیگر هشدارهایی در رابطه با اقدامات رژیم صهیونیستی داد اما متاسفانه کشورهای دیگر توجهی به آن نداشتند.

او گفت: این مسئله باعث ایجاد ناامنی در منطقه خلیج‌فارس شد اما این  ناامنی تنها به خلیج‌فارس ختم نمی‌شود. رژیم صهیونیستی علاوه بر برقراری ارتباط سیاسی با کشورهایی مانند بحرین، اکنون تلاش دارد دولت عراق را به خود وابسته کند. این در حالی است که کشور ایران ارتباطات استراتژیک با عراق دارد. ایران ارتباط قوی در منطقه عراق و سوریه دارد که از آن طریق در حال مقابله با رژیم صهیونیستی است. همانطور که اخیرا مشاهده کردید کشور ایران توانست مقر جاسوسی رژیم اشغالگر در عراق را بمباران کند. رژیم صهیونیستی تلاش داشت که در مرز ایران و آذربایجان نیز مشکل ایجاد کند که با برخورد قاطع کشور ما روبه‌رو شد.

کارشناس مسائل سیاسی بین‌الملل اظهار کرد: مقام معظم رهبری اعلام کردند که حضور ایالات متحده در مناطق مختلف همواره بحران‌زا و بحران زیست بوده است. برای مثال جدیدترین نمونه بحران‌زایی آمریکا در کشور اوکراین قابل مشاهده است. ما شاهد آن بودیم که آمریکا و انگلیس فلسطین را حدود ۸۰ سال پیش اشغال کردند و بیانیه‌ای اعلام کردند تا تمامی یهودیان منطقه به آن کشور بیایند. در اینجا لازم به ذکر است که کشور ایران با مردمان دین یهود هیچ گونه مشکلی ندارد و همواره ما در مجلس نیز نماینده یهودی داشته‌ایم اما سیاست‌های صهیونیستی رژیم اشغالگر با ناامنی و توطئه چینی مصادف باشد و این باعث شده کشورهای آزادی خواه تمایل بیشتری به مقابله با آن‌ها بپردازند.

رضوانپور ادامه داد: یکی از مهم‌ترین اقدامات امام خمینی (ره) نام گذاری جمعه آخر ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس بود که انتقال نام فلسطین و مظلومیت آن‌ها به دیگر نقاط را آسان‌تر ساخت. این ابتکار عمل فراخوانی به کشورهای منطقه برای آزادسازیفلسطین بود که باعث شد مردمان و مسئولان کشوران آزادی‌خواه منطقه در این روز تظاهرات کنند و برای آزادی فلسطین بجنگند. این اقدام طی چهار دهه گذشته با استقبال خوبی مواجه شده و هر ساله در حال رشد است. رژیم عربستان سعودی همواره با خرید سلاح‌های پیشرفته از ایلات آمریکا تلاش داشته تا مردم یمن را مورد ظلم قرار دهد اما محور مقاومت و انصارالله جلوی آن ایستاده‌اند و به این رژیم درس بزرگی داده‌اند تا پیشروی در یمن نداشته باشد.

وی افزود: از پیروزی انقلاب اسلامی، شعار اصلی کشور ریشه‌کن کردن سلطه‌جویی و ظلم کشورهای دیگر است. در ابتدای پیروزی انقلاب فلسطینی‌ها با سنگ به جنگ رژیم اشغالگر می‌رفتند اما امروزه شاهد آن هستیم که این مردم برای مقابله با فلسطین از موشک استفاده می‌کنند. محور مقاومت ثابت کرده که می‌تواند جلوی رژیم اشغالگر بایستد و همانطور که رهبری معظم انقلاب اعلام کردند رژیم صهیونیست احتمالا ۲۵ سال آینده را نخواهند دید.

در بخش دوم گفت‌وگو مدرس مهارت‌های خانواده گفت: زوجین باید سه نوع عشق را در رابطه خود داشته باشند که شامل عشق رمانتیک، کلاسیک و افلاطونی می‌شود. در عشق افلاطونی فرد و همسرش حالات معنوی را تجربه می‌کند که می‌تواند شامل دعا کردن در کنار یکدیگر و یا کمک کردن به نیازمندان باشد.

صدرا ادامه داد: عشق کلاسیک نوعی کیمیاگری است که مس را تبدیل به طلا می‌کند و انسان را به سمت شکوفایی می‌برد. با این عشق هر فرد عزت همسر خود را در مقابل خود و دیگران بالا می‌برد و ارزش او را می‌شناسد. تحقیقاتی بر روی افرادی که در زندان افتادند صورت گرفت تا میزان اعتماد به نفس و عزت نفس آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد. طی این پژوهش محققین متوجه شدند که اعتماد به نفس زندانیان بسیار بالا بوده اما عزت نفس آن‌ها به شدت پایین بوده است. افراد باید بدانند که تفاوت این چنینی بین میزان عزت نفس و اعتماد به نفس همانند ارتکاب به جرم است.

وی افزود: افزایش اعتماد به نفس بسیار آسان است و افراد به سادگی می‌توانند آن را به فرزندان خود آموزش دهند. اعتماد به نفس با یادگیری مسائلی مانند سوال پرسیدن، مشارکت در گفت‌وگو و قدرت نه گفتن افزایش پیدا می‌کند. در مقابل عزت نفس که از اهمیت بالا‌تری برخوردار است سخت‌تر فراهم می‌شود. برای مثال اگر پدر و مادر یک کودک با عزت همدیگر را خطاب کنند، فرزند نیز عزت نفس بیشتری پیدا می‌کند اما اگر چنین نباشد کودک در بزرگی گرفتار احساس بی‌کفایتی و خود تحقیری می‌شود.

او اظهار کرد: هرکس مقداری توانمندی و علاقه‌مندی دارد که در رابطه بسیار اهمیت دارد. زوجین باید در زمان ازدواج از توانمندی‌ها و علاقه‌مندی‌های یکدیگر آگاهی داشته باشند چراکه در صورت عدم شناخت آن‌ها توسط فرد، همسر او دچار سرخوردگی و افسردگی می‌شود.

مدرس مهارت‌های خانواده گفت: پنج مورد توانمندی و علاقه‌مندی وجود دارد که شامل مسائل هنری، ورزشی، موسیقی، علمی و حرفه‌ای می‌شود. افراد باید این توانمندی‌ها را در همسر خود شناسایی کنند و از میزان آن مطلع شوند. پس از شناخت مهارت‌های یکدیگر زوجین باید یکدیگر را حمایت و هدایت کنند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارتاز شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع روز قدس روابط منطقه بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها، نماهنگ وخواندن خبر صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و سارا شاکری با علی رضوانپور، کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی بین‌الملل و علی صدرا، مدرس مهارت‌های زندگی و خانواده به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

قهرمان ناشنوای کاتا مهمانان برنامه «شب نشینی» امشب معرفی خدمات اداره تایید اسناد وزارت امورخارجه برای ایرانیان خارج از کشور آموزش رایگان و اشتغال‌زایی برای بیش از ۹۰۰ معلول توسط موسسه خیریه نگاهی دقیق به اهداف ائمه برای هدایت مردم در نسل‌های مختلف به مناسبت روز قانون: بررسی جایگاه قانون در کشور ما فناوری اطلاعات، یکی از ضروریات جامعه بشری امروز درباره آبله میمونی بیشتر بدانیم «صبح پارسی» فردا با موضوع تله‌های شخصیتی آغاز می‌شود اثرات سیگار بر ریه ورزش ایران این هفته و گفتگو با تنیسورها سلام به فرمانده در شبکه جام جم «صبح پارسی» پنجشنبه به طبیعت گردی می پردازد رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به شب نشینی دعوت شد نقش و نگار گلابتون دوزی نماد گرمی وجود مردمان جنوب سرافرازانی از دیار لاله های خون در قاب شب نشینی صبح پارسی 4 خرداد با موضوع کتاب جنگ 33 روزه به روی آنتن می رود قائم مقام انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به برنامه «شب نشینی» امشب می‌آید امروز درباره سرطانهای شایع زنان صحبت می کنیم خواندن نماز شکر به هنگام بازگشت به خرمشهر خرمشهر نماد صلابت و مقاومت چرا افراد باید به فرهنگ و مراسم خانوادگی یکدیگر در زندگی مشترک احترام بگذارند با خانه مهر اولین روز هفته میهمان مخاطبان هستیم اهمیت علاقه و اعتقاد بازیگر به نقش از نگاه آتش‌تقی‌پور معیارهای درست ازدواج چیست؟ رئیس هیت مدیره خانه معدن ایران به شب نشینی دعوت شد مهمانی شب نشینی بازیگری از خطه سرسبز شمال بررسی صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایات ایرانیان مقیم خارج واکنش های غرب به اتفاقات اخیر خاورمیانه میلاد کاکاوند مهمان امشب برنامه «شب نشینی» اهدای عضو اهدای زندگی با خانواده تا بهشت خانواده تلویزیونی میهمان شب نشینی پنجشنبه اهمیت دانش کارشناسی برای ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری  / گفت‌وگو با علیرضا محمودی، نویسنده کتاب‌های دانشگاهی درباره روز ملی جمعیت بیشتر بدانیم در شب نشینی امشب با فعالیت " باغ موزه نفت کرمان" بیشتر آشنا خواهیم شد. گفتگو درباره تالیف ۳۴ عنوان کتاب در برنامه «صبح پارسی» فردا چرا نمی توانیم خوب بخوابیم؟ نقش ایرانیان خارج از کشور در ترویج آثار ادبیات فارسی اهمیت ارتباطات سالم با ایرانیان خارج از کشور فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای، میراث معنوی ایرانیان سوزن دوزی ، هنر فاخر دست زنان بلوچ سخنگوی پیشین وزارت خارجه مهمان اصلی برنامه «شب نشینی» امشب چگونه دکور خانه را با هویت خود ترکیب کنیم؟ تاثیر «درک متقابل» در تعارف کردن در برنامه مشاور مطرح شد: کیک اقتصادی کشور با سرمایه گذار خارجی بزرگ می شود 27 اردیبهشت روز جهانی روابط عمومی ها شب نشینی یک شب بهاری در کنار قهرمان دره نورد تاثیر جامعیت شاهنامه فردوسی در ماندگاری آن برای رفع خستگی چه کارهایی انجام دهیم مسابقه فرهنگی، هنری «آفتاب هشتم»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها